Bolestivé vyšetrenia počas pôrodu

23. jan 2022

Ahojte, aké ste mali vyšetrenia počas pôrodu ? Ja som mala.tazky pôrod, veľmi bolestivý, ale vyšetrenia počas neho boli asi najhoršie. Vždy boli robené počas kontrakcie(lekár povedal že musí počas), trvali dlho a myslela som že sa z toho zbláznim ako neskutočne to bolelo, vždy išlo pritom zimná veľa krvi. Predpokladam že lekár niečo robil zakaždým okrem kontroly keďže to tak bolelo a vždy som potom mala horšie a horšie kontrakcie. Nejdem to dostať z hlavy, stále sa mi o tom sníva, mám to stále pred ocami. Ale aj celý pôrod. Niekedy už mám pocit že sa z toho zbláznim. Aj z toho všetkého ostatného čo prežívam, čo mám po pôrode v hlave. Ani to všetko nedokážem nikomu povedat toľko je toho

autor
26. jan 2022

@medeaa ďakujem, tiež som dostala aj oxytocín a to opakovane, myslela som že sa tam zbláznim. Zasita som tiež až po zadok. Pamätám si, že bolesti boli obrovské. Lenže oni boli tak obrovské že to sa nedalo ani v najhoršej nočnej more predstaviť. A tak si to neviem ani spatne predstaviť. Lenže to ako Donna lekár pchal celý ruku a vždy to trvalo dlho dlho a nechcel prestať.. to mi z hlavy nechce odísť. Časom sú bolesti len spomienka, ale bojím sa že toto pochovalo aj môj sexuálny život, tým pádom že to ovplyvní aj manželský zivot. Ono ja chápem že mi asi neublizoval z potešenia ale že to chcel urýchliť, lenže ja to neviem dostať z hlavy. Pri ďalšom pôrode by som radšej rodila dlhšie ako toto zažiť. A ani mi to nikto nevysvetlil dodatočné že prečo to tak bolo, možno by som to inak brala. Akože nepovažujem že sa ku mne zle správali alebo niečo, ale... No ťažko sa to opisuje.

autor
26. jan 2022

@juliet86 môj gynekológ je lekár ktorý ma odrodil. Takže ma čaká aj kontrola unho potom. Ako ja nemyslím že mi robil zle zámerne alebo niečo, asi chcel nech to je rýchlejšie lebo to trvalo dlho a išlo to veľmi pomaly. Len bolesť bola nepredstaviteľná to si už neviem ani vybaviť. Ale to že domna niekto pchal ruku a spôsoboval mi niečo strašné a nechcel prestať to si pamätám a to si predstaviť viem. Na druhej strane možno by som rodila o 10 hodín dlhšie alebo čo. Ale aj tak.
O bábätko nevnímam že by som sa skrz toto nedokázala starať alebo ho odmietala alebo niečo také ak sa na takéto pýtaš (viem že to býva ako príznak depresie), vonku chodíme a aj mi to vždy veľmi dobre padne, len chodíme sami a to už je horšie. Bábätko je na tom zdravotne dobre má len také bežné bábätkovske problémy (ktoré to samozrejme neuľahčuju ale nieje to nič hrozne)

juliet86
27. jan 2022

ked ste vonku sami. vies vtedy mozni volat kamoske ci mame. alebo vypocut si oodcast mama gang napr. vies vidim ako sa posuvas v uvazovani. chapes racionnalne ze lekar ti nechcel zle ale emocionalne vnimas se ti bolo ublizene... zecsi bola bezmocna ze to bolo proti tvojej voli. vies existuje dokonca pojem ze porodne znasilnenie a mam dojem ze co opisujes to v mnohych bodoch je.... ako sa vyvija spanok a jedlo? mas chvile zaliatia laskou ked je babo spoko? to co sa ti stalo si si nezasluzila. nie je to tvoja chyba. je to stara skodliva technika ktora musi byt odstranena. silno na teba myslim. a verim ze vas sexualny aj manzelsky zivot to zvladne. ci iz sami ci s odbornikim. mna sex bolel 14mes po porodr. kym sa mi nevratil cyklus a dali sme to ok

fiafia
27. jan 2022

Tiez nemám dobré spomienky nie na pôrod ale to okolo. Také ustipacne poznámky lekára a vyšetrenie tesne pred pôrodom, keby to tak nebolelo asi uteciem. Vyšetrenie cez veľkú vizitu, medzi nohy mi hľadelo snáď 12ludi a ako to neskutočne bolelo keď sa hrabal vo mne si pamätám ako by to bolo včera. Viem,že pre nich je to bežná rutina ale niektorým lekárom by trocha ľudskosti neuškodilo, niektorým ženám vyrobia traumu na celý život

michaela789
27. jan 2022

@fiafia presne. Ja osobne by som bolesť aj pochopila. Je to pôrod, jasné že všetko boli.. Ale prístup personálu všetko 1000nasobne zhoršil a ešte teraz mi je do plaču od hnevu nad tým, ako sa so mnou rozprávali, posmešne a neľudsky. A nie len lekárka ale aj niektoré sestričky 🤦‍♀️ mne to pripadalo ako keby si tam na mne odbavovali egá jednoducho.

medeaa
27. jan 2022

no uplne ako u mna... bolesti take, ze som myslela, ze ja aj dieta urcite zomierame. Nikto ni nic nevysvetlil, este som aj bola totalne zmatena z toho, ako mi diktovali, ze mam dychat a tlacit, ked vlastne telo ma orientovalo uplne inak... Ja som bola po porode na velmi temnom mieste psychicky. Ale cas pomohol, snazila som sa nepodliehat emociam, iba ich ako keby z dialky sledovat a skumat, lebo potlacat ich vobec nepomoze. Neviem sama, ci to niekedy dokazem spracovat uplne. Uz ma ani tak natrapi samotny porod, ako nasledky v tom zmysle, ako vyzerali prve dva mesiace po porode. Aky to malo dopad na moje prve hodiny, dni s babatkom. Ale s odstupom casu to bude len lepsie a lepsie a pridu uzasne chvile.

autor
27. jan 2022

@juliet86 áno no aj sa snažím volať keď sa dá.
Áno ako pises, rozumom chápem že to asi chcel urýchliť, lebo som mala veľké bolesti a tym, že mi nemohli dať vôbec nič to bolo fakt zle. Pamätám si že aj počas pôrodu som to vnímala že to robí zato, aj keď sa ma muž zúfalo pýtal či s tým má niečo spraviť aby to nerobil, som mu povedala že nie, lebo som už veľmi chcela koniec. Vtedy som chcela aj cisársky bez anestézie radšej ako tú bolesť. Toto ako som si práve uvedomila mi asi trocha pomohlo, že boli to veľké bolesti aj mimo toho vyšetrenia, keďže som fakt chcela nech aj zaziva má rozrezu. Že asi preto som počas toho nechcela s tým nič spraviť (aj keď som sa aj bála že ak by im muž nadával by ho vyhodili a sama by som to nezvládla). Len teraz to naozaj vnímam tak, že mi bolo ublížené v najzraniteľnejšom mieste.
Ale možno keby ten pôrod prežívam znova, tak znova by som s tým nič nespravila, lebo by som chcela aby bol už koniec. Somnou zamávalo aj to že to trvalo naozaj veľmi dlho, že to začalo večer, rovno v silnej intenzite a nespala som celú noc a trvalo to ďalej aj celý deň. Keď si to takto rekapitulujem tak mi je až fyzicky na odpadnutie, ale zároveň sa mi zdá že mi to pomohlo. Nechcem o tom veľmi hovoriť s blízkymi. Muža určite nechcem trápiť, trápil sa dosť tam pri mne a kým sme boli dlhsie v nemocnici a potom aj doma a aj tým že ma vidí ako na Tom som. Nechcem mu jatriť spomienky dokola, vidím že jemu zas to zle robí. Kamarátky väčšinou ešte nerodili a nechcem ich strasit aby sa nebáli. Mamu nechcem trápiť.
Ďakujem veľmi pekne že mi tu takto pekne píšeš, veľmi veľmi si to cením, dúfam že sa ti to vráti v živote nejak, keby som ti mohla niekedy aj ja akokoľvek pomôcť tak budem rada.
Cítim sa zle aj zato že väčšina žien to zvládne, zabudne na to čo bolo. A že ja robím takéto drahoty okolo toho.
Mňa muž len chytí za nohu a mňa už trhne, strasie, zľaknem sa. Pritom viem že v živote by mi neublížili ani nespravil nič nepríjemné a zle.
Bojím sa veľmi aj kontroly po šestonedelí, že to bude veľmi bolieť celé to vyšetrenie

juliet86
27. jan 2022

si uzasna prajna a dobra osoba. to je citit z kazdeho riadku. do konca hladas chybu v sebe.pises ine to zvladli atd. neporovnavaj sa. kazda sme ina a mas plne pravo citit sa ako sa citis. anonymne sa da zverit aj na ipcko.sk (chat) som si ista ze muz vnima ako ti je ale tiez ta chce chranit nejatrit ti rany. mozno si nie je isty ako ti byt co najviac napomocny. si uzasna ako nechces zatazovat blizkych. aj ked som si ista ze oni stoja o to vediet ako gi je ako sa mas lebo im na tebe zalezi. ak by si citila ze to potrebujes dostat von mozes si napisat list. poplakat si vypisat sa a potom ho spalit zakopat co uznas za vhodne tiez to je druh terapie. je uplne pochopitelne preco si reagovala ako si reagovala. snazila si sa ochranit seba a dietatko a spravit pre vas to najlepsie. co myslis ze by sa stalo keby si gyn ked prides pivedala ze prichadzas s obavami strachom? a este vseobecny lekar ta vie predpusat na 10 sedeni u psychologa. ked by v tebe niekedy dozrel pocit ze to je to co chces. v myslienkach som s tebou. keby viem akokolvek pomoct. aj ked len citat kludne napis.

autor
15. feb 2022

@juliet86 ďakujem ti. Kontrolu u gynekológa (ktorý bol aj mojim porodnikom) som už absolvovala, psychicky to pred tým bolo veľmi ťažké ale nakoniec kontrola prebehla dobre, nič ma nebolelo a lekár bol veľmi opatrný a milý, ale teda nič som mu nehovorila, ale asi to na mne bolo vidieť. Trocha mám pocit, že mi tá kontrola aj pomohla, lebo som zbadala že ma to nebolelo. Ťaží ma ale že som chcela veľa detí a mám pocit, že už to nedokážem. Nikdy nebudem pripravená prežiť niečo také znova. Lenže nevyrovnam sa ani s tým, že budeme mať len jedno dieťatko. Takže určite v budúcnosti budeme mať aj druhé, ale mám pocit že sa zbláznim potom.
Ale naďalej sa mi sníva každu jednu noc o pôrode. Každý deň nato myslím. Aj keď si už ani nedokážem predstaviť aké to bolo. Akoby to moja hlava vytesnila. Len viem že to bolo strašné. Je mi ľúto aj že som si neužila tak začiatok s bábätkom, leboa všetko veľmi bolelo, v hlave to bolo hrozne, plus bábätko malo komplikácie trošku tak som bola len v strese. Najradšej by som vrátila čas a prežila to znova, ale aj to sa bojím, že by som to inak nedokázala.

juliet86
15. feb 2022

gratulujem ze si zvladla kontrolu. zo srdca ti prajrm aby v tebe dozrelo casom rozhodnutie skusit psychoterapiu ta ta naozaj vie vyliecit z toho co si prezila.

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
15. feb 2022

@matkamirko mala je krásna ❤️ no pôrod išiel pomaly, ale bábätko nebolo zaseknute ani nič podobné, aj sekcia by mohla byť, len nechceli ju spraviť, že to vydržím a bábätko je v poriadku. Tie vyšetrenia boli počas posledných hodín takéto. Vždy ich lekár robil počas kontrakcie a vždy trvali dlho. Už keď ma vyšetroval posledný krát a povedal že už idem tlačiť, tak to už nebolelo. Tak myslím či nejak neroztahoval krcok dovtedy rukou alebo čo. Samozrejme najdôležitejšie je že nemáme žiadne následky, len mne to v hlave spravilo hrozné veci. Ja som si takú príšernú bolesť ani nedokázala predstaviť a toľko hodín. Že vôbec také niečo môže existovať. Až mi je zle ako nato spomínam. Ale samozrejme absolvovala by som to toľko krát koľko by bolo treba kvôli nášmu dieťatku

autor
15. feb 2022

@juliet86 ďakujem ❤️

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nika_16
14. jún 2022

Tak si skús zmeniť lekára a choď rodiť do inej nemocnice. Mám 3 deti. Každé sa narodilo cisárskym, lebo sa inak nedalo, každé v inej nemocnici a viem, že tú prvú nikdy viac práve kvôli prístupu lekárov aj sestier. Pri poslednom pôrode som si v pôrodnici dokonca oddýchla 🙂

autor
14. jún 2022

Tak už je to pomaly polroka. Stále mam z toho nočné mory, neviem či to niekedy bude ešte normálne.
Ale je to už lepšie. Avsak nieje jedného dňa kedy by som nato intenzívne nemyslela.

juliet86
15. jún 2022

ahojkim zS a opat ti radim terapiu konkretne emdr konkretne viera palenikova. vie to spravit aj onlije. ono to realne preprogramuje neyromove spojenia v mozgu. a ulavi sa ti. vela stastia to c9 zazivas su post traumaticke flashbacky. ked cez terapiu tie zazitky spracujes tak tieto flaahbacky vymiznum drzim ti palce

autor
15. jún 2022

@juliet86 ďakujem, už som bola odhodlaná, ale videla som cenník a sú to pre mňa fakt veľké sumy teraz počas materskej. 75€ prvé stretnutie a 50 každé ďalšie.
Neviem koľko by som ich potrebovala atď

nika_16
15. jún 2022

Veď skús aspoň to prvé. A skús požiadať o zľavu, že na to nemáš a potrebuješ to. Prípadne nejde to cez poisťovňu? Ja som sa bola pár mesiacov poradiť o niečom so psychologičkou. Čakala som, že to bude spoplatnené a ona hovorí, že to platí poisťovňa.

juliet86
15. jún 2022

jasne rozumiem ti. tu ti viem mozmo len poradit skus jej napisat mejl ze si mamicka na rodicaku a ze citis ze potrebujes pomoct a ci nahodou ti v danej situacii nema moznost dat zlavu. emdr je rychle. odhadujem 5-10stretnuti max..skor 5 ;)

mandarinka555
15. jún 2022

Skutočne by si mala navštíviť odborníka. Máš traumu, ktorá sa bude zhoršovať. Moja známa mala takú zlú skúsenosť, až sa z toho zrútila a musela ležať na psychiatrii osem týždňov.

nika_16
15. jún 2022

Skús tento kontakt: Mgr. Tatiana Klempová 0940 242 825, mail tanaviszusova@yahoo.com - je to psychologička, ktorá pracuje vo FN v Trenčíne priamo na pôrodníckom oddelení, stará sa o ženy, ktoré prešli traumatickou skúsenosťou pri pôrode. V TN sa mi narodilo zatiaľ posledné dieťa, bola viackrát za mnou na izbe, lebo som chcela skúsiť normálny pôrod po 2 cisárskych. Je to veľmi milá a empatická pani, rozhovory s ňou mi veľmi pomohli pred pôrodom aj potom. Svoju prácu berie tak ľudsky, nie ako zamestnanie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre