Koľko sa platí dobrovoľné nemocenské poistenie?

katinka1987
28. okt 2013

Baby, prosim Vas, nebola som zamestnana a chceli by sme sa pokusat o babatko - chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistit, ale neviem najst, kolko sa mesacne plati?
Nasla som nieco taketo: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi..., ale nerozumiem tomu...
To treba vsetky tieto sumy zratat a tolko platit, t.j. min. 130,27 eura???:
4,4 % na nemocenské poistenie (min. 17,29 eur, max. 172,92 eur)
18 % na starobné dôchodkové poistenie (min. 70,74 eur, max. 707,40 eur)
6 % na invalidné dôchodkové poistenie (min. 23,58 eur, max. 235,80 eur)
4,75 % do rezervného fondu solidarity (min. 18,66 eur, max. 186,67 eur)
Ďakujem pekne 🙂

obcansr
28. okt 2013

@katinka1987 no kedže nemáš v posledných 2 rokoch žiadne poistenie tak sa ti to moc neoplatí lebo teraz su palky na to poistenie, minimum je 130e mesačne, ano takého sumy su teraz ,

hradnapani
28. okt 2013

@katinka1987 ak chces minimalnu matersku (256 eur), tak platis tych 130 eur mesacne. A chces maximalnu (vyse 750 eur), tak platis mesacne cca 414 eur.

hradnapani
28. okt 2013

@katinka1987 a mozes to aj kombinovat. Pred otehotnenim platit minimalne, po otehotneni maximalne... ale aj tak je to velmi vela penazi :(
Ak si nebudes nic platit, alebo sa nezamestnas, tak budes mat narok len na rodicovsky prispevok 199 eur, resp. o par eur vyssi bude od januara.
viac tu
"Oplatí sa platiť DNP, ak chcem maximálne materské?

Dobrovoľne poistená osoba, komplexne poistená na všetky 3 poistenia, ktorá si určí vymeriavací základ 1179 eur s cieľom získať maximálne nemocenské dávky (maximálne materské), bude platiť poistné mesačne vo výške cca 414,40 eur. Pred tým, ako otehotnie, môže teoreticky platiť aj minimálne poistné. Avšak, aby mala DPO maximálne materské, musí platiť poistné vo výške 414,40 eur nepretržite najmenej 26 týždňov pred vznikom nároku na materské, čo je približne 6, resp. 8 týždňov pred pôrodom, ak pôrod nenastal skôr. Za splnenia zákonných podmienok môže vzniknúť DPO nárok na materské vo výške cca 768,60 eur mesačne, ktoré bude poberať 34 týždňov. "
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

katinka1987
autor
28. okt 2013

@hradnapani jaaaj, cize minimalna materska je 256 pri plateni 130 euro a rodicovsky prispevok je 199 bez toho, ze by som musela cokolvek platit? tak to je potom asi ozaj zbytocne...dakujem 🙂

hradnapani
28. okt 2013

@katinka1987 ano, presne tak

katinka1987
autor
28. okt 2013

kazdy mesiac miniem 130 euro a dostanem o 50 viac...to si radsej tych 130 odlozim :D
@hradnapani

katinka1987
autor
28. okt 2013

@obcansr dakujem 🙂

anetkaadamko
28. okt 2013

ale ked si predtým pracovala tak sa to trocha oplatí.................ked je 65% z hrubej mzdy plus 256

miskap.
28. okt 2013

mozem sa ja opytat? Svagrina je zamestnana, no nikdy predtym si neplatila DNP,a le urcite ma splnenu podmienku 270 dni nem. poistenia zo zamestnania. Moze si zacat platit DNP z minima ist na PN-ku rizikove tehu a bude dostavat aj PN-ku z DNP a potom matersku z DNP? Dakujem. prosim odpovedzte mi niekto, lebo kompetentni mi to nepovedia. Dakujem

zika20
2. nov 2013

Ahojte mamicky. Od marca 2010 do marca 2011 som bola nezamstnana, v marci 2011 sa mi narodila dcera. Po 2,5 roka t.j. 2.9.2013 nastupila mala do skolky a ja 15.10.2013 som nastupila do prace kde zarabam 350eur v hrubom. S manzelom planujeme dalsie dieta, vie mi niekto prosim napisat kolko penazi a od kedy do kedy mam platit DZP, aby som mala co najvyssiu matersku a kedy by bolo najlepsie otehotniet? Ma vyznam ist Socialnej poistovne a tam sa nieco pytat?Povedia mi nieco? Za vsetky odpovede vopred pekne dakujem.

adri33
2. nov 2013

Ja som si pred dvoma rokmi platila maximum. a celu PN aj potom tie mesiace som si zila ako kralovna. to vam poviem.. ale teraz tento stat.. aspon takto sa mohli maminky pripravit, pokupovat cez kocik, vybavicku a postielku.. platievala som cca 50e mesacne a eraz ze 400??? im v tej vlade dobre "pere".. Mihal to zalozil a aj zrusil... ze sa to zneuziva-asi mysel NASU MENSINU. dalej to nebudem ani komentovat.. clovek rozmýsla ci si urobi aj druhe dieta a nasu mensinu to netrapi.. sak stat sa postara.. poznam pripady, ked si romovia vybavia invalidne a dostavaju tolko penazi o akých sa nam ani nesniva.. nechcem odbehnut od temy ani tu vyvolat burlivu diskusiu.. len si tak potichu konstatujem.

entuferus
2. nov 2013

@zika20 ahoj, musis byt poistena aspon 270 dni pred porodom, takze by si si to mala zacat platit pre istotu aspon mesiac pred otehotnenim.
Maximalny vymeriavaci zaklad je okolo 1200 eur, takze 1200 - 350 = 850.
Z tych 850 je treba zaplatit nielen nemocenske ale aj dochodkove poistenie (uz sa neda poistit len nemocenske ...), teda to je 4,4 + 18 = 22,4%.
Teda mesacne to vychadza na cca 190 EUR.

Potom pocas materskej by si dostavala (len priblizne):
bez pripoistenia: cca 250 eur mesacne x 8 mesiacov = 2000 eur.
s pripoistenim: cca 750 eur x 8 = 6000 eur.
naklady na pripoistenie: 190 x 10 = 1900 eur

Takze vyzera, ze sa to stale este oplati (2100 eur), ak sa ti teda podari odhadnut datum otehotnenia 🙂

myriada
30. jan 2014

ahojte, mám otázku. Som na MD, bez zamestnania, bez DNP. Poberám rodičovský príspevok, poberať ho budem do mája 2015, vtedy bude mať dcéra 3 roky. No medzitým budeme plánovať bábo, čo ak sa narodí až jún 2015 a neskôr, čo už bude po skončení rodičovskej? Ak už nebudem na rodičovskej s prvým dieťaťom, čo budem dostávať po narodení druhého, ked si nebudem platit DNP? Hned od narodenia rodičovský, tých cca 199 Eur??

saimaa
31. jan 2014

Tiez som nahnevana na tento novy system. Ano,ked si to rozpocitam presne, presne aj otehotniem, a nic sa nestane,tak sa to asi oplati,ale niektore zeny si to darmo takto planuju,neda sa hned otehotniet,a este k tomu sa moze vselico stat, a peniaze neuvidim. Radsej si fakt tych niekolko stoviek mesacne odlozim a inam investujem.

katuska3101
19. mar 2014

Ahojte, som tu nová, mám otázku, už som z toho jeleň...Pracovala som 07/2011 - 09/2013, t.j. nepretržite cez 2 roky, od 09/2013 som nezamestnaná, poberala som doteraz podporu 6 mesiacov. Som na začiatku tehotenstva, malo by to byť v novembri, budem mať nárok na materskú čo sa týka tých 270 dní, čo som bola nemocensky poistená?? Ďakujem pekne.

elienka
19. mar 2014

@katuska3101 myslím, že nebudeš mať nárok. lebo tvoje nemocenské poistenie skončilo v tom septembri a ochranná lehota je 8 mesiacov ak by si bola už v tom septembri tehotná. ak chceš aspoň nejakú materskú, mala by si to nejako prekombinovať s tým dobrovoľným pripoistením, ale nie som v tomto expert, možno ti druhí poradia. By som sa orientovala tak, že dať si dobrovoľné poistenie z minima, platila by si tých 130 e mesačne, ale zároveň tie doby by sa ti sčítali - aj to dobrovoľné aj to z práce. Nemá význam si platiť viac, lebo aj tak to dostaneš z toho minima. a ešte by som si poštudovala, koľko pred nástupom na materskú sa oplatí do dobrovoľné si platiť. Ak si nedáš dobrovoľné, tak dostaneš len rodičák odo dňa pôrodu, ak si dáš dobrovoľné, tak 6-8 týždnov pred pôrodom nastúpiš na materskú a budeš dostávať tých 256 eur.

monkalm
6. aug 2014

Ahojte. Mohol by mi niekto poradiť v tomto. Pracovala som nepretržite od 3/2008 do 9/2012. Pracovný pomer mi stále trvá, no od toho septembra som nastúpila na MD. V októbri 2012 som porodila. Momentálne som teda na RD. Pri prvom dieťati som si DNP neplatila. Teraz uvažujem znovu otehotnieť a zvažujem, či sa oplatí platiť si to DNP. V akej sume ho budem platiť? Ďakujem za rady.

sabina777
6. aug 2014

@entuferus Dobry den, myslite tym ze aj ked som nezamestmana a budem si pribl. 10 mesiacov platit nemocenske tych cca. 190 EUR tak mam narok na matersku ? Ked ano tak
tak kolko priblizne? Dakujem

buba183
14. apr 2015

@entuferus ahoj prscujem pol roka po materskej.keby sa mi podarilo otehotniet do konca roka a chcela bi som si prilepsit oplati sa mi DNP kvoli materskej.

entuferus
14. apr 2015

Niekedy v roku 2014 sa menil zakon a uz sa nedaju platit dobrovolne prispevky popri zamestnani... Aspon myslim 🙂

dena1973
15. apr 2015

@buba183 od 1.7.2014 bola zmena v zakone o soc. poisteni. Subezne nemocenske poistenie - povinne nemocenske poistenie (zamestnanie) + dobr. nemocenske poistenie bolo zrusene....
Ak si chces navysit materske, tak sa este niekde zamestnaj, ale aby si mala narok na materske zo subehu nem. poisteni (t.j. od oboch zamestnavatelov) musis plnat podmienku 270 dni NP od oboch zamestnavatelov.

mariapetruskova
16. máj 2015

ja si myslim ze aj pri tych min 130e mesacne sa to aj tak oplati..... pre tych ako ja..som studentka na VS a kedze som nepracovala a neplatila ani to povinne nemocenske tak bez toho dobrovolneho by som nedostala nic....

mariapetruskova
16. máj 2015

inac ak si budem platit minimum a splnim vsetky podmienky kazdy mesiac po dobu 3 rokov dostanem 250e? alebo ako dlho budem dostavat tento prispevok?

dena1973
16. máj 2015

@mariapetruskova Ak si ešte nepracovala (nemala si v posledných 2 r. pred pôrodom nemocenské poistenie) tak, aby si mala nárok na materské z dobrovoľného poistenia (ak si ho chceš platiť), tak je potrebné byť nemocensky poistená min. 270 dní (to je jedna z podmienok pre nárok na materské).
Platiť sa musí aspoň z minima 412 € z toho 35,15%, čo mesačne činí 144,81 €. Už sa nedá platiť iba do nemocenského poistenia. Musíš platiť celý balík poistení....

mariapetruskova
17. máj 2015

a maximum je aky ?? z maxima kolko vynde mesacne materska??

dena1973
18. máj 2015

@mariapetruskova Aby si mala narok na max. materske, ktore pri 30-dnovom mesiaci cini cca 792 € a pri 31-dnovom je to cca 818 €, musela by si platit mesacne z vymeriavacieho zakladu cca 1220 € a to cini 428,83 € (tuto sumu by si musela platit mesacne po dobu 270 dni t.j. cca 9 mesiacov).

lili177
16. okt 2015

ak treba poradim tehulkam s materskou pripadne davkou v nezamestnanosti, hlavne ak ste prisli o pracu

dena1973
16. okt 2015

@lili177 Môžeš sa kľudne realizovať, ak niekto dá otázku. Zvykne ich tu byť niekedy neúrekom ...

svettopanok
16. okt 2015

Ja som evidovana ako dobrovolne nezamestnana a mesačne sa plati 57,68€ , ja vždy vkladam 58 € 🙂

lili177
16. okt 2015

ja radsej individualne, bolo by to na dlhe debaty ci telefonaty, treba vediet co robili posledne roky a co planuju robit