Ako prebieha pôrod vo Zvolene?

deni129
6. jan 2015

Ahojte, nenájde sa tu osôbka, ktorá nedávno rodila vo Zvolene? Zaujíma ma všetko o pôrode, sestričkách, ako je to s dojčením, či sa dočkám pomoci od sestričiek... aj o veciach, ktoré si nabaliť so sebou a ktoré netreba a poskytuje ich nemocnica?Veľmi pekne ďakujem za každú radu. 😉

mata223
6. jan 2015

ja osobne nie ale moja znama rodila 4 babo vo zv a velmi si to pochvalovala vravela ze vzdy sa velmi bala a te raz to bol krasny zazitok chvalila porod, pristup,, asistentku pri porode hospitalizaciu, doktorov, 🙂 sestri vsetko 🙂 🙂bola velmi spokojna vraj bolo lepsie ako v banskej štiavnici sama som tehotna a zvazujem tuto moznost 🙂

deni129
autor
6. jan 2015

Aj ja som počula že si to tam rodičky väčšinou chvália. Kedy rodila tvoja známa? Nemohla by si mi zistiť viac, čo si tam potrebovala vziať, niekde ti dajú aj oblečko pre dieťatko, niekde treba doniesť vlastné. Ja som rozmýšľala aj nad BB,ale vraj je tam veľa mladých doktorov a nepočula som dobre na nich

sulejmanka
6. jan 2015

ja som z BB a rosila som v ZV, ale už pred 4 rokmi. Z domu som si doniesla všetko, okrem vecí pre bejby. Doktori sú fajn, sestričky tiež

michalag
6. jan 2015

@deni129 Ahoj, vo Zvolenskej nemocnici, potrebujes:
hygienicke veci (kefka, pasta, mydlo, toaletaky aspon 2, vreckovky)
hygienicke vlozky
pribor
poharik
pyžama (najlepsie nocne kosele na gombiky alebo kojenecke kosele)
ponozky, spodne pradlo
kojenecku podprsenku
uteraky (aspon 3ks)
župan
papuče
slapky do sprchy

Odporucam nieco na citanie
na pitie (je tam caj) vineu, alebo nejaky vodu najlepsie malo bublinkovu
a aj na jedenie mi nosili, lebo som bola v kuse hladna
Ja som mala aj z domu detske rukavicky pre drobca lebo bol v kuse doskriabany a cumlik (ale nie je to nutne), len vtedy ak to budes mat je dobre aby si si nato dohliadla lebo sa moze stat ze ti to sestricky mozu pri vizitach zabudnut dat

Pre babatko staci ked ti donesu vecicky den pred odchodom alebo v den odchodu a vajicko do auta v den prichodu

mata223
6. jan 2015

maly ma 3mesiace a potrebujes presne to co pisala predomnou pani teraz je to prerobene a su aj nadstandartne izby noo neviem kolko to vychadza na den

mata223
6. jan 2015

.....este som zabudla jednorazove plienky a obrusky pre babo ale to je asi samozrejme 🙂 🙂 🙂

jelus
6. jan 2015

@deni129 ahoj,ja som rodila sice pred tromi rokmi,ale mam len pekne spomienky.Sestricky boli mile,ustretove-pri porode pomohli,pri kojeni,proste super,nemas sa coho bat.(snad sa to za tie tri roky nezmenilo)Ja som mala tiez velke obavy ako prvorodicka,ze co a ako.A kebyze cakam druhe,urcite pojdem rodit znovu do zvol.nemocnice.Drzim palce.

deni129
autor
7. jan 2015

@michalag ahoj, ďakujem veľmi pekne za rady, už len sa nabaliť a čakať na ten deň D 🙂 ešte mám predsa otázku, k samotnému pôrodu si donesiem vlastnú nočnú košelu či mi dajú niečo nemocničné?

deni129
autor
7. jan 2015

@mata223 ďakujem, človek niekedy zabudne aj na to najpodstatnejšie 😉 a koľko nás tam asi tak budú držať, počula som, že keď je všetko v poriadku tak asi4 dni

michalag
7. jan 2015

nie mala by si mat svoju, maju aj erarne ale tie davaju v nevyhnutnosti kym ti nedonesu tvoju. Staci ked si donesies nejaku starsiu

deni129
autor
7. jan 2015

@jelus ďakujem, hádam sa tam toho toľko nezmenilo 🙂 chodila si aj na predpôrodnú prípravu? koľko týždňov pred pôrodom to stačí absolvovať?

jelus
7. jan 2015

@deni129 bola som jedenkrat,zavolala som si a sestricka mi povedala,kedy byva.Bola som asi v 38 tt.Isla som tam,aby som ako prvorodicka nebola pri porode uplne mimo.Sestra nam vysvetlila,ako porod prebieha,spravne dychanie,tlacenie,nejake cviky a proste vsetko.Odpovedala na otazky,ak sme nejake mali,bola velmi mila.Absolvovala som len tu jednu hodinu,kamoska ta chodila na pripravu asi od 30 tt,oni tam cvicili,uvolnovali...Ale mne ta jedna hodina stacila,vsetko nam tam sestra povedala a uz bolo na kazdej jednej,ci si to doma aj skusila-ako dychat....Aj nam povedala vsetko,co si mame priniest do porodnice.Absolvuj tu pripravu,ukludni ta to,aspon mna ukludnilo 🙂

deni129
autor
8. jan 2015

@jelus dobre teda, dám na tvoju radu, určite to bude len v prospech veci 🙂 tá príprava trvá len jednu hodinu či je to spojených viac hodín dokopy? nevieš mi prosím ťa povedať ako dlho trvá pobyt v nemocnici po pôrode, ak nie sú komplikácie? ďakujem 😉

martina0511
8. jan 2015

v nemocnici ostaneš 4 dni, ale nerátaj den, ked rodíš. takže si tam 5 dní 😉 a

deni129
autor
8. jan 2015

@martina0511 ďakujem za info 🙂 to by sa malo dať vydržať, aké si mala ty pocity zo zv pôrodnice?

martina0511
8. jan 2015

ja som mala dobré, len podla toho aj na akú sestričku tam natrafíš. ked som bola na izbe a mala som bolesti, tak ma sestrička odbila s tým, že som prvorodička a nemám na tú bolesť myslieť a mám si ísť ľahnúť. a nakoniec mi skoro ani klystír nestihli urobiť. pôrod super, super pôrodník Szedely aj sestričky super. ale ked mi doniesli malú na prisatie, tak sestrička skúsila dva krát a odbila ma s tým, že jej to nejde, tak ju odniesla. a potom ked mi ju doniesli ráno na kojenie, nakojte si ju ani nepovedali ako dlho, ako správne to robiť, nič. potom priša, že čo ju tak dlho kojím, tak som jej povedala, že mi nikto nepovedal, koľko ju mám kojiť. ale fakt podla toho na aké sestričky natrafíš, sú tam aj príjemné. ale inak bolo dobre, mne aj jedlo chutilo 😉 ale neboj sa, pôrod nie je nič hrozné, ja som mala malú 4 500 g a 56 cm a super pôrod

deni129
autor
8. jan 2015

fíha, to bolo riadne bábätko 🙂 a vravíš že super pôrod? obdivujem ťa, že si to tak dobre zvládla. Máš pravdu, všade sa nájdu aj príjemné aj nepríjemné sestričky, ale i tak nechápem, že takto reagujú pri prvorodičke, tú by mali predsa poučiť a všetky. 😒 Malá nebola s tebou stále na izbe? či ako to tam vlastne je? A vizity bývajú 2-krát denne? Pobavilo ma, že ti aj jedlo chutilo, väčšinou všetci šomrú na nemocničnú stravu 😉 vraj sú tam menšie porcie? na stravovanie je nejaká jedáleň či sa je priamo na izbe?

seahorse27
9. jan 2015

Ja som vo zv. porodnici rodila takmer pred 6 rokmi a bola som spokojna, ale len preto, ze som nemala s cim porovnavat. V druhom tehotenstve som tam lezala pre hroziaci predcasny porod minuly rok a teda bez zazmluvneneho dr. Jenca by som tam nerodila. Zazmluvnit sa tam da len primar (mne osobne nesadol, bol dost neprijemny) a jeho zastupca dr. Jenco (super lekar, da sa s nim normalne komunikovat, ako jediny tam so mnou nehovoril ako so sprostou), ktory v case mojho terminu nemal cas. Ostatni to nemaju vo zvyku, neviem preco. Su tam inak celkom fajn mlade doktorky - Kobidova, Fekiacova aj Olajcova je fajn, ale zazmluvnit sa nedaju. Preto som sa rozhodla rodit v BB so zazmluvnenym lekarom, mala som nadstandardnu izbu a bolo to fakt super, naozaj som sa citila ako VIP pacient. Vo Zvolene je to o drzku, ked pride rodit vela zien. V case, ked som tam lezala, museli davat zeny po porode na gynekologiu - to znamena, ze babatka im nosili len na kojenie, pretoze na tych izbach nie su postielky ani prebalovacie pulty. To mi prislo dost hrozne. Je tam iba jedna nadstadardna izba, ktora je stale obsadena, cize níe je sanca sa tam dostat. Inak sestricky na gynde a sestonedeli su velmi zlate. Na novorodenecke sestry spred 6 rokov veru nemam pekne spomienky, doktorku radsej ani nespominam. V BB su sestricky na novorodeneckom perfektne, lekarky tiez super - detska vizita prebieha na izbe, takze som bola hned informovana, co a ako. Pomoc pri kojeni vo ZV - 0 bodov, odchadzala som zo zapalom prsnika, ktory nakoniec vyustil do abscesu. V Bystrici bol paradny servis, co sa kojenia tykalo - vyskolene sestry, niektore dokonca laktacne poradkyne. Zvolenska porodnica ma svoje plusy, ale pre mna prevazuju minusy. Okrem toho tam chodi cez vikendy obcas sluzit taka starsia dost neprijemna lekarka externistka a tu vychytat pri porode...tak dakujem pekne. Primara detto. Ja som nechcela nechat nic na nahodu, nechcela som, aby sa pri mojom porode vystriedalo 5 lekarov...tak som isla do BB, lebo vo ZV mi to neumoznili. Takze asi tak...Clovek si aj chce zaplatit nadstandrad a oni nevyjdu v ustrety, tak ja uz neviem, kam to cele speje...Ja teda chvalim BB, skveli lekari, skvele sestry, po dohode respektuju porodny plan (moje poziadavky boli - ziadny medikamnety, ziadny nastrih atd., v pripade, ze vsetko pojde ok - bolo mi vyhovene). Do ZV by som uz po tejto prijemnej skusenosti s druhym porodom nesla.

deni129
autor
9. jan 2015

@seahorse27 vidím, že nemáš mať prečo na Zvolen dobré spomienky 😒 ako tak čítam tvoju skúsenosť, až mám strach z toho čo ma čaká 😢 na primára som ani ja nepočula dobre, vraj je veľmi ušomraný,ale zatiaľ som nemala možnosť ho spoznať. Prosím ťa, to myslíš vážne s tou gynekológiou? to je tam potom koľko izieb keď to takto riešia? veľa asi nie ☹ tiež som najprv uvažovala nad BB(tam mám aj rodičov)len manžel tým nebol nadšený, že to je zbytočne ďaleko oproti Zvolenu, keď má za nami každý deň dochádzať, tak som si povedala dobre, skúsime Zvolen

seahorse27
9. jan 2015

@deni129 Neviem presne, kolko je tam izieb, nepocitala som to. Oddelenie sestonedelia je vlastne ta jedna chodba od porodnej saly az po jedalen. No ja som vychytala taky cas - september bol asi velmi plodny v okoli Zvolena 🙂 Ale vraj to tam takto byva celkom casto. Hned ako sa uvolnilo miesto na sestonedeli, tak baby po porode tam z gyndy presuvali...ale polovicu pobytu si niektore odkrutili tam 😒 A k tomu primarovi... okrem toho, ze je usomrany, je aj totalne naladovy a vysetruje strasne necitlivo. Ja som si nevedela predstavit, ze este raz do mna vrazi tie prstiska 😝 Pre nas bola BB tiez daleko - 50 km, ale manzel videl, ze som bola zo zvolenskej nemocky na nervy, tak suhlasil so vsetkym 😀 Tiez som z okresu DT.

deni129
autor
9. jan 2015

@seahorse27 len aby nebol taký plodný aj tento február,lebo to asi nebude jednoduché 😒 moja kolegyňa rodila pri primárovi a povedala, že z nej bol dosť nervózny... no ona je taká citlivejšia, tak tam celý čas nahlas prejavovala ako ju to bolí a jemu to začalo liezť na nervy. Veď každý sme nejaký, by som ho chcela vidieť na našom mieste 😉 no po tých skúsenostiach sa ani nečudujem, že ste sa rozhodli pre BB. Keď ste to mali tak ďalej, nebol problém odhadnúť, kedy ísť do pôrodnice? vlastne ani neviem kedy tam mám ísť, nechcem aby mi tam niekto vynadal 😖

seahorse27
9. jan 2015

@deni129 No, ja som bola druhorodicka a okrem toho krcok otvoreny od 29.tt, tak som sa aj trochu bala, ci to stihneme. Ale stihli sme v pohode. Ja som tiez vrestala poslednu pol hodinu a nikto sa nad tym nepozastavoval. Som sa im potom aj ospravedlnovala, ze som bola taka hysterka. Oni sa len smiali, ze su zvyknuti na horsie 🙂 Vo ZV si ta ako prvorodicku asi nechaju hned, ked budes mat nejake znamky bliziaceho sa porodu. Ked som rodila pred tymi 6 rokmi, tak som tam prisla len na spicku prsta otvorena a so slabymi kontrakciami a uz si ma tam nechali...Do BB som prisla otvorena na 3-4 prsty a dr. ma este poslal domov, teda mohla som sa rozhodnut, ci tam zostanem, alebo pojdem domov. Radsej som teda isla domov, ako tvrdnut v nemocke. Potom mi asi o 9 hodin rupla voda a isla som zas, ale stihli sme 🙂 Zalezi asi od dr., ako to vyhodnoti...Ked budes mat pravidelne kontrakcie kazdych 5 minut, tak by asi bolo dobre vyrazit, alebo ked odtecie voda. A neboj sa, urcite ti nikto nevynada 🙂 Ja som tam v septembri zazila baby, ktore tam tvrdli aj 2 dni s kontrakciami, ktore im potom prestali a potom ich pustili domov. Je to velmi individualne a kazdy porod je iny...

deni129
autor
10. jan 2015

@seahorse27 ach, to musí byť na psychiku, keď tam raz prídeš a pošlú ťa ešte domov, to ozaj ísť radšej kus neskôr-len to správne odhadnúť 😒 vy ste odkiaľ, keď si písala, že ste to mali do BB tiež ďalej? manžel neprotestoval, že ste šli zbytočne? 🙂 už by som chcela mať všetko za sebou a tešiť sa z dieťatka 😉 viem, že po pôrode je veľa vybavovačiek ale radšej to ako byť niekde toľko dní zavretá, dúfam, že to rýchlo prejde

seahorse27
10. jan 2015

@deni129 my sme sa sami rozhodli, že radšej tie kontrakcie predýcham doma. Keby som chcela, tak tam možem zostať, ale bohužiaľ ani môj dr. nevedel odhadnúť, ako dlho to ešte bude trvať. Manžel neprotestoval, bol by urobil všetko, co mi na očiach videl 😀 My bývame v Hrinovej. A vy?

deni129
autor
10. jan 2015

@seahorse27 zlatý to manžel, keď je taký obetavý 🙂 a ja môjmu stále hovorím,čo všetko my ženy musíme v živote zvládnuť, že by som s ním menila.... ale len na tieto chvíle 😀 my sme priamo z Detvy, škoda že nie je pôrodnica tu ako voľakedy

seahorse27
10. jan 2015

@deni129 MM bol pri obidvoch pôrodoch, tak presne vie, co to obnáša a práve preto je taký ústretový v týchto veciach 😍 No, voľakedy veru bola v DT pôrodnica, ale od starších ročníkov som na ňu nepočula nič dobreho 😝

deni129
autor
11. jan 2015

@seahorse27 vážne sa nechal presvedčiť a ísť k pôrodu? nebolo mu zle? môj sa bojí, že by to tam nezvládol a ja ho nútiť nechcem. Viem, tu v DT pôrodnici neboli najlepší pôrodníci, moja mamina prišla chybou lekárov o trojičky 😢

seahorse27
11. jan 2015

@deni129 To mi je luto, ze mate takuto skusenost v rodine ☹ Moj muz sa narodil v DT a svokra dodnes spomina, ze porodnik bol na mol 😝 K prvemu porodu ani on velmi nechcel ist, ale presvedcila som ho. Preco by som tam mala byt na to vsetko sama? Ved je to aj jeho dieta a to, ze mi tam bude oporou, je predsa najmenej, co moze pre mna urobit. Nakoniec bol velmi rad, ze tam bol, bol to pre neho zazitok. Zle mu nebolo, nekukal priamo "tam" 😉 Stal mi pri hlave, drzal ma za ruku, ovlazoval pery (vo ZV nemozes vobec pit pocas pobytu na cakacke - to je hrozne, bola som strasne smadna, lebo porod bol dlhy, v BB mozes pit, kolko chces). Neviem, ako by som to bez neho vtedy zvladla - 10 hodin na cakacke sama + 45 minut tlacenie. Odvetdy mam pocit, ze si ma aj viac vazi ako zenu a matku 🙂 K druhemu porodu isiel uz automaticky, ani sme o tom nedebatovali. Chodil som mnou aj na posledne poradne k mojmu porodnikovi, vzdy po vysetreni sme si s dr. sadli, porozpravali sa o tom, ako na tom som a ako bude prebiehat porod, vsetky nase pripomienky a tak. MM sa mohol ku vsetkemu vyjadrit, bol normalne zapojeny do procesu pripravy 🙂 A tento porod bol ovela kratsi - na cakacke som bola asi 3 hodiny, tlacenie 5 minut. Boli sme celkovo menej unaveni z toho a obidvaja sme si to viac uzili.

deni129
autor
12. jan 2015

@seahorse27 máš úplnú pravdu, prečo by žena mala byť na to všetko sama. Ja som môjmu vravela, že bude stáť pri hlave ale jemu stačilo vidieť jedno krátke video z pôrodu a povedal, že on sa na to necíti, že čo ak tam odpadne...odvtedy som ho nechala tak 😒 To sa vôbec nebudem môcť napiť počas pobytu na čakačke?no panebože, a ja som furt smädná 😖 a ty vtedy 10 hodín, och, no ja mu dám asi prečítať tvoj príspevok, nech o tom vie viac. A pri tom druhom pôrode, to ozaj bolo tlačenie tak krátko? či to tak ide vždy, že je ťažší a dlhší prvý pôrod?Inak k tej DT pôrodnici, i ja som sa tam narodila a mamina spomína ako prišiel pôrodník - opitý - z poľovačky, ako sa bála aby to dobre dopadlo...

seahorse27
12. jan 2015

Moj nastastie nechcel vidiet ziadne videa :D Tak potom nevedel, do coho ide. No, vo ZV nemozes pit 😒 A vacsinou to byva tak, ze druhy porod je lahsi ako prvy. A niekto ma lahke vsetky porody 🙂 Mozno to bude aj tvoj pripad 🙂 Ja som pri prvom porode malu ani nevladala nakoniec vytlacit, pretoze som bola strasne vycerpana a smadna. Musela sa mi sestricka valat po bruchu a mastrih som mala az po zadok 😝 Strasne daco. Teraz to islo nejako same, spontanne, rychlejsie, aj ked bolesti boli vacsie ako pri prvom. A este musim napisat, ze som nemala podane ziadne lieky - oxytocin a pod., ani nastrih nebol treba. Naozaj 5 minut to trvalo, na 3 kontrakcie bol maly von 🙂 Mylsim ale, ze to bolo ovplyvnene aj tym, ze som bola v mensom strese, vedela som, do coho idem a plne som doverovala porodnikovi, ktory bol uzasny. Mala som v nom oporu, od zaciatku mi tvrdil, ze to bude lahucky porod, ze to dame a nemam sa stresovat. A tak aj bolo 🙂 Ukludnoval ma uz po telefone, kym som bola este doma.Tiez sme sa dopredu dohodli, ze ma nebude strihat. U mna asi toto zohralo najvacsiu rolu - psychicka pohoda a super lekar, ktoremu za nu vlastne vdacim 🙂 Mne sa zdalo, ze moj muz bol vo vacsom strese ako ja.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre