Žiadali ste po narodení dotepat pupočník?

26. feb 2023

Žiadali ste po narodení dotepat pupočník? Citala som ze by sa nemal prestrihovat hned po narodení bábätka ale počkať aspoň 3 minuty. Rozmýšľam ze si ti dam do pôrodného plánu...
Ďakujem

danyelia
26. feb 2023

Ahoj, ja som nemala žiadny pôrodný plán, v tomto absolútne dôverujem lekárom, dôverujem im viac, ako nejakým článkom... 🙄

aliaray1
26. feb 2023

Urcite. Ja som ani nestihla plan odovzdat, poprosila som a spravili to bez problemov. Vraj u nich rutina.

anavixy
26. feb 2023

Ano, samozrejme, v dnesnej dobe je to uz takmer standard aj bez porodneho planu. Urcite si to tam napis 🙂
Dotepanie pupocnika je prospesne pre dietatko, dostane tak krv, ktora mu patri, tym sa znizuje riziko anemie u babatka. Pupocnik niekedy tepe chvilku, par minut, niekedy dlhsie, urcite kazda minuta tepania je dobra.

klip0
26. feb 2023

Nežiadala, nechali dotepat automaticky. Keby ale rodím v nemocnici kde to nerobia, tak o to požiadam

rk123
26. feb 2023

nechali dotepat automaticky

snehulak77
26. feb 2023

Nežiadala, mala som akútnu sekciu, v celkovej anestéze, pôrodný plán žiadny a aj tak automaticky nechali dotepat. Bolo to výborné rozhodnutie lekára, pretože malý po odneseni od stola prestal dChat, 2 minúty ho rozdychavali, ale takto mal aspoň okysličenu krv (mozog) a nemal ani potom nedostatok hemoglobínu, ako býva pri predcasnoiatkach. Môj pôrodník ale vedel, že nechcem transfúziu, strážil si to, tak možno aj preto to automaticky urobil, neviem.

doriiis
26. feb 2023

Ja som žiadala o odber pupočníkovej krvi

tani777
26. feb 2023

Pri mladsej ano,dohodla som si to s porodnikom,ze chcem nechat dotepat..dietatku sa tak vrati az 1/3 objemu krvi,co je naozaj vela,ked si vezmes,aky objem ma take male telicko..pre porovnanie,dospelemu cloveku pri darovani krvi nevezmu viac ako 450ml,lebo viac by bolo riziko,ze je to velka krvna strata,a to dospely ma cca 4-5 litrov krvi...niektori zdravotnici este radi strasia tym,ze deti s dotepanym pupocnikom maju horsiu novorodenecku zltacku,ale teda moja mladsia s dotepanym nemala zltacku vobec a starsia nemala dotepany pupocnik a bola zlta este dost dlho

tanyan
26. feb 2023

Ja som požiadala a nechali dotepať. Síce mala trochu žltačku, ale vedela som, že to súvisí s dotepaním, zvládli sme to bez liekov a bez ťažkosti.

sasanka605
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
panda21
27. feb 2023

Ja som pre istotu povedala dopredu, pri staršom prestrihli hneď, pri menšej mi kázali chytiť pupočník aby som sa presvedčila, že už netepe 🤗

biibiana
27. feb 2023

@tani777 u nas to bolo tiez presne tak
1. dieta nemalo dotepany pupocnik - zltacka, anemia do 1.roka.
2 a 3. dieta MALO dotepany pupocnik - nemali zltacku. 🙂 Mozno nahoda ?

tani777
27. feb 2023

@biibiana nemyslim si,ze je to nahoda 😊

anavixy
27. feb 2023

@biibiana urcite nahoda 🙂 ono to nie je strasenie, je to fakt, pri dotepani pupocnika je 10x vyssie riziko vzniku novorodeneckej zltacky alebo vyssich hodnot bilirubinu. RIZIKO, nie istota, ze ju bude mat. Novorodenecka zltacka je bezny stav a podla mna to teda nie je dovod na nedotepanie, sice ano, vela odberov, infuzie, fototerapia a odlucenie, ale stale lepsie ako anemia (ktoru ale tiez nemusi mat kazde dieta, ktoremu pupocnik nedotepe) 🙂

eruliena
13. jún 2023

@tani777 môžem sa opýtať, ako dlho ste nechali pupočník dotepat? Či úplne? Koľko to trvalo? Tiež sa totiž bojím žltačky, tak zvažujem požiadať aspoň 3 minúty, ale stále váham, či nenechať úplne. Manžel má niečo s pečeňou, preto nechcem riskovať, ak by aj bábo malo po ňom zvýšené hladiny bilirubínu. Ide mi o ten čas, koľko teda asi žiadať... Keby som vedela o viacerých prípadoch, že nechali úplne dotepat a bábätká žltačku vôbec nedostali, bol by to pre mňa silný argument ísť do toho

tani777
13. jún 2023

@eruliena neviem,okolo 5 min to trvalo,chytila som a citila,ze uu nepulzuje..urcite nechaj uplne,ma to viac vyhod ako nevyhod 🙂

sasanka605
13. jún 2023

@eruliena no tak ti poviem - prve dve deti som ziadala aby nechali dotepat a mali poriadnu zltacku. Maly bol ako pomaranc dva mesiace. Pri tretej som pravdupovediac uz bola taka unavena ze hned strihli a nemala zltacku vobec.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre