Vybaviť dcérke pas alebo občiansky?

kikuska872
25. mar 2021

Ahoj, chcem sa informovat.
Dcérke skončila platnosť cestovného pasu. Ako je to teraz ? Je lepšie jej vystaviť občiansky preukaz alebo cestovný pas ? Keď sme jej vystavovali pas ešte občianske pre deti neexistovali, ako je to teraz ? Môže sa cestovať aj ked ma len obciansky alebo musí mať aj cestovný pas alebo naopak?
( veľa cestujeme po zahraničí, samozrejme momentálne počas pandemie nie -len pre prípad aby nedošlo k nedorozumeniu )

sissy27
25. mar 2021

@kikuska872 detský občiansky platí len v rámci EU, tak si zváž, čo sa ti oplatí viac.

tenerifka
25. mar 2021

@sissy27 ved aj dospelacky obciansky plati len v ramci EU, ale je fajn, ze to uz aj na Slovensku zaviedli pre deti, u nas maju obciansky od narodenia a po cely zivot jedno jedine osobne cislo OP, nikdy sa nemeni

sissy27
25. mar 2021

@tenerifka ale ako dospelá ho potrebuješ aj na iné veci ako na cestovanie. Pri dieťati do 15r je to v podstate len cestovný doklad. Preto ak plánujú ísť aj mimo EU tak zbytočne dávať robiť občiansky, lebo aj tak budú musieť dať spraviť nakoniec aj pas a zbytočne vyhodia € a zabijú čas.

panelacikova
25. mar 2021

@tenerifka
@sissy27
@kikuska872 dievčatá, ani som nevedela, že je taká možnosť, až vďaka tejto téme. môžem sa opýtať, ak má dcéra 11 a ja jej ho vybavím (lebo pas má už aj tak po platnosti), a platí jej 5 rokov, tak keď dovŕši 15, má si ho obnoviť? alebo jej bude platný do 16? Ďakujem!

lucia147852
25. mar 2021

My sme dali len op, mimo úniu sa nechystáme, takze nám to stačí

vejapa76
25. mar 2021

@panelacikova v 15-tich nemusíš vybavovať novy OP. Synovi som dávala robiť keď mal 12 a platí mu do 17-tich.

panelacikova
25. mar 2021

@vejapa76 Ďakujem!

tenerifka
25. mar 2021

@sissy27 jasne, ak cestuju mimo EU, tak sa oplati na Sk (nateraz) len pas, resp.obidvoje,ale pravdepodobne sa ten rozsah pouzitia OP bude rozsirovat, myslim, ze je tam minimalny poplatok alebo dokonca zadarmo, tak je fajn ho mat.

kikuska872
autor
25. mar 2021

dakujem vam za odpovede 😉

ofzuza
25. mar 2021

Len doplnim, ze ten op plati vo viacerych krajinach, nielen eu.