Sobáš počas maródky

vewerka92
17. aug 2017

Ahojte, písalo sa o tom síce už veľa, ale chcela by som si overiť, ako je to so svadbou počas PN. Je pravda, že doktorka mi musí dať v deň svadby niečo ako celodennú vychádzku? A následne som povinná oznámiť zmenu priezviska zamestnávateľovi Ďakujem

emilia25
17. aug 2017

Treba sa vypisat z pn.a v pondelok sa naspet dat na pn.s tym ze sa da 2 dni dozadu.jA som to mala tak isto u gyndosa.este ze som mu to povedala.

nivea777
17. aug 2017

@vewerka92 ja som musela poslat do socialnej poistovni napisane od gyn,ze menovana mala pocas PN povolenie na sobas dna xxxxx.. Lebo mi pozastavili PN a pokial som to neposlala tak mi davku nevyplatili..Im bolo jedno,ze som mala sobas pocas vychadzky

vewerka92
autor
17. aug 2017

@emilia25 to naozaj? Tak to bude prúser, lebo v práci vôbec nevedia, že sa idem vydávať. To ozaj sa nemôžem vydávať počas PN?

vewerka92
autor
17. aug 2017

@nivea777 ale PN si bola stále, hej? A zamestnávateľovi to asi musím oznámiť kvôli zmene priezviska, však? Vo firme končím v septembri, tak som sa tomu chcela vyhnúť.

emilia25
17. aug 2017

@vewerka92 je to uradny dokument.takze sa to musi.no potom kopiu sobasneho listu dat zanestnsvatekovi.vymenit obciansky takze aj toto nahlasit ak sa meni adresa aj tu.

vewerka92
autor
17. aug 2017

@emilia25 oki, ďakujem 🙂

nivea777
17. aug 2017

@vewerka92 jasné,musis to nahlasit zamestnavatelovi..ten to bude nahlasovat do socialnej poistovni a tak SP zistila,ze som sa vydala a prisiel mi domov papier ze mi nevyplatia PN pokial im neposlem ten papier plus som posielala sobasny list..Zamestnavatel ta vedia pod starym menom a ked sa vydas musis vsetky udaje prehodit,aj obciansky novy som posielala do prace..Ked koncis v septembri tak ti moze byt jedno co na to povie zamestnavatel..aj tak ti asi nepredlzia ked vedia ze si tehotna

vewerka92
autor
17. aug 2017

@nivea777 viem, že mi nepredĺžia zmluvu, no i tak som nechcela "provokovať" 😁A tvoj zamestnávateľ o svadbe dopredu vedel?

hettinka
17. aug 2017

@vewerka92
@emilia25

rušiť dlhodobú PN a potom na nu nastúpiť znova je podraz pre zamestnávateľa. Prvých 10 dní PN totiž platí zamestnávateľ, potom už sociálna poisťovňa, takže na to príde aj tak, a ešte príde aj o peniaze.
Inak povedané, pre zamestnávateľa je lepšie, ak je zamestnane na dlhodobej PN, ako keď si berie opakovane kratšie PN.

Ja myslím, že každý normálny človek pochopí, že si tehotná a chceš sa vydať. Navyše, ak ti končí zmluve, je asi predpoklad, že budeš PN-kovať do konca a bolo by fér povedať mu to v tom zmysle, nech si hladajú náhradu.
U lekára si skús vybaviť na ten den dlhšiu vychádzku, nech to máš vykryté, ekby prišla kontrola.

nivea777
17. aug 2017

@vewerka92 nemala som za potreby im to hovorit ale myslim,ze sefka vedela lebo som posielala do práce oznamenie kolegyniam a jedna bola taka klebetna takze urcite to sefke povedala,ale neriesila som. zamestnavatel mi nemohol nic,platila mi uz socialna poistovna PN..

sendy1977
17. aug 2017

@vewerka92 kamarátky synovec sa ženil cez PN, v štvrtok ukončil PN a v utorok išiel znovu na PN a medzi tým mal dovolenku.

vewerka92
autor
17. aug 2017

@nivea777 veď to, že ja marodim už od júna, takže firme "škodu" nerobím. Okrem toho o tehotenstve vedia a majú za mňa už náhradu

lili763
17. aug 2017

Ja som sa vydavala cez pn, tehotna a musela som dolozit suhlas so sobasom od gynekologa a cestne prehlasenie ze som nemala hostinu ale len obrad a potvrdenie od knaza ze sobas trval od do. To vsetko som odniesla do socialnej poistovne. Bolo to pred 3 rokmi. Najlepsie ak sa zastavis na socialke a spytas sa co v dnesnej dobe vyzaduju....ja som odniesla tieto tri papiere a bolo to ok. Ale vopred som sa informovala 🙂

vewerka92
autor
17. aug 2017

@hettinka hej, budem do konca. O tehotenstve vo firme vedia, takže to je hlavné 😀 Vysvetlím to takto aj doktorke, veď o peniažky by som prišla aj ja. Diky za radu 🙂

nivea777
17. aug 2017

@vewerka92 a inak hettinka ma pravdu.. bola by si hlupa keby ukoncis PN a ides znovu potom na PN.. zas 25% 10 dni a potom az 55% .. vybav si ked tak celodenne vychadzky ale aj ten papier od dr aby ti nezastavili davky ako mne

nivea777
17. aug 2017

@vewerka92 bud pekne na PN do nastupu na MD,ale treba dat pozor aby si nastupila presne 6tyzdnov pred terminom porodu lebo uz nebudes mat aktivne NP

vewerka92
autor
17. aug 2017

@nivea777 čiže by som prišla o materské?

emilia25
17. aug 2017

No mne to urobil tak ze mne nevystavoval novu pn ale urobil to tak ako keby som pokracovala dalej cize som bola pn aj ten den sobasa.dokonca aj v case prestahovavania som z cr som bola pn gyndos cesky ukoncil pn tyzden po odchode z cr a moj slovensky tu pn navezoval na tu staru.

nivea777
17. aug 2017

@vewerka92 no ak mas splnenu podmienku 270 dni NP tak mas narok na matersku,to je prva podmienka..druha podmienka je mat aktivne NP,cize byt zamestnana alebo byt v ochrannej lehote,t.j. byt v case skoncia PP tehotna, to splnas a aby si mala narok na MD z ochrannej lehoty,musis napisat presne 6tyzdnov pred TP,ani o den skor..zial takto je to dane,niektore zeny sa nad tym pozastavuju.. ja som tiez bola v ochrannej lehote a dobra tetuska na SP,ked som s nou volala ohladom sobasa mi to pripomenala,aby som si dala presne 6t pred inak mi zanikne narok

vewerka92
autor
17. aug 2017

@nivea777 ďakujem, budem na to myslieť 🙂 a ešte jedna vec - v ochrannej lehote som len vtedy, keď má zamestnávateľ moje tehotenstvo potvrdené PÍSOMNE?

nivea777
17. aug 2017

@vewerka92 nie,ked vies dokazat ze si v case skoncenia PP bola tehotna..SP vidi,ze si na PN ako tehotna a vedia aj to ze ti trva PP

vewerka92
autor
17. aug 2017

@nivea777 ty by si mohla robiť na Sociálnej poisťovni 😁👍

nivea777
17. aug 2017

@vewerka92 no ja urcite nie :D pokial som nebola tehotna som nemala vobec ponatia o takychto veciach..

netlee
17. aug 2017

Ja som Pn od 3.7., 4.8. Sme mali svadbu. Doktor mi vypisal povolenie na sobas (celodennu vychadzku), co som mala dopredu oznamit na posudkove na socialnu poistovnu, tam mi vsak povedali, ze im ten papier netreba, ze ak by nahodou prisla kontrola, nasledne sa nim preukazem. Priezvisko u lekara sa mi meni az ked mi pride nova zdr. karticka a vtedy je vraj dobre do PN pisat nejaky cas aj nove aj stare priezvisko. Zamestnavatelovi som este neuviedla zmenu priezviska, cakam na nove doklady, vraj to staci s novym OP.

vewerka92
autor
17. aug 2017

@netlee diky za info 🙂 v pondelok skočím k doktorke, teraz má dovolenku. Svadbu mám budúcu sobotu

netlee
17. aug 2017

Toto mi prislo zo SP, ked som sa informovala 🙂

netlee
17. aug 2017

@vewerka92 prajem vela stastia 🙂

vewerka92
autor
17. aug 2017

@netlee ďakujem 🙂 podobne

miriamn76
17. aug 2017

Ja som sa vydavala pocas pn. Po svadbe som si isla vybavit obciansky kartu poistenca a s docasnymi papiermi som isla na firmu ze som sa vydala. Nahlasili do socialnej poistovne a nic mi odtial neprislo pn som mala dalej.

jankab82
17. aug 2017

ja som sa vydavala pocas pn, bola som vtedy tehotna a vsetko ok. Zmenu som nahlasilla zamestnavatelovi a socialke a nic mi neprislo a ani od lekara som nepotrebovala ziadne potvrdenie