Vaše skúsenosti s epidurálkou

mirkatn
24. okt 2012

mam sice do porodu velmi dalekooo ale uz teraz ma zaujima epiduralka. Vzdy som bola presvedcena ze urcite s nou aj ked mam vysoky prah bolesti a vydrzim hocico, ale nazor jednoho znameho (lekara) ma v tom utvrdil ze urcite ANO. Prosim piste aj vase skusenosti ci uz su pozitivne alebo negativne 🙂 diiiky

sjuzocka
24. okt 2012

Dnes uz viem, ze bohuzial - BOHUZIAL - moje oba porody boli vyvolavane, nasledne s infuziou syntetickeho oxytocinu, s pretrhnutim plodovych blan, aby odtiekla voda, od zaciatku vedene neprirodzenym sposobom (urychlovane, pritom zbytocne). Reakcia mojho tela bola jedna krcovita bolest, kontrakcie s minutovym odstupom od zaciatku a cele som to musela prelezat na chrbte s monitorom na bruchu - preco - lebo doktori to tak chceli, aby to mali "pod kontrolou". Bolesti boli priserne, a nemohla som pouzit ziadne prirodzene prostriedky na utisenie, ako napr. chodza, pohupovanie, masaz atd. musela som to skratka cele prelezat a nedalo sa to vydrzat, jednoducho nedalo. Preco to pisem? Nechcem ta strasit, nie. Len chcem tymto, mozno aj pred sebou, ospravedlnit, ze som doslova zobronila o epiduralku, ktoru som nasledne aj dostala a dostavila sa ulava. Blahorecila som epiduralku ako najlepsiu vec na svete. A to napriek tomu, ze ked mi ju pichali pri druhom porode, pichala mi ju nejaka amaterka, co som samozrejme nevedela hned, doslo mi to az ked sa jej na piaty pokus nepodarilo pichnut ihlu tak ako treba a vystriedal ju jej dozorujuci kolega, ktory uz sa na to nemohol pozerat. Celu dobu pocas pichania som musela byt vo velmi neprirodzenej a pre dieta nevyhodnej polohe, bez pohnutia (kontrakcie samozrejme dalej bezia..), velmi, velmi prehnuta cez cele brusko dopredu, takze som si na brucho doslova tlacila. Tak sa stalo, ze pri tom druhom porode pichanie epiduralky trvalo minimalne dva krat tak dlho, ako bezne (kedze sa nevedela trafit) a za tu dobu moje dieta v brusku zmenilo polohu tak, ze nasledne kazdou kontrakciou priliehalo pupocnik a tak si pridusalo privod zivin a kysliku. Klesali ozvy, zacala panika. To uz je dalej nepodstatne, nastastie to dobre dopadlo, to, ze ma to nebolelo potom ma sice tesilo, ale pocit mojej bezmocnosti nad klesajucimi ozvami dietata bol neskutocny a radsej by som trpela.
Teraz cakam dalsie dieta a na porod sa zacinam pripravovat ovela svedomitejsie. V prvom rade som si ista, ze keby porod nebol vedeny tak ako bol, neprirodzene (hoci podla porodnic nasich uplne normalne), tak by som hadam aj ja lepsie zvladala kontrakcie a epiduralku by som nepotrebovala. Chcem to aspon skusit.. Ziadne zasahy, ziadne vyvolavacky, infuzky, amniotomie atd... ALE. Ak by sa predsa stalo, ze k tomu bude musiet prist, to sa naplanovat predsalen neda, vselico sa moze zvrtnut a budu musiet zasiahnut do mojho porodu, tak urcite si epiduralku dam "do zalohy". S tym, ze bude mi zalezat na tom, kto mi ju bude pichat a pekne si preverim, ci to nie je nejaka studentka co sa zauca!!! Ale ovela radsej by som to zvladla sama. No dobre viem, ze ked ma clovek zosilnene kontrakcie vplyvom chemie a jedine co ma povolene je lezat bez pohnutia pod monitorom tak je naozaj takmer nemozne to vydrzat. Aspon u mna, kazda sme ina.

dadda02
24. okt 2012

https://www.modrykonik.sk/forum/porod/nasledky-po-epiduralnej-anestezii/ Skus mrknut aj sem. Za seba pisem: bola som spokojna.

karamel
24. okt 2012

Tak moj porod prebiehal uplne do bodky presne ako sjuzockin....dali mi vyvolavacku, oxytocin, potom mi pustili plodovu vodu a nic...,,celych 8 hodin ma presne nechali trpiet na lozku s monitorom na bruchu....ja som sa uz odoberala na druhy svet....a nie a nie sa otvorit....pri strasnych bolestiach sa ma konecne doktor spytal, ci nechcem epiduralku....samozrejme ze som suhlasila. Vtedy stala 100 EUR. Dali mi podpisat papier, personal napochodoval a bolo. Strasna ulava....nic som necitila, avsak kontrakcie som mala stale, ale uz sa to dalo vydrzat a neotvarala som sa. Ked malemu zacali klesat ozvy, spravili mi cisarsky rez. Uplne zdravej zene 😠 Takze ja som dopadla takto 😉

powerica1
24. okt 2012

Ja som rodila pred 6 mesiacmi a tiez som si dala pichnut epiduralku moja skusenost je veeelmi dobra necitila som ziadne bolesti. Síce je pravda, ze celkove zavedenie epi. trva trosku dlhsie a si v takej polohe skrutenej a musis tak vydrzat aj pocas kontrakcii ale da sa to. Stoji to zato potom ta ulava. Aj ked mne nakoniec robili aj tak sekciu, cize cisarsky.

luciarobotova
24. okt 2012

Ahoj, predpokladam, ze pojdes rodit do TN ako ja 😉 ...ja som rodila tesne pred Vianocami min.rok a dala som si ju tiez, nakolko som mala 34hod.kontrakcie ☹ ...sice stoji 100€ ale ja by som v tom momente dala aj 1000€ za nu...ale po nej uuuuplne super, nic som necitila ku koncu uz tlaky, potom mi dopichli druhu polku Epi pri zasivani, aj mi to umrtvili ale vsetko som citila, fuuuj ☹ ...a este jedno, davala mi ju super anesteziologicka, mladucka a furt ma zabavala nie ako niektore tam tipy 😠 ...

aknel1985
24. okt 2012

ahojky ja som rodila pred 17 mesiacmi a urcite si ju dam aj pri druhom porode, fakt je to velka ulava ja som tiez len lezala porod som mala celkom rychly od zacatia bolesti trval 6,5 hodiny pichli mi ju ked som bola otvorena na 4 cm na prvykrat bola to rychlovka fakt je to super vec aj ked po nej som sa nedokazala postavit na nohy podlamovali sa mi kolena a mala som triasku strasne mi bola zima , ale ja by som to asi bez nej nezvladla klystyr mi robili vo velkych bolestiach a to som zatinala len zuby .... takze som rada , ze som si ju zajednala rodila som na antolskej prirodzenou cestou aj ked v karte som mala indikovany cisarak kvoli uzkej panve no nakoniec som rada, ze som porodila normalne 🙂

mirkatn
autor
24. okt 2012

@luciarobotova ano urcite pojdem do TN a ked to citam som rozhodnuta to najhorsie prezit s EPI

yennn
24. okt 2012

Ahoj mozno moja skúsenosť sem nepatrí, ale píšem... Epidural som mala zaplatený no nešťastná zhoda náhod či neprofesionalita, o ktorej sa nebudem rozpisovať, spôsobila že mi ju nakoniec nemal kto pichnúť ☹
No patrím k šťastným ženám, rodila som prirodzene a nečakane rychlo, tá bolesť ma sice trochu zaskočila, ale zvládla som to. Asi tým že tá najvacsia bolesť netrvala celé hodiny. Ak by som šla znovu rodiť, zaplatím si ju znovu (človek nikdy nevie), ale pokúsila by som sa jej vyhnúť.

luciferkax
24. okt 2012

Ja som EPIdurálku nechcela, šak načo.... vved to zvládnem aj bez nej... no po tom, čo mi pichli infúziu s oxitocínom, začali tak strašné kontrakcie, že som myslela, že umriem 🙂 v nemocnici mali napísané, že epi dávajú an požiadanie, no záhadne tam neol nik, kto by mi ju pichol, najprv bolo ešte skoro, potom zas neskoro, čudné, záhadnejšie bolo ešte to, že dalším dvom maminám vraveli to isté.. áno, prežila som pôrod bez epi, ale nemám epkné spomienky. nabudúce, ak mi niekedy bude dopriate, tak pôjdem iba s EPI :D

luciarobotova
24. okt 2012

@mirkatn no ale pokial sa budes rychlo otvarat, tak ti Epi nedaju, bo bude zbytocna...u mna cakali vyse 24hod po odtoku kedy sa zacnem otvarat aby mi mohli pri min.4cm otvoreni ju podat.....

mirkatn
autor
24. okt 2012

@luciarobotova no pekne. Ale ved sa necham prekvapit, ako to vlastnenakoniec pojde.Este je to v nedohladne 🙂

luciarobotova
24. okt 2012

@mirkatn Ved to prajem vela stastia a rychly pôrod 😉

mirkatn
autor
24. okt 2012

@luciarobotova diky diky. Co ty vies, mozno sa tam este aj stretneme 🙂))

luciarobotova
24. okt 2012

@mirkatn no ja uz neplanujem dalsie dieta, ten prvy pôrod mi uplne stacil a este teraz mi naskakuje husia koza 😀 😀 😀 😀

lencika
24. okt 2012

ja by som bez epi nikdy nesla podla mna samotyranie bez nej, ale ak to ide rychlo a ani to nestihnes to mas stastie 🙂

sendy182
24. okt 2012

@mirkatn epidurálka ti vyrieši bolesť pri vytlačení bábatka............kontrakcie pred tým troška cítiš..............bez epidurálky sa môžeš pohybovať ak ti to zdravotný stav dovolí......užiješ si celý pôrod...........cítiš všetko............ 🙂

sisinka29
25. okt 2012

aj ja som mala epidurálku a v januári si dám opäť 🙂 o 23tej som prišla do nemocnice a o 2hej som porodila, vravia že pri rýchlom porode netreba, ale pýtala som si, ako prvorodička jednoznačne. teraz stojí 100 Eur, ale pri bolestiach by sme niektoré dali aj 1000 eur 🙂 akurát ma z toho pobolieval chrbát asi 2 mesiace, ale prešlo to

simonka1304
2. nov 2012

Urcite ANO.Prvy porod bol pre mna,co sa tyka bolesti brutalny,kedze som dost citliva na bolest. Pri druhom som uz mala epiduralku a doteraz cakam kedy mi naskocia bolesti a to ma mala uz 2roky. 😀 Proste parada. Akurat,ze ked nemas bolesti,nevies poriadne tlacit,to je tak jedine minus. Aspon u mna to tak bolo.Prajem Ti, nech Ti to dobre dopadne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre