Je strach z pôrodu dôvodom pre cisársky rez?

simusska
9. júl 2015

Ahojte babenky...prosim neodsudzujte ma hned...ale da sa u dr. vybavit cisarsky rez ak je babo otocene spravne? Prvy porod som mala katastrofa....mam strasne silny strach z bolesti tak som si dala EPI a predlzila si porod na 13hodin....neskutocne bolesti...porod mi nakoniec vyvolavali lebo EPI mi ho zastavila. A ked prislo na tlacenie tak ja som dostala akysi blok a "bala" som sa potllacit...na jednej strane som uz aj bola uplne vycerpana a na druhej som sa strasne bala....mala isla nakoniec von kliestami...stratila som neskutocne vela krvi a potrhana som bola do pol zadku....mala bola nastastie ok...ja som si nemohla vyse mesiaca sadnut na zadok...na WC som chodila len do sprchy pod prud vody tak ma to bolelo a na 2krat som tam dole dostala neskutocnu infekciu a zapal....mam strach a nechcem ohrozit nase babätko tak preto ten cisarsky a za dalsie minuly rok som potratila v 17tt a museli mi spustit normalny porod....ja sa bojim ze to psychicky aj fyzicky nezvladnem....myslite si, ze moj dr. toto uzna ako dovod? Aj manzel ma presviedca na sekciu lebo bol pri prvom porode a sam usudil, ze druhy porod nezvladnem a ani on nechce riskovat....

prasiatko30
9. júl 2015

Nie strach ale ak si mala velmi zly prvy porod tak to by mohla byt indikacia na cisarsky rez - poznam dva pripady kedy pri naturporode matky skoro prisli o zivot- velka strata krvy + uplne dotrhans odspodu a dieta sa narodilo uz skoro pridusene tak na druhy porod mali uz vlastne indikaciu na cisarsky

janickacrazy
9. júl 2015

@simusska Skús sa dohodnúť s doktorom, viem, že niektorí sú tomu prístupní, niektorí vobec nie. Prípadne si vybaviť nejaký papier od psychologa, možno by to pomohlo. Inak nemáš žiadne iné zdravotné problémy? Lebo v niektorých prípadoch sa odporúča cisársky rez, napr. ked je vysoký vnútroočný tlak.

meusicka
9. júl 2015

@simusska ahoj, ja si myslim, ze ked tokto vysvetlis svojmu lekarovi tak by to mal uznat ako dovod na cisarsky. nikto predsa nepotrebuje na sale maminku, ktora ma panicky strach. nedajboze sa i zvysi nahle tlak a mozes mat zase nejake problemy. vysvetli svojmu lekarovi o co ide. v tvojom pripade to nie je ako prirodzeny strach z porodu u prvorodiciek, ktore nevedia do coho idu. na druhej srane ja verim, ze tak ako u inych maminiek, aj u teba by bol druhy porod jednoduchsi, ale samozrejme ked nie si psychicky v pohode, prvy porod bol traumatizujuci a potom este druha zla skusenost. drzim palce aby sa ti podarilo vybavit sekciu.
ale priprav sa na to, ze ani po sekcii to nie je ako med lyzat .... viem o com hovorim 😉

katka.gzd
9. júl 2015

@simusska ja si myslim, ze po tom co si opisala a mas to urcite aj v zdravotnom zazname, kazdy normalny lekar musi uznat, ze si adept na cisarak.....ja som velmi za prirodzeny porod, ale v tvojom pripade nemam jediny argument co by som ti mohla napisat aby si to skusala zasa normalne... psychika hra velmi velku rolu pri porode..v klude to s gyndosom preber a keby aj on nebol napomocny, stejne to rozhodne az porodnik v nemocnici...takze ked budes chodit uz na predporodne poradne do nemocky, hladaj doktora, co bude normalny a chapavy

simusska
autor
9. júl 2015

@prasiatko30 momentalne som v 24tt....nevies mi poradit kedy je uz najvyssi cas to riesit s dr.? a tym babam to navrhol som dr. ale s tym prisli oni same? Ja som totizto medzi porodmi menila lekarov a ten novy si zakladal novu kartu a tam ma len , ze som mala kliestovy porod nic viac tak mi to asi sam nenavrhne

simusska
autor
9. júl 2015

@janickacrazy donedavna som mala placentu marginalis ale uz sa mi zdvihla hore ....a okrem kazdodennych bolesti bruska mi nic ine nie je

klincek
9. júl 2015

@simusska ano, takyto strach je dovodom pre sekciu. povedala mi to pani pracujuca priamo v porodnej sale, ked ma presviedcala, aby som dvojicky "neskusala rodit prirodzene" (co som veru ani nemala v plane..). takze na tom trvaj.

janinah
9. júl 2015

hľadaj lekára,s ktorým si to vybavíš

simusska
autor
9. júl 2015

@meusicka ja si uvedomujem rizika sekcie a aj tie bolesti po....viem ze bez bolesti proste porod neexistuje ale vzdy sa mi to zda lepsia moznost

klincek
9. júl 2015

@simusska a este-idealne by bolo zazmluvnit si konkretneho lekara a s nim sa dohodnut. tak budes mat istotu, ze tvoj porod neskusi nahodny lekar uhrat na prirodzeny..stoji to teraz tusim okolo 300 eur, ale v tomto pripade by som ich nelutovala.

prasiatko30
9. júl 2015

@simusska u tej jednej viem ze jej to povedala sama dr a tak aj bola druhe dieta sa narodilo planovanou sekciou lebo to nechceli riskovat - ale tu babu mala pri obidvoch tehotenstvach ta ista dr a ju aj odrodila vedela co sa dialo pri prvom a ako sa zapotila aby to vsetko dobre dopadlo. Pri tej druhej ta sa zatial k druhemu tehotenstvu nema vobec ale viem ze mi hovorila ze taky tazky porod aky mala ona je vlastne jasny dovod na cisarsky - a to zije v krajine kde cisarsky je fakt ta posledna moznost.

Ja neviem ako je to u vas ci ten gynekolog co ta vedie cele tehotenstvo je aj tvojim porodnikom ale ja by som sa normalne o tom s nim porozpravala pripadne by som mu povedala nech si nahliadne do tvojej prepustacej spravy - ak nemas kartu od byvaleho gynekologa tak by som si ju vyziadala a dala by som ju terajsiemu dr - ja si myslim ze taketo veci by si uz mala mat prebrate s dr a on by uz mal vediet o tom ako dopadol tvoj prvy porod pokial nema kartu z minuleho porodu tak si mu o tom uz mala povedat - to sa s dr nerozpravas??

simusska
autor
9. júl 2015

@klincek ja viem, ze by to bol ten najpesii sposob ale bohuzial si nemozme dovolit dat porodnikovi 300 Eur

simusska
autor
9. júl 2015

@prasiatko30 moj dr. vie len to, ze islo o kliestovy porod, nic viac....a ja vzhladom na posledne neuspesne tehotenstvo som to nechcela zacat riesit priskoro....ale uz aj manzel na mna zacal tlacit, ze je uz najvyssi cas

dionyzka
9. júl 2015

@simusska na Tvojom mieste by som este zabojovala sama so sebou - teda s tym strachom, skusit oslovit psychloga, ktory sa venuje zenam, ktore prekonali tazky porod a snazit sa ten strach jednoducho pustit z hlavy. Nikto Ti nezaruci ani pri sekcii ani pri prirodzenom porode, ze to bude lavou-zadnou. I ta sekcia moze dopadnut katastrofalne a budes sa z neho spamatavat dlho. A mozno nie, to nikto dopredu nevie. Skus este s tym strachom zabojovat, najst porodnika, ktory Ti bude oporou, nemocnicu, v ktorej sa budes citit dobre, hladat osobu pri porode, ktora Ta podpori... este mas cas, da sa to vsetko stihnut.

prasiatko30
9. júl 2015

@simusska ako to by bolo prve co by som mojmu dr zavesila na nos ze prvy porod bola nocna mora a on musi nieco vymysliet aby sa to nezopakovalo. Neviem ja som mala doveru v mojho dr - teda ja som nemala pocas tehu ani porodu problema ale ja som mu - ohladom porodu a tehu - vzdy vyklopila vsetko - napr ze chcem EPI to vedel este som len prekrocila prah dveri a tiez ma nemal pri prvom tehu ale on sa ma hned na prvej kontrole pytal ake bolo tehotenstvo a aky bol porod - ako kebyze mam taky porod amo ty tak asi by musel zrusit vsetky ostatne pacientky pokial by si ma nebol vypocul😂😂😂 to si mu mala vyklopit hned na zaciatku s detailnym opisom situace

meusicka
9. júl 2015

@simusska ja viem, nie kazda mamina beha po sekcii ako srnka, len preto som ti to pisala, ze budes mat pocit ze si sla z dazda pod odkvap. ale naozaj pri tvojich obavach to bude pre teba asi fakt lepsie. drzim palce 😉

simusska
autor
9. júl 2015

@dionyzka ja som bola od zaciatku rozhodnuta ist rodit normalne ale cim je to blizsie tym je to horsie....aj manzel ma od toho odhovara...ja sa ani tak nebojim o sebe ako o nase babätko, ze ho svojim strachom mozem ohrozit...viem, ze zotavovanie po sekcii je tiez bolestive ale ja som sa uz rozhodla a dufam, ze moj dr. to aspon trosicku pochoti...do poradne idem v 26tt tak sa s nim chcem uz porozpravat

prasiatko30
9. júl 2015

@meusicka ja ked som sa pytala tejto baby co mala prvy prirodzeny a druhy cisarsky tak povedala ze to je neporovnatelne - po prirodzenom porode sa daval dokopy asi mesiac - dva, ja neviem ako dlho chodila s vankusom - s tym takym ako plavacie koleso - lebo ju tak bolel podvozok ze nemohla normalne sediet. K tomu este silna anemia - museli jej davat transfuzku a po cisarskm do 15 dni bola fit - ona bola jednoznacne za cisarsky 😀. Ta druha sa davala dokopy po prirodzenom porode asi rok!!!!dva mesiace chodila ako mrtvola nevladala ani kracat ani 500m bez toho ze neodpadavala a stat dlhsie na nohach pre nu znamenalo ze ju bolel podvozok jak slak, dieta tiez vynervovane malo spavalo, malo jedlo - vsetko na prdel - cize u nej tiez ak by sa este rozhodla pre druhe dieta je cisarak prechadzka ruzovou zahradou

hanka_april
9. júl 2015

@simusska uplne ta chapem, akurat ja som sa tomu uz uspesne vyhla pri prvom, aby som nemala dozivotnu traumu, tak som si zariadila SC vopred.....ale bez penazi sa ti bude tazko vybavovat, to je jedine, co som chcela poznamenat 😅

klincek
9. júl 2015

@simusska chapem. tak potom to skus vybavit s lekarom, ku ktoremu chodis teraz (ak je aj porodnik) alebo ku ktoremu budes chodit na poradnu pred porodom..snad by sa to dalo vyriesit cez neho. ked mu vysvetlis dovody, mohol by ti pomoct.

simusska
autor
9. júl 2015

@hanka_april ja si to uvedomujem....a mozem sa opytat? to si si platila "porodnika" ci sekciu? u nas stoji porodnik od 60 Eur az po 200Eur a to je uz primar....koko to stalo teba?

simusska
autor
9. júl 2015

@klincek k tomu lekarovi kde budem chodit pred pôrodom je asi este skoro ist, ci? nie som si teraz ista ci moj dr je aj porodnik....viem ze niekedy bol, ale teraz? netusim....

janickacrazy
9. júl 2015

@simusska skús sa najskor porozprávať s tvojím doktorom, vysvetli mu situáciu a možno ti dá odporučenie na cisársky, u nás to tak chodí, ja som mala prvý cisársky akútny, lebo porod nepostupoval a na druhý mi dala gynekologička dáky papier, že odporúča cisársky z takého a onakého dovodu, s tým som potom išla za primárom, ktorý sa ma dačo povypytoval a schváli to, úplne v pohode, nebol nejaký problém

dionyzka
9. júl 2015

@simusska ... chapem, ze sa bojis a aj tym dovodom, co uvadzas rozumiem. Daj na svoju intiuciu, co bude pre teba lepsie.
@prasiatko30 ... z vlastnej skusenosti hovorim, ze je to velmi individualne. Zazila som sekciu aj komplikovany prirodzeny pord - sekciu NIKDY, o 15 dnoch zotavovania som mohla iba snivat. A mam z toho velmi zly pocit - taky trn na dusi. Prirodzeny porod nebol tiez prechadzkou ruzovou zahradou, zotavenie nejaky-ten cas trval, ale sekcia (podla lekarov uplne bez komplikacii) bolo peklo!

simusska
autor
9. júl 2015

@janickacrazy ja verim v to, ze u mna to dopadne tak isto....snad to nejak vybavim....ja sa viac bojim o môjho dr. ako o primara

janickacrazy
9. júl 2015

@simusska Prečo sa bojíš svojho doktora? Ved ti hlavu neutrhne hádam.

klincek
9. júl 2015

@simusska tak to najprv ries so svojim, spytaj sa. mozno by ti mohol do zaznamov napisat, ze sekciu odporuca-to by mohol akceptovat aj lekar v porodnici.

simusska
autor
9. júl 2015

@janickacrazy ja sa ho nebojim...len sa bojim, ze mi to neuzna ako dovod na sekciu

simusska
autor
9. júl 2015

baby a kedy je ten spravny cas to zacat riesit? myslite, ze uz? som 24tt

hanka_april
9. júl 2015

@simusska ak nemas problemy, tak je to skoro, myslim, ze do nemocnice posielaju okolo 34tt na poradne....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre