Zápis otca cudzinca do rodného listu dieťaťa

helena2248
8. júl 2013

Ahojte maminky, máte niektorá skúsenosť alebo vedomosť o tom, ako postupovať pri zápise otca do rodného listu dieťaťa, keď je otec cudzinec žijúci v zahraničí? Treba na matrike nejaké jeho doklady alebo musí byť prítomný pri zápise do rodného listu, keď chcem dieťaťu nechať moje priezvisko? Ďakujem.

lucia1059
17. máj 2016

@nicolle21
@mimikas
@zinhka ahojte prosím vás mám tiež priateľa cudzinca a potrebujeme apostille jeho rodného listu so súdnym prekladom...apostille nám už konečne prišlo tak som to bola dat prekladať dnes a bol to celkom problém...jediná registrovana pani na Slovensku ktorá robí súdne preklady z dánčiny do slovenčiny žije v Kodani tak jej to tam museli preskenovať...a dosť si účtuje..neviete ci si na matrike urobia len kópiu toho prekladu a original mi vrátia? Určite to budem potrebovať ešte na úradoch ako rodný list otca

nicolle21
17. máj 2016

@lucia1059 a to prosimta kde pytali apostille? Im uz nacisto preskakuje? My sme mali normalne preklad s okruhlou peciatkou od oficialneho preklaatela a stacilo.. Inak by som si toto vsetko nafotila a dala overit notarovi ako kopiu a original si urcite nedaj z ruk.. Ked sa overuje kopia, kde je j cudzi jazyk, musi to spravit notar

mimikas
17. máj 2016

@lucia1059 popravde neviem, my sme vybavovali tieto papiere pri svadbe a myslim ze si vsetko nechali, ale napamatam si to presne, ale viem ze ked uz sme boli manzelia tak nikto neriesil ziadne dalsie papierovacky ohladom otcivstva a pod, A na povolenie na pobyt sme to tiez nepotrebovali. A tie sudne preklady su fakt strasne drahe a to este z anglictiny sa to ako tak da 🙂

mimikas
17. máj 2016

@nicolle21 apostilovany rodny list chceli aj od nas pri sobasi, ten sme ziskavali priamo z UK, potom dali overit kopiu u notara a tak davali prelozit sudmemu prekladatelovi.

mimikas
17. máj 2016

@lucia1059 inak neviem ci vybavujes svadbu alebo co ale pokial viem tak na Slovensku su nahorsie podmienky na sobas s cudzincom aj ked v ramci EU. Ja uz by som to riesila sobasom v UK a nasledne tu len spravila svadbu 🙂

bluka2
17. máj 2016

@lucia1059 Od temy, ale myslene len v dobrom, t.j. dobre vediet: http://www.thelocal.dk/20141215/danish-custody-...

lucia1059
17. máj 2016

@nicolle21 na matrike trvalo asi tri mesiace kým sme to vybavili lebo v Dánsku nespravia apostille dokladu staršiemu ako tri mesiace,takže si priateľ musel vybavovať aj úplne nový rodný list...v prekladateľskej kancelárií cez ktorú riešim preklad rodného listu (aj apostille) mi povedali že sú prípady kedy chcú na úradoch originál týchto dokumentov, preto sa pýtam. Neviem či to mám dať preložiť na viac krát

lucia1059
17. máj 2016

@mimikas vybavujem zápis otca do rodného listu dieťaťa....viem že keby sme boli zobraty tak by to neriešili,len dúfam že to v budúcnosti nebudem musieť vybavovať všetko od začiatku

lucia1059
17. máj 2016

@mimikas
@nicolle21 budem potrebovať na matriku aj tlmočníka a keďže jediná prekladateľka z dánskeho jazyka žije v Dánsku tak pochybujem že zoženiem tlmočníka...neviete či by som mohla vybaviť Aj tlmočníka na matriku? Priateľ hovorí plynule anglicky

mimikas
17. máj 2016

@lucia1059 no skus ci by sa dalo vybavit ze by mal anglickeho tlmocnika, kedze inak sa nebude dat, hlavne bude musiet ukazat ze vie co podpisuje.

sashix
25. feb 2017

Ahojte baby, ja budem asi tiež musieť riešiť súdneho tlmočníka na matriku, neviete koľko to približne vychádza?

lucia1059
25. feb 2017

@sashixy sme platili pred pol rokom 40€

n0mi
25. feb 2017

mne bolo pvoedane, že uplne stači prisť na matriku a požiadať o zapis pred porodom či po porode.. a keby nesuhlasil, alebo by nechcel ist podpisať otcovstvo, tak ho vieš dať jedine na sud....

lucia1059
26. feb 2017

@n0mi my sme museli mať súdneho tlmočníka inak by to nespravili. Je to kvôli tomu aby sa náhodou v budúcnosti nemohol vyhovoriť že nevedel čo podpisoval