Nezdaniteľná časť základu dane na manželku

12. jan 2022

Ahojte, muž si má vyplniť tlačivo do prace aby mu spravili daňové priznanie. Keďže som bola v roku 2021 na materskej chcel si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Rodicak sa tam asi nedáva, že? Druha otázka. Na personálnom mu povedali, že pokial môj “príjem” teda ta materska presiahla sumu tuším cca 4100€ tak, že si o to nemá ani žiadať. To je naozaj tak? Mám v tom hokej. Ďakujem za info

lilianka28
12. jan 2022

Materská sa zaratáva do tvojho príjmu, rodičovská nie. A áno, správne ho informovali.

alenah31
12. jan 2022

Áno je to tak - materská aj PN sa považuje za príjem - čiže ak si bola na materskej a tá presiahla danú sumu nemá si čo uplatniť. Naopak - rodičovský príspevok - je sociálna dávka - tá sa za príjem nepovažuje - ak si na RD celý rok bez iného príjmu uplatní si celú max. sumu (ak teda zaplatil aj také dane, aby si NCZD uplatniť mohol). Ak sa ti to prelína MD a RD uplatní si aspoň nejakú časť ak teda tá materská nebola v takej sume ako je maximum pre uplatnenie si NCZD.

jess_y
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
12. jan 2022

@lilianka28
@alenah31 ďakujem za info. Ja som bola cca 6 mesiacov na materskej a zbytok na rodičovskom. Lenže moja materska presiahla tu sumu. Takze teda nebude si uplatňovať nič. 🙂