Pôrod bez zásahov

marylin84
31. okt 2021

Ahojte, prosim viete o nejakom porodnikovi v Košiciach, prip. v blízkosti, ktory je prístupný porodu bez zasahov, chemie, nastrihu... Ale najma chcem si zvolit polohu v druhej dobe porodnej, idealne s využitím gravitacie, teda ziadny sed, lah ani polosed. Ďakujem

macik34
31. okt 2021

@marylin84 🤦‍♀️🤦‍♀️

surama
31. okt 2021

@marylin84 Ahoj, uff nuz neviem ci takeho v KE najdes. Ja som nedavno rodila a nikto sa ma nepytal ci chcem nastrih, co mi mozu pichnut a v akej polohe chcem rodit. Ak babatko pojde tazko von, tak ti nastrih urobia. Tam ide o to, ze ak vidia, ze babatko sa nepretlaci, tak pocas kontrakcie trochu nastrihnu, ale napr. ja netusim kedy mi ho doktor urobil. Inak by si sa mohla roztrhnut az k zadku, a to sa teda horsie sije a tazsie hoji. Na zadok dlho nesadnes. Pri nastrihu urobi rovny rez a tak ho aj zasiju. A co sa tyka chemie, tak co konkretne myslis? Ja som bola 10 hodin rovnako otvorena a dalej som sa neotvarala, takze mi dali infuziu a asi do 15min. som porodila. Neviem ci sa je naozaj coho bat. A to ja som rodila prirodzene a bez epiduralu takmer 5kg babatko.

bluka2
31. okt 2021

Krompachy sú moc ďaleko?

zuzanka.zuzu
31. okt 2021

@surama "nikto sa ma nepytal ci chcem nastrih, co mi mozu pichnut a v akej polohe chcem rodit" veľmi smutné 😢

ckatka
31. okt 2021

@surama ide o to, že dnes sa už vie, že správna poloha pri pôrode zabezpečí, že nastrih netreba. Ze panvove kosti sa rozostupia viac, kostrc ustúpi dozadu a tkanivo sa natiahne. V ľahu to však nie je.

yoxinka
31. okt 2021

Krompachy by som asi riešila. Kamoška tam šla rodiť tretie dieťa z Košíc a o tom pôrode hovorí ako o domácom, veľmi si chválila úplne všetko.

ivangeline
1. nov 2021

Jj. Aj mne odporucali Krompachy. Inac ja tiez nevidim problem v tom,ze doktor rozhodne co a ako... na to tam su..a ja v nemocnici a nie doma..

surama
1. nov 2021

@zuzanka.zuzu Smutne by bolo, keby to zle dopadlo a nieco sa mi stalo. S tak velkym babatkom by ma inde poslali rovno na sekciu. Je zazrak, ze som dokazala porodit prirodzene, bez komplikacii a na par zatlaceni, a to som prvorodicka. Ked niekto caka babo s beznou hmotnostou a velkostou, tak sa nie je coho bat. Samozrejme pokial sa nastrih nerobi rutinne. Ved zazmluvnit si lekara sa da vsade a porozpravat sa s nim.

surama
1. nov 2021

@ckatka Verim, ze ano, ale neviem ci to plati vo vsetkych pripadoch.

elizabet173
1. nov 2021

@surama nikto sa ťa nepýtal, to ako naozaj? Ja som rodila veľmi dávno, ale všetko, čo lekár išiel robiť so mnou konzultoval, na všetko sa ma pýtal.

gabi1234
1. nov 2021

@ckatka Prosím, ktorá je to správna poloha? Dík.

hederamonstera
1. nov 2021

@gabi1234 taka ktora vyhovuje zene a do ktorej ju automaticky telo taha…vacsinou to ale nie je lezanie na chrbte s roztiahnutymi nohami (vtedy sa porodne cesty zuzia o 30% a dochadza k nezelanym lekarskym ukonom ako skakanie po bruchu, k nastrihom, prip.velkym natrhnutiam atd)

@marylin84 skus si najst dulu, su take ktore chodia aj do nemocnic a budu ti vediet poradit lekara alebo porodnu asistentku. Drzim palce

bluka2
1. nov 2021

@surama aj veľké bábätká sa dajú porodiť prirodzene bez nástrihu a akýchkoľvek zásahov. Aspoň mne sa narodili obe so 4,4 kg, jedno 53 a druhé 55 cm, dokonca veľký obvod hlavičky, bez nutnosti akéhokoľvek šitia - t.j. žiadne "potrhanie", ani raz, obe rovnako v polohe na 4.

bluka2
1. nov 2021

@elizabet173 bohužiaľ sa to deje...

nevenka
1. nov 2021

@ckatka viem, ze mas pravdu, ale mne pri 2 z 3 porodov nastrih nerobili, ani som sa nenatrhla, to je asi vynimka, co potvrdzuje pravidlo. Pri prvom ma nastrihli, lebo to bol mega brutal rychly porod a tkanivo bolo ako struna, hoci drobec nemal ani 3 kila, ani velku hlavicku. No citim ho dodnes a dalsie 2 deti ani neviem, ze som rodila. Len pravda, ze mala som po druhom problem s hemoroidmi a hematomom na povodnom siti. Takze ano, pomohla by moznost robit v inej polohe. Lenze aj v tom pololahu sa hradza da chranit a rodicka nesmie tlacit ako besna, ale pocuvat, co vravi doktor. Tretie bolo na svete za 45 minut od vypustenia plodovej vody (vvolavali mi takymto stylom), a presne mi hovorili, ze este aktivne netlacit, potom tlacit, potom zas chvilku pockat, aby sa to stihlo natiahnut, prisposobit. Mala som znamu porodnu asistentku, ta mi to vysvetlovala takto, ze to nie je buzeracia, ale chce, aby som sa neroztrhla. Alebo minimalne. Len ja mozno som celkovo taka sirsia tam, neviem. Mam hypermobilitu klbov, tak mozno aj tu sa to prejavilo.

elizabet173
1. nov 2021

@bluka2 viem, ale tie ženy sú nemé? Aj ja som mala bolesti, že ma ťahali po stene, ale tak pýtam sa, tiež som niektoré veci odmietla, vyše 20 rokov späť. A dajú sa porodiť aj veľké bábätká bez zásahu, tento rok sa nám do rodiny také narodilo, len niekedy ten zásah skutočne treba, mne sa dieťa narodilo modré, niekedy sa nedá čakať

bluka2
1. nov 2021

@elizabet173 Ja si viem predstavit, ze pocas kontrakcii sa tazko diskutuje. Aspon ja som potrebovala uplne ticho a pokoj. Vtedy je zena v zranitelnejsej pozicii a nema byt vobec potreba sa nejako obranovat

bluka2
1. nov 2021

@elizabet173 Mne sa obe deti narodili modro sivo fialove, bez zasahu, su uplne absolutne OK

hederamonstera
1. nov 2021

@elizabet173 nie su neme, vacsina ludi ma stale problemy s autoritou, su v neznamej situacii, mozno sa boja, alebo potrebuju sa sustredit na seba a porod. Vacsina zien vobec netusi, co ocakavat od porodu a ze niektore zasahy nie su potrebne. To je podla mna najvacsi problem - ze zeny netusia ako moze porod prebiehat, nic si nezistuju z inych zdrojov a nepripravuju sa, nechaju to v rukach lekarov.

yoxinka
1. nov 2021

@hederamonstera
Toto bol presne môj prípad pri prvom pôrode. Prvorodička, vôbec som nevedela, čo čakať, na všetko som sa spoliehala, že veď lekári a sestričky vedia … no skončilo to takmer akútnym cisárskym a celou tou slovenskou klasikou, oxytocín, tlačenie na brucho, šialené poranenia. Doktorka bola ale že totálne neschopná, to som videla na tvárach celého personálu okolo mňa. Keď už fakt šlo do tuhého, začala doktorka totálne panikáriť, našťastie v tej panike niekam odbehla a mne pôrodná asistenka len pošepkala, čo mám robiť a vďaka nej som malého porodila. Na druhý pôrod som už teda bola inak nachystaná mentálne. Šla som do súkromnej nemocky a hneď som si tam sadla s doktorkou a povedala som jej, čo chcem čo nie a prečo a všetko bolo v pohodičke, lekárka ma fakt že len sprevádzala a tak od dverí nakúkala občas na mňa.

elizabet173
1. nov 2021

@hederamonstera v dnešnej dobe netušia, ako prebieha pôrod? To hádam nie. Ja som vtedy nemala ani počítač doma, keď som rodila a detailne som vedela, čo ma čaká, veď bola kopa super kníh, predpôrodná príprava. Ale tak vykašľať sa na to môžu vždy a ponechať to osudu

hederamonstera
1. nov 2021

@elizabet173 vedia ako prebieha porod v nemocnici - a spominane zasahy povazuju za normu a lekara za autoritu, lebo len on vie odrodit ich dieta. Nevedia o svojej intuicii, o svojej sile porodit dieta (ony rodia a dieta sa rodi, nie lekar) a o svojich pravach. Vsak uz len v tejto diskusii je vidno, ze nevedia, ze poloha v leze nie je vobec dobra…a to je len uplna spicka, a toto “nevedomie” vidim vo vela diskusiach tu alebo ked sa rozpravam so znamymi.

marylin84
autor
1. nov 2021

@yoxinka Krompachy mam v hladaciku, pocula som o nich, citala, maju vsak ale aj zle recenzie obcas, ale to je normalne, neda sa každému plne vyhovieť

marylin84
autor
1. nov 2021

@yoxinka akoby som seba videla pri prvom porode pred 12rokmi, cukrovka, velke dieta, indukcia, oxytocín, poloha na chrbte, Kristeller a ruptura hradze tretieho stupna ako vysita. sitie hodinu a pol a nasledky dodnes, psychické aj fyzicke, 12rokov trvalo, kym som sa dala na dalsie dieta, teraz som v 29tt a intenzivne zvazujem co, ci sekcia alebo spontanne, ale ak už po mojom, uz ja budem diktovat, co ano a co nie, pri prvom som pocuvala personal a to bola najvacsia osudova chyba

yoxinka
1. nov 2021

@elizabet173
Presne tak. Súhlas s @hederamonstera. Väčšina žien na Slovensku považuje taký ten klasický pôrod v nemocnici za prirodzený. Ale rodenie ako na václaváku v miestnosti s ďalšími 3 ženami oddelenými plachtou, podávanie kadejakých liekov, ešte ako u debilov (to je len cukríček, to je len ihlička), pichanie oxytocínu, stále dokola vyšetrovanie ženy … a pri tom celom chlap niekde stpuje na chodbe a pustia ho o žene na tlačenie … to nemá nič spoločné s prirodzeným pôrodom. Ja som po veľmi zlej skúsenosti odmietla pri druhom pôrode všetko, vrátane epidurálu. Ja som presne vedela, čo ešte znesiem. Doktorka na mňa len nakúkala a len občas mi prišla pošepkať, že mi to ide krásne, nech len pokračujem. Celý čas muž so mnou v sprche, tam ma chodila kontrolovať pôrodná asistenka, nosila mi čaj, hroznový cukor. Všade pokoj, v miestnosti len ja a muž, potom neskor PA a lekárka, úplná pohodička, a celé som tomu šéfovala ja a moje dieťa, nie lekárka.

nely1704
1. nov 2021

@marylin84 ja som rodila v Krompachoch, bez zásahu a na 4

elizabet173
1. nov 2021

@hederamonstera vieš, to čo je fajn pre jednu, nemusí byť dobré pre druhú, je to silne individuálne. Ja som sa pozastavila nad tým, že ako je možné, že sa lekár nespýtal, či môže urobiť nástrih a pred sto rokmi, keď som rodila ja, tak to bolo samozrejmosťou. Ostatné nebudem komentovať, lebo u jednej a tej istej ženy môžu byť tri pôrody úžasné, jeden dokonca doma - hypnopôrod a štvrtý katastrofa

panda21
1. nov 2021

@elizabet173 mňa sa tiež nespytali či súhlasím s nastrihom, alebo oxitocinom. Proste za mnou prišla sestrička, že mi dajú infúziu, nejak som jej verila, že je to potrebné, nakoniec to bol oxitocin. Samozrejme že vďaka nemu sa nestihlo telo pripraviť a musela robiť nastrih a bez oznamenia alebo hoc čoho. Keď si spätne premietnem celý čas od príchodu do nemocncie až po odchádzanie, tak strach a hrôza od pôrodu až po 600 nedelie 😒

yoxinka
1. nov 2021

@elizabet173
Áno, samozrejme, všetko je individuálne a pôrod zvlášť. Mne kamoška druhorodička mala bezproblémové tehotentvo, všetko super a napriek tomu akoro zomrela po pôrode, lebo začala tak masívne krvácať, že keby je doma, deti sú dnes siroty. Preto ja nie som moc za domáce pôrody, pokiaľ to u nás nie ke poistené nemockami, ako to býva vo svete. Ale je fakt, že na Slovensku sa rodí úplne akoby ženy boli nesvojrpávne a doktor všemocný. Rutinné nástrihy sa už nikde v civilizovanom svete nerobia a robí sa všetko preto, aby sa hrádza ochránía inak. Mňa nastrihli ako prvorodičku a napriek tomu som sa tak dotrhala, že to nechce človek zažiť, lebo ten pôrod bol spackaný na viacerých úrovniach. A teda, ja viem porovnať, lebo som rodila 3x a každý pôrod bol diametrálne odlišný.

elizabet173
1. nov 2021

@panda21 a ty si sa nepýtala, čo ti to dáva? Nehnevajte sa, ja to nechápem, viem, že nie som typ, čo čuší a prikyvuje, ale tu ide o moje telo a moje dieťa.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre