Znalecký posudok na byt

12. apr 2023

Ako Vám vyšiel znalecký posudok na byt? Vyšla Vám rovnaká suma na znaleckom ako bola kúpna cena nehnuteľnosti? Pretože mne vyšla cena v posudku, o 10% nižšia ako ma byt cena, ktorú zaplatím. Tak sa mi to veľmi nepozdáva. Preto chcem vedieť, či je to bežné.

deginko
12. apr 2023

Áno je to úplne bežné.Predavsjuci predsa neurčuje cenu podľa znaleckého ale podľa ponuky a cien iných bytov +-,každý chce zarobiť čo najviac.U nás v Žiline sa predávajú nehnuteľnosti oveľa oveľa vyššie ceny ako vyjde znalecký posudok.Niekto ti povie,že im vyšiel znalecký rovnako ako kúpna cena...je to rôzne.Ale samozrejme je to úplne bežné,že znalecký je nižší...znalecký je reálna hodnota nehnuteľností aku ma...kúpna cena je už navýšená zväčša...

aduskatt
12. apr 2023

Stretávam sa so všetkými variantami - rovnako, vyššie aj nižšie. Mám v ruke celkom dosť posudkov, keďže pracujem s realitami aj úvermi. Ale je fakt, že najmenej sa stretávam s tým, že by znalecký vyšiel omnoho nižšie, ako je reálna cena, ak sa ovšem nedáva robiť z iných dôvodov ako je hypotéka.

kendova_anna
12. apr 2023

@deginko Presne tak, podla mna je to bezny jav, ze to takto vide. Napriklad kamoske sa to tiez nepozdavalo, dala si preto spravit posudok aj inde a tam jej dokonca vysla cena este nizsia, ako v tom prvom posudku

deginko
12. apr 2023

@kendova_anna veď to je jasné,znalecký vyjde na 90per vždy nižší.Ludia by si mali uvedomiť,že predávajúci predsa predáva za trhovú cenu,nie za reálnu hodnotu nehnuteľnosti.Keby to tak bolo,tak by každý jeden predávajúci musel dať urobiť znalecký posudok ešte pred predajom,aby vedel za akú cenu predávať.A predsa každý chce predať za čo najviac...a orientuje sa podľa cien ostatných nehnuteľností...keby sa predávali za ceny podľa znaleckého,tak sveta žiť...

cyberk
12. apr 2023

Ak si ten, co si vyziadal znalecky kvoli hypo, tak si sa mohla dohodnut so znalcom, nech ti tam napise sumu aku potrebujes

autor
12. apr 2023

@cyberk áno beriem hypotéku.

aduskatt
12. apr 2023

Znalcovi to bolo teba povedať aj s tým, akú sumu si berieš, oni do istej miery vedia ten znalecký trochu prispôsobiť, aj keď samozrejme 20tisíc hore Ti tam nedá

oblecenie99
12. apr 2023

Toto je presne ten rozdiel medzi hodnotou a cenou

deginko
12. apr 2023

@aduskatt presne tak,ale napr dobrý kvalitný znalec sa aj opýta na cenu,za akú ideš kupovať automaticky ,aspoň u nás to tak bolo a hneď povedal,že sa bude snažiť cenu prispôsobiť kúpnej cene...ale nám to bolo jedno,my sme brali hypo nizku

aduskatt
12. apr 2023

@deginko obvykle som ja tá, ktorá v mene klienta komunikuje so znalcom, takže odkomunikujem za klienta, čo treba🙂

hefo
12. apr 2023

Výraz "reálna hodnota" je v tomto kontexte veľmi mätúci, skôr dáva zmysel "znalecky určená hodnota/cena".

Hodnotu má vec pre každého inú, ale znalecký posudok poskytuje nejaké objektívne preskúmateľné porovnanie konkrétnej nehnuteľnosti voči ostatným. A v ideálnom prípade tá znalecky určená hodnota kopíruje (s nejakým oneskorením) vývoj trhových cien podobných nehnuteľností v podobných lokalitách.

nelka93
3. máj 2023

Mne vyšiel znalecky asi o 2000 vyšší ako bola cena nehnuteľnosti, ale vo väčšine prípadov je to opačne.