Opatrovateľský príspevok na blízku osobu

mimka1402
14. aug 2021

Ahojte prosím si radu, lebo v rodine od iných súrodencov sú problémy, ak niekto si vybavil opatrovateľsky príspevok na svojho rodiča, u ktorého je každý deň, ale nemajú spoločne bydlisko. Ale je to 5min autom, je niekde v zákone alebo tak, uvedené, koľko hodín musí byť u opatrovanej osoby poberateľ opatrovateľskeho skrz kontroly? Vďaka

janinah
14. aug 2021

nie je,môžeš bývať inde

mimka1402
autor
14. aug 2021

@janinah áno bývanie viem, keďže už je schválený, ale skôr či nie je niekde uvedené minimálny počet hodín, keďže osobne som sa k ničomu takému nedopatrala.

sara07
14. aug 2021

@mimka1402 berie sa to ako 24 hod služba v podstate , ked pride kontrola námatkova tak si obzrie starostlivost

mogaa
15. aug 2021

@mimka1402 záleží koľko hodinovú starostlivosť máš schválenú....ak plnú, to je 24-hodinová....ak tam nie sú dobré vzťahy s ostatnými súrodencami, tak to jednduhco nahlásia a budú ti chodiť kontroly či tá starostlivosť prebieha a ako....teda či má opatrovaná osoba navarené, nakúpené, hygiena, upratané...budú sa pýtať aj ten opatrovanej osoby....

mimka1402
autor
15. aug 2021

@mogaa Práveže opatrovana osoba chce mať aj svoj kľud a nechce aby tam jej dcéra bola stále. Postarané je stále, robila to roky zadarmo, aj by naďalej robila, len mamina jej to navrhla aby mala za to niečo aj finančne.
Ostatní súrodenci sa nezaujímali nikdy či ma ich mama čo jesť alebo či vládze, len teraz im to začalo prekážať, keď sa dozvedeli, že sestra si to dovolila robiť za almuznu, ktorá aj tak ide na benzín na lekárov maminy...

sara07
15. aug 2021

@mimka1402 tak surodenci nech si starostlivost rozdelia po mesiaci, dostanu tu almužnu a uvidíme ako ich to bude dlho držat
to mám najradšej takéto spravanie
pokial babka nechce aby tam bola stale nemusí byt , dôležité je aby mala upratane, učesana, čista , najedena

mimka1402
autor
15. aug 2021

@sara07 Veď to je na tom smutné, že to bolo roky rokuce takto, že bez peňazí a z vlastných úspor. Ostatní súrodenci financie mali dostatok, ale ani zadarmo neprišli.... Bývajú pritom bližšie... Len kvôli tomu som sa pýtala, lebo človek nemá problém tam byť každý deň, kým babka vládze a nechce aby tam niekto bol 24/7 tak sa to snažíme rešpektovať a síce každý deň sme tam, ale tak cca 8 hodín kým sa jej donesie jedlo uprace a podobne. Chvalabohu je samostatná ešte, tak mi príde zbytočné 24h tam byť, keďže u nej bývať sa nedá a u nás bohužiaľ taktiež nie, kvôli priestorom. A financie na väčšie bývanie nie sú... Je mi iba z toho smutno.

sara07
15. aug 2021

@mimka1402 pokial je samostatna dá sa horšie bude neskôr a ked ju opatruješ máš narok na opatrovatelsky prečo by sa zvyšok rodiny mal zviest a potom pri dedeni pôjde všetko rovnym dielom ?
smutné ale je to tak , ja byt babkou tak ten byt darujem zmluvou ešte za života tomu čo sa o mna stara a nič by nemohli lebo skutočne to nie je fér

mimka1402
autor
15. aug 2021

@sara07 Tak taki nie sme... Už teraz vieme, že to budú problémy, keďže budú chcieť predať byt a my nie, ale nebudú financie na odkúpenie, tri generácie detí tam boli a sú na návšteve aspoň... Ale babka by to ani nespravila, keďže ju jej rodičia takto obrali o majetok a dali iba jednému súrodencovi, doteraz to ma v sebe takže kvôli tomu ani si nedovolíme to spomenúť i keď vieme, že budú problémy.

sara07
15. aug 2021

@mimka1402 milé tak prečo potom nepovie že aj starostlivost a pomoc pre nu rovnakym dielom , a aby ešte riešili opatrovak tvoj tých par € no to by som im asi do duše povedala a na mudr cestovanie a to čo ty doplacaš pekne sa skladat všetci nie že ty to tahaš zo svojho
ako voči tebe to ako nie je fér ? ty by si mohla minut tie € pre seba ako surodenci nie

mimka1402
autor
15. aug 2021

@sara07 Vieš ako, každý si vie nájsť výhovorky ak ide o pomoc... Ale o majetky by každý sa bil...
Idem zmazať diskusiu, ale i tak ti ďakujem 🙂

elian
15. aug 2021

@mimka1402 v komplexnom posudku podla stupna odkazanosti sa urcí rozsah hodin opatrovania - min. je 8 hod.

mogaa
15. aug 2021

@mimka1402 ono záleží čo mama/babka povie keď príde kontrola...lebo jednak pozerajú ako je o nu postarané a jednak s as ńou budú rozprávať....takže ka na UP prde sťažnosť že tam chodíš len občas a len na cca hodinku, tak oni to musie prešetriť, keďže danej osobe vyplácajú príspevok za 24hodstarostlivosť(prípadne za menej hodinovú).....samozrejme jej treba aj napr.nakúpiť alebo ísť k lekárovi pre lieky, do lekárne,vybaviť veci za ňu, takže je jasné že ten človek tam nie je reálne tých 24hodín denne....ale v prípade ak zistia že ten človek je tam reálne hodinu a možno ani to nie, tak nemá nárok na príspevok za 24hodín....

mogaa
15. aug 2021

@mimka1402 *že ten človek tam reálne nie je 24hodín denne, ale keďže vyplácajú opatrovateľský príspevok na 24 hodinovú starostlivosť tak ten človek tam nemôže byť celé dni sám ak tam ten čo ho opatruje príde len na hodinku dve....

mimka1402
autor
15. aug 2021

@mogaa Tak to samozrejme nebýva, vždy je všetko zabezpečené a pri osobe danej aspoň 5h denne...