Opatrovanie člena rodiny - matky

mojkamirka
10. dec 2011

Ahojte, neviem či tu táto téma môže byť, ale snad ano. 😉 Mama už niekoľko rokov opatruje babku, ktorá je na vozíčku, plienkovaná, sama neurobí ani krok...... Zaujímalo by ma má mama ako opatrovatelka clena rodiny poberajúca opatrovateľský príspevok nárok na niečo? Napr. na výpomoc od mesta v rámci opatrovatelskej sluzby, za ktoru netreba platiť, nárok na dovolenku a tak? Ako to zvladate psychicky a fyzicky opatrovať člena rodiny, máte čas aj na seba? Mama to zvláda dosť zle, babka má pomaly raz tolko kíl ako mama, treba ju prekladať z toaletného kresla na postel, vozík, popritom varit, prať, prebalovat ju.... no hruza. Chcela by som touto diskusiou pomôcť mame, že nie je vždy tak zle ako sa zdá.

marianca
10. dec 2011

No to je ťažko čo sa týka príspevkov od štátu a podobne...Mama sa starala o babičku popri robote, takže mala vlastne dve šichty a my ako vnučky sme jej pomáhali koľko sa dalo. Dá sa vybaviť napríklad príspevok keď chceš prerobiť kúpeľku na bezbariérovú, príspevok na benzín od štátu, keďže je s ňou treba chodiť k lekárovi, ale to najlepšie zistíš na sociálke, tam ti dajú presné info čo musíš spľňať aké žiadosti vyplniť a podobne, ale určite sa pripravte, že keď budete niečo chcieť od štátu, bude to o papieroch a neskutočnom behaní po úradoch, ale pokiaľ má nato človek nárok a má to uľhčiť život mame aj babke, tak prečo nie...
Čo sa týka toho zvládania....je to ťažké, ťažké fyzicky aj psychicky...Moja babička zomrela pred 6 rokmi a mama jej chodí stále každý druhý deň zapaľovať sviečku na hrob. A to ako sa stará teraz o hrob, taká bola aj jej starostlivosť počas jej života. Pokiaľ len sedela, tak ju každý deň masírovala, čítala jej, my sme pri nej sedávali a rozprávali čo nového a potom keď zostala ležať to bolo podobne...stále bol niekto pri nej.
Mama sa vyjadrila, že nech je akákoľvek ak keď len leží len nech je medzi nami. Mama vtedy schudla 15 kíl, ale myslím, že neľutovala ani okamžik, ktorý jej venovala....Strašne si ju zato vážim, lebo viem aké to bolo ťažké...
A presne tak ako píšeš, nie je tak zle ako sa zdá, tvojej babke treba život čo najviac uľahčiť a spríjemniť, nech je jej život aj keď na posteli dôstojný...A mamine sa dá pomôcť jedine tak, že sa budete pri babke viacerí členovia rodiny striedať, nebude to všetko len na nej, nech si odpočinie a troška vypne....Takže veľa síl a držím palce

titkovamiriam
10. dec 2011

Moj otec je opatrovatel moje mamy bude bohuzial aj mojho brata ☹ .Mamina je 11 rokov po porazke je ZTP a brat je tazky diabetik/30/r-a slepne...Otec to ma ako ..zamestnenie,,cez socialny urad vypisuje denne hlasenia a tusim ma aj ,,dovolenku,,
Akurat dnes som s nou chcela ist na vianocne trhy v obci a ako napotvoru leje-z vozikom sa aj za sucha tazko ide nieto ked leje...

mojkamirka
autor
10. dec 2011

@titkovamiriam to sa dá vybaviť na sociálke, že by to mala ako zamestnanie? dostáva tvoj otec normálne plat? musel mat urobený nejaký kurz alebo čosi že to má ako zamestnanie?

titkovamiriam
10. dec 2011

@mojkamirka nie otec nema ziadny kurz dostava cca 300 eur,na buduci rok by mal ist do dochodku tak neviem ako to bude potom....

mojkamirka
autor
10. dec 2011

@titkovamiriam on robí osobného asistenta? lebo čosi som začala hladat na nete a toto som nasla

titkovamiriam
11. dec 2011

@mojkamirka tak asi ano,plati ho socialny urad aj mu vlastne hradia vsetky odvody-inak aj moja mama ked prisla u nemocnice bola uplne leziaca s plienkami no do roka sa pozberala naucila sa jest,chodit po dome popri stenach/vsade mame madla/vely dom sa musel prisposobit mame-nez sme zistili naco mame narok otca skoro uchytilo a nez dostal on prve peniaze presli 4m!!!!tento stat je postaveny na hlavu 😠 ...

mojkamirka
autor
11. dec 2011

@titkovamiriam DIK ZA ODPOVED mame bohužial sa neda uz vybavit osobná asistencia, kedze babka uz má po 65 ako som vyčítala zo zákona 😠 😠

no mamu isiel slak trafit tiez s papierovaciek, 2 roky vybavovali preukaz ZTP, 1 rok opatrovatelký príspevok, po roku dohadovania s uradmi priznali invalidný vozík, toaletné kreslo vraj nasi nemaju narok na prerobenie kupelne ze si môžu za doplatok kupit nafukovaciu vanu a ma mama babku umývat v obývačke 😲 😠 😀

titkovamiriam
11. dec 2011

@mojkamirka veru je to katastrofa,to ako nasa suseda co nema obe nohy a prestali jej preplacat niake pomocky a ked jej muz siel na socialku tak dostal odpoved...že načo sa dožila tak vysokeho veku-už nema narok.... 😠 😠 😠 😠

mojkamirka
autor
11. dec 2011

@titkovamiriam boze, by som dopriala tým uradníkom byt aspon jeden den v kozi nevladneho pacienta, mozno by to konecne pochopili 😠 😠

hanachhrin
8. apr 2013

Ahojte
Ale čo ak som zistila ,že niekto berie opatrovateľský príplatok na /matku/ a žiaľbohu nestará sa tak ako by mal.Nedávno sme zistili, že v izbe je zima , spia v kresle atď.poradte čo mam robiť.
Ďakujem

tatolu
8. apr 2013

@hanachhrin a čo keby si si to najprv skúsila a potom odsudzovala?

bababara
24. máj 2013

Ahojte,
citam tu tak vase zazitky a niecim podobnym som si presla aj ja. Moja zrazu zacala postupne zabudat (kde ma veci, ci zamkla byt, zobrat si lieky), citit sa osamela a vsetka energia jej odchadzala. Tak som k nej zacala chodievat ja, aby som jej robila spolocnost a starala sa o nu. No postupne sa z nej stala leziaca a to uz bolo nad moje sily fyzicky aj psychicky. Vobec som nemala cas na svoj zivot. Museli sme to riesit a nechceli sme ju dat do domova, to by neprezila. Po dokladnom zvazovani sme sa rozhodli najat si opatrovatelku cez Opatrovaniebratislava a bola to najlepsia volba aku som mohla zvolit. Moj zivot sa celkom zmenil, odpadla mi velka zataz a o babicku je mozno este lepsie postarane ako ked som tam chodila ja. Opatrovanie jej zabezpecilo skvelu opatrovatelku, ktora sa o babicku tak dokladne a starostlivo stara, ze nic lepsie si neviem predstavit. A to sme ju nemusel davat do domova. Nie je to sice zadarmo, ale skutocne to co mi tato sluzba priniesla stoji za tie peniaze.

tereza2009
22. jan 2014

dobry den,opatrim vase dieta,pracovala som v sukromnej skolke,skusenosti mam ,a nieje problem aj u mna doma,,tel 0918953699..terka80@azet.sk

lubka141
14. mar 2014

Moja mama je ležiaca potrebovala by 24hod opateru. Mám opatrovateľský kurz a chcela by som ju opatrovať, aké mám možnosti? Počula som že buď cez MÚ alebo cez sociálku by to bolo možné ako zamestnanec. Kde by som sa mohla informovať?

medovka7
14. júl 2014

Ahojte,
potrebovala by som poradit, moja kamaratka byva so svojou mamou 13 rokov s babkou v jej byte. Vynovili cely trojizbovy byt za tie roky komplet aj s nabytkom. Babka zacala trpiet zaciatocnou demenciou, mama zostala doma, opatruje babku. Babka ma silne puto k synovi, ktory s nou manipuluje, intriguje proti kamaratke a jej mame, prekruti co sa da. Vzhladom na babkin vysoky vek a zdravotny stav /a trojizbovy byt/ syn by chcel dat babku do domova dochodcov aj napriek tomu, ze ma dobru starostlivost a chce zostat byvat doma, vo svojom. Hadky vznikli, ked kamaratka s mamou chceli, aby sa aj on ako syn podielal na starostlivosti o mamu a to tak, aby si ju obcas zobral aspon na vikend k sebe domov, aby si oni oddychli. Na to on reaguje, ze sa k nim moze nastahovat..., lebo mu tiez patri byt, je velmi agresivny alebo, ze ked sa o nu nevedia starat, da ju do domova dochodcov a byt preda. Nikdy nic v byte neopravil, neprispel ani financne. Ohovara ich, ze sa o nu nestaraju. Chyba babky, ze sa zbavila zodpovednosti a pravne tieto veci nevysporiadala. Ako sa branit a postupovat v tejto veci? Kamaratkina mama zatial nic nepodnikla, brala ohlad na mamu, ze sudit sa s vlastnou rodinou..., len jej mama akosi hodila za hlavu co vsetko pre nu dcera s vnuckou urobili a robia a syn si chodi po dovolenkach, smeje sa, vyhraza sa, ze zostanu na ulici.

tatolu
17. júl 2014

Majetkové problémy sú ťažké... Pokiaľ je byt babkin, syn byt predať nemôže.... môže si tak iba uplatňovať podiel pri vysporiadaní dedičského konania... Bolo by dobré odložiť všetky bločky, čo vrazili do obnovy bytu a pri dedičskom konaní s tým vyrukovať... Problém môže nastať, keď babička prepíše byt na syna 😝

medovka7
30. júl 2014

Vies ja by som kazdeho takeho bezcharakterneho chamtivca prefackala, starat sa nechce o vlastnu mamu, len sa pechori po peniazoch, zakon by mal prihliadat ako sa kto stara o rodica a podla toho by sa malo dedit. Neviem si predstavit, ze by som raz svoju mamu strcila do domova dochodcov, ked ona vsetkym pomahala dokedy mohla, vsetko je o charaktere cloveka .☹

tatolu
23. aug 2014

@medovka7 možno je to o charaktere, ale žiaľ aj o peniazoch 😖 Nevidím Ti deti, ale naša situácia je takáto - finančne... manžel má v čistom 450 Eur a ja som si po rôznych peripetiách vybavila takto... Opatrujem maminku cez jednu súkromnú spoločnosť (lebo na príspevky od štátu nárok nemáme 😖 - rodinné vzťahy... ) a dostávam plat v čistom 320 Eur, no maminka je v tej súkromnej spoločnosti uvedená ako opatrovaná osoba a musím za tú službu platiť 220 Eur/mesačne. OK. Ostane nám jej dôchodok 400 Eur, ale máme tiež mesačné povinné platby (pravdaže aj splácame úver) a 3 deti, ktoré idú teraz do 1. triedy na ZŠ 😖... A to som si musela urobiť opatrovateľský kurz, ktorý mi nikto nepreplatí.... Ja zas viem, že ak by som ju "strčila" do nejakého domova, tak o mesiac môžem vybavovať pohreb... Nie vždy je taká "záťaž" však ľahká... U nás niečo také ako vypadnúť z domu na dovolenku nehrozí 😖 Maminka iba sedí, nechodí, nerozpráva.... Vieš, každý si to musí zariadiť aj podľa svojich možností...

medovka7
26. aug 2014

@tatolu dakujem ti, si mila, ze si to vsetko tak rozpisala, do takychto problemov sa vie vcitit ten kto to preziva, alebo vidi vo svojej blizkosti, to je unavne pocuvat o tom a nie este v tom zit. Kamaratkina mama ma teraz prijem 60 Eur, lebo nema narok na prispevok na byvanie, babka ma dochodok okolo 400 Eur a najnovsie si povedala, ze im bude prispievat 200 Eur, ze co by jej zostalo 😎 , takze to financne taha kamaratka a babka dava synovi mesacne 100 Eur, ze na benzin, lebo ju vozi k lekarovi /mozno raz za mesiac, nie vzdy/🙂, cele postavene na hlavu. Babka sa najlepsie citi vo svojom-doma, maju dvoch psov, ktorych ma velmi rada, je mobilna, chodia na prechadzky, takze v domove by tiez skoro zomrela..., ale chyba babky, ze nevie synovi povedat a preco ma chces dat do domova, ved ja mam svoj domov, dalo by sa pisat vela, viem, ze zivot prinasa kadeco, ale dat vlastnu mamu do domova, ked je moznost starat sa o nu... Chcela som pocut od ludi ako riesia taketo veci, takze este raz ti dakujem. Ja mam dvoch synov, maju 17 a 18 rokov, som vydata a dufam, ze moji chlapci nebudu raz riesit ako sa ma zbavit 😉

valentina5
28. aug 2014

@medovka7 matky su zatazene na synov, byvam s mamou v rodic. dome, vela som tam poprerabala, moji dvaja bratia povedia, ze som to urobila pre seba, ale akosi zabudli na to, ze mama mala prva prerobenu izbu s komplet novym nabytkom, ten stary, ktory mala od nich, po nich, vrzgajuci, niekolkorocny, som vyhodila, podla nich jej to stacilo, kto sa stara, je najviac kritizovany. Preco si niekto mysli, ze starsej zene stacia stare veci? Cely zivot robila, starala sa o vnucata, dala na ne kopu penazi, lasky, opatery, nezasluzi si nieco pekne na stare kolena? Jeden brat ma zenu, ktora je velmi pobozna, ked pride prinesie jej kopu svatych obrazkov, bibliu vie aj odzadu, doma ma v kuchyni metrovy kriz, myslite, ze ju pozve na vikend, ani na obed, nezavola ako sa ma, ked pride, posedi akoby ju mrle zrali..., ze pomahaj bliznemu svojmu... druhy ma nieco podobne a maju vystudovanu socialnu pracu 🙂 ale skutocne hodnoty ako prejavit staremu cloveku lasku, starostlivost... mama im strci peniaze, tiez ze na benzin, ale ked potrebuje nove topanky alebo oblecenie, tak sa so mnou handrkuje, ze nepotrebuje. Mama este moze byt doma sama, ale tiez ma caka, ze zostanem doma, malo penazi, socialna podpora je na zaplakanie, ale dat ju do domova, dlho by tam nebola, srdce by jej puklo od zialu a mne tiez. S bratmi nepocitam, ked ich vyplatim, viem, ze uz ich casto neuvidim... Moje deti su moja opora.

valentina5
3. sep 2014

Niečo z časopisu Život č. 34
Dožijeme sa? Minulý rok odišlo do predčasného dôchodku vo veku 50 rokov s penziou 9000 eur za mesiac 340 zamestnancov Európskeho parlamentu!
Výsmechom "obyčajných" ľudí je preto europarlamentná mašinéria, ktorej zamestnanci, rovnako ako poslanci, majú napriek kríze stále vysoké platy a rôzne výhody.
Poslanci majú po zániku mandátu nárok na príspevok vo výške jedného svojho mesačného platu za každý rok výkonu mandátu, ktorý sa vypláca maximálne dva roky. Znamená to, že ak bol v europarlamente jedno volebné obdobie, čiže päť rokov, dostane päť platov, 40-tisíc v hrubom...
Celý život robíme na takýchto ľudí a v starobe nás čaká...
Keď vidím toto všetko okolo nás a čítam v novinách, tak si vždy spomeniem na starý slovenský film Jánošík a Jánošíkov výrok:
HOR SA BEDAČ, na nohy!

medovka7
18. okt 2014

Ved co by si nedavali, ked im to obycajni ludia dovolia?






















@mojkamirka
@valentina5
@valentina5

mana85
17. jan 2016

Ahojte , funguje ešte táto téma ? poradíte mi prosím niekto ?

valentina5
18. apr 2016

@mana85 ahoj, ved napis, urcite ti niekto poradi 🙂

1234567emka
11. apr 2017

Dobrý deň, ja som na ID na 45% starám sa o chorú mamu ktorá má dôchodok 430€ a mám syna školopovinného. Nepracujem nikde...ID mám 240€. Mám a ak mám nárok na opatrovateľske a koľko by dom mohla dostať ? Ďakujem

fidorka7
11. apr 2017

@1234567emka v prvom rade musí mať mama posudok o tom, že je odkázaná na celodenné opatrovanie - smer upsvar, tam ti povedia všetky ďalšie info

simvdovjak
5. júl 2017

Ahoj idem aj ja sa poradit takze nasa mamka je liecena psychologom berie dost silne lieky na depresie a spanok par krat hospitalizovana v ustave Levoca aj Plesivec a teraz sa jej stav zhirsil treba jej upratovat varit aj davkovat lieky byva sama a musim tam kazdy den chodit pozerat pretoze necha spliesnet jedlo nepoprata lieky berie jak jej pride nevladze chcem sa opytat mam narok na jej opatrovanie??

mdimova
11. okt 2018

DOBRY DEN Hľadám milú, trpezlivú, zodpovednú, empatickú, kreatívnu opatrovateľku na opatrovanie 7 rocneho dietatka.Pomaham stym mojmu kolegovi a jeho rodine nakolko oni rozpravaju len po Anglicky.
Ich dcerku treba vyzdvihnut rano o 6:30 v mieste bydliska pripravit ju do skoly,naranajkovat sa snou a nasledne odniest do skoly Peknikova v Bratislave.Nasledne ju treba vyzdvihnut po vyicovani a stravit snou cas kym neprijdu rodicia domov okolo 19hodine.
Je tO stabilna praca a vyzaduje si dochvilnost PRESNOST A LASKAVOST

baryana
2. máj 2019

Ahojte. Tiez hladame opatrovatelku pre nasu babku. A ozvala sa mi jedna pani, ze by varovala babku tri tyzdne, na tyzden by sla domov. U babky by mala byvanie a stravu. Teda samozrejme by varila opatrovatelka. A pyta si 200€na tyzden. Myslite si, ze je to dobra cena? Alebo vela? Vdaka za akukolvek odpoved.

maryah
10. jan 2021

Ahojte, momentálne som na úrade práce, no už mi končí budúci mesiac... Rozmýšľame, že by bolo dobré, keby som si vybavila opatrovanie na člena rodiny, konkrétne na svokru. Má niekoľko diagnóz a má aj preukaz ZŤP. Bývame pod jednou strechou, každý v samotnom byte. Býva aj s mužom, no ten má tiež pár diagnóz. Mala by som naň nárok? Aká by bola jeho výška?