Neplnoletý syn zdedil dom po otcovi s ťarchou dožitia babky. Babka nesúhlasí, aby syn vlastnil dom

mamkamama
20. máj 2020

Dobrý deň,stala sa mi takáto situácia:môj syn (neplnoletý)zdedil dom po svojom otcovi zosnulý minulý rok,mali sme dedičské konanie kde syn zdedil nehnuteľnost ale starchou (ťarcha dožiť babka) , ktorá nás nemá v láske ,Babka pred smrťou svojho syna otca mojeho syna prepísala celý majetok na svojho syna , prepadlo to všetko môjmu synovi,teraz otázka:babka nesúhlasí že dom zdedil môj syn ,chce späť majetok,je vôbec v práve?majetok chce prepísať na cudzí osobu dá sa to?je vôbec v práve? ďakujem za odpoveď v

gladys_07
20. máj 2020

nemyslim ze sa to bude dat tak lahko, su tzv neopomenutelni dedici (manzel, deti), ktorych bez vaznych dovodov nemoze vydedit

daganov
20. máj 2020

@mamkamama okolo práva som ani neletela, ale podľa mňa nie, lebo v čase úmrtia majetok patril otcovi tvojho syna, ani teraz jej nepatrí, má tam iba právo dožiť. Obráť sa na právnika, aj tu na MK je taká skupina.

daganov
20. máj 2020

@gladys_07 babka ale nič nevlastní, má tam iba doživotné právo

mamkamama
autor
20. máj 2020

@daganov ďakujem a ak by spísala závet kde uvedie že vlastnila nehnuteľnost a želá si aby prešiel na kamarátku?

clarke
20. máj 2020

Ako píše vyššie ten dom je už vášho syna a ona ma pravo tak iba dožiť takže asi môže spisová co chce keď to není jej a môže tam iba doživotne ostať. Skus právnika sa spýtať ale myslím si ze o tom co je už rozhodnute nemôže rozhodovať keď to nevlastní

daganov
20. máj 2020

@mamkamama ale ona už nič nevlastní, takže spisovať závet je bezpredmetné.

mamkamama
autor
20. máj 2020

@daganov ďakujem pekne 💗

daganov
20. máj 2020

@mamkamama obráť sa na @draik, ona ti poradí fundovanejšie

gabi000
20. máj 2020

Vie mi niekto poradiť? Otec dostal darom dom od rodicov kde doteraz byvame. Mama vyhlasila ze ked oco zomrie vsetko bude patrit jej, ona si to preda a z peniazkov bude zit. Zavet pisany nie je. Ja viem tak ze aj ja aj brat rovnakym dielom by sme dedili po ocovi.

aduskatt
20. máj 2020

@mamkamama ako bolo písané vyššie, babka nemá čo na koho prepisovať, keďže majetok nie je jej🙂 Ideálne - pozri si na katasterportáli list vlastníctva k danej nehnuteľnosti. Tam uvidíš majiteľa - a iba ten môže s majetkom nakladať (prípadne jeho zákonný zástupca, čo si TY - ale pokiaľ ide o majetok tak vysokej hodnoty, tak na to treba súhlas- nedá sa to trebars tak, že Ty sa rozhodneš, predáš a peniaze minieš na svoju potrebu). Ak nevieš, ako to pozrieť na katastri, napíš mi správu

aduskatt
20. máj 2020

@gabi000 deti dedia podla zákona v prvom rade rovnakým dielom ako matka

vamajka
20. máj 2020

@gabi000 po otcovi dedi mama polovicu domu a druhu polovicu dedis ty, brat a mama rovnakym dielom

daganov
20. máj 2020

@gabi000 opakujem, že som okolo práva ani neletela, ale podľa mňa dedia aj deti aj manželka rovnakým dielom. Len tak na okraj, mama odkiaľ vie, že zomrie prvý otec? Jej výrok mi pripadá absurdný

qetka
20. máj 2020

@vamajka po otcovi deli manzelka aj deti rovnakym dielom. Ziadne, ze manzelka polovicu. Vsetci rovnako. Pokial by ten dom bol v BSM, tak po rozdeleni BSM ma manzelka svoju polovicu a otcova polko sa dedi medzi manzelku a deti rovnakym dielom.

vamajka
20. máj 2020

@qetka mas pravdu nevsimla som si, ze dom bol iba otcov

0silvia0
20. máj 2020

@gabi000 tak mamine treba pripomenut, ze bude moct zit len z jej tretiny... vy pocuvate jej reci a nic jej nepoviete?

miskooo1987
20. máj 2020

@mamkamama neda sa... uz zrusenie "darovania" v pripade ak by otec zil je extremne narocne a tazke, po jeho smrti je to nemozne. Tarcha dozitia je len o tom ze ju nemozete odtial vyhodit a bude tam byvat...

sasa1310
20. máj 2020

@mamkamama závet môže síce spísať, ale len na majetok, ktorý vlastní. A dom už nevlastní. A darca je mŕtvy, takže už nezmôže nič.

miskooo1987
20. máj 2020

@sasa1310 darca je zivy... obdarovany je mrtvy

sasa1310
20. máj 2020

@gabi000 kľudne môže otec spísať závet aby ste po ňom dedili len vy deti. Jedinú manželku môže opomenúť v záveti. Takže keby otec chcel, mama nemusí dediť nič.

sasa1310
20. máj 2020

@miskooo1987 áno, tak

gabi000
20. máj 2020

dakujem velmi pekne zeny, tiez som vedela tak ze rovnakym dielom dedime. Este ona bola urazena ked som jej povedala svoj nazor ze dedime aj my deti nie ona vsetko. To by velmi jednoduche bolo dedit dom kt. ma hodnotu 150 tisic eur a z toho zit. Kto by tak nechcel, lenze aj my deti sme dediči. Tiez mame narok na nejaku cast ci sa jej paci alebo nie. Dakujem

vamajka
20. máj 2020

@gabi000 a preco mama preboha nedopraje detom

0silvia0
20. máj 2020

@gabi000 nechapem, ako si moze byt ista, ze vas otec zomrie skor...

gabi000
20. máj 2020

@vamajka no preco, tiez nechapem. Ved nie je jednoduchsie kupit si 1izb.byt a zvysok si uzit? Aby nemusela do prace. Vidite niekto tak rozmysla. Mna by tiez potesilo ak by som ziskala len tak peniaze za nic nerobenie. Ach...niektori rodicia by aj posledne dali detom (nemyslim doslova) a u nas je takto

lesanka845
20. máj 2020

@gabi000 Ano podla zkona je to tak, ako Ti už vysvetlili. Ale rodičia žiju a zatial si s a jetkom mozu robit, co uznaju za vhodne. . Je to ich dom, a nikde nie je napisane, ze ho musia nechat svojim detom. Ak sa za života rozohdnu, že ho predaju a užiju si cestu okolo sveta, maju na to právo. Alebo sa mozu rozhodnut,že dom zanechaju nejakemu utulku alebo nadacii,. Je zbytočne to riesit a spoliehat sa na dedičstvo. My sme tiez po smrti mamy nechali všekootcovi a nikto necitil ziadnu krivdu. Po smrti otca sa byt preisal na toho, kto tam ostal bývat. Zivot nie je o peniazoch a majetkoch.

gabi000
20. máj 2020

@lesanka845 to mi je jasne. Nechcu predat dom, tam ziju.

sasa1310
21. máj 2020

@lesanka845 nevravíš tak pravdu. Deti sú neopomenuteľnými dedičmi. Jedine za života by mohli prepísať majetok na útulok alebo nadáciu. V záveti nie. V záveti musia nechať deťom minimálne polovicu zo zákonného nároku každému jednému, inak je závet neplatná, ak ich tam ani nespomenie. Ak ich spomenie a nechá menej, tak je neplatná v tej časti.

gabi000
21. máj 2020

@sasa1310 dobry den, viem ze roxumiete problematike. Ak rodic napise zavet, musi tam uviest aj deti alebo je mozne ich vynechat a vsetko na meno manzelky prepisat v pripade umrtia aby ona dedila vsetko? Vdaka

hopsadobrandejsa
21. máj 2020

Byvaju rozne pripady cize skutocne zalezi od okolnosti.

Ak bol napisany zavet resp. sa uskutocnilo dedicske konanie kde sa majitelom nehnutelnosti stava syn, zodpovednost za nehnutelnost by mala prebrat matka kym syn nedovrsi vek plnoletosti.

Babka v tomto bohuzial vela nezmoze pretoze nie je vlastnikom nehnutelnosti. Syn chcel zrejme mat istotu aby bolo o nu postarane a preto tam ma pravo dozitia, ale co sa tyka prepisovania majetku, na to zrejme dosah nema.

Treba si zistit ako je vedena nehnutelnost na katastri prip. u uradnika ktory bol pritomny pri dedicskom konani.

Moji rodicia maju napr. pravo dozitia u mna cize v pripade mojej smrti, ak by dedil nehnutelnost moj brat, nemohol by s nou nic robit bez suhlasu rodicov ( predaj, prenajom) pretoze rodicia su na katastri vedeny ako tarcha.

Urcite sa poinformuj u nejakeho pravneho poradcu, to bude zrejme najlepsie.