Práca a hmotná núdza

simonka1161
1. feb 2022

Dobrý deň... chcem sa opýtať som vo hmôtnej núdzi chcem sa spýtať či manžel môže pracovať? Môže na zmluvu alebo na dohodu neviem ako to chodí som z toho vedľa 🙄

ivkazba
1. feb 2022

Môže pracovať manžel aj ty. My tiež pracujeme obidvaja.

alenah31
1. feb 2022

@simonka1161 môže ako chce - je jedno aká to bude forma PP - ak bude mať príjem nevidím dôvod poberať ďalej hmotnú núdzu.

martinkatinka
1. feb 2022

Ak je moznost akokolvek pracovat, je to urcite lepsie ako odmietnut pracu a poberat hmotnu nudzu.

lenkasarka
1. feb 2022

Raz darmo slovač sa nezaprie. Hlavne,že sa poukazuje na romov. O čo sú horší,ako tento prípad? 🤦‍♀️
Keď bude pracovať, nemusíte trieť biedu a využívať dávky

ukulela
1. feb 2022

@simonka1161 no zrataj si. ak zarobi viac, ako dostanete hmotnu nudzu, tak co je asi vyhodnejsie?

sissy27
1. feb 2022

@simonka1161 no nechcem byť zlá, ale je viac ako vhodné aby aspoň tvoj manžel pracoval a živil vás... A ty by si hádam mohla tiež. Síce stratíš nárok na hmotnú núdzu, ale bude sa vám žiť a hospodáriť oveľa lepšie...
Ak sa pýtaš na to, či môžeš poberať hmotnú núdzu aj naďalej ak manžel bude mať príjem - teoreticky áno, ale pre podmienky HN sa posudzujete spoločne.

simonka1161
autor
1. feb 2022

@lenkasarka avy akože čo ? Mate problém z Rómami? Tu škoda písať lebo všetko si zveličujete! .... iba som dala že či sa to dá?! ...

simonka1161
autor
1. feb 2022

Čo ak ten druhy ma zdravotné problémy bože vi ste fakt ľudia zlý 😑

alenah31
1. feb 2022

@simonka1161 pokiaľ má ten druhý zdr. problémy má nárok na PN a následne nemocenské vyplácané 52 týždňov - ale to by musel samozrejme nejakú dobu pracovať resp. jej jeho stav vyhodnotený posudkom ako nespôsobilý má nárok na ID alebo čiastočný ID. A nie nedá sa aj pracovať aj poberať hmotnú núdzu pokiaľ príjem zo zamestnania - či už pôjde o TPP alebo akúkoľvek dohodu prekročí výšku živ. minima. Bohužiaľ štát nesupluje donekonečna úlohu partnerov či rodičov postarať sa o seba navzájom či svoje deti.

loginexistuje
1. feb 2022

@simonka1161 ak bude pracovat ondavky v hmotnej nudzi pridete

ukulela
1. feb 2022

@simonka1161 no hmotna nudza sa odvija od prijmu domacnosti. ak dvaja nepracuju, hmotna nudza im vyjde. ale sama vidis, ze to nie je bohvie co a zit sa z toho neda (a ani sa s tym nema pocitat ako s prijmom na zivobytie). ak ale nastupi do prace, na hmotnu nudzu uz nebudete mat narok, lebo vas prijem sa zrejme zvysi a uz nebudete splnat podmienky hmotnej nudze.
ako som pisala - ked zarobi viac, ako je hmotna nudza, tak sa to urcite oplati pracovat. neviem, aky je velky synce, ak nema 3 roky, stale budes mat plus rodicak do 3r. ak mas zdravotne problemy, tak to sa riesi inac, ako hmotnou nudzou.

ivkazba
1. feb 2022

@simonka1161 ak má zdravotné problémy, tak má nárok byť na platenej PN. Ak by samozrejme predtým pracoval. A ak aj platenú PN nemá a má problémy, kvôli ktorým pracovať nemôže, tak môže požiadať o invalidný dôchodok. Ale aj na ten je potrebné predtým čo to odpracovať. Nikto tu nie je zlý. Zlí sú tí, ktorí sedia doma a myslia si, že štát ich bude živiť. Z peňazí tých, ktorí poctivo pracujeme. Apropo, ak je niekto schopný robiť si deti, tak je určite schopný aj pracovať.

matkahelka
1. feb 2022

@simonka1161 ak chlap pojde pracovat, bude mat prijem, ty o hmotnu nudzu prides - vezmu ti ju. ale to si zrejme citat nechcela.
A mimochodom, ludia nie su zli, len nam pracujucim uz ide riadne na nervy, ze sa vam nepracujucim skladame na to, ze sedite doma a mate to aj zaplatene

lenkasarka
1. feb 2022

@simonka1161 a vy čo? Viete čítať s porozumením? Zjavne nie,ale to uz je váš problém nie môj.

volterra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babydesire
2. feb 2022

@simonka1161 tiez by som neriesila ci mozem alebo nemozem mat prispevok v hmotnej nudzi ale riesila zamestnanie pre oboch...ak ma niektory zdr.problemy ktore znemoznuju ci stazuju schopnost pracovat nato je pn a potom invalidny..nie hmotna nudza...