Nárok na vdovský dôchodok a jeho vybavenie

lenka2710
6. máj 2020

Ahojte žienky, chcem sa spýtať, najlepšie ak sa tu nájde mamička, ktorá pracuje na sociálnej poisťovni alebo sa v tom vyzná!
Umrel mi otec, chcem zistiť, či má mama nárok na vdovský dôchodok, viem ze rok po smrti bude dostávať ale po tom roku???
Otec mal 57 rokov, od strednej školy pracoval na zmluvu do 2004 a odvtedy pracoval v ČR na živnosť
Mama ma 52,je na polovičnom invalidnom, niekde som našla že ak žena dosiahne vek 52 rokov a vychovala dve deti, že ma pravo poberať dôchodok aj po roku, ale chcem sa teda opýtať ako to je a aké doklady pripadne predložiť sociálnej poisťovni
Dakujem vopred

dollyzv
6. máj 2020

Myslím že najlepšie by bolo keby sa mamina išla sama osobne spýtať na soc.poistovnu..len neviem v akom režime teraz funguju

lenka2710
autor
6. máj 2020

@dollyzv ved práve, teraz sa asi všetko vybavuje cez telefón, ja som včera volala kvôli materskej, ale beda sa bolo aj dovolať 😭

herodias
6. máj 2020

Áno je to tak. My sme to teraz riešili a iba jedno čestné vyhlásenie sa posielalo, to je všetko. Ani potvrdenia zo školy nechceli ani rodné listy, iba jedno tlačivo.

sasa1310
6. máj 2020

@lenka2710 no podľa mňa nárok mať nebude, nakoľko otec nepracoval posledné roky na Slovensku. Záleží či na Slovensku získal určitý počet rokov dôchodkového poistenia.

herodias
6. máj 2020

@sasa1310 aha toto som nepostrehla.. je to možné.

zalka
6. máj 2020

@lenka2710 ak sa neviete dovolať tak dajte dotaz cez formulár, https://www.socpoist.sk/callcentrum usmernia vás ..
a toto si asi čítala https://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s

zalka
6. máj 2020

@lenka2710 ešte som našla toto https://www.socpoist.sk/aktuality-pri-ziadani-o... je tam pokyn ako postupovať.

lenka2710
autor
6. máj 2020

@sasa1310 ale môže poberať z Čiech nie??? Odvody otec platil od toho 2004 v ČR

lenka2710
autor
6. máj 2020

@zalka áno, to som čítala, a podľa toho by mala mať nárok aj po tom roku! Len teda neviem, ako to je, keď pracoval do roku 2004 tu a odvtedy v ČR, či si SP vyžiada nejaké doklady z Čiech alebo vôbec neviem ako to funguje, asi bude najlepšie zavolať a informovať sa aspoň po telefóne

zalka
6. máj 2020

@lenka2710 preto som ti poslala link na kontaktný formulár ... tam ak napíšeš v pracovné dni zvykli mimo koronu odpovedať veľmi rýchlo ... teraz neviem ..
https://www.socpoist.sk/pracoval-som-v-cesku/65...

sasa1310
6. máj 2020

@lenka2710 treba sa ale potom informovať v Čechách a nie tu

lenka2710
autor
6. máj 2020

@zalka ďakujem, skúsim tam teda napísať a zajtra skúsim zavolať, ale je to teda boj teraz

lenka2710
autor
6. máj 2020

@sasa1310 no práveze som kdesi čítala že sa treba najskôr informovať v pobočke SP podľa miesta bydliska! Takže tam dajú nejaké vyjadrenie hádam a podla toho sa bude postupovať

roberta000
6. máj 2020

Ahoj, mamina bude mat narok na vdovsky dochodok aj po roku, pracujem v SP

lenka2710
autor
6. máj 2020

@roberta000 fakt?? To je super a prosím ta, aké doklady treba teraz predložiť na ten rocny?? Lebo po roku bude asi treba požiadať znovu, však??

roberta000
6. máj 2020

@lenka2710 treba sa obratit na SP podla trvaleho pobytu, zalezi aj od toho ci otec poberal nejaky dochodok ci mamina pobera dochodok, ale tak vseobecne je treba umrtny list, sobasny list, vojenska knizka, rodne listy deti, doklad o ukonceni vzdelania zomreteho a kedze tatino pracoval v CR, ratam ze tam aj platil odvody treba si ziadat aj o vdovsky dochodok z CR.

lenka2710
autor
6. máj 2020

@roberta000 a presne to som sa chcela spýtať, ako to funguje, či SP tu si žiada z Čiech nejaké doklady, alebo si musíme my zohnať nejaké tlačivá, keďže teraz sa vycestovať nedá a je to dosť zložité
Budem rada, za každú radu, lebo posledné dni nič iné nerobím len študujem stránky asi všetkých úradov v ČR, kvôli živnosti a teraz riešim ešte aj seba a materskú a ešte aj mamu, lebo ta sa v tom moc obracať nevie, už som si to začala aj písať, lebo by som mala z toho všetkého guláš
Otec nepoberal za celý život nič, dokonca ani sprostu PN, robil až do konca 😭

lenka2710
autor
6. máj 2020

@roberta000 a mamina poberá polovičný invalidný

roberta000
6. máj 2020

@lenka2710 no ja to pri zivnostnikoch v cr robim tak ze to len uvediem do ziadosti bez dokladu a ustredie si to uz same riesi vo vlastnej kompetencii, len na kazdej pobocke robia inak, preto je najlepsie sa obratit priamo na nas, my uz usmernime co a ako dalej, tazko je to takto vseobecne povedat.. Zajtra tam zavolaj, alebo sa im ohlas cez net, oni sa urcite ozvu
Kedze tatino nepoberal dochodok je potrebne v systeme skontrolovat jeho zamestnania, moze sa stat, ze nejaky zamestnavatel neposlal evidencny list, vtedy to treba riesit hladat v archivoch atd, fakt sa treba obratit na SP
Pod ake mesto mama patri?

lenka2710
autor
6. máj 2020

@roberta000 Čadca, no jemu už prišiel papier zo sociálnej poisťovne, kde má všetko vypísané od 81 do 2004, keď som to tak zbežne pozrela, malo by tam byt všetko od jeho 18 rokov, no a od toho 2004 začal robiť na českú živnosť

lenka2710
autor
6. máj 2020

@roberta000 a nejakú žiadosť o poberania vdovskeho treba?? Nájdem ju na stránke SP??

roberta000
6. máj 2020

@lenka2710 nenajdes, to vypisujeme my na zaklade dokladov
Zajtra ti v praci pozriem telefonne cislo priamo na kolegynu v Cadci, len mi napis zajtra IP, lebo ja urcite zabudnem do zajtra 😀

lenka2710
autor
6. máj 2020

@roberta000 ježiš, to budeš zlata, ja už som z toho všetkého chorá! Včera sme ho pochovali a teraz zas len opletacky na úradoch 😭 a ako sa to teraz vybavuje, osobne sa môže chodiť??

roberta000
6. máj 2020

@lenka2710 nemôže :( resp u nas pustaju len po vratnicu, vsetko vybavujeme mailami telefonatmi, klienti nam posielaju doklady postou alebo to davaju do krabice na vratnici, je to teraz obmedzene zial
Ale to cislo priamo na kolegynu z dochodkoveho ti zajtra pozriem len sa mi prosim pripomen 🙂

lenka2710
autor
6. máj 2020

@roberta000 oki, dakujem za všetko, veľmi si mi pomohla 😘 ved práve, že vždy je lepšie podľa mňa vybaviť vec osobne ako cez telefón, no strašne blbá situácia nastala teraz! Ešte raz ďakujem a zajtra sa ozvem 😉

roberta000
6. máj 2020

@lenka2710 ok dohodnute, neboj, to sa vybavi, nie to take strasne ako to na prvy pohlad vyzera 🙂

lenka2710
autor
6. máj 2020

@roberta000 ja viem, ja som sa ešte asi nespamatala z toho všetkého, stalo sa to zo dňa na deň a mama by bola stratená! V ČR som už všetko obvolala kvôli živnosti a teraz zasa toto riešim a o pár týždňov sama rodim, no bude to veselé tieto týždne

roberta000
6. máj 2020

@lenka2710 to verim :(