Keď muži rodia

vejula
7. dec 2013

Napriek tomu, že to nieje žiadna novinka, a že to zrejme väčšina z vás dávno vie, mám potrebu podeliť sa s vami o niečo, čo je na jednej strane úžasné a prevratné, na druhej strane pre mňa ako ženu trochu bolestné.
A to, že muži nás zas dobehli. Dokonca v niečom, čo sa zdalo byť cele tisícročia výsostnou doménou žien. Presne tak hovorím o pôrodoch. Bolo by zavádzajúce hovoriť o tom, že nás muži v tomto dobehli. Treba sa vyjadrovať presne, oni nás už dávno predbehli. Isto ste i vy počuli nejedného muža hovoriť o tom ako počas svojho života odrodil STOVKY detí. Áno, presne tak, my ženy (nie pôrodníčky) počas svojho života odrodíme možno 3 – 4 detí... poniektoré viac, ale na mužov nikdy, podotýkam NIKDY nemôžme dobehnúť... Áno je zopár žien, vyvolených, ktoré sa môžu hrdiť aj stovkami odrodených detí, ale my obyčajne ženy to proste nikdy nedáme. Ak by ste si mysleli, že to je všetko, mýlite sa. Muži sú totiž výnimoční tým, že dokážu rodiť vaginálne, napriek tomu, že nemajú vagínu. Tento doposiaľ nevysvetliteľný jav, je jedným z dôvodov, kvôli ktorému sa budem o rodiacich mužov zaujímať o to intenzívnejšie a s väčším záujmom. Príde mi to porovnateľné s nepoškvrneným počatím panny Márie, ak nie ešte neuveriteľnejšie.
Dokonca dokážu rodiť vaginálne množstvo detí napriek predchádzajúcim desiatkam pôrodov cisárskym rezom. Toto si myslím, že nemá obdobu, keďže my, obyčajne ženy sme rizikové už po jednom cisárskom reze, občas sa nájde však i odvážna žena, ktorá to dá po dvoch.
Mohli by sme sa mylne nazdávať, že rodiť dokážu len muži, vyštudovaní, pracujúci v pôrodníctve, no opak je pravdou. Rodiť dokážu i muži - laici. Pokiaľ by ste si mysleli, že sú to len fámy, uvediem vás na pravú mieru. Tieto prípady sú totiž už i mediálne známe. Napríklad niekoľko dní dozadu som postrehla v správach prípad, kedy rodil otecko svoje dieťa cestou do pôrodnice. A teda aj úspešne odrodil....
Na záver chcem len povedať, že i keď ma to ako ženu trošku mrzí, že sú zas tí muži v niečom pred nami, nemôžem nezložiť klobúk pred nimi.... a povedať veľké ďakujem 🙂

zuzana76
8. dec 2013

@sissmiss ved ani ja si nemyslim, ze zena co rodi doma je nezodpovedna, ako vravim, kazdy nech sa rozhoduje sam, ja viem, ake je rozhodovane tazke, 2-3 roky som sa rozhodovala ci ockovat, ci neockovat

horana
8. dec 2013

@vejula : Pretoze @sissmiss tiez patri k tej menisne. Preto sa jej to tak zda. Keby sa to vsak zobralo percentualne, urcite vacsine to bud nevadi alebo mlci alebo - a to je najcastejsie to dokonca aktivne podporuje (viz ta naprosta vacsina negativnych reakcii a sprska odsudenia vzdy ked sa objavi tema co i len okrajovo okolo rodenia doma). Doktorom to vyhovuje lebo su tak vyskoleni, zabehnuti a tak plateni. Cest vynimkam.
Cize kto ma zacat tu obrodu? Ona sa uz deje, len pomaly (ked vezmem situaciu ako rodila napr. moja mama je to uz o dost lepsie), tak ako na to prichadza pomaly stale viac zien, je nas ale stale malo na to, aby sa to nejak vyraznejsie, skokovejsie prejavilo celkovo. Ale voda sa vzdy zohrieva pomaly, pomaly, nic nie je akoby vidiet - az zrazu zovrie....chce to cas podla mna.
V zahranici, tom vyspelom , sa to uz deje viac, celkovo to ma co robit s viac prepracovanymi pravami pacientov (a mierou ludskej dostojnosti ako takej v ich spolocnosti), preto ta Dr. ktoru Sissmiss menuje, by som povedala na zaklade toho co som pocula je prave zhodou okolnosti ta mensina praveze. Nakolko co viem z porodnych pribehov zien zo zahranicia nemaju s tymto u nich lekari celkovo ziadny problem. Ta miera slobody je daleko vacsia ako u nas. Nie sice este dokonala, ale o dost vacsia. Ved len v Nemecku je napr. vyse 70 porodnych domov...A v zap. EU kde vsade su legalne porody doma a ake vybavenie tam ma pre pripad "keby nieco" PA...
Je to len criepok z mozaiky uvedomelosti spolocnosti ako takej, vzdy kazda novota od zabehane systemu, tak to trva a su chyba a nepochopenia.

Je vsak otazka: keby vacsina zien chcela prirodzene porody kto by im zabranil?
Ako takto: celkvo si myslim ze historicky to bol snad aj nutny krok, ako priniest tu techniku a vclenit ju jednak do liecnia, potazmo porodov ako takych. Na jednej strane my ludia najprv vsekto zneuzijeme a pouzijeme nespravne, sme ako deti ktore sa ucia. Nikto nie je bez chyb, ani historia (cohokolvek, aj porodov) ako taka. Je jeden fakt ze volakedy mnoho zien umieralo, chcelo to zmenu, potom sa zaviedla do procesu technika, ale az tak ze sa dala na piedestal a umrtvilo sa zase ono prirodzene. Nedokazalo sa to od pociatku zaviest v symbioze, kam by to idealne malo smerovat. A sice mala by sa navratit prirodzenost ale byt v istom dosahu pre istotu prave ta technika "keby nieco", to by bol ideal. Zeny by sa aj mohli uvolnit a zaroven tie ktorym je dane rodit bez komplikacii by ju zazit nemuseli.

sissmiss
8. dec 2013

@horana nutno dodati ze ta kamaratka je slovenka zijuca v nemecku 😉 Takze nie je nemecka lekarka ale slovenska zijuca a pracujuca v nemecku

vejula
autor
8. dec 2013

@horana posledny odsek - super 🙂
Čo sa tyka toho mlčania a akceptacie tohto systemu, ktorá podla mna absolutne nerešpektuje slobodu jedinca, stale si myslím, že je to preto, lebo v tom vyrastame a vela žien nema možnosť zamyslieť sa nad tym, že tu nieje niečo v poriadku, že to takto jednoducho nema byť. Beru uplne normalne že v porodniciach vlastne nerobia to čo chcu robiť, čo im našepkáva telo, ale to čo im niekto kaže, velakrat veci, ktoré su uplne mimo, ktoré zapričinuju vznik komplikacii pri pôrode. Ťazko môžem za toto obviniť ženy. Ja som sa poučila tiež až na "vlastnej chybe" po prvom pôrode. Dovtedy ma ani nenapadlo, že na tom ako sa rodí, niečo nieje v poriadku.

zitaje
8. dec 2013

@vejula navyse, nestaci si veci uvedomovat, ked chce zena rodit "inak", cize prirodzene a bez zasahov, musi pre to aj velmi vela urobit, kedze sa to povazuje za nejaky extravagantny modny vystrelok 😖 . Ja som si az pri tretom tehotenstve naplno uvedomila, ze by som chcela rodit inak, ale kvoli roznym okolnostiam som to predsa nedotiahla do konca. Rodit prirodzene a podla svojich predstav chce velku davku asertivity, kedze to v dnesnej dobe na Slovensku zial nie je normalne...

vejula
autor
8. dec 2013

@zitaje presne ako hovoríš. Tiež som si pri dcerke prešla všeličim a nakoniec je zazrak, že mi ju vôbec "dovolili" rodiť vaginalne. O prirodzenom pôrode nemôžem však hovoriť, kedže som bola takmer nonstop napojena na pasoch a rodila s nohami hore 😖

zitaje
8. dec 2013

@vejula ja som si zas nestihla vsetko domysliet, naplanovat a zariadit pri tretom porode. Nejak som uz bola ku koncu taka znicena z celeho tehotenstva (moc som si ho neuzivala...) ze som nemala energiu riesit technicku stranku porodu. Psychicky som bola celkom dobre nachystana, len ten zvyysok... AJ mi to je luto, asi je najlepsie mat v tychto veciach jasno este pred otehotnenim 😅 Nuz, co mozem urobit, je to, ze sa pokusim pripravit svoje dcery do zivota. A svojim sposobom aj syna 😉
Ja som si stihla nastudovat knizky o porode, vybavit kamosku k porodu, zvladla som im v porodnici povedat, ze nechcem ziadne zasahy, oxytocin a pod., ale rodila som "do kopca" s nohami hore. 😖

vejula
autor
8. dec 2013

@zitaje no je to paradox, že zatial čo by si mala žena vychutnavať svoje spojenie s dieťatkom a prekvitať radosťou musí riešiť tie technické veci okolo pôrodu, musí sa pripravovať na boj, ktorý v pôrodnici bude nasledovať. Ja som v poslednom mesiaci tehotenstva pobehala sama vlakmi a autobusmi viacero pôrodníc, len aby som zistila, kde by boli takí milí a nechali ma rodiť ako si želám. Nakoniec som musela isť aj tak na blink, lebo nikde neboli ochotní to somnou skusiť 😅 O to to bolo horšie, že dopredu som si nič nemohla dohodnuť, lebo akonahle zistili velkosť dieťatka a to že som po cisarskom, tak navrhovali opäť sekciu. Takže som musela prísť už s rozbehnutým pôrodom do nemocnice, kde o mne nič nevedeli a dufať, že mi nebudu robiť ultrazvuk.... Nakoniec to chvalabohu vyšlo 😉

zuzana76
8. dec 2013

@vejula napr. konkretne tento príspevok ma teda dost vytocil , to je to o com rozpravam

https://www.modrykonik.sk/forum/porod/co-mozem-odmietnut-ako-rodicka-2/ od zana13 16.6. o 11.03 to je podla teba v poriadku? moja svokra maternicu nema a rodila prirodzene

zitaje
8. dec 2013

@zuzana76 sice to nebolo adresovane mne, ale mozem sa opytat, co ta na tom prispevku vytocilo? S cim nesuhlasis?

zuzana76
8. dec 2013

A zeny, ktore si nechaju dobrovolne rozrezat maternicu, no comment. Jednoducho povedane netusia, co pre zenu tento organ vobec znamena. Prave taketo zazitky a nasilie na tele su zodpovedne za rozne zhubne aj nezhubne nalezy na zenskych organoch, ved pomaly kazda druha zena po 50ke nema maternicu! telo si vsetko pamata. Ale zase, kto by spajal psychiku s chorobami tela, ze hej!
Fakt je dost brutalne citat ako zeny prisli o svoje instinkty, nechaju si klune dobrovolne pichat oxytocin, po porode zobrat dieta na na novorodenecke, potom sa cuduju, ze maju problem s prisatim, kojenim, so spanim, so vsetkym. To, ze deti trpia separacnym syndromom to nikoho ani nenapadne, ze?To lekarov a sestry na skole nenaucia. Ved dieta po narodeni nie je ziadna vec, ktora neciti a ktoru mozno manipulovat ako sa to nam hodi. Ja nechapem kedy ludstvo, lekarstvo /povodne liecitelstvo/ takto osprostelo

vôbec sa necitim byt sprosta, toto je to o com som hovorila, vy chcete rodit prirodzene tak rodte, ak chce niekto sekciu , nech ju ma, inak mam vacsinu kolegyn co rodili prirodzene a su bez maternice, takze asi tak. Príspevok som uz aj nahlasila, pretoze sa citim byt dotknuta.

zuzana76
8. dec 2013

@zitaje a takisto ani s dojcenim som po sekcii problem nemala, zaujimave, hoci asi teda som mala mat podla toho co sa pise, nie?

vejula
autor
8. dec 2013

@zuzana76 hojky.. tak po porade
čo sa tyka rezania maternice a jej suvislosť s zhubnymi a nezhubnými nalezmi som nevedela, ale môže byť. KEd to piše, zrejme to mam z overených zdrojov. Ak je to tak, tak potom na tom, že to napisala nevidim nič zle.

To že si ženy nechavaju pichať oxytocín nevnímam ako vinu žien. Lebo skutočne malo z nas pred prvým pôrodom vieme, prečo to pichaju, načo, či nam skutočne nechcu pomôcť. KEby ženy vedeli, že to prechadza k dieťatku, že to zosilnuje bolesť a tak podobne myslím, že by neboli až také ochotné nechať si to pichať. KAždopadne nevnímam to ako ich vinu.
To že si ženy nechaju odniesť dieťa po narodení.... Niekedy sa bohužial nedovolaju ani ked kričia, niekedy jednoducho nemaju silu po ťažkom pôrode plnom zasahov a tak umelo zvyšenej bolesti bojovať s lekarmi o dieťa. LEn ťažko môžme viniť ženy za to, že toto dovolia. Druha vec je tá, ked žene vôbec nepríde divné, že jej dieťa hned po pôrode zoberú. Môže to byť tým, že samé boli po narodení takto traumatizované a vnímaju to ako nutnu obeť. Ona ale až taka nutná nieje.
Neviem akým štýlom to ona myslela. Ja sa priklanam k tomu, že ťažko tu teraz obvinovať ženy za to že dovolia to a hento. Hovorím to preto, lebo pred prvým pôrodom som tiež nemala tušenia do čoho idem a čo mam robiť a čo mam žiadať. Mna až zasiahla ta bolesť, lutosť a sklamanie z prvého pôrodu, ktorý som dlho vnímala ako moje zlyhanie. Vtedy som začala pátrať po príčine tej bolesti, prečo sa citim menejcenná voči ženam, ktoré to dokazali.
Ale vieš to hovorím o sebe. Viem, že ty si takéto pocity nemala a teda ti ich nechcem ani vsugerovavať. 🙂 KAždá sme iná. Len jednu vec chcem podotknuť, že i ked ma žena rôzne myšlienky, myslím, že treba premýšlať aj nad dieťaťom. Ak sa žena (ako si napríklad pisala ty) necíti na vaginalny pôrod, mala by teda robiť všetko preto aby mohlo byť dieťatko aj po sekcii hned pri nej. LEbo aj to sa da, a je to pre to miminko velmi dôležité.
Končim ja na dnes večer, lebo manžel ide spať a musím vypnuť comp. bruuu

zuzana76
9. dec 2013

@vejula ziadny vyskum tam nespomina, inak ja fakt ani nepoznam ziadnu zenu co mala cisarsky a nema maternicu, poznam len zeny co rodili vaginalne a maternicu nemaju

mne neprislo divne, ze mi dieta po porode zobrali, bola som vycerpana a chcela som sa vyspat

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre