Priezvisko novorodenca po mame a otec v rodnom liste

anthessa
2. jún 2021

Prosim maminky o radu. V septembri sa mi s partnerom narodi dievcatko, niesme manzelia. Ako spravit aby bol partner v rodnom liste uvedeny ako otec, ale chcem aby dcera mala moje priezvisko. . Treba to riesit este pred porodom, resp co treba spravit ? Dakujem

henrikir
2. jún 2021

co viem papier z matriky treba, len ked chces aby malo dieta jeho priezvisko, no pokiela chces aby bol v rodnom liste ale mala tvoje priezvisko netreba nic, ziaden papier

ayanamirei
2. jún 2021

@henrikir to nie je pravda, potrebuje papier z matriky, kde otec dietata vyhlasuje dieta za svoje, aby mohol byt zapisane do RL a tiez suhlas s tym, ze dieta ma priezvisko po matke.

nafka0483
2. jún 2021

@anthessa Potrebujes ist este pred porodom na matriku spolu s partnerom a tam podpisete suhlasne vyhlasenie o otcovstve. Tym sa zaeviduje, ze obaja vyhlasujete, ze otcom je tvoj partner a teda bude uvedeny aj v rodnom liste. Zaroven sa dohodnete na priezvisku - ak chcete dat tvoje, zapisete tvoje. Ten papier si zoberies k porodu a odovzdas v nemocnici.

@henrikir Treba, presne ako pise @ayanamirei

petrisa213
2. jún 2021

Papier z matriky nie je na to, aby dieťa malo otcove priezvisko. Je to uznanie otcovstva. O priezvisku sa dohodnú rodicia a také priezvisko aké sa dohodli sa zapíše na tej matrike do vyhlásenia o otcovstve. A podla toho sa už potom vyhotoví rodný list. Takže kľudne môžeš dat6na matrike zapísať meno otca s tým že dieťa bude používať tvoje priezvisko.

petrisa213
2. jún 2021

To čo píše @henrikir je celé zle. Tým sa neriad. Keď nebudeš mať žiadny papier, bude mať dieťa síce tvoje priezvisko ale otec nebude uvedený žiadny. Na základe čoho? Koho poviem tak zapisu? To by bolo tých otcov 😁

chrumka120
2. jún 2021

@anthessa keď nie ste manželia, dieťa ma priezvisko po matke, ak by si chcela po otcovi, čo neodporúčam, vtedy treba ísť na úrad podpisat papier

chrumka120
2. jún 2021

@anthessa ako píšu, to otcovstvo treba podpisat myslím, to už si nepamätám, ale priezvisko ma po tebe automaticky

ibrunova
2. jún 2021

Treba ísť spolu na matriku, tam súhlasne podpíšete, že on uznáva otcovstvo, a zároveň dohodu o priezvisku, môžete si vybrať, či tvoje alebo jeho, neviaže sa to tak, že ak je zapísaný ako otec, musí mať aj jeho priezvisko. Ja odporúčam dať priezvisko po matke 🙂

bory195
2. jún 2021

Matrika v tom má kľúčovú úlohu, ale je úplne jedno, v ktorom momente tam obaja pôjdete. otcovstvo sa určuje v tvojom prípade súhlasným vyhlásením rodičov, a to je možné urobiť pred ale aj po pôrode. Pokiaľ bude takto určené otcovstvo pred pôrodom, súčasťou zápisnice je vyhlásenie o priezvisku dieťaťa, a následne po pôrode stačí, aby otec dieťaťa išiel pre rodný list, prítomnosť matky potom nie je na matrike potrebná. Pokiaľ ale otcovstvo nebude určené pred pôrodom, dieťa automaticky nadobudne priezvisko matky a k zapísaniu otca dieťaťa je potrebné, aby sa na matriku dostavili obaja rodičia, spravidla to býva v čase, keď sa vybavuje rodný list dieťaťa

mima173
2. jún 2021

@anthessa Teraz som to riešila. My mame síce priezvisko po otcovi. Ale musíš ísť na matriku kde dá súhlas, že je otcom dieťa a tam sa ťa budú pytat/ale im rovno povieš celé meno dieťa ako sa bude volať. Ak by si nešla tak v nemocnici dajú automaticky priezvisko po tebe ale otec neznámy

anthessa
autor
2. jún 2021

@bory195 super napisane. Dakujem

mamutka
2. jún 2021

To vyzerá všetko tak zložito, že by snáď bolo jednoduchšie zobrať sa 🙂 srandujem, ale vždy keď počujem niekoho hovoriť, že na čo svadba, že to je len papier, tak si pomyslím koľko papierov ti ľudia budú ešte vybavovať, práve preto, že sa nezobrali 😁

dodo1981
Odpoveď bola odstránená
Zobraz