Je lepšia pri cisárskom epidurálka alebo uspávanie?

a2303
28. jan 2011

Chcela by som Vás poprosiť o rady. Teraz mi volala kamarátka je v 36 týždní + pár dní a je v nemocnici, bábo sa jej otočilo hore hlavičkou a dole nôžkami. Takže bude musieť rodiť cisárskym. Poprosila ma, či jej neviem zistiť názory a rady čo by bolo lepšie, či sa dať uspať alebo si dať vpichnúť epidurálku? Veľmi pekne Vám ďakujem za každú radu a odpoveď.

catalin
29. jan 2011

ja som mala CS, pri vedomi, so spinalkou..keby som si mala znova vybrat idem znova so spinalom, nie do celkovej anestezy..telo sa rychlejsie zotavi a je to aj vhodnejsie pre telo z dlhodobejsieho hladiska..druha vec je, ze si naozaj pri vedomi, vsetko vnimas, necitis bolest, ale citis ciesi ruky v tvojich utrobach...pravdupovediac ja som cakala ze nebudem citit vobec nic, preto som bola trochu sokovana, a nevedela sa dockat konca..takisto, aj ja som citila triasku pocas operacie a aj par hodin po nej, a bolest hlavy asi cca 24 hodin, ta sa ale da tlmit liekmi..myslim ze aj rekonvalescencia prebehla rychlo, do 12 hodin mi vybrali cievku a uz som stala v sprche..druhe snad budem rodit prirodzene a tomuto sa vyhnem..

luciferova
29. jan 2011

Pri planovanom cisarskom jej epidural isto nedaju! Pri epidurale sa cisarom rodi len ked sa zvrhne prirodzeny na cisara. Kamoska si moze vybrat bud celkovu anestezu alebo spinal (picha sa inde ako epi). Po spinale je rychlejsie zotavenie, dietatko si hned vidis(lebo si pri zmysloch, umrtvena od pasa dolu), ja by som brala spinal 🙂

adka_praha
29. jan 2011

ja som tiez za spinal... tak som rodila aj ja a veru tiez som cakala, ze neucitim vobec nic, ale predsa len tie smatrave ruky a pohyby som citila, ale asi zalezi od povahy, ako to clovek znesie... ja som sa citila tak trocha srandovne... 😅 a hlava ma vobec nebolela... musela som lezat 24 hodin bez dvihania hlavy, ale v pohodke... 😉
no a k povoleniu lekara, neviem, ale mne dal doktor, co ma mal operovat, na vyber pol hodku pred operaciou... a kedze povedal, ze pri spinalke sa dostane dietatku menej toho bordelu do telicka, nebolo o com... 😉

a niekto tu pisal, ze to tesne pred zmenil na uplnu anestezu- no ja som sa veru zlakla, ked prisla anesteziologicka a tiez som chcela zo spinalky vycuvat (strach z ihiel 😅 ), ale vsetci sme sa na mna zasmiali (vratane mna), ukludnili ma a teraz nauzaj nelutujem... 😵 ale nabuduce budem dufat v prirodzeny porod... 😀

alexandrah
29. jan 2011

kocky, baba to zle napisala, ona sa nepyta na epi, akoze prirodzeny porod, ale ci spinal, alebo epiduralna anesteza, celkova ... no ja som tiez skor za celkovu, aj ked ju moc nechcu, ale tie sialene bolesti hlavy, co baby popisuju, kym ti cca po 3 dnoch navela uracia dat krvnu zatku, lebo najprv skusaju kavu, a podobne hovadiny, co ti nezaberu ... + ako sa pise vyssie, pocut, ako sa ti hrabu v bruchu tiez asi nie je najprijemnejsie ...a co sa tyka bordelou do telicka, tak jak anesteziolog pri prednaske vravel, ze pri celkovej sa proste to babo vyberie za 2-3 minuty von, tak je to v pohode ... je to par minutovy zakrok ... takze pre babo to nie je nejaka zataz ..

ibi
30. jan 2011

Ahoj! Nie je Pravda, ze sa nepouziva epidural! Ja mam za sebou dve sekcie, jednu urgentnu a druhu teraz planovanu a obidve som mala epidural! Bola som na nohach do 24 hod a kocky po spinale este museli cakat. Celkova je zbytocna zataz! Plus babatko si uzijes hned. Bolest ziadna, Len tlak a ten sa da chvilocku kym vyberu babo vydrzat, cca 5 min... 🙂) pekne porody som mala 🙂

arizona
30. jan 2011

ahoj, mala som akutnu sekciu a kedze som mala napichnutu epiduralku, len mi ju dopichli a islo sa "na vec". od privezenia na operacku az po prvy pohlad na nas pokladik to trvalo mozno 10 minut. rodila som v horucke, takze po vybrati maleho sme sa dohodli, ze ma poslu "do hajan". zaspala som, prvykrat som sa prebrala, ked ma viezli na izbu a uplne som precitla po asi 2 hodkach, vtedy som si prvykrat prikladala drobca a odvtedy sme boli stale spolu. na nohy som sa postavila po asi 14 hodinach (postavila by som sa asi uz po 12 hodkach, ale o 6tej rano to so mnou asi nikto este nechcel nacvicovat 😅 , po spinale sa stavia po 24 hod.), ziadne bolesti, zavrate ani nic podobne sa nedialo. ale stale som pila, pila, pila, navyse som kvoli tej horucke bola napichnuta na infuzku, takze tekutin som mala viac nez dost. na epi pocas sekcie nemozem povedat NIC zle, len odporucit - teda ak sa da pri planovanej sekcii vybrat, lebo "za mojich cias" sa dal vybrat spinal alebo uplna 😉 ozaj, hadicku od epi a aj cievkovanie mi vybrali tiez asi po 14 hodinach.

dulkagabulka
30. jan 2011

a nechce tvoja kamoska skusit cviky na otočenie babatka?? Skusena mexicka porodna asitentka ma s tymito cvikmi vlemi dobre skusenosti..su jednoduche a do 24 hodin sa babatko otoci.. 🙂 a ona moze zažit naozaj nadherny porod a nie velku brušnu operaciu..
ak by chcela, nech mi napše na mail dulkagabulka@gmail.com - poslem jej navod

petal
31. jan 2011

Ahoj. Pri prvom som mala epidural, lebo som mala rodit vagin. ale dieta nezostupilo, tak sa slo akutne na sekciu. Druha sekcia bola planovana a dali mi na vyber celkova alebo spinal. vybrala som si spinal. Ked to mozem porovnat, epi bol ovela lepsi. Sice som viac citila ako sa vo mne hrabu, ale tlmenie pooperacnych bolesti bolo lepsie, nemusela som 24 hodin lezat, nemala som cievku v mocovom mechuri. Po spinale som mala teda dost silne bolesti ked prestalo ucinkovat anestetikum v podstate asi nejakych 13 hodin som citila akokeby kontrakcie po 3 minutach, napriek tomu, ze som dostavala silne analgetika. Som si aj par vlasov vytrhla 🙂 Keby to bolo mozne, ja si vyberiem epidural

ferihegy
7. jan 2012

Babuľky, ja som tiež po sekcii, ešte veľmi čerstvo. Rodila som v spinálke v chrbtici. Strašný strach som z toho mala, chcela som uspať, ale nakoniec som šťastná že som bola pri vedomí.Malého som hneď videla ešte mu šnúra visela, hneď som sa rozplakala a manžel mi za otvorenými dverami kýval pripravený s foťákom 🙂
...nebolo to nič strašne, vpich nieje vôbec cítiť a vy cítite dotyky lekárov, len necítite bolesť. Nohy mi precitli už pri preložení zo sály na pooperačku. takže do hodinky som si už všetko cítila.

bebemaly
7. jan 2012

určite spinál, je aj menej rizikový ako celková anestéza, a ukázali mi miláčika môjho hneď 🙂 krásny bol, a hneď som sa ešte viac zamilovala 😉

diid
8. jan 2012

Ja som mala spinal a ani som nevedela ze existuju vedlajsie ucinky ako zvracanie, bolesti hlavy. Ja som to ani na 10 sec. nemala. 1 hod. som bola na pooperacnej a potom ma odviezli na vlastnu izbu kde ma cakala rodina a priniesli mi deti. Pocas porodu som vsetko vnimala, bola som trocha omamena akoby som 2 dni nespala, ale uplne ziadna bolest ani som necitila ze siju alebo dotykaju. Nad hrudnikom mi natiahli plachtu takze som nevidela ako rezu. Manzel bol cely cas pri mojej hlave a vsetko natacal na video a fotil. po 12 hod. som sa postaila na nohy a bolelo to pretoze som odmietala tabletky od blesti, ale ked som si ich vzala tak po pol hodine sa to dalo zvladnut.

majku
29. jan 2012

Ja sa tiež rozhodujem pre spinál, prvý som mala celkovú, vybrala som si ju, pretože mám problémy s chbticou a bála som sa aby sa mi to nezhoršilo.Ale inak v tom veľký rozdiel nevidím-v porovnaní s inými mamičkami, ktoré mali spinál, rovnaké bolesti ,rovnaký čas zotavenia. Rozdiel je tuším-a preto aj doporučujú anesteziologovia spinál, v cene, Celková je o dosť drahšia. Je to len krátke uspatie bez intubácie,nič vážne nehrozí ani vám ani bábätku(to je posudok od známej lekárky). Len to bábätko hneď nevidíte- to ma trošku láka.

silvika24
29. jan 2012

Ja som mala koli anomalii maternice obidve.prva bola celkova,druha spinal.Pri tej prvej som sa citila ovela horsie,velmi tazko sa mi vstavalo,maleho som videla az po 24.h.Spinal bol pre mna lepsi .Vpich ma vobec nebolel.operacia trkavala 35min.pocas ktorej sa lekari bavili ake fornety si daju na ranajky.malinku mi hned ukazali a ked ju umyli este na chvilu polozili na hrudnik.3.hod som si necitila nohy teda ani bolest,az ked anesteza odoznela mala bolesti najhorsie je vsavanie z postele.Asi najlepsi by bol prirodzeny porod aj ked som ho nezazila,ale kto si to nemoze dovolit ako ja zo zdrav.dovodov odporucam spinal.

janulabj
29. jan 2012

jednoznačne SPINAL.....inak sa čudujem že jej daju vybrat aj celkovú, v dnešnej dobe????
celková je ooovela vačší zasah do organizmu, a pokial vybavia babatko tak narkoza sa dostáva aj do jeho telička.....

kveta
29. jan 2012

Mala som spinál. Po dvanástich hodinách som už chodila.

katka121
29. jan 2012

JA som absolvovala aj jedno aj druhé.
Pri prvom úplnú anestézu. - Keď ma uspali behom 5 min bol malý vonku. PO anestéze ma trochu štípalo v hrdle ale inak O.K.

Pri druhom spinál - mala som otrasnú vedľajšiu reakciu - spadol mi tlak a zle sa mi dýchalo 2 x mi napichovali epinefrín. Z porodu som nic nemala aj ked som bola pri vedomí bojovala som s tým, aby som sa vobec nejako nadýchla.

Zhrniem Ti pre a proti:

Celková - PRE - po niekolkých hodinách sa môžeš postaviť a fungovať. Ja som po + hodinách šla si umyť zuby, po 8 sama na WC a na druhý deň som už kojila.
PROTI - je to horšie pre dieťa, lebo môže byť pri rorode z anestézy tiež trocha oblbnuté.

SPINAL - PRE - lepšie pre baby - dnes to odporúčajú
PROTI - musíš ležať 24 hodín, - po tehotenstve kedy neležíš na chrbte to bolo pre mňa mučenie, otrasné - bolel ma chrbát - vobec som necítira ranu - iba otrasnú bolest chrbta - rátala som minúty kedy sa postavím.a nevedela som sa dočkať kedy sa postavím, tie čo sa postavili skôr vracali a niekotré mali otrasné bolesti hlavy. JA som mala navyše tú zlú reakciu ( a nebola som jediná) a celú noc zimnicu aj keď bolo 5. augusta triasla som sa aj s celou postelou niekolko hodín. Vstala som až o den, mlieko prišlo neskôr a celkovo to bolo pre mna horšie, ale prežilA som. Na izbe sme po spinálke boli 3 a každá mala nekajé nepríjemné vedľjšie účinky.

Na prvé dieťa nemala celková anestéza asi žiaden efekt - lebo obe deti mali apgard skóre pri narodení 10.

Toľko moje postrehy

mona1981
20. sep 2012

Lezim u Kocha a zajtra ma caka cisarsky o 8.30 hod ktory sa bude konat v epi ....Mam aj strach ako to bude prebiehat a mam strach aj s toho ze mam zlu chrbticu a stavce..Bojim sa aby som neostala ochrnuta..No kazdopadne to budem mat za sebou ...no a keby som nakoniec isla do celkovej tak dufam ze sa nestane taka vec ze sa nepreberiem .,.,.ale to sa uz asi nestava...:

petrake
20. sep 2012

2 som mala spinal a vsetko ok, prvy porod som prespala a spala by som aj bez anestezie kedze som 32 hodin nespala cakanim na TU CHVILU, ktora aj tak skoncila sekciou no pri druhom porode som si to uzila, vsetko som vnimala, kedze mi cistili maternicu kvoli prenasaniu, trochu ma napinalo ku koncu ale anesteziolog sa celu dobu so mnou bavil a aj lekari takze som presne vedela co sa deje, maleho som vnimala hned v prvych sekundach. Jednoznacne odporucam spinal. pri druhom porode som aj ja mala zimnicu ale to ma anesteziolog upozornil ze pride ten stav a aj krce v nohach ze budu v case ked bude spinal prestavat ucinkovat ale ze dostanem injekciu proti bolesti a tak aj bolo. po 24hodinach som sa postavila a bolo mi super 🙂

fuzik889
29. dec 2018

Co je lepsie mam tytan v chrbte a šrobi v hrudnej časti co by ste si dali vpich do chrbta ci to druhe

sidhan
30. dec 2018

Ja som rodila prví raz cisarskym že ma uspali a druhý raz že má len umrtvili od pol tela dole.Tak za mňa úplne uspanie super a to umrtvenie od pol pása sa mi vôbec nepáčilo Samozrejme že som necítila bolesť ale všetko ako mi naťahovali brucho a tie pohyby ,zasivanie bolo dosť nepríjemné.Celi čas som zvracala .Jedine super bolo to že mi dieťatko ako ho vybrali hneď ukázali a položili na mňa .A môžem povedať že odvtedy mám bolesti chrbta ,krizov to som nikdy predtým nepoznala .

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre