Nezdaniteľná čiastka na manželku?

eva1990
20. jan 2019

Ahojte, neviete mi náhodou poradiť, ak si chce na mna manzel uplatnit nezdanitelnú cast v danovom priznaní za minulý rok, potrebuje dolozit doklad o mojom príjme, a minulý rok som bola od januára na materskej a potom na rodicovskej, tak sa do nezdanitelnej casti ráta aj materská aj rodicovská, alebo len jeden príjem ? ďakujeem velmi pekne

ivushka19
20. jan 2019

@eva1990 do vaseho prijmu sa zaratava len materska, rodicovska nie lebo je to socialna davka. Na socialnej poistovni si vyziadajte potvrdenie o vyske poberanej materskej davky za cely rok...

eva1990
autor
20. jan 2019

@ ivushka19 dakujem, takze potvrdenie o rodicovskej z uradu prace nepotrebujem ?

ivushka19
21. jan 2019

@eva1990 ja som nedavala, ale ak uz budete vybavovat, pre istotu si ho zozente, mozu to ziadat.....

mariia108
22. jan 2019

ano potrebujes aj potvrdenie z uradu prace od kedy do kedy si poberala rodicovsky prispevok. Dostanes tlacivo a mesiace za ktore si dostavala rodicovsky.

luci009
22. jan 2019

A to si môže každý uplatniť? Ja som bola tiež na materskej od apríla do decembra.

kikuskar5
22. jan 2019

Od nas pytali aj potvrdenie z UP o poberani rodicaku. V pripade aj nejakeho prijmu (materska, brigada, cokolvej), tak aj to, kedze sa to o tu ciastku ponizuje. Prijem by nemal byt vyssi ako 3830e a par drobnych tusim. Rodicak sa len do prijmu nezaratava, ale odovzdava sa potvrdenie

evittam
22. jan 2019

@luci009 Manžel/ka.Ak suma za zdanitelny príjem a MD,PN,OCR,podporu nepresiahla vysku NCZD.

evittam
22. jan 2019

@kikuskar5 Nemusis mat potvrdenie o RP, nakolko v žiadosti o RZ sa všetko vypisuje a svojim podpisom cestne prehlasuje,ze je to tak. Ale mzdárka to môže pýtať ale nemusí.

kikuskar5
22. jan 2019

@evittam ja som to brala ako automatiku 😁

dankariska
23. apr 2019

@evittam Ahoj,vidim, ze sa vyznas, nemas skusenost s odpocitatelnou polozkou na manzelku, ak bol manzel na materskej,no zároveň pracoval? Viem,ze podla zakonov mame pravo na odpocitatelnu polozku za cely rok, ale pracovnicka na danovom to nechce nejak prijat. Najnovsie ziada odomna potvrdenie, ze som sa starala o dieta do 6 rokov zo zdravot dovodov. Ja som to ale s upsvarom neriesila,pretoze to zo zdravotných dovodov nebolo. Cize nasa konkretna situacia: Manzel pol roka 2018 pracoval a pol roka poberal materske+pracoval na inej pozicii (prac.zmluve). Ja som bola nahlasena v zdravot poistovni ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov (mame 2 deti,tak na to starsie) a rovnako som sa tak prihlasila aj na dochodkovom v socialnej poistovni. Toto potvrdenie zo socialky som dala ako prilohu k danovemu priznaniu+potvrdenie z upsvaru o poberani/nepoberani rodicovskeho p. Napriek tomu s tym maju problem.

martinka6282
29. jan 2020

Ahojte poprosím vás aj ja o radu. V januári bol manžel na materskej so staršou dcérou a ja som bola doma s mladším. Zvyšok roka som už ja poberala rodicak na mladsieho. Ma manžel nárok uplatniť si za mňa nezdan.cast za 12 mesiacov? Na potvrdení z upsvar mam rodicak iba za 11 mesiacov, tým pádom účtovnícka dala iba 11. Aké potvrdenie budem potrebovať, aby si mohol uplatniť 12 ak má na to nárok? Iný príjem ako rodicak 11 mesiacov som minulý rok nemala. Ďakujem

martinka6282
29. jan 2020

@dankariska ahoj, riešim podobný problém, ako ste to prosím ta vlani na koniec vyriešili? Ďakujem

evittam
30. jan 2020

@martinka6282 Nema narok na ten jeden mesiac. Lebo si bola osoba starajuca sa o dieťa do 6rokov bez nároku na RP.

p3tuliatko
27. feb 2020

Ahojte, poprosím o radu aj ja. Za r. 2019 som bola január - polovica marca PN, polovica marca- polovica novembra MD, polovica novembra- december RP.
Co sa zaratava do nezdaniteľnej položky obdobie január - november? Aj PN aj MD? Rodičak nie?
Ďakujem

evittam
27. feb 2020

@p3tuliatko PN+MD-teda ten príjem sa odpocitava od NCZD na manzelku