Schizofrénia a nárok na dávky

jawaman21
29. nov 2022

Dobrý deň v lete som bol v nemocnici na psychiatrii kde mi diagnostikovali diagnozu Ina schizofrenia som poberaťeľom aj čiastočneho ID mam aj zťp preukaz so sprievodcom a chcel by som sa spitať či človek ktory sa lieči už roky na schizofreniu ma narok na opatrovateľsky príspevok a čo je pripadne k tomu potreba preukazať

alenah31
29. nov 2022

@jawaman21 na opatrovateľský príspevok nemá nárok ten kto má danú diagnózu, ale mala by naň nárok osoba, ktorá by sa o teba starala nakoľko tvoj zdr. stav by si to vyžadoval. Predpokladám, že cez deň dokážeš fungovať sám - nepotrebuješ kŕmiť, prebaľovať, pomáhať s obliekaním, hygienou, nie si imobilný.....nepotrebuješ pri sebe osobu, ktorá by ťa opatrovala a teda by na teba mala nárok poberať opatrovateľský príspevok. Pokiaľ si nebol vyhodnotený ako plný ID môžeš pracovať aspoň čiastočne - skrátený úväzok, brigáda a tak si pomôcť zvýšiť vlastný príjem. My zamestnávame dvoch zamestnancov - čiastočných ID s psychiatrickou Dg. a v pohode to zvládajú. Už celkom zamestnávateľov má pre týchto ľudí vytvorené podmienky aj prispôsobia prac. čas, aby im vyšli v ústrety.

123kika1234
29. nov 2022

@alenah31 on mysli pravdepodobne asistenčne hodiny, nie opatrovateľský..

alenah31
29. nov 2022

@123kika1234 pýta sa na opatrovateľský príspevok tak odpovedám k tomu...asistenčné hodiny sú niečo iné. On si myslí, že ten príspevok by poberal on. Táto otázka tu už bola položená na ploche - neviem či on (sa mi zdá, že hej). Ale tiež sa tam niekto s čiast.. ID pýtal ako by sa dostal k svojmu opatrovateľskému príspevku keďže je ID a má ZŤP.

kim2028
7. jan 2023

@alenah31 Neviem no, ja mám schizofréniu a stýkal som sa s ľuďmi s mojou diagnózou a viem, že poniektorí opatrovateľský mali. Neviem, však že akým rodinám so schizofréniou to priznávajú. U nás je to bezpredmetné, keďže mama pracuje z domu už roky a aj sa o mňa stará popritom. Nepotrebujem ani veľký dohľad. Nerobím hlúposti väčšinou. Som pri TV alebo šachu. Snažím sa, čo najmenej zaťažovať okolie, aby mohla mama pracovať...