Tehotenstvo počas evidencie na úrade práce

xarona
2. dec 2013

Zdravim vas. Som momentalni v 5tt a evidovana na urade prace. Predtym som par mesiacov pracovala v Irsku, teraz som vsak uz doma a otehotnela som. Neviete mi poradit dokedy sa budem musiet chodit hlasit na urad prace? A ci ma po porode z uradu prace vyradia? POtom si budem musiet platit zdravotne poistenie sama alebo ako to je? Mam v tom nejasnosti. Viem ze narok na matersku urcite nemam lebo som neodpracovala na Slovensku tych 270 dni pred porodom ci ako to je, budem mat len rodicovsky prispevok a pridavky. Len ma zaujima co stym uradom teda. Mate podobnu skusenost? 😒

katkakovac
2. dec 2013

Takže aktuálne to funguje tak, že budeš musieť chodiť každé 3 mesiace na úrad a nosiť za každý mesiac doklad o tom, že si hľadáš prácu. Táto tortúra sa bude odohrávať až do pôrodu, resp do nástupu na materskú. Potom na úrad chodiť nemusíš. Pre mňa nepochopiteľné, muž tvrdí, že žijeme v Bananistáne... 😉 😀 Riešením je PN ale treba dávať pozor na kontroly. Ja som teraz v 5 mesiaci a dala som sa vypísať PN. Jednak som musela a jednak mi to poradila pani na úrade. Raz za mesiac prinesiem na podatelňu predĺženú PN od lekára a inak mám pokoj. Prajem veľa trpezlivosti 😉

xarona
autor
2. dec 2013

@katkakovac dakujem za odpoved no uprimne sa tesim na tie behacky po uradoch. A nevies ako je to stymi rodicovskymi prispevkami? Kedze narok na matersku nemam nebudem musiet ani vyplnat kvoli tomu ziadne tlaciva? Ja sa zatial v tejto problematike neorientujem ale pomaly sa snazim si zistovat tieto veci.

freyjanr
3. dec 2013

@xarona ahoj ja som rodila na konci augusta a este na zaciatku jula som musela ist na urad s papierom ze som si hladala robotu...je to na hlavu 🙂

freyjanr
3. dec 2013

@xarona a koli tomu rodicovskemu prispevku,kocikovemu a tak som musela vyplnit milion tlaciv a pendlovat medzi UPSVR socialnou poistovnou a zdravotnou lebo vzdy vsade nieco chybalo

xarona
autor
12. dec 2013

@katkakovac mozem este otazocku? nevies ako to je so zdravotnou poistovnou po porode? kedze som momentalne na urade prace tak si nemusim platit zdravotnu poistovnu sama, ale po porode budem samoplatitel alebo ako to je neviete poradit?

katkakovac
13. dec 2013

Po pôrode zdravotku platí štát. Úrad práce zaeviduje nástup na materskú, ale nič našťastie platiť netreba. Ešte tak, aby som z tých 230 € dávala 60 € zdravotke..... Ešte by som si zistila ako to je z druhým pilierom, kedysi bolo treba niečo nahlasovať, teraz neviem aká je aktuálna situácia. Po pôrode treba aj tak ísť na sociálku, aby potrvrdili, že nemáš nárok na materskú, tam dostaneš aktuálnu info. Mňa to čaká v apríli, tak keď tak sa potom ozvem 😉