Skúsenosti s pôrodom doma

zlaticko118
14. okt 2015

Drahe mamicky zvazujem porod doma a zaujimal by ma aj vas nazor a HLAVNE skusenosti. Nechcem podstupovat v nemocnici zbytocne lekarske zakroky (nastrih hradze, tlacenie na brucho) a preto zvazujem tuto alternativu. Termin mam zaciatkom Aprila koniec Marca ale nechcem si to nechat na poslednu chvilu a dufam ze mi pomozete pri rozhodovani. Zaroven ak by ste mali kontakt na nejaku porodnu asistentu v BA a okolie bola by som rada (samozrejme ak s tym aj dana PA nebude mat problem).
(Nasla som si aj porodnicu v ktorej by mohlo byt mozne prezit porod bez tychto zasahou ale dobre vieme ako to tam chodi).

hanka_april
14. okt 2015

@zlaticko118 myslim, ze je tu taka tema aj skupina, skus tam

erienka
14. okt 2015

@zlaticko118 este mozes skusit porod v Heinburgu, len tam to stoji cca 640 Eur na den

zlaticko118
autor
14. okt 2015

@hanka_april dakujem som tam videla rok 2011 tak mi to rpislo take neaktualne ale uz pozeram ze su tam aj zo septembra 🙂

moni244
14. okt 2015

@zlaticko118 ja osobne by som nehazardovala, mne to príde ako obrovský risk

mamjka
14. okt 2015

@zlaticko118 ja ťa nechcem odhovárať sama som nad tým snívala veľa krát...ale oba moje pôrody by skončili veľmi zle ak by som rodila doma maličká sa mi narodila v 35+0tt a musela do inkubátora a pri maličkom až počas pôrodu zistili že pupočná šnúra je krátka.....našťastie roztrhla mne maternicu a maličký bol ok....no ja mam šitú maternicu aj po prirodzenom pôrode....

bosoriak
14. okt 2015

@zlaticko118 Si dospela zena, zodpovedna sama za seba. Akurat uz preberas zodpovednost aj za to, co sa po (a pri) porode stane tvojmu dietatu. Nastuduj si aj prosim mozne rizika a az potom sa rozhoduj. Ani milion pozitivnych skusenosti ti totiz nezaruci, ze prave tvoj porod nepojde bez problemov.
Inak ak si pamatam, tak na SK tusim existuju aj alternativne nemocnice, pozri si aj tu na MK temy ako prirodzeny porod a podobne, vela zien tam pisalo pozitivne skusenosti aj bez rutinnych zasahov lekarov.
Drzim palce!

katkakovac
14. okt 2015

@zlaticko118 ak by sa dalo, ja by som tiez rada rodila doma. Ale tu na slovensku to nie je legislativne podporovane a v pripade komplikacii si zodpovedna za pripadne nasledky. Prave preto chcem rodit v sanatoriu koch, lebo tam ak nechces nastrih a lieky, vyjdu ti v ustrety. Podobny pristup maju aj v banskej stiavnici, tam som bola dokonca pozriet. Na porodnu salu ma nepustili, lebo prebiehal porod, ale zaposobilo na mna, ze porodna sistentka z radostou vykrikla "aha, uz je na svete". Znama tam rodila, nemala ani nastrih, chodili okolo nej, pytali sa co mozu a co nie. Aj toto je cesta...

hope28
14. okt 2015

pôrod doma je podľa mňa úplný hazard... čo ak sa niečo skomplikuje a ohrozíš život dieťaťa? lekári vedia čo robia.. keď to nie je potrebné nebudú ťa nastrihávať a keby aj.. bože však sa zahojíš.. a ak si neželáš aby ti tlačili na brucho tak si myslím, že silou mocou nebudú... mňa pri prvom pôrode nastrihli pri druhom nie a aj tak som musela byť zašívaná.... tu ide hlavne o bábätko si myslím... určite by som to na tvojom mieste neriskovala...

sabina1975
14. okt 2015

@zlaticko118 rodila som tri krat a poviem ti ze ani raz mi nikto netlacil na brucho a nastrihli ma len pri druhom mal cez 4 kg a 56 cm a nikdy by som doma nerodila pretoze nevies co sa moze pri porode stat aj bezproblemove tehu sa moze skoncit tragediou

zlaticko118
autor
14. okt 2015

@bosoriak : chcem pocut skusenosti a nie len tie pozitivne ale aj tie negativne. Sama v tom este nemam poriadne jasno a skusenosti ostatnych pozitivne/negativne snad ulahcia rozhodovanie

hope28
14. okt 2015

@zlaticko118 každý pôrod je iný.. takže si myslí, že ti reakcie druhých mamičiek asi moc nepomôžu

kubobubo
14. okt 2015

Ked mi doktor dal podpisat papier na cisarsky rez pri prvom porode, zazila som najvacsi stres v zivote. Strasny pocit zodpovednosti, ze moje rozhodutie moze pokazit zivot malemu cloveku.
Ako mi potom povedali doktori, normalne by som v zivote neporodila. A to som az do nejakeho 37.tyzdna nemala ziadne komplikacie. 🙂

tyta
14. okt 2015

@zlaticko118 ak sa chces vyhnut zbytocnym lekarskym zakrokom, uvazuj radsej nad sukromnou porodnicou, v BA mas tiez jednu velmi ustretovu k porodnym planom a inym poziadavkam mamiciek. Ja osobne by som porod doma neriskovala.

henikav
14. okt 2015

Tiez si myslim ze porod doma je hazard, ak sa nieco skomplikuje, v nemocnici maju plne vybavenie, doma mozes len cakat ze ta rychlo niekam prevezu a dufat ze to bude dostatocne rychlo. Niekedy o zivote rozhoduju minuty. Napriklad mne sa stav skomplikoval po porode vo chvili ked ma chceli previest zo saly na izbu a som rada ze sme boli v nemocnici, inac by som uz mozno ani nebola a moje deti by boli polosirotky. Bezproblemove tehotenstvo. To som bola ja, ale moze sa stat, ze odozvy dietatka budu slabe, co ak sa mu skomplikuje stav a bude treba urgentny cisarsky? Riskujes 2 zivoty. Podla mna to za to nestoji. Skus sa skor porozpravat s lekarom ake su moznosti, povedz mu jasne co nechces, napriklad ze nechces nastrih, nechces aby ti tlacili na brucho, to vsetko sa podla mna robi len vtedy ked je to nevyhnutne, ale ok, nechces nastrih a ked bude nutny, budes cela dotrhana, myslis ze to bude lepsie? Ak netreba nastrih, staci si to vydiskutovat a neurobia ho.... O tomto hovor s lekarom porodnikom u ktoreho budes rodit

bosoriak
14. okt 2015

@zlaticko118 No to sa ti snazim povedat - je uplne jedno, kto ma ake skusenosti, tvoj porod zalezi od toho, ako na ten proces zareaguje tvoje telo. A to sa predvidat neda nikdy, ani pri viac-rodickach, kazdy porod je iny. Preto sa to riesi v nemocnici, nie preto ze je to choroba, ale preto, ze v priebehu dvoch minut sa stav rodicky alebo dietata moze z bezproblemoveho zmenit na zivot ohrozeny. Chapem tvoje obavy o rutinne zasahy, to je nieco, s cim hlboko nesuhlasim ani ja. Len chcem, aby si uvazila vsetky mozne rizika. Skor si mozno precitaj nazory lekarov na domace porody, nazory porodnych asistentiek a pripadne zachranarov a podla toho si sama urobis nazor. Ked precitas nazory vsetkych "taborov", mozno sa ti viac otvori obzor.

evitka83
14. okt 2015

@zlaticko118 skusenost nemam, ale ak by sa nieco zomlelo, tak si trestnopravne zodpovedna za ohrozenie zivota dietata a to uz su ine opletacky so sudmi, socialkou a pod, u nas je za to basa a je protipravne takto viest planovany porod doma, kazda asistujuca osoba by s tym mala problem, keby ich niekto udal, PA, doktor a pod. Su praktiky ako si popisala vyssie, ale mas pravo ich odmietnut a ak je s tebou partner, a ty nemas silu sa s nimi hadat, tak on ich vie usmernit. Ja som rodila u kocha, rodila som 18 hodin, nikto mi na nic netlacil, nikto ma nestrihal a pred podanim cohokolvek sa so mnou vipred bavili, co preco ako atd... A este moj muz dostal instruktaz, co je ok, co si nezelam a keby som v bolestiach nezvladala hadat sa, je tam na to on 😉 a vsetko dopadlo v pohode...tiez som presurfovala cely net, lebo som sa bala rovnakych veci ako ty a statisticky to vychadza, ze su pristupnejsi akcepyovat tvoje poziadavky v mensich nemocniciach, kde nie je taky frmol a maju na to cas a priestor. Na takej antolskej by si asi nepochodila 🙂... Alebo hladaj skor porodnika, s ktorym mas cas tieto veci prebrat este pocas tehu a ked to neakceptuje, skus ineho...

sissy27
14. okt 2015

ja som rodila prirodzene, v nemocnici, nemala som ani klystír, ani ma nikto nestrihal, nešil, netlačil mi na brucho, nekričal na mňa, a neviem ešte aké katastrofy si počula o pôrodoch v nemocnici... a aby som nezabudla - normálna, "štátna" pôrodnica, ani len úplatok som nikomu nedávala... na starostlivosť od vrátničky až po primára nemôžem pol zlého slova povedať...
a úprimne - radšej by som bola, keby ma nastrihli alebo zatlačili na brucho ak by bolo treba, než keby sa mi dieťa malo zaseknúť v pôrodných cestách alebo by som sa mala roztrhnúť až neviem kam...
som zvedavá, čo budeš robiť, keď ti pri domácom pôrode nastanú komplikácie ☹ potom už ti budú lekári dobrí?

katka.gzd
14. okt 2015

@zlaticko118 na tomto fore podporu nenajdes, keby si chcela nejake info alebo odporucanie na dobru skupinu na FB napis mi ss ;) ja som sa v pokuse o rozumnu debatu na tomto fore na danu temu uz popalila nedavno a nemienim mrhat energiou znova

jaja1979
14. okt 2015

@zlaticko118 Ja mam po troch porodoch, vsetky tri v podstate bezproblemove, len na nejake drobnosti a v zivote mi nikto pri porode netlacil na brucho, vybrala som si porodnu polohu (polohovacie kreslo, rodila som v polosede), akurat ma pri vsetkych porodoch mierne nastrihi. Manzel bol pri porode, dokonca strihal snuru, personal prijemny, dietatko hned pri sebe. V zivote by som nerodila doma, nechcem si predstavit, co by som robila, keby sa nieco skomplikovalo. A hlavne tie vycitky svedomia, keby sa nieco stalo - pride mi to ako zbytocny hazard - tot moj nazor. Nech sa rozhodnes akokolvek - hlavne drzim palce, aby ste boli obaja zdravi...

jalimag
14. okt 2015

Ahoj, mas odvahu, ze si znova otvorila tuto temu. Prednedavnom bola tema Porod doma zamknuta adminom, lebo sa to tam zvrhlo na urazky a hadky - samozrejme kvoli rypalkam, ktore nemaju ani potuchy o tom, o com tocia.
Uplne ta chapem a podporujem. Ja by som dobrovolne rodit do porodnice nesla. V mojich ociach su porodnice brutalne masiarstva, personal nema ani tucha, co je to porod, a uz vobec nie co je prirodzeny porod.
Ja som rodila doma a bol to najuzasnejsi zazitok mojho zivota. Uplne bezproblemovy porod. Dristy o rizikach si nevsimaj, dotycne netusia o com tocia, samozrejme, lebo nic take nezazili. Ak chces pocut skusenosti, konkretne veci, napis mi do IP, sem uz nepridem, nemam zaujem citat tie urazky na moju adresu, ktore sa na mna zosypu hned ako toto postnem. Takze IP. Drzim palce 🙂

emili31
14. okt 2015

@zlaticko118 len tolko moja skusenost:tehotenstvo bezproblemov,este 3 dni pred porodom som vysavala auto..pohodka...porod upne super do 4 hodin na prvorodicku...lekar ma skontroloval-bez nastrihu,bez komplikacii a dali ma na izbu.po hodine sa mi zacla tocit hlava a bolesti v konecniku..dali ma na kozu a do 5 minut som bola na operacke.-vnutorne krvacanie, hematom naplneny litrom krvy..dostala som 2 transfuzie..islo o minuty uz potom.cize rodit doma, by som nestihla do nemocky a uz by som tu nebola...ale ked chces tak to riskni 😒

emili31
14. okt 2015

@jalimag vdaka tym dristom o rizikach ma moja dcerka este mamu...

rica1
14. okt 2015

@jalimag ahoj, zaujalo ma to že porod doma a čo v takych prípadoch ked sa niečo skomplikuje?? ako viete aké má babetko ozvy?? ja som npr skončila na akutnej sekcii kedy hukal monitor čo som mala pripnuty na bruchu na celu porodnu salu , lietali doktori sestričky všetci, čo v takych pripadoch???? ja obdivujem ak sa niekto dá na to zvládnut to doma a naozaj je to každého vec len že čo sa robí v takýchto prípadoch ako som mala npr ja, a pritom všetko sa krásne samo rozbehlo aj som sa otvárala pekne ale zrazu na monitore proste zle a koniec

henikav
14. okt 2015

@emili31 ved prave aj ja som mala podobny problem, takmer som vykrvacala. Az neskor mi lekar povedal ze si fakt myslel ze im odidem na stole. Po porode pol roka na transfuziach krvi, o malu sa od narodenia staral a krmil ju manzel kym som sa pozbierala

evittam
14. okt 2015

@rica1 No čo vtedy - vtedy pôjde do toho mäsiarstva, kde jej bude dobrý aj personál, ktorý nemá ani tucha čo je to pôrod a nebodaj čo je to prirodzený pôrod. 😉
Každý nech sa rozhodne sám za seba, ale nemám rada "drísty" podobného charakteru, keď som sama zažila úžasný prirodzený pôrod v normálnej štátnej pôrodnici, vyšli mi v ústrety, rodila som sama na krásnej novej pôrodnej sále za prítomnosti môjho muža, nikto na mňa nezjapal, bol pri mne normálny študovaný lekár (žiadny mäsiar), nenastrihával ma, netlačili mi na brucho, malého mi hneď priložili, no proste perfektný zážitok - nemôžem povedať nič zlé. 🙂 A taktiež som nikomu nič nedávala - žiadne úplatky a nič som neplatila až na nadštandardnú izbu.

emili31
14. okt 2015

@henikav 😢 😔 to mi je luto...no umna pochybili lebo ma dali na izbu "spinkat" a kebyze si nezazvonim a neziadam vysetrenie tak tam upadnem do komy...no stava sa 😒 ako ja by som tiez chcela rodit v intimite domova, mat dieta pri sebe hned spinave ale hned aby ceckalo...kokos jasne ze hej...ale nestoji mi za to riskovat zivot babatka a aj svoj...

alaguema
14. okt 2015

@zlaticko118 osobne by som si netrúfla, ale chápem, o čo pri domácich pôrodoch ide a stotožňujem s tými princípmi, rovnako aj s presvedčením, že prostredie veľmi vplýva na priebeh pôrodu, každopádne by som ale hľadala pôrodnicu, kde vyjdu v ústrety, prípadne súkromnú kliniku. A okrem toho si myslím, že si sa možno mohla obrátiť na nejaké menšie fórum určené špeciálne tejto téme, lebo tu je veľa, veľa žien, ktorým sa počas pôrodu veci skomplikovali a šlo im o život. Vrátane mňa. A veľmi málo žien, ktoré domáci pôrod podstúpili a ak aj, tak ich skúsenosť ti nebude na nič, tvoj pôrod bude prebiehať možno úplne inak, než pôrody žien, ktoré ti sem napíšu.

bibbina
14. okt 2015

Ahoj, moja cerstva skusenost z augusta, kedy som rodila v Ruzinove- ani nastrih a ani tlacenie na brucho... Mily personal na porodnici, respektovali moje poziadavky, pekne ma usmernovali, co mam robit, kedy a ako dychat a kedy uz tlacit ... Pre mna by bol porod doma velky stres- nie kazdy aj zjavne prirodzeny porod konci len prirodzene ( 3 kamoskam na poslednu chvilu museli robit cisarsky, aj ked chceli rodit prirodzene...) Mojej sestre zachranili malu cisarskym, kedze jej dcerka mala 4x obmotanu pupocnu snuru okolo krku...
Nechcem ta odradzat, ale podla mna mozes viac stratit ako ziskat....
Drzim palce, nech sa spravne rozhodnes... 😉

99zuzula
14. okt 2015

@zlaticko118 ja by som na tvojom mieste skusila prvy porod v nemocnici, uvidis ako tvoje telo dokaze zvladat tu silnu bolest a ci vobec je schopne bez pomoci lekarov a liekov vypudit dieta. Niektore zeny maju slabe brusne svalstvo a mozu tlacit akokolvek dieta nevytlacia. Aj ked je kazdy porod iny, tvoja hlava bude vediet ze to dokazes, dalsie porody mozes potom skusit uz aj doma. A nastrihavanie a podobne postupy mozes odmietnut, nemusis si nosit ani nejaky trapny porodny plan na papieri, staci ked to povies tym trom styrom ludom co budu pri tebe vo "finale". Vela stastia prajem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre