Pôrod koncom panvovým

marlen_ka87
22. jan 2018

Ahojte,

momentálne som 33+6 a malá stále nie je otočená ... :( lekár navrhuje otočenie vonkajšími hmatmi ale s manželom sa toho šialene bojíme (takže asi to vypúšťame) V prípade že sa neotočí (čo ja dúfam že to ešte dá) bude musieť ísť koncom panvovým alebo na cisára.

Skôr ma teraz zaujímajú názory matiek ktoré takto rodili, myslím KP. Bojím sa že malú ohrozím, čítala som že môže prísť o veľa kyslíka...

ďakujem za akékoľvek cenné rady.
marlen

gabrielachochulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mia407
22. jan 2018

Ahoj mne sa maly neotocil taktiez.Prehovarali ma,ze ci nepojdem normalne rodit,ale jedna,inak velmi dobra lekarka,ma varovala,pritom tam robi tiez,ze nedajte sa prehovorit a chodte cisarskym.A vysvetlila mi,ze mu mozem ublizit a nakoniec by ma beztak dali na cisarak.Ze je to velmi tazky porod a ked nebudem vladat,tak sa mi tam zasekne a pojdem na cisarsky.Ze pri chlapcoch to vobec neodporuca,ze by mu mohli poskodit vajka.Tak som nad tym ani neuvazovala,nepotrebovala som komplikacie,takze som isla na cisarak.Malemu sa proste nechcelo otocit,sedel tam ako kral na trone😂Len sme mali potom trosku problem s nozkami,lebo ich mal v jednej polohe a tym padom ich mal vykrutene,ale kazdy den som mu robila masaz a bolo dobre.Ze to mavaju ked sa deti neotocia.

gabrielachochulka
22. jan 2018

@mia407 suhlasim

lucia147852
22. jan 2018

Ahoj
Muž sa narodil KP a svokra ma to spomína ako na najhroznejsi pôrod. Mužovi dávali samce 50:50 že prežije po komplikáciách. Šla by som na cisársky. Bála by som sa že ohrozil bábo.

petrofka
22. jan 2018

Normalny porod je zaberak, nie to KP. Nepocula som o porode KP, ktory by bol v pohode pre matku i dieta.
Ja som rodila cisarskym a boze, ved dalo sa to prezit 🙂 Ziadne nastrihy, potrhania, hemeroidy, iba tenucka jazva. Ano, boli to dost prve tri dni, ale to sa da vydržať.
PS: drzim palce, nech sa este otoci ;)

dapo
22. jan 2018

ja dam opacny nazor - porod KP je o nieco viac rizikovy ako porod hlavickou, ale zas z toho netreba robit strasiaka, len vacsina lekarov s tym nema prakticke skusenosti a tak rovno indikuju sekciu...ide o to ze porod KP je narocnejsi aj na pracu lekara a mnohym sa proste nechce...ja som mala obe deti KP, sekcii som sa chcela vyhnut (zaujimave je ze ziaden lekar ti nebude vysvetlovat to mnozstvo komplikacii ktore je so sekciou spojene), prva dcera sa narodila prirodzene, o polnoci mi praskla voda, nasledovali kontrakcii a o 4:30 bola na svete, dodnes to oznacujem za "lahky porod", vsetky zeny co poznam a rodili deti hlavickou mali tazsi a dlhsi porod, takze porod KP (rovnako ako porod hlavickou) moze byt aj tazky a dlhy, ale nemusi...druha dcerka sa prirodzene narodit nemohla, okrem toho ze bola KP, tak mala zakliesnene nohy, velku odhadovanu hmotnost a par dni po termine uz ani monitor nevyzeral najlepsie, takze som skoncila na operacke, ale dodnes nelutujem, ze som cakala do momentu ked bolo jasne ze to inak naozaj nepojde...a ked bude tretie, zas urobim vsetko preto aby nebola sekcia (ale ked bude musiet, tak bude)
podla mna je zaklad naozaj si o tom nieco nastudovat, zistit aku presne polohu ma (moje naliehali zadockom, co je najlepsia alternativa), a najst lekara, ktory s tym ma naozajstne skusenosti a najlepsie posudi co sa da a kedy to nesilit - ja som svojmu lekarovi verila, pri prvej dcerke som mala urobene predoperacne vysetrenia ak by bolo treba, a napokon to bol ucebnicovy porod a nebolo treba, pri druhom porodoe sme pocitali ze to zas pojde prirodzene (aj lekar vravel, ze ked sa to podarilo prvykrat, tak preco nie znova), ale situacia sa vyvinula inak, a keed mmi povedal ze je presvadceny ze to nema zmysel ani skusat, lebo to podla neho tak ci tak skonci sekciou (akurat akutnou), tak som mu verila a suhlasila, takze toto je podla mna zaklad, mat lekara, ktory vie co robi a nie niekoho kto porod KP pozna akurat z ucebnice

marlen_ka87
autor
22. jan 2018

@gabrielachochulka preboha znie to velmi hrozivo. ja som sice na klinike koch kde mi to dokonca sam pan primar odporuca..ako prehmat pripadne rodenie koncov panvovym...ale ja sa toho akoze riadne desim tak skusim kadejake cvicenia na to aby sa mala otocila. pretoze ano egoisticky bojim sa aj o seba ale aj o malu

dapo
22. jan 2018

no len tak mimochodom, zlomena klucna kost je bezna komplikacia prave pri porode hlavickou (ale akosi o tom lekari nehovoria, lebo to by potom museli indikovat sekciu uz naozaj kazdemu)

marlen_ka87
autor
22. jan 2018

@mia407 ach jaj znie to hrozivo..presne aj to co hovoris co ked nebudem mat silu tlacit lebo vsak opacne to musi ist sialene tazko..dnes sa budem este rozpravat s jednou dobrou doktorkou v BB tak uvidime co povie.

marlen_ka87
autor
22. jan 2018

@lucia147852 och zatial ziadne pozitiva nepocuvam :( budem verit ze sa otoci

marlen_ka87
autor
22. jan 2018

@petrofka dakujem pekne. a ake to je po cisarovi s mimi? dokazala si sa o neho starat alebo ako to prebieha? nemala si problem potom s kojenim? ten je vraj dost casty ked ide dieta cisarom

marlen_ka87
autor
22. jan 2018

@dapo ja praveze mam lekara ktory si na to uplne v pohode trufa. je to primar z kochu, viem ze ti ludia majú milion skusenosti ale pre mna je to nieco nove a velmi sa bojim a je sialene rozhodnut co z toho (samozrejme sekciu by som si chcela nechat na posledne miesto)

maggiba
22. jan 2018

Co lekar, to iny nazor. Je pravda, ze VELA lekarov uz nema poriadnu zrucnost rodit deti KP (je jedno ci chlapec alebo dievca). Preto rovno prehovoria na cisarsky a daju k tomu xyz hororovych pripadov. Ti, ktori tu zrucnost este maju a nemaju s tym problem, riadne povysvetluju a davaju tomu sancu. Ale samozrejme za urcitych podmienok.

Ja som mala rodit chlapca KP, ako prvorodicka, AK by neprekrocil odhadovanu porodnu hmotnost 3500g (a merali mi kvoli tomu aj panvu). Kedze ale maleho a spravne odhadli na viac ako 4000g, isiel cisarskym.

Co som sa bavila s viacerymi lekarmi, ktori este maju tu prax, tak ani mat chlapca do urcitej hmotnosti nie je kontraindikaciou na porod KP. A ano, dokonca mi lekarka vravela, ze KP postupuje rychlejsie, ze tam treba skor "brzdit" to dieta.
A ja som sa za 3 hodky kontrakcii otvorila z 0 na 7 (to som uz lezala v nemocnici den pred planovanym cisarskym).

Takze ako so vsetkym: je to otazne, rozhodnutie je na tebe.

kondaska1
22. jan 2018

aj moj bol KP, po 32tt mi už ani nedavali sancu na otočenie a hmaty nikto nenavrhoval, cvicila som, aj vselijake ine triky že svietit svetielko, alebo specialne polohy zaujat aby sa pretocil a nic. mlada doktorka ku ktorej som chodila v nemocnici do poradne ma prehovarala nech rodim prirodzene a vlastne ani mi inu volbu nedavala, potom isla na dovolenku a isla som inému dr a ten rovno že cisarskym, malý mal cez 3600g a že to nebude riskovat. Hned som sa ukludnila, za mna spokojnost s cisarskym, klasickým pôrodom by som asi nechcela skusat. A ked sa malý narodil mal tak sisatú hlavicku smerom dozadu, utlacenú rebrami že teda neviem neviem ako by som ju porodila, možno by to bola riadna komplikacia, nato radsej už ani nemyslim. Ak mas strach, urcite by som volila cisarsky, ako byt v strese, že či to dopadne dobre, to potom može aj vplyvat na celkový porod a jeho priebeh...

petrofka
22. jan 2018

@marlen_ka87 porod mi vyvolavali lebo som prenášala a maly to mal hlboko v pazi, tak ho museli vybrat. Nekojila som, resp. asi 2 mesiace ale mliecka takmer nic. Ale do mna napchali vsetky vyvolavacky ake su. Takze verim, ze bez toho by to bolo lepsie. V porodnici bol so mnou manzel a podaval minho na kojenie. Maly mal vyse 4 kila a bol desne tazky a ja unavena z toho, co ma cely den trapili tymi vyvolavackami. Ale planovany cisarsky je urcite lepsi 🙂 bez nervov a vysilenia sa. Potom som sa snazila len velmi vela chodiť a stále som sa prechadzala po chodbe s malym. Ak nebudes mat muza pri sebe, pomoze ti isto nejaka spolubyvajuca 🙂 Vsetky zeny to tam zvladali 🙂

kondaska1
22. jan 2018

@dapo vieš len ty si isla do toho že to tak chces a zvladnes to, autorka už teraz nie je naklonena tejto alternative a v tom je velký rozdiel. To naladenie v hlave je velmi podstatne...

lucia147852
22. jan 2018

@marlen_ka87 možno otočí.kamoskin 1. Syn bol dlhooo kp. Už mala termín na sekciu a keď prišla do nemocky poslali ju domov nech čaká na pôrod. Drobec sa otočil 😊

mia407
22. jan 2018

@marlen_ka87 mna si zavolali na komisiu lebo som tam bola jedina s tym a zacali ma prehovarat.reku nie dakujem.tak som planovala radsej cisarsky iba tyzden pred,vlastne v piatok mi povedali,ze uz sa neotoci,v utorok predpriprava na cisarak a v stredu som nastupila na porod,lebo som sa uz rozpadavala zospodu.az pri nastupe mi lekarka hovori,ze sak maly nema do 3 kg ale cca 3800g.A ona mi hovori,ze tak to vam neodporucam,mozete mu zlomit nieco a nebudete vladat,ak sa zacnete stresovat a tym padom nepocuvat lekara,cize ziadna spolupraca.A presne ako mi hovorila,tak ma prehovarali,ja neviem,ci si chceli na mne nieco skusat😂Ale ja som mala aj preeklampsiu,takze bala som sa normalne.Mne neslo o mna,ci si zaziiem porod(niekedy mi tie matky pripadaju az uchylne),ale o to,aby maly vysiel von a v poriadku.Co sa tyka bolesti,da sa.Ked zbadas svoje dieta,mozu ti aj odrezat nohu zaziva😂Hlavne ze ho mas a pozeras sa na neho.Dokonca jedna lekarka,co som mala poslednu kontrolu mi v nemocnici povedala,ze ked chcem este normalne sulozit,tak nemam ist na KP porod😂ze ani ona sama by nesla.Takze tak..drzim palce🤗

petrofka
22. jan 2018

Mne sa malý točil az do posledneho dna, v kuse. Utekal hlavne pre sonom. Moc nerob hluposti kadejakými cvikmi, aby si neomotalo snuru okolo krku.

motylikova
22. jan 2018

Ja som sa tak narodila ako 4. z piatich detí, mama na to spomína ako na najhoršie, čo kedy zažila. Po narodení som nedýchala, mysleli si, že som mŕtva, aj trvalo, kým sa podarilo oživovanie... Keď som bola tehotná a dcérka bola KP, ani som nerozmýšľala nad inou možnosťou, ako nad sekciou. Dodnes mama spomína, ako sa pýtala po 12-hodinovom utrpení pýtala sestričky: "To dieťa neplače?" A 'citlivá' sestra odpovedala myknutím pliec - neplače.. "Tak potom nežije?" "No, asi nežije..."

aculy
22. jan 2018

@marlen_ka87 Ahoj🙂 Ja som rodila KP pred cca rokom. Ked som vedela, ze malicka nie a nie sa otocit, studovala som si vsetky mozne clanky, ci rodit normalne alebo ist cisarskym. Nakoniec som si povedala, ze to necham na mojho porodnika, ja ako prvorodicka som nevedela co a ako. Rodila som normalne (KP), porod som mala uplne bezproblemovy, malicka bola do 20 min vonku, na styri zatlacenia🙂 Vsetko prebehlo uplne v najlepsom poriadku🙂

marlen_ka87
autor
22. jan 2018

@kondaska1 to ti teda poviem. chcela som ist klasicky nie sekciou ale co vam poviem o tom ze dieta mozete rodit aj koncom panvovym som sa dozvedala dnes prvykrat (asi som blba alebo co...) ale vzdy som si myslela ze v tom pripade je na rade sekcia

marlen_ka87
autor
22. jan 2018

@lucia147852 aaaach kiezby sa podarilo

marlen_ka87
autor
22. jan 2018

@mia407 "Dokonca jedna lekarka,co som mala poslednu kontrolu mi v nemocnici povedala,ze ked chcem este normalne sulozit,tak nemam ist na KP porod😂" OMG...odpadla som

mia407
22. jan 2018

@marlen_ka87 a ta mi aj robila cisarsky😂 taka starsia lekarka,ale vraj velmi uznavana.

kondaska1
22. jan 2018

@marlen_ka87 len neviem či to takto funguje, povedat že ak sa neotoči tak idem cisarskym, inak idem klasikou. Ak sa už rozbehne porod, tak ta budu tlacit do klasiky a castokrat už je neskoro, ak dieta zostupi do porodnych ciest tak je to velka komplikacia pre cisarsky. Treba si to poriadne rozmysliet, este mas cas, to percento deti čo sa otočilo v poslednej faze je male, dieta je už velke, nema tam vela priestoru, može mat kratky pupocnik, ci ine anatomicke pomery ho už nepustia. nechcem strasit samozrejme, ale ak by sa neotocilo do 37tt tak určite radsej planujem sekciu v klude (za seba hovorim)...

vodavodickova
22. jan 2018

ahoj,necitala som celu diskusiu,pridam len moju skusenost🙂
Moje mladsie krpeno bolo otocene KP,tyzden pred porodom sa otocil🙂Sam,iba som mu dohovarala do bruska,ze by mi to celkom ulahcil,keby sa otocil🙂
Ale chcela som,ze rodila som v Trencine,sam primar ma mal na poradniach a robieval mi sono a tiez mi povedal ze sa nemam bat rodit prirodzene,on sa toho nebal,hoci krpec bol dost velky a este k tomu chlapec.
Nebolo mi vsetko jedno,tiez som nie velmi chcela sekciu,nakoniec sa to teda “vyriesilo” samo,ale tiez si myslim,ze je to individualne a vela zalezi od skusenosti porodnika.Ja som svojmu doverovala,lebo som vedela ze s takymto porodim ma skusenosti a nie je to prenho nic nove ani nezvycajne.drzim palce,ona sa princezna este v pohode moze otocit;)

marlen_ka87
autor
22. jan 2018

@kondaska1 dakujem za radu 🙂

marlen_ka87
autor
22. jan 2018

@vodavodickova dakujem pekne za pozitivne slova urcite pomozu. skusim aj to dohovaranie :D

galixx
22. jan 2018

No vacsina tych desivych skusenosti je z pred 30 rokov, dnes je medicina uplne inde. U Kocha by som v pohode rodila KP, maju s tym bohate skusenosti. Je tu aj skupina, porodmica Koch, skus sa opytat tam. Aj ked ja osobne by som najprv skusila to otocenie hmatmi

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre