Je potrebný nástrih hrádze?

mia_142x
9. feb 2022

Ahojte chcem.sa opýtať či je potrebný nástrih hrádze keď necvicim ani masáž nerobím.toho sa obávam najviac

sandyan
9. feb 2022

Nerobila som masaz hradze ani som necvicila nastrihli ma ale ani som o tom nevedela. Keby k tomu aj doslo,nemas sa coho bat 🙂

mauduska
9. feb 2022

Nástrih hrádze sa robí v iných krajinách tak 5% žien.. len na zaostalom Slovensku takmer nestretneš ženu bez nástrihu.. :( pravdepodobne sa mu nevyhneš, vzhľadom na polohu, v akej sa na Slovensku rodí.

petamich
9. feb 2022

vo vela porodniciach sa rutinny nastrih hradze uz davno nerobi a robi sa v opodstatnenych pripadoch, ja som nastrih mala, kedze maly mal 4.5 kg a velku hlavicku (a ani nastrih nestacil, museli mi pomoct), kazdopadne nastrih sa robi v case, ked kontrakcia kulminuje najvyssie a vobec ho necitit, aspon ja som necitila, mala som dva stichy a tie boli moj najmensi problem 🙂 v kontexte toho porodu, vo vacsine pripadov je nastrih nic

tinka_1807
9. feb 2022

@mia_142x Nástrih nie je taký strašný, ako sa z toho robí. V prvom rade ho možno vôbec nebudes potrebovať. 🙂 Ale keby aj, tak lekár to urobí tak, že ani nebudeš vedieť. Mňa nastrihli, ale ani neviem kedy, no napriek tomu som sa aj potrhala. Ale to kvôli tomu, že malý bol na mňa privelky. Mala som rupturu 3. Stupňa a trošku zasiahnutý konečník, no keby ma nenastrhli, tak možno mám to poranenie omnoho vacsie. Avšak šitie sa pekne zhojilo a vôbec to nebolo také hrozne, ako keď som čítala na nete.
Chcem tým povedať, že dôveruj trošku tým lekárom, vedia čo a prečo to robia. A nečítaj všetky tie diskusie ohľadom toho, zbytočne ta to vystraší.
Ja som minule narazila na tento článok https://www.emimino.cz/denicky/ruptura-3-stupne... a celkom ma pobavil, presne takéto pocity som mala aj ja :D

ol1234
9. feb 2022

Ja som musela mať nastrih. Ale teda porodnicka počkala kým príde silná kontrakcia a ani som nevedela, že niečo spravila. Pri zašívaní sme sa už s mužom tešili z nášho synčeka a vôbec som neriešila, čo sa tam dole deje. Lebo v tom návale emócií som už necítila žiadnu bolesť. 🙂 Ako píšu aj nadomnou, nastrih sa už nerobí vo väčšine prípadov rutinne. Ale ak k tomu aj príde, ver, že to nebude vôbec problém. 🙂

luccija
9. feb 2022

@mia_142x nie je to automaticky ja som ho nemala ani si nerobila predpripravu.Ale je lepšie, keď ho je treba spraviť, aby si sa nenatrhla celá plus môžeš mať problémy s močením milión komplikácií.Ver lekárom vedia kedy je potrebny

beronsche
9. feb 2022

@mia_142x nie. Ale zalezi od priebehu porodu a porodnej polohy..
na slovensku je zial tato praktika este velmi casto aplikovana rutinne..

natasha1988
9. feb 2022

@mia_142x Ja som porodila pred 4rokmi dcerku prirodzene bez zasahov, bez nasilia, bez nastrihu a bez roztrhnutia, bez epiduralu. Mala 3750g a nikto ma nepresvedci ze bez nastrihu alebo bez natrhnutia to nejde! Ide, a po porode som sa hned postavila a isla sama na wc a sprchy.
Problem je, ze čim viac zasahuju (vyvolavanie, epidural) tak tym viac to pokašlu. Ale na to sa musi rodička pred porodom trošku dovzdelavat.
Odporučam kurzy pred porodom s dulou a kurz dojcenia s mamila.sk s laktacnymi poradkynami a ušetrite si mnoho trapenia pred, počas porodu a po porode a pri dojčeni.

S pristupom: “tu som a doktori odrodte ma!” sa nečudujte, že vas dorežu (cisarak) dostrihaju (epiziotomia) a zoberu dieta (separacia novorodenca a matky ma neskutočne negativny dopad na buduci život).

natasha1988
9. feb 2022

@natasha1988 aha este som zabudla dodat že pred rokom som si rovnako bez zasahov aj druhu dcerku porodila. Nemala som žiadny epidural ani vyvolavačku, ani nastrih ani žiadne poranenie. Po porode som ani necitila že som rodila.

beronsche
9. feb 2022

@natasha1988 presne tak! uplne suhlasim s tym, co pises!
ja som ako prvorodicka porodila bez nastrihu a ruptury 4,2 kg dieta. Sama som po porode vysla na postel, aj sedela akoby nic.. Ale tiez som nemala ziadne medikamenty, umele hormony, ziadne zasahy po porodu, ziadne urychlovania a povbudzovania na tlacenie podla personalu, riadila som sa vlastnym telom. jediny pokyn bol pri prerezavani hlavicky, netlacit a predychavat, aj porodnu polohu som si vybrala sama.

lilly2303
9. feb 2022

@mia_142x ja som mala nastrih a vôbec som necítila kedy mi ho doktor urobil, nebolo to nič hrozné. Aj šitie bolo úplne v pohode, doktor mi to tak skvele umrtvil že som nič necítila, hojenie tiež v pohode, žiadna ukrutna bolesť. Ale mňa sa doktor pred nastrihom opýtal či z nastrihom súhlasím.

angel993
9. feb 2022

Ja som rodila v roku 2019, syn mal 3kg, rutinny nastrih, hojenie asi pol roka. Citila som to stále. V 2021 druhý pôrod v inej nemocnici, syn mal 4kg, bez nastrihu, nakoniec použité vakuum. Síce som sa potrhala, a šili ma 2x, ale zahojene to bolo do konca šestonedelia. Celkovo som mala menšie bolesti po pôrode.

hindakus
9. feb 2022

@mia_142x správne indikovaný nástrih je ten, ktorý predíde ruptúre perinea 3. a 4. stupňa. Načo inak by si doktor nastrihoval, myslíš, že sa mu chce zašívať a preto zbytočne nastrihne?

dzepeta
9. feb 2022

Nastrih by u vela zien nebol potrebny keby im dovolili lekari rodit v polohe akej sa citia najlepsie. Nasla by som si taku porodnicu kde akceptuju aj inu polohu ako na chrbte. Drzim palce🙂

cuvienka
9. feb 2022

nie je to podla mna individualne, niektorym to treba ine to zvladnu aj bez neho bez nejakych komplikacii. zalezi aj od toho, ake bude babatko velke

ivangeline
9. feb 2022

No mna nastihli stale. Ale skutocne to nebolelo a ani to zasivanie,ktore trvalo dlhsie ako porod...nebolo take hrozne.

ivka21
9. feb 2022

@mia_142x tak ja by som sa radšej pripravila už len koli psychickej pohode. Dávala som malinikovy čaj a jedla lanové semiačka a nenastrihli ma.

travelllerka
9. feb 2022

Necvicila som, ani nemasirovala hrádzu pri druhom tehu a povedala som, že nechcem aby ma strihali a ani ma nestrihali, ani som sa nenatrhla, akurát mi pomáhali, že chvíľku to tam dakde podržali, nech sa nenatrhnem, alebo na chvíľku zakázali tlačiť, ale to už aj staré šikovné babice vedeli viesť pôrod bez natrhnutia, dokonca kamoskina babka mala takú skúsenosť 🙂 ale určite sú aj situácie, kedy je ten nástrih ozaj potrebný. Všetko závisí od doktora

ecko80
9. feb 2022

@mia_142x Pred porodom som necvicila ani nemasirovala, dr nastrih nespravil a natrhnuta dom bola po konecnik (vratane) - ruptura 3. stupna. Co by som vtedy dala za nastrih, keby pomohol tomu predist.

leuska1991
9. feb 2022

@natasha1988 tak isto. 2krat som bola nastrihnuta pred 10rokmi,bolesti po zasiti boli vyrazne. Treti porod pred rokom bez natrihu ,uplne bez bolesti. A dietatko bolo velke. 🥰

jaga18
10. feb 2022

Rodila som teraz v lete, v 40tke. Bez masáže a anibalu... Malý šiel ručičkou na supermana, hlavička obvod 36cm. Bez nastrihu s 2 kozmetickými stehmi, čo mi malý spôsobil. Už dávno neplatí, že nastrih sa robí automaticky.

katka435
10. feb 2022

Baby a ktorá poloha je lepšia, než tá na chrbte? Rodila som prvého v klasickej polohe a teda dotrhala som sa riadne a pritom mal len 3100g a cvičila som s anibalom 😞teraz ma čaká druhý pôrod a neskutočne sa bojím

dzepeta
10. feb 2022

@katka435 niektorym zenam vyhovuje na styroch, v podrepe, v stoji podla mna to je individualne a zalezi ako tvoje telo pracuje a v akej polohe sa citi najlepsie.

travelllerka
10. feb 2022

@katka435 každému asi iná, mne vyhovovala jedine poloha na boku. Teda bolo by mi dobre aj v stoji, ale na nohách som sa držať nevladala, takže tá poloha na boku bola ako spasenie, taká oddychová oproti iným poloham z môjho pohladu 🙂

mia_142x
autor
10. feb 2022

@tinka_1807 a ako ta potrhalo a šitie potom ako sa sa zvládnuť

mia_142x
autor
10. feb 2022

@luccija no keď ja sa obávam či nestratil veľa krvi či placenta sa dá zvládnuť a hlavne ako močením bude či nebudú bolesti a podobne

mia_142x
autor
10. feb 2022

@leuska1991 a to podľa čoho buď ťa nastrihnu alebo nie keď sa bojím toho potrhania

mia_142x
autor
10. feb 2022

@katka435 ahoj ja to mám podobne prvý pôrod ani neviem ako a bolo na svete ale potom doma bolesti hnisalo mi a bolelo ma čo ma nastrihovali a chcela by som to bez toho ale bojím sa veľmi druhého pôrodu kedy máš termín a s

leuska1991
11. feb 2022

@mia_142x vidia,ked sa babo tlaci😁

katka435
11. feb 2022

@mia_142x Termín mám 17.2. Pri prvom pôrode som upozornila dr., že som cvičila s anibalom ale aj tak bol potrebný nástrih. Vnútri som sa tiež dosť potrhala. To, či fakt bol potrebný to už netuším ale bolí ma nástrih aj po zahojeni, niekedy páli, myslím že mám mykózu a pritom výter čistý 😏 akože určite bude pôrod bolestivý ale čo už, musíme to nejako zvládnuť 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre