Pôrod doma

kamilia
20. nov 2011

Veľmi sa mi páči myšlienka domáceho pôrodu. Myslím si, že pôrod je niečo tak úžasného, že by som ho chcela prežívať so svojím partnerom v kľude doma a s minimálnym počtom ľudí. Bez cudzieho doktora, ktorý by do mňa pchal necitlivo prsty, stresoval mňa a tváril sa aký ťažký zákrok robí. Veď zdravý pôrod nieje zákrok pre skalpel, chirurgické náčinie, gumené rukavice a rúšky na ústach... Práveže je dokázané, že pri pôrode doma ženy a ich deti sú kľudnejšie, väčšina žien, ktoré rodili doma nemajú vôbec potrhanú hrazdu a tak ďalej.... Prečo by sme mali nechať tu najdôležitejšiu vec na svete, to čo nás robí ženou, doktorom? Vec, ktorú máme tak hlboko zakorenenú v nás samých? Veď pri jeho splodení tiež nestojí doktor a nevraví ako a čo. Ako potom prežili ženy keď neboli doktori? A čo Indiánky nemajú doktora, a práve ony sú tie, od ktorých by sme sa mali mnohému učiť. Pôrod je inštinkt a je to najkrajší zážitok a my si ho nechávame brať nemocnicami. Každý človek má v sebe inštinkty prežitia a pôrod je jedným z nich, ženy nepotrebujú vedieť ako majú dýchať ony to už vedia nepotrebujú počuť kydy majú tlačiť ony to už vedia a nepotrebujú ani vedieť ako majú ležať.... Každá žena cíti ako kedy a kde si má ľahnúť, zatlačiť či dýchať. My to všetko vieme len sa musíme prestať pýtať doktorov a začať sa pýtať samy seba...

mirka285
20. nov 2011

no ja osobne som rada,ze som oba moje porody nechala na doktorov,bez nich by som to nezvladla....

modrofuzik11
20. nov 2011

este pred svojim prvym porodom som si myslela, ze porod doma by mohol byt fajn. no az ked som rodila, som pochpoila, ze doma by som sa rodit bala. moze sa cokolvek nepredvidane stat, doma nikdy potrebne vybavenie nemas. nechcela by som takymto sposobom v ziadnom pripade ohrozit svoje dieta.

adrika25
20. nov 2011

No tak s týmto nemôžem súhasiť, čakám babätko a neviem si predstaviť rodiť doma, bez odbornej pomoci lekárov. Moje dieťa je už teraz pre mňa všetkým a neohrozila by som ho tým, že ak by sa niečo nebodaj skomplikovalo a rozhodovali sekundy ja to nedajbože nestihnem do nemocnice. Nie všetky pôrody sú bez komplikácií a ja by som to teda rozhodne neriskla.

martinkatinka
20. nov 2011

Ja keby som rodila doma, tak neprežijem...

hoota
20. nov 2011

@kamilia ahoj, mna by zaujmalo ci uz mas nejaky porod za sebou? ked si tak spomeniem na svoj porod a citam co pises, ze zena vie kedy tlacit atd... no ja som bola tak mimo, ze som nevedela nic :D bez doktorky a sestriciek by som asi len lezala a kricala ze auu

lubica69
20. nov 2011

ani ja si neviem a pravdupovediac ani nechcem predstaviť pôrod doma 😅

melonik7
20. nov 2011

nesúhlasím s pôrodom doma..ide o príliš vzácny a dôležitý okamih, aby sa s ním takto hazardovalo..môj názor

mamutka
20. nov 2011

neviem kde zijes ty, ale ja na Slovensku, v krajine, kde ak dojde ku komplikacii pri porode, tak nemocnica je v dobrom pripade 15-20 min autom, v tom horsom pripade auto nemas....
ano, sanitku ti poslu, mozno budes musiet na nu trochu cakat, lebo bude vytazena, bude cestou prekonavat popoludnajsie zapchy, alebo jej cestu zatarasi necitlive hovado za volantom, ak si to este nevidela, ja hej, ludia su spiny....kazdopadne, ak sa ti babatko zakliesni v porodnych cestach, je pozde, ok to uz nebude, minimalne sa ti pridusi a ostane postihnute, alebo.......... ☹
ak mas dojem, ze je tu dost skusenych porodnych asistentiek, ktore ti pridu domov pomoct, tak chod do toho. ak mas dojem, ze tak ako indianky a nase praprastare mamy mas dost pevne nervy na to aby si to nechala na prirodu a jej zodpovedajuce statistiky o umrtiach pri porodoch, ci uz matky alebo plodu, tak chod do toho. ja nemam 18 ako tie indianky alebo nase predchodkyne aby som si mohla povedat, ak sa teraz nieco stane, malo to tak byt, ved kazda to pozna - 7-8, mozno aj 11 porodov za zivot aby nejake deti prezili, lebo priroda je taka....
ja som sla rodit do porodnice ktora ma hned vedla detsku nemocnicu, keby daco.... lebo aj v tej porodnici plnej lekarov sa da najst a zazmluvnit clovek ktory ti je podla gusta, neda ti EDA a pokecaj vopred o nastrihu. ano, mne by sa pacilo rodit doma, ale vzdy je tu to CO AK.... ja sa na prirodzenost hram doma, od latkovych plienok az po praciu gulu, od dlhodobeho dojcenia po nosenie.... ale ked to dieta v dnesnom neprirodzenom svete chcem mat doma zdrave, tak statisticky mi to vychadza tak, ze najmenej problemov mu na SK sposobim, ak si vyberiem porodnicu, ktora sa najviac priblizuje mojim poziadavkam a dieta bude pri mne od prvej minuty, vratane manzela za prdelou pocas celeho porodu....
ja myslim, ze na porody doma SK nie je pripravene a dlho nebude....

bobocka
20. nov 2011

@kamilia skvela tema a myslim si,ze debata bude riadna 😉
ja som kedysi domace porody uplne zatracovala.zeny,co doma rodili som nazyvala kadejak,len nie milo.povazovala som to z ich pohladu za nezodpovedne a za hazard s ich zdravim a so zdravim ich dietata.
no potom som sa o porody zacala zaujimat viac.tu na koniku som nasla senzacnu temu- co mozem odmietnut ako rodicka https://www.modrykonik.sk/forum/porod/co-mozem-odmietnut-ako-rodicka-2/ . a tam som sa stretla s mohymi maminkami,ktore boli za naturalnejsie porody,dozvedela som sa o com porod vlastne je,aky ma vyznam,ake veci su skor stresove a ake nevyhnutne...teraz sa na porod pozeram uplne inak.k domacemu porodu by som sa vsak asi neodhodlala(nikdy nehovor nikdy 😀 ),lebo ja osobne som istejsia ked som v nemocnici a ak sa nieco skomplikuje,tak vie hned lekar zasiahnut a mne alebo babatku pomoct.no na druhej strane som presvedcena o tom,ze pokial porod pekne postupuje ,tak ma mamicka spolupracovat s porodnou asistentkou,ta ma mamicke pomahat kontrakcie zvladat a lekar ma zakrocit az ked sa nieco skomplikuje.osobne si myslim,ze nie pa by mala asistovat jemu,ale on pa.no toto v nasich porodniciach nehrozi. 😖
ak sa nam zadari,tak ja budem aj druhe miminko rodit v nemocnici,no pevne dufam,ze personal bude reapektovat moj porodny plan.

naty3
20. nov 2011

tak toto moze napisat len zena, ktora este nikdy nerodila... uz v minulosti boli pri porode pomocnicky - babice, teraz su to odborní lekari, ktorí sa snazia zene pomoct priviest dieta na svet - ZDRAVÉ.
Keby som rodila doma, tak maly neprezije, a mozno ani ja...
Chvala Bohu za doktorov a porodnice...

bambi2
20. nov 2011

@bobocka u nas v ch su pri tebe iba pa, a lekara zavolaju len ak je treba... ja poznam par ludi co rodili doma a nevedia si vynachvalit. ja som o tom tiez rozmyslala ale kedze pri prvej som mala problemy tak by som sa pri druhom bala. ale som rozhodnuta, u nas sa da rodit ambulantne, to znamena, ze si odlezim 6 hodin v porodnici a idem domov. a to planujem teraz urobit 😉 tak dufam, ze to pojde vsetko podla mojich planov tento raz!!!! 🙂

maciatko31
20. nov 2011

Nič v zlom, ale skús najskôr porodiť to prvé dieťa v nemocnici. Potom, keď budeš reálne mať na sebe odskúšané, o čom ten pôrod je, môžeš pri ďalších deťoch rozmýšľať nad iným typom pôrodu, aj keď si myslím, že potom ťa to už ani nenapadne. Ja som chodila aj veľmi pravidelne na prípravu na pôrod a aj tak som v reále nebola schopná robiť nič tak, ako som mala nacvičené. Keby som počúvala svoje telo a nie rady pôrodnej asistentky, rodila by som doteraz. 🙂

bobocka
20. nov 2011

jeskove oci baby,ale vsak ked zena rodi doma,to neznamena,ze na nu splasene muz pozera a ziaden odbornik tam nie je. 😀 k domacim porodom chodi babica.ta vie co a ako a ked sa jej nieco nepozdava,tak sa riesi nemocnica a vola sa lekar.jasne,ze aj pri domacich porodoch sa mozu veci skomplikovat,tak ako sa skomplikovat mozu aj v nemocniciach .
odporucam si pozriet filmy what babies want,business of being born a orgasmic birth. 😉

dendusa
20. nov 2011

@bambi2 ake mesto je ch? 🙂 vyzera to podla toho co pises ze su tam nejaki osvieteni lekari. V tt povazuju ambulantny porod za pokus o vrazdu babatka a pokial viem pri kazdom porode su minimalne traja lekari...z gynekologickeho, novorodeneckeho a este sestricka...no hotovy cirkus. Tehotenstvo je choroba a porod je hotova akutna pohroma, ktoru by bez lekarov nikto neprezil....

anjelicek26
20. nov 2011

Rodit doma rodim ak je dieta spravne otocene, vyzera zdrave, mam zmäknute porodne cesty, uz aspon jedno dieta (viem do coho idem), a nemocnicu "po ruke" teda do 15 minut autom, keby sa nieco dialo. A ku tomu vsetkemu mam doma pozvanu dulu.

Viem, ze zeny, co rodia doma, ze im ide o intimitu, o ten krasny zazitok, ale je to hazard zo zivotom dietatka, nikto dovnutra nevidi, vzdy sa moze nieco stat, padnu dietatku ozvy, prikvaci sa mu pupocna snura, vzprieci sa v porodnych cestach, porod nebude postupovat, zena zacne silno krvacat po porode, ruptura maternice...

Kedze neviem, aky bude dalsi porod (mam za sebou dva super rychle bezproblemove porody), nikdy by som neriskovala zivot babatka, co som tych 9 mesiacov nosila v brusku. Ja mam hlavne z druheho porodu uzasne zazitky. Aj z tej porodnice 😉 Btw. mna nechali dychat, tlacit, lahnut, sadnut podla potreby, skor sa mi snazili pomahat. Vlastne mi vo vsetkom vysli v ustrety.

bobocka
20. nov 2011

@bambi2 ja zas preferujem tych 5 dni po porode v porodnici.babatko je odborne sledovane a aj mamicka ma ten oddych na lozku a vie sa po porode dat lepsie fyzicky doporiadku.ja som bola za to vdacna 🙂 mala som na izbe super maminu,s tou sme debatili,ja som bola prvorodicka,ona mala 4 dietatko,tak mi so vsetkym pomahala.🙂

akika722
20. nov 2011

ja som tiež rada že som rodila v nemocnici /2 pôrody/ moj manžel by sekcie doma isto nezvladol 😀 😅

desmodka
20. nov 2011

mne sa porod doma tiez zdal fajn, pokial som nerodila... maly sa zasekol v porodnych cestach a musela som ich na cisarsky... neviem co by so mnou spravili doma a ako by to hlavne cele dopadlo

magdal1
20. nov 2011

no da sa aj ambulantne porodit, niekolko zien na SK tak spravilo 🙂 a niekolko rodilo doma , nemyslim,ze by boli nezopdovedne par z nich poznam...tiez som rodila doma tretie dietatko

quaxi
20. nov 2011

rodila som aj v porodnici, aj doma, a keby som cakala tretie dieta, tak uz jednoznacne viem kde chcem rodit - DOMA 😵

bambi2
20. nov 2011

ja si myslim, ze je to kazdeho osobna vec kde bude rodit, kazdy nech sa rozhodne tak ako mu vyhovuje... ja nemusim nemocnice, doktorov atd, tak som rada, ze to ide aspon takto... aj bez dr. a s pa...

czechzuzanaba
20. nov 2011

@kamilia Vzdycky jsem se chtela nekoho, kdo je zastancem dom. porodu zeptat na to, ze jak se resi pripadne komplikace?
Jako ok, plan dom. porodu je, ze zadne komplikace nenastanou, miminko se narodi do domaciho prostredi, maminka spokojena, ze je doma a tak...Ale co kdyz se neco pokazi? Potom se jede do nemocnice? Ja potom maminky ziji s pocitem, ze to treba nestihly, ze to nakonec dopadlo spatne kvuli tomu, ze nebyly v nemocnici vcas?

bambi2
20. nov 2011

@dendusa nie je to mesto, je to stat...

bambi2
20. nov 2011

no ako prvorodicka som ostala aj ja v porodnici tyzden, ale len koli tomu, ze to bol cisarak... ale teraz, dufam, ze bude vsetko ok a bude normalny porod. mne myslim, ze staci tych 6 hodin, ved ked je vsetko ok, tak nevidim dovod zostat dlhsie. akurat ukratim poistovne a porodnicu o zisk ale to mi je fuk... oddychnut si mozem aj doma, myslim, ze doma sa clovek citi najlepsie... a myslim, ze doma budu spokojni vsetci... 😉

bobocka
20. nov 2011

baby co ste doma rodili,tak ak mate cas,popiste tie svoje domace porody.mozno porovnajte s porodom nemocnicnym ak mete aj tu skusenost 🙂 to by podla mna zakladatelke pomohlo 🙂 a aj ine baby co porod doma uplne zavrhuju, by sa na to mozno inak pozerali.ja som tie porod doma zavrhovlaa dokym som si neprecitala porod doma v petrzalke co (myslim) evv napisala.(je to v tej teme co som link dala).citanim prispevkov a pribehov inych mamiciek som zmenila nazor na domace porody.napriek tomu vsak preferujem nemocnicny.ja som strachoprd co potrebuje mat okolo seba kopec masiniek ak by daco. 😀 ale len ak by daco...pokial sa nic neskomplikuje,tak nech mi daju vsetci svaty pokoj 😀 ja som bola velmi prekvapena pri maleho porode ako to moje telo fungovalo.ako sa nadherne samo vyprazdnilo,ako sa stupnovali kontrakcie a maly postupoval porodnymi cestami...uzasne,co nase telo dokaze.ja som bola po porode nesmierne na seba hrda 🙂 a superstastna,ze drobec bol uplne v poriadku a zdravy 🙂

anjelicek26
20. nov 2011

@bambi2 - my sme sli s Maxom z porodnice po 24 hodinach a to bol narodeny tri tyzdne pred terminom - 2,5 kilove babatko a mal sotva 45cm 😵 😵 😵 V anglicku chodia deticky kontrolovat domov, tiez to ma nieco do seba 😉

bambi2
20. nov 2011

@anjelicek26 u nas su super porodnice, super personal, vsetko je super. ale ja si myslim, ze doma je doma. clovek sa rychlejsie zotavi...

anicka1981
20. nov 2011

ja som sa tiez chystala rodit doma, ale nevydrzala som, odrodili sme v nemocnici na sukromnej klinike c saci a mali sme velmi pekny prirodzeny porod, bed urychlovania, so zachovanou intimitou, nemenila by som na tom nic, a PA aj lekarka mi velmi pomohli, sama dom aby som to nezvladla,,, 😉

anjelicek26
20. nov 2011

@bambi2 - ano mali by to nechat na zenu, ako sa citi, ale pri malej mi nabehlo mliecko az na treti den vecer, nevedela som si ju prikladat (ploche bradavky), mala som nastrih (co pri druhom uz nie), citila som sa cela slaba, neschopna, nevedela som ju kupat, chytit, obliekat, ten "strach prvorodicky". Ja som bola rada, ze som bola par dni v porodnici.

Pri druhom som uz bola velmi velmi rada, ze som bola hned druhy den doma pri dcerke. Bola bezo mna len jedinu noc. Mliecko sa spustilo vlastne hned, bez nastrihu, ocistky len 7 dni po porode.... taky ideal 😉

bambi2
20. nov 2011

@anjelicek26 no ved ako prvorodicka by som urcite nesla hned domov. mne sa hned mlieko spustilo ale mala som 1000 otazok co a ako...
ale pri druhom uz viem co a ako. tie skusenosti ma robia istejsou... takze ja po tych 6 hodinach tak ci tak pojdem... 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre