Priezvisko dieťaťa slobodnej mamičky po otcovi

korenbaba
14. jún 2012

Prečo sa dáva priezvisko po otcovi, ak sa nebudú brat, svadba je v nedohladne, alebo proste ide o dohodu, že im je takto bez papierov lepšie? Nemyslím teraz prípady, ked bábo príde v nečakane a svadba potom príde "do roka a do dna " 🙂 Alebo proste ani spolu nežijú.
Je to len spoločenský zvyk? Má to nejaký hlbší význam, ktorý nevidím? Predsa len mama chodí s malým k lekárovi, na rodičovské, ona je tá čo sa hlavne stretáva s mamami jeho kamarátov. Ak sa dieta volá XY, nie je sú trochu trápne chvilky ked vás potom oslovuju pani XY? A vy bud v tichosti mlčíte alebo vysvetlujete, že ste pani QZ. Ak je pre muža rodovou ctou dat meno svoju potomkovi , prečo ju nemá k svojej "žene", jeho matke? Otec aj mama sú rodičmi rovnako, prečo potom priezvisko muža?!

Túto diskusiu som otvorila hlavne pre mamičky ktoré nedali/ dali priezvisko svojmu dietatku po ich oteckovi i ked nie su zobratí. Ale uvítam samoozrejme aj postrehy iných .-)

biba
2. okt 2017

@katus226 rozmyslas triezvo,ak si ta vezme,stanete sa vsetci jednou rodinou,dovtedy neposad chlapske ego na piedestal pred realitou. Drzim vam palce,nech sa stanete krasnou rodinkou

janinamojka
2. okt 2017

Viete mi poradit?Som v rozvodovom konani,natahovacky na sude..S priatelom cakame babu,co v pripade ze sa narodi v lehote 180 dni po rozvode?Ako je to s priezviskom a otcovstvom dietata?

katus226
2. okt 2017

@biba dakujem 🙂

ave17
2. okt 2017

@janinamojka aj keď sa narodí 270 dni po rozvode,dieťa bude papierovo stále manzelove,bohužiaľ.

ciusinka
2. okt 2017

@janinamojka Ked sa dieta narodi do 300 dni po rozvode, automaticky sa za otca povazuje byvaly manzel, aj ked to tak nie je a bude mat priezvisko, ake ste sa dohodli pri uzatvarani manzelstva, teda predpokladam, ze exmanzelove..Takze su 2 moznosti - vydat sa za priatela, ktory je otcom dietata este pred narodenim dietata alebo potom riesit zapretie otcovstva na sude..

biba
2. okt 2017

@janinamojka pokial pred narodenim na matrike nespisete suhlas s priezvisko a ty si po rozvode zmenis priezvisko na rodne,asi by sa mala volat podla teba. Ale ked ste manzelia a mate rovnake priezvisko,asi by som to nechala tak. Bude vlk syty (chlapske ego neutrpi a nebude ti robit problemy s vyzivnym) aj ovca cela (ty a tvoje dietatko budete mat automaticky rovnake priezvisko a tak nikde nebudes musiet dokazovat ci je tvoje)

ciusinka
2. okt 2017

@biba Lenze to dieta je priatelove a nie manzelove.

biba
2. okt 2017

Prepac,nevsimla som si,ze to bude priatelove dieta. No ale ak o tom vsetci vedia. Po dohode by to nemusel byt problem. No je to urcite komplikacia,no je to riesitelne

miluna777
2. okt 2017

Ja si myslím, že v dnešnej dobe už sa nad tým nikto extra nepozastavuje, že má dieťa iné priezvisko ako mamička/otec. Veď je toľko nezosobášených, rozvedených párov, slobodných mamičiek a podobne, že je skôr vzácne stretnúť rodinku, ktorá sa celá volá rovnako.
Ale z vlastného pozorovania viem, že pre chlapa je to otázka akéhosi ega, že dieťa musí mať priezvisko po ňom (ale mamičku už často za "svoju" prijať nechce, lebo predsa na čo papier - smutné). No to je každého osobná vec. Ja som sa o dieťaťu pred svadbou ani baviť nechcela... príde mi to pre ženu príliš "o hubu" mať dieťa nadivoko s hocikým.

dotti
2. okt 2017

@janinamojka Ak sa rozvedies a vezmete sa s priatelom, dieta bude priatelovo. Treba sa rozviest a radsej majetok vysporiadavat neskor. Myslim, ze v tomto pripade je to dokonca viac ako 270 dni.

janinamojka
2. okt 2017

To dietatko cakame s priatelom,od januara sa taha rozvod a iba o tyzden mame sud konecne..a v aprili sa ma narodit malicke...priezvisko som chcela dat po priatelovi,ved poznate to,chlapske ego🙂ale mne sa do svadby hrnut uz nechce,ak vobec niekedy....stacilo uz.Ale ked som sa docitala o tej ochrannej lehote..to bude moj ex ogicialne otcom nasho maleho??no tohto mojho drbne ked sa to dozvie..

janinamojka
2. okt 2017

Ani mu to nepoviem asi😖

janinamojka
2. okt 2017

On si ma chce vziat atd..bla bla bla..ale ja sa iba rozvadzam a chcem mat pokoj a nie sa zaviazat papierom opat,zeny co maju za sebou niekolko rocne manzelstvo vedia o com pisem..takze svadba neprichadza do uvahy..

ciusinka
2. okt 2017

@janinamojka Ak sa nevezmete s priatelom kym sa dieta narodi, dieta bude automaticky brane ako exmanzelovo..Potom budete musiet riesit na sude zapretie otcovstva atd, aby bolo dieta oficialne priatelovo, inak sa to neda.

sue
2. okt 2017

@katus226 jedna vec je priezvisko dieťaťa - ak nie ste zobratí a otec dieťaťa bude na rodnom liste, musíte pred pôrodom (alebo po ňom) spoločne zájsť na matriku a spísať súhlasné vyhlásenie rodičov... Ak nechceš uviesť otca na RL nezbavuješ ho len práv, ale aj povinností + rátaj s tým, že môže dať žalobu na určtenie otcovstva.

@janinamojka nuž na výber nemáš :( ak sa nevezmete, tak sa to bude riešiť len žalobou na súde o určenie otcovstva :/ drž sa 🙂

katus226
2. okt 2017

@sue jasne ze na RL bude otec uvedeny. riesime cisto len priezvisko. priatel nechava rozhodnutie na mna, ale nadseny mojim postojom veru nie je. na druhej strane, ani ja nie som nadsena jeho pristupom "teba si nevezmem, ale chcem dieta a to dieta sa bude volat po mne". pritom este donedavna hovoril inak.

katriona1
2. okt 2017

@katus226 tak pokud je to tak, že ty bys svatbu chtela, ale on nechce, tak potom nevidím duvod, proč bys mela dávat díteti jméno po otcovi, pokud on chce celou rodinu, tak at se podle toho chová

evik55
4. jan 2018

@xenicka13 chcem sa spýtať, a bol až taký veľký problém alebo toľko veľa vybavovaciek keď dieťa malo po tebe priezvisko najskôr a až keď si po svadbe vybavovala mužove?lebo každý hovorí ze to už bude problém a ťažko sa to bude vybavovať, aj keď si nemyslím

vulka
4. jan 2018

@evik55 My sme to tak urobili a neboli s tým žiadne problémy. Ani sme nemuseli cestovať na matriku. Boli ochotní a nový rodný list dieťaťa so zmeneným priezviskom nám poslali poštou.

majusqa77
4. jan 2018

@evik55 uplne bez problemov to robia, len ich treba poprosit