Pôrod s kliešťami

10. máj 2022

Ako prebieha taky porod a co mu predchadza? Nejaky problem?
Dakujem moc

sense
10. máj 2022

Ja som mala vakuovy pôrod.... Dieťa sa zaseklo v pôrodných cestách a začínali strácať odozvy, na cisársky bolo neskoro.

lenicka298
10. máj 2022

Ja som ležala 3 dni v kontrakciach(snažili sa mi oddialiť pôrod) 24 hodin som nespala, nedovolili mi jesť (suchý rožok nepočítam 😀) a taka som išla rodiť. Nevládala som Malu vytlačiť, a ona začala rotovať, tak primárka kazala doniesť kliešte. Ako som to počula, a videla, tak som povedala, že ešte raz zatlačim a Mala bola von 😀

mimi3008
10. máj 2022

@sense u mna to iste, vakumextraktor sa zosmykoval, takze nakoniec klieste

mikadooo
10. máj 2022

Ahoj, používa sa to, keď sa dieťa zasekne v pôrodných cestách a musí rýchlo von (ináč mu hrozia komplikácie alebo postihnutie, prípadne aj mamičke). Tu viac info: https://www.promama.sk/tehotenstvo/porod-kliest...

sense
10. máj 2022

@mimi3008
Moja nemala prakticky žiadne vlasy tak to šlo tak inak tiež mi vravel lekár keby sa nepodarí prichytiť vakumextraktir, tak tiež kliešťami.
Ale keď som videla toľko ľudí tam a lekár ze na strih a kliešte a už neviem čo všetko som tak zahucala z posledných sil, hádam polspitala ma počuli ze mala bola vonku a prvé čo si pamätám po tom výkrik bolo ze vravím chlapovi, ze mala ne place... Našťastie všetko dopadlo dobre, následky žiadne a hlávka sa jej rýchlo zahojila a už ma 9 rokov

veronika946
11. máj 2022

Predchádza mu zaseknutie dieťaťa v pôrodných cestách či už z dôvodu kefalo-pelvického nepomeru (hlava výrazne väčšia než panva dovolí) alebo z dôvodu nespolupráce, neschopnosti matky tlačiť… vtedy sa robí nástrih hrádze, najprv nasleduje pokus o pôrod per VEX, tj. vákuumextraktorom, kedy sa na hlavu nasadí tzv. pelota, vytvorí sa podtlak a počas kontrakcie sa dieťa ťahá von, ak sa niekoľkokrát pelota z hlavy zošmykne, vákuum sa nepodarilo a nasleduje pôrod per forceps, tj. kliešťami. Kliešte sa nasadia z oboch strán hlavičky a lekár dieťa vytiahne, vačšinou sú po kliešťoch na hlavičke modriny/odreninky, to je najmenej. Samozrejme oba z týchto spôsobov sa považujú za operatívny pôrod a nesú so sebou (povedala by som veľké) riziká, vákuum menšie, avšak najväčším rizikom je určite nedokrvenie mozgu dieťaťa z dôvodu hypoxie, teda pridusenia v pôrodných cestách. Práve hypoxii sa snaží vyhnúť vákuom, kliešťami, prostupuje sa k nim keď dieťa fakt už treba dostať von, klesajú ozvy atď.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre