Pôrodný plán

9. feb 2023

Ahojte prosim vas pisem si pôrodný plán. Chcem sa opýtať mali ste taký pripad ze pocas porodu k vam chodili nejaký študenti? Ktorý sa "učia" ?
Neviem či su take pripady a ze ci si to napísať do plánu ze si neželám prítomnosť študentov pri porode.

kacernakokse
9. feb 2023

Nemám skúsenosť s takým pôrodom, ale viem že to nefunguje tak, že by tam na teba cumelo desať študentov. Kamoška na praxi pri pôrode bola sama s asistentkou a robila viac menej len také asistenčné práce nijak nezasahovala do porodu. Ale každý pacient má právo na to rozhodnúť, či si želá alebo neželá prítomnosť medika/sestry na praxi.

mimi3008
9. feb 2023

Je take pravidlo, ze ak si na pracovisku, kde prebieha vyucba medikov, teda v Univerzitnej nemocnici, oficialne ich odmietnut nemozes. Ale aj nam sa za mojich medickych cias na stazi stalo, ze nas pacienti nechceli a ak mal lekar, ktory za nas zodpovedal, aspon stipku empatie a ludskosti, tak sme im dali pokoj.

petamich
9. feb 2023

rodila som v UNB v Ruzinove a sucastou dotaznika bolo aj ci suhlasim, nesuhlasim, aby pri vysetreni/porode boli medici - ja som teda suhlasila, niekde sa ucit musia (kazdopadne mozes to tym padom evidentne odmietnut, inak by to tam zrejme nedavali) ale kludne si to pre istotu daj do porodneho planu

mandarinka555
9. feb 2023

Svatá ty prostoto...Aký "pôrodný plán" ????

trinneo
9. feb 2023

Pri porode v MT vypisujes, ci suhlasis s pritomnostou studentov medikov.

pribinak
9. feb 2023

@mimi3008 vždy ich mizes odmietnuť !!!!

oli18
9. feb 2023

@mandarinka555 potom maju po porode depku, ze to neslo podla ich planu.

jazula
9. feb 2023

Rodila som v BA Antolska pred dvoma rokmi. U mňa šiel pôrod nečakane rýchlo. Keď sa rozbehol, prišlo sa pozerať aj pár medikov a ak si to dobre pamätám 😅 tak ma jedna medička aj zašívala. Bolo mi to jedno, v tom momente ma zaujímalo len to, aby všetko dobre dopadlo a pár tichých prítomných v miestnosti mi bolo fakt úplne ukradnutých… Pôrodný plán som mala, ale prítomnosť medikov som schválne nespomínala. Podľa mňa musia získavať prax, ak z nich chceme mať v budúcnosti dobrých lekárov.

mandarinka555
9. feb 2023

@oli18 Nikdy by ma ani len nenapadlo riešiť takú stupiditu.

jazula
9. feb 2023

@oli18 Ono závisí, ako vážne to baba berie 🙂. Ja som si “plán” spisala, ale bolo to skôr ako poznámky, na čo v tom strese nezabudnúť 😁. Napr. chcem partnera pri pôrode, epiduralku, bonding, nadštandardnú izbu na šestonedelí, odber pupocnikovej krvi…na všetko sa tvárili, že je to samozrejmosť, mne pomohlo pri predýchavaní kontrakcií len strcit pôrodnej asistentke papier do ruky 🙂

lienka.7
9. feb 2023

Pri príjme podpisujes ci si praješ alebo neprajes pri pôrode medikov alebo nie. Mna sa to este aj vyslovene pytali. Povedala som ze nie.
Pri slepaku (mam na mysli potom na izbe vysetrenia a pod.) mi to nevadilo, ale pri pôrode proste ee.

autor
9. feb 2023

@jazula tak ono to kazdy berie inak 😁 je to moj prvý porod čiže zrejme si to napisem do planu pre istotu 😁

petamich
9. feb 2023

@mandarinka555 a co presne je stupidne na tom vyjadrit co si ne/prajem? preco napr. by mi mali spravit rutinny nastrih alebo urychlovat porod, aby lekar stihol obed - vsak to su uplne legitimne poziadavky, mozno, ked by viac zien naopak uvazovalo (samozrejme so zdravym rozumom) co si praju a nepraju, tak by to s tym porodnictvom na slovensku nebolo take smutne

nechapem, preco by zeny s porodnym planom hned mali byt stupidne

hendikep
9. feb 2023

pri mojej sekcii boli praktikanti… a nik sa ma nepytal na suhlas, aj ked spätne som zistila že boli povinni sa ma opytat ci suhlasim 🤷🏼‍♀️

mandarinka555
9. feb 2023

@petamich V jednej sekunde sa môže všetko zmeniť a potom si ten svoj plán môžeš akurát tak strčiť....

jazula
9. feb 2023

Ja chápem, tiež to bol moj prvý pôrod 😊. Len treba myslieť na to, že lekári budú prihliadať na porodny plán len ak pôjde všetko dobre 😉. Ak sa niečo pokazí, alebo pôjde mimo očakávaní, priorita bude držať vás s bábom v poriadku a nie nejaký plán… Držím palce, nech všetko dobre dopadne 🙂

autor
9. feb 2023

@jazula ano pocitam s takou moznostou napríklad nechcela by som nastrih, ale ak to bude nevyhnutne tak pristupim nebudem za kazdu cenu presadzovať svoje... ďakujem pekne 😇

lienka.7
9. feb 2023

@petamich myslím ze
@mandarinka555 to myslela skor tak, ze si tam dakedy popisu fakt blbosti.
Vies, vezmime to ze porod je ako každá iná operácia... pri vybere slepaku si pises co a ako ti ma lekar robit? Nie je tam lekar prave ta osoba, ktorá ma príslušné vzdelanie a vie vyhodnotiť situáciu v danom momente najlepšie?
Teraz nemyslim prístup lekarov a PA, ten je otrasný dakedy, to je fakt ja uz ked tak, napíšem si do toho plánu ze si prajem aby sa ku mne chovali ako k človeku a snažili sa pochopiť, ze je to pre mňa záťaž a zaberak a budem rada keď mi to co najviac uľahčia.

mandarinka555
9. feb 2023

@lienka.7 Ďakujem.

angel993
9. feb 2023

@lienka.7 prirodzeny pôrod nie je operácia

angel993
9. feb 2023

Ja som odmietla študentov a aj tak mi ich tam primár doviedol.

evaachesa
10. feb 2023

Ja som si namiesto pôrodného plánu doniesla vyplnený anamnestický dotazník k pôrodu. 💁 Doktor si to odtiaľ všetko opísal a ja som nemusela počas predýchavania rozmýšľať nad odpoveďami, ake lieky užívam a podobne. Doktor sa zasmial že s týmto by mohla chodiť každá. 😄

petamich
10. feb 2023

@lienka.7 nie ona to myslela presne tak ako to napisala, vid jej dalsia reakcia 🙂 kazdopadne ano porodny plan nema byt o tom, ze idem lekarom kecat do ich prace a vymyslam si hovadiny o hudbe, teplote a farbe miestnosti, samozrejme, ze lekari su ti odbornici (aspon by mali byt), ktori v pripade neocakavanych okolnosti alebo komplikacii rozhoduju a porodny plan ignoruju, co je uplne samozrejme, na druhej strane ale zial velka cast tych odbornikov porod vnima ako kus v pasovej vyrobe, tak nevidim nic zle na tom, ze si niekto ten porodny plan napise a s PA/lekarom prejde, napr. tam kde som rodila ja, sa ma pri prijme na porodnicu pytali, ci nejaky mam alebo ci je nieco co si ne/zelam, ja som ziadny nemala, lebo som mala zazmluvneneho porodnika, ktoremu som doverovala

zlatovlaska123
10. feb 2023

A čo sa ti stane keď budú pri tebe medici? Sami tam určite nebudú, jedine pod dohľadom skúseného lekára. Vtipné, ako každý vyžaduje a vyhľadáva lekárov len so skúsenosťami, ale kde ich majú získať, keď každá vypisuje vyhlásenia ako si to neželá? Vsetko sa z kníh nenaučia.

domireb
10. feb 2023

Ja som mala pri pôrode dve študentky. Pôrod bola taká hrôza, že som si ich všimla až keď ma šili a jednu zavolali čosi podržať. Vydržala asi dve minúty a pýtala sa preč, lebo že odpadne... Študenti sa musia učiť. Keď bude tvoje dieťa rodiť, chceš lekára, co sa naučil porodníkom z videa? Asi nie..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre