Komplikácie po nástrihu hrádze.

ludka_matus
14. aug 2019

Ahojte mamičky. Pre niektorú z vás možno banalita ale pre mňa je to psychický problém.
Môj maličký nemal ani 2,5 kila keď sa narodil. Vonku bol na dve zatlacenia. Cvičila som aj s aniballom. Pôrod bol krasnyt až na nástrih. Ak som povedala, že si nástrih neželám tak lekárka bola veľmi drzá a vravela že prvorodičkám ich robí vždy. Ak by som vedela, že to tak dopadne vybavím si lekára.
A nevravím ešte o tom, že sa mi steh zapálil a rozchadzal. Jednoducho sa neviem z toho dostať. Necítim sa ako žena ale ako nejaký dobytok, čo nemá svojprávnosť.
A ešte vždy mám bolesti aj pri sexe takže už ani v tej oblasti to nie je ono. Manžel to síce chápe ale niekedy sa až bojí mať sex.
Áno, sú dôležitejšie veci ako to, že je malý zdravý a že sú aj horšie prípady ale to bola jediná vec ktorú som si pri pôrode nepriala.
Ďakujem za povzbudivé komentáre a možno rady ako sa dať dokopy.

arcticcode
14. aug 2019

Na moju tiez v porodnici tak blacali, jak keby to robila naschval.

krissmac
14. aug 2019

Pokial si si to nezelala, tak nerozumiem dovodu nastrihnut, pokial nebol nejaky problem. Ale stalo sa uz. Prvorodeny sa takisto narodil ani nie 2 a pol kilovy, no takisto ma nastrihli. Vyse hodiny ma len sili zvnutra aj zvonka. Avsak, nebrala som to tragicky, za chvilu sa to zahojilo. Problemy som s tym nemala ani nemam a to som uz aj po druhom porode v roku 2017, ked sa mi narodil druhy syn a bol o kg tazsi a o dost vacsi a nenastrihli ma. Pokial pocitujes bolest, skus sa poradit s gynekologom o dalsom postupe. Nemoze vam to s muzom zneprijemnovat vase spolocne chvile. Mozno by pomohla masaz hradze, pocas sexu sa dobre uvolnit a nemysliet na ten nastrih, psychika tiez robi svoje. Snad ti tu napisu zeny, ktore maju podobnu skusenost ako ty, co im pomohlo atd. Drzim palce 🙂

krissmac
14. aug 2019

Este by som chcela dodat. Neviem ako dlho si uz po porode, ale casom sa aj psychika zlepsi, jazvu nie je vobec vidiet ani citit. Ber to tak, ze vela z nas si presla nastrihom, dokonca pri druhom porode som si ho sama pytala 😀 kedze druhy syn bol o dost vacsi ako som uz spominala, nevedela som ho uz z vycerpania vytlacit. Nastastie mi ho neurobili. Vobec sa necit pre to zle. Stale si to ty a aj budes 🙂 neboj, cochvila na to "zabudnes"

ludka_matus
autor
14. aug 2019

@krissmac ďakujem za slová. každý deň s tým nejako bojujem. Po pôrode som 4,5 mesiaca.

kvjetecko
14. aug 2019

tiez nastrih, nasledne ruptura posvy ( mala som ist cisarskym, ale doktorovi v sluzbe sa nechcelo...) co sa sexu tyka - po case sa ti to urcite zlepsi, musis vydrzat. ale nie je to otazka par tyzdnov, ale na dlhsie. ja som to mala horsie, tak umerne k tomu sa predlzil cas na uspokojivy sex.

martuska005
14. aug 2019

@ludka_matus bežne lekári nastrihuju hradzu okolie ma farby vedia kedy sa koza rotrhne a ako si vravela každá prvorodicka je strihana a tým sa predide roztrhnutiu ktore sa môže až ku konecniku čo je ešte bolestivejsie a hojí sa to dlhsie

bell_28
14. aug 2019

Mala som presne ten isty problem, prvorodicka, nastrih, nasledovala psychika, lebo vsetko bolelo, nielen pri sexe, ale este aj ked som syna kojila to bolo narocne. Vsetko sa zahojilo, ked mal syn 7 - 8 mesiacov. Trva to dlhsie, prajem vela trpezlivosti.

ukulela
14. aug 2019

@martuska005 vies, k tomu beznemu nastrihu u prvorodicky, mna takto bezne nastrihol - az po konecnik, po porode mi personal povedal, ze ma nastrihol az prilis, ze tak velmi nemusel ... kamoska, prvorodicka, rovnako stara akoja - ta ista porodnica, ina porodnicka, bez nastrihu. moj druhy porod - tiez bez nastrihu. trocha som sa roztrhla, ale dok nesomral, nekritizoval, normalne zasil ... takze velmi zalezi od pristupu lekara a jeho ne/skusenosti a ne/ochote viest porod co najviac prirodzene ...
@ludka_matus k tomu sexu, ak ta boli, nesil sa, samo to nemusi prejst. ja som si teraz kupila vaginalny gel s kyselinou mliecnou (je aj s kys hylauronovou) - po prvom porode som nemala take problemy a zly pocit pri sexe, pri druhom je to horsie .... snad mi ten gel pomoze.

stanulienkat
14. aug 2019

No ja som mala tu smolu,ze ma nenastrihli... Nebudem vam opisovat,ale co by som ja za to dala. Usetrila by som si 6 mesiacov utrpenia. Takze vsetko ma 2 strany k spokojnosti vam 100% nikyo nevyjde. Ti lekari asi vedia,co robia.

ukulela
14. aug 2019

@stanulienkat no nie vsetci, ak ta nenastrihli, tak asi tiez nevedeli ... ja som sa aj pri nastrihu dotrhala - ale vnutri a strasne. (maleho tlacili von). nastrih ma byt odpostatneny, nie rutinny zakrok. skoda, ze velka cast lekarov ma zenu len za tu "skatulu na pase", co z nej treba vytiahnut to dieta :(

ludka_matus
autor
14. aug 2019

@bell_28 som rada že sa našiel niekto kto prežíval to isté. Čiže môžem veriť že sa to zlepší 🙂

ludka_matus
autor
14. aug 2019

@ukulela áno veľmi záleži od lekára. Mne dokonca spolubývajúca povedala aby som sa obrátila na dohľad lebo bolo tam viac problémov zo strany pôrodníka. Iný lekár ktorý tam bol tiež vravel, že on by nástrih nerobil.
A poobzeram sa po tom géle o ktorom píšeš, snáď pomôže. Aj tebe 🙂

shilla23
14. aug 2019

@ludka_matus ja mam tiez 4,5mesiaca po porode ale zial cisarskym boli komplikacie no a ver mi zeby som si to s tebou rada vymenila aj ked dole mozno som ako predtym ale stale nemam cit v podbrusku akurat jazva ma den co den stipe .. o tom aka bolest to bola prvych 8tyzdnov ci uz dojcenie a zavin (to bolo bolestivejsie ako po 14tich hodinach sa postavit).. po porode mi nemal kto pomahat moj vedel byt len par dni s nami.. ale nevesam hlavu viem ze to bolo nutne a som vdacna za maleho.. zenske telo po tehotenstve a porode uz nebude take ako predtym to si treba uvedomit.. aj ked prejdu roky stale bude nieco co predtym nebolo ale zato vsetko to stoji 😊

luciavivienkina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ladyvi
14. aug 2019

Rutinne sa prvorodicky nenastrihuju. Ale dobry lekar ma odhad kedy musi, kedy nie. Mna nemusel, trhlo ma, ale pravdepodobne nebolo by sa to stalo, keby som pocuvala porodnika. Kazal netlacit, chcel ju uz len jemne povytiahnut, ale ja som naopak zatlacila a mala vyletela a vtedy trhlo. Pri druhom tiez nestrihali, trhlo velmi jemne o 3 dni som bola fit. Nerobi sa to uz rutinne,asi iba ak je doktor tvrdohlavy.

diana20
14. aug 2019

@martuska005 mne príde logické, že keď kožu alebo hocičo iné, napríklad tričko, nastrihneš, tak sa roztrhla ľahšie.. pri mne to tak bolo, prvý pôrod, nastrih a roztrhnutie po konečnik, ako píšeš a druhý pôrod bez nastrihu, malé natrhnutie,v ten istý deň som mohla sedieť v pohode.. nie je to žiadne pravidlo, že prvorodicka musí mať nastrih.. zijem vo francúzsku a nastrih nerobia kym to nie je nevyhnutné.. bohuzial som pri prvom bola ešte na Slovensku..

ladyvi
14. aug 2019

@ludka_matus rozumiem, ze ta to trapi. To sa tazko vytlaca z hlavy, ale treba si to vsugerovavat stale, ze to nie je dolezite a ze jediny, kto ta vnima ako nejaky dobytok si ty sama a to snad nechces. Ved ten lekar u o par dni nevedel, kto si ani ako sa k tebe spraval. Si mu uplne ukradnuta v podstate. Takze zbytocne tomu nevenuj pozornost, mas zdrave dieta. A su horsie pripady, kedy skoncia zeny s plienkami co ich tak potrha. Zabudni na to.

martuska005
14. aug 2019

@ukulela tak to je ked to prehnali ja som teda rodila len 1krat pred 9 mesiacmi bola som potrhana aj nastrihnuta ale tak za 3 týždne mi už bolo lepsie a tiež som rátala s tým že ma nastrihnu

martuska005
14. aug 2019

@diana20 druhý pôrod je asi lepsi ze?? S tým ja ešte skusneost nemám ale tak dúfam že čoskoro budem mať. Tak ja sa zas spolieham že lekári vedia kedy a ako nastrihnut ja ako laik tom im nechcem do toho kecať ked nemám ani školu ani nic. Tak ale slovensko a francúzsko sú iné kraj8ny a v každej je to ine

diana20
14. aug 2019

@martuska005 väčšinou vraj lepší a jednoduchší druhý, pre mňa ťažší, dlhší a bolestivejsi, nechcela som epiduralku a musela som inak by som odpadla..😕

martuska005
14. aug 2019

@diana20 ouha tak to ti nezavidim ja nemám s čím moc porovnavat..ale tak ak sa nám ďalšie podarí asi sa budem bat 😕😕

katkabg
14. aug 2019

Babyyy ja mam zas probkem ze som rodila cisarskym a som 9 rokov po porode a pri sexe stale sa citim tesna a uuuuuzka aj muz mi to vravii a ten sex na zaciatku je taky ako.keby som panna bola 😂

evelyn226
14. aug 2019

Rodila som ako prvorodička a mala som nástrih. (dúfam že teraz sa mu vyhnem 🙈) Nemusela som mať ale vtedy mi to neprišlo podstatné a ani teraz. Už je tomu skoro 3 a pol. roka. Ale! Keď som si spätne vybavila pôrod po XY krát problém bol, že sestrička mi hneď na začiatku zatlačila na brucho a malého posunula, čím sa stalo to, že ma syn vnútri roztrhal. A nakoľko som nevládala chcela som cisársky od únavy a vyčerpania... doktorka sado mäso čo ma potom zašívala mi vynadala čo si myslím, že ešte budem pekne krásne tlačiť že za chvíľku je vonku. Na to ma nastrihli keď som tlačila a malý vyliezol von. Neviem vám to lepšie opísať ale viem, že keby na to posledné zatlačenie vydržali nemuseli ma aj strihať. Ale zase neviem ako by ma zašili zvnútra... S jazvou som nemala problém až 2 týždne po pôrode ako som si sadla a chcela vyložiť nohy roztrhla som si 2 stichy. Samé sa to zahojilo paráda krásna jazva ikeď občas keď si ju vidím je mi do plaču ale prejde to a ide sa ďalej... Asi rok ale trvalo kým sa vnútro môjho rozkroku zahojilo tak ako bolo pred tehotenstvom. Mala som tam hrozne kopce a nepríjemné mi bolo mat sex s partnerom ale jemu to nevadilo. Jedine čo ma bolelo po pôrode, že som si nevedela sadnúť bola zlata žila... Riadne bolesti som mala 4 a pol hodiny z toho 2 a pol hodiny na sále čo sme čakali kým sa ešte otvorím na tých 10cm (9cm asi nestačilo 😁) a čo som už tlačila to nemám pojem koľko trvalo ale prišlo mi to ako večnosť... Toľko z mojej strany...
Samozrejme všetko sa pre niečo deje i keď niektoré veci by sa fakt nemuseli... 🤔 Čo sa týka nastrih hrádze, pár dní dozadu som čítala od jedného Dr pôrodníka, že dnešní lekári si zaužívali prvorodičkam robiť nástrih aj keď to vôbec nie je potrebné. Neviem ako vyzeráš akú máš panvu ale 2,5kg dieťa by si porodila bez nástrihu to mali vedieť aj oni a netlačí sa ani na brucho čo je tiež dnešnej dobe zvyk. Syn mal 3,6kg rodila som 3dni po termíne a je to normálna váha. 50cm a 3,5kg je normálna detská váha. (samozrejme záleží aj od rodičov, výška, zdravie atď). Moja mama je malá a ma úzku panvu a mňa aj brata keď rodila "vyplula" s váhou cca 3,5kg - 3,8kg už si presne nepamätám.
A sex? Si krátko po pôrode 4 a pol mesiaca. Ja som ešte o sexe ani nesnívala ani muž lebo sme sa venovali synovi, a hlavne on chodil do roboty... Asi keď malý mal pol roka plus tak sme si našli na seba chvíľku a cítili sme sa hlavne ja akoby to bolo moje poprvé... Ale držím palce

pininka1
14. aug 2019

@katkabg ja mám presne to isté a to som po troch cisárskych, aj moja gynekologická mi vždy vraví že zvnútra som akoby som bola ešte panna.

bobula46
14. aug 2019

Ja som napríklad ani nevedela že sa to dá odmietnuť prípadne povedať že to nechcem. Ale teda ja som necvicila ani s annibalom, nič. Syn sa narodil a nastrihli ma. Ale doktor mi povedal že pokiaľ nezdvihnem zadok ale zatlačím ho do sedadla tak nebude treba, lenže ja som pri tlačení zdvíhala zadok a tak ma musel nastrihnut. Aj sa mi za to ospravedlňoval ale teda mne to nevadilo. 22:43 sa narodil malý a ja som ráno fungovala, v pohode sedela na stoličke, ani so sexom nebol časom problém.
Každopádne pokiaľ si to nejaká pacientka neželá a je si 100% istá že to zvládne bez nastrihu tak to má lekár rešpektovať, zas na druhej strane možno keby nemala taký prístup a len by ti lekárka povedala že sa ospravedlňuje ale bez nastrihu to nepôjde, že sa potrháš asi by si sa cítila lepšie.
Držím palce aby si sa zotavila čo najrýchlejšie a aj psychika aby bola v poriadku ❤️

ludka_matus
autor
14. aug 2019

@ladyvi ďakujem veľmi pekne za slová. A áno máš pravdu, môžem byť rada že som neskončila horšie 🙂

ludka_matus
autor
14. aug 2019

@bobula46 áno keby lekárka povedala že musí. Len toľko čo som vyliezla na kozu, napojili má na monitor a hneď nástrih. A pri šiti sa jej pytam či bol potrebný keď som ho nechcela. Môj malý bol fakt maličký. A ona iba prvorodickam ich robím. Viem že niekedy je potrebný a pomôže ženám ale ja nie som žiadne žieňa, nie som drobná, ani chudá,... No ten prístup

ludka_matus
autor
14. aug 2019

@evelyn226 nezávidím ti tvoj pôrod. Môj bol krásny. Naozaj mám takmer na všetko krasne spomienky. Ani neviem ako a malý bol na svete. Jedine psychika neuniesla ten nástrih. Ale keď čítam tie rôzne príbehy dopadla som dobre. Len to musím asi v sebe lepšie spracovať. Hoci mi to ide ťažko.
S jazvou mám do dnes problém ešte, stipe, bolí, svrbí. Ale ako píšeš 4,5 mesiaca je krátko tak dám tomu ešte čas.

ludka_matus
autor
14. aug 2019

Dakujem mamičky za vaše slová a príbehy z porodnej šály. Na pôrod mám takmer iba krásne spomienky. Malý má nevytrapil až veľmi cakala som niečo horšie 😁. Len ten nástrih musím spracovať. Ako píšete niektoré prešla ešte krátka doba tak dúfam že to bude lepšie 🙂

vedvieskto
14. aug 2019

@ludka_matus čo vyrieši úrad pre dohľad?
Úrad pre dohľad hodnotí, či zdravotná starostlivosť bola adekvátna, na nástrih neexistuje žiadne doporučenie či dávkovanie ako na lieky alebo na operáciu, rodila si a bol nástrih, rana sa zahojila aj keď s komplikáciami, ale úrad na tom nič neuvidí zlé

Sú lekári, čo strihajú rutinne, sú lekári, čo nestrihaju, skôr je to o mentalite, vymrie generácia porodnikov, čo si myslia, že treba strihať a tento fenomén pomaly ubudne ale vždy budú nespokojné rodičky

A sú prípady keď nástrihy bolia aj rok, ale tak isto môže bolieť aj cisársky, každé telo je iné a hojí sa inak, ja želám pevne nervy a dúfam, že sa to časom zlepší

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre