Zmena národnosti

gtyts
17. aug 2022

Zdravím, vo všeobecnosti v názve už je otázka. Chcel by som si zmeniť národnosť na českú nakoľko mám české meno a českého taťka. Plánujem aj bývať v Čechách, no na papieroch by som si chcel zmeniť zo slovenskej národnosti na českú. Ak je táto zmena možná, ako by som mal postupovať? Vopred ďakujem za odpovede 🙂

pribinak
17. aug 2022

@gtyts národnosť sa nemení. Meni sa štátna príslušnosť.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaktusik007
17. aug 2022

@gtyts narodnost sa proste rozhodnes a zmenis.
@pribinak narodnost je podla toho cim sa citis..... Je to iba statistika - v scitani obyvatelov, domov a bytov. Ak sa zrazu zacnes citit ze si eskymak - zacni si iba v udajoch toto udavat a je to ok.

s obcianstvom je problem - to zmenit nejde. Narodnost kedykolvek.

sense
17. aug 2022

Národnosť ma len štatistický charakter, občianstvo môžeš zmeniť resp on požiadať za určitých podmienok

gtyts
autor
17. aug 2022

@pribinak Takže kebyže chcem si to zmeniť na rodnom liste tak sa to nedá?

pribinak
17. aug 2022

@kaktusik007 áno, podľa práva si môžeš písať aj že si pygmejka či mongolka, ale zväčša sa udáva národnosť podľa matky
Čiže ak chce tak si môže udať čo chce, ale je to take smiešne

pribinak
17. aug 2022

@gtyts ale v rod. liste sa národnosť neuvádza

pribinak
17. aug 2022

@gtyts v RL sa zvádza štátne občianstvo

gtyts
autor
17. aug 2022

@pribinak Ospravedlňujem sa, myslel som vysvedčenie**

zuzanka.zuzu
17. aug 2022

ktoré sa už vydalo alebo ešte len vydá? a máš nad 18r?

gtyts
autor
17. aug 2022

@zuzanka.zuzu Áno mám nad 18 a ktoré sa už vydalo

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
chelsey987
17. aug 2022

Vo vysvedčení sa to nedá, pretože si nastúpil do ročníka so slovenskou národnosťou a aj tak ho ukončil (resp.celú školu). Po pravde národnosť je len štatistický údaj. V rodnom liste máš národnosť tvojej matky a bude to tak vždy, lebo nie je češka. Máš len otcove meno. Čo sa občianstva týka do budúcna musel by si mať v ČR minimálne 3 roky trvalý pobyt, nebyť trestaný, byť zamestnaný, za 3 roky nepoberať žiadne ich dávky, potvrdenie o príjme, zložiť skúšky z češtiny a českých reálií a xy ďalších vecí k tomu.

gtyts
autor
17. aug 2022

@chelsey987 Mama má národnosť ukrajinskú (a aj občianstvo) a otec má českú. A to viem, chystám sa to urobiť nakoľko tu už žijem 🙂

gtyts
autor
17. aug 2022

@chelsey987 Inak, ďakujem za odpoveď))

dada5000
17. aug 2022

@gtyts nepotrebujes zlozit skusky z ceskych realii,,kedze otec je ceskej narodnosti. To deklarujes pri ziadosti jeho overenym obcianskym preukazom . Trvaly pobyt v cechach musi byt minimalne 5 rokov, rata sa od datumu prihlasenia trvaleho pobytu na cudzineckej policii. Potrebujes potvrdenie od zamestnavatela alebo o navsteve skoly v CZ, faktury/potvrdenie uhrady za ubytovanie. A dokladas aky mas prijem . Ak si student VS v case podania, tak nie.Inak je to pomerne jednoduchy proces, stoji to 2000 Kč, potvrdenia o bezdluznosti z danoveho uradu, socialnej poistovne, zdravotnej poistovne a colneho uradu som vybavila za jeden den, dohromady to stalo 200 kč. Casovo to trva asi mesiac, budes mat 2 sedenia na krajskom urade , oddelenie matriky a statneho obcianstva, prisluchajucom k miestu trvaleho bydliska (prvotna kompletizacia podkladov, a finalna kedy sa uz odosiela ziadost, poradia a pomozu). K ziadosti este prikladas zivotopis, kde zdovodnis preco chces CZ obcianstvo. Obe v spisovnej cestine. A potom uz len cakas, stat ma 1/2 roka na schvalenie, ale v sucasnosti je to realne 9 mesiacov az rok

whatever1
17. aug 2022

@gtyts https://www.minv.sk/?tlacove-spravy-8&sprava=pa... trochu mimo tvoju otazku ale mozno ta to bude zaujimat

gtyts
autor
17. aug 2022

@dada5000 Otec má českú národnosť (s českým životopisom pravdaže), no občianstvo má slovenské. Budem musieť stále zložiť skúšky z českých reálií? Inak, ďakujem za toto taktiež 🙂 Určite mi to pomôže

gtyts
autor
17. aug 2022

@whatever1 Aj toto pomohlo, pekne ďakujem 🙂

dada5000
17. aug 2022

@gtyts bohuzial ano, v tom pripade musis absolvovat Statne skusky z ceskych realii. Potvrdenie o uspesnom vykonani skusky musis mat uz pri 1.sedeni na krajskom urade zo sebou

dada5000
17. aug 2022

@gtyts a este pozor na aktualnost infomacii na nete, proces pre slovakov sa 2-3 roky dozadu menil, teraz je postup pre slovakov rovnaky ako pre zvysok obcanov EU. Predtym to bolo o hodne jednoduchsie.

dada5000
17. aug 2022
syslik81
18. aug 2022

@gtyts neviem ako to mas ke d si uz dospely ..ale pokial rusko uznava viacnasobne obcianstvo staci ist na matriku a na zaklade otca poziadat o cesky rodny list ... moja dcer a ma 2 obcianstva kedze splnala podmienky danej krajiny kde sa narodila plus ma po mne ako rodicovi .. ak dieta ziska obcianstvo narodenim vydajom alebo po rodicoch nestraca to druhe .. a nemusi robit ani skusky v danej krajine... zajdi si na miestny urad v cechach kde mas trvale bydlisko a tam sa popytaj na kroky .. nieje to nic zlozite