Ktorý lekár toleruje právo pacientky odmietnuť vyšetrenia?

nikiflinstone
18. jan 2013

Ahojte, hladam tolerantneho lekara, ktory ma nebude nutit do ultrazvukov, vaginalnych vysetreni ci testov, ktore ja nechcem - ako tripple, glukozne testy atd. Mate s nejakym takym gynekologom skusenosti? Dakujem vopred velmi pekne za vase rady! a V BRATISLAVSKOM KRAJI, prosim!
S laskou, Niki

andrejka1983
18. jan 2013

@nikiflinstone ahoj, a možme vedieť prečo odmietaš vyšetrenia?....ved sa nerobia pre zábvu lekárov ale pre to aby pomohli včas odhalit ak by nebolo niečo v poriadku a tak včas aj zasiahnut ( nasadiť prípadnu liečbu)aby sa tebe ani bábatku nič nestalo 🙂

lalinko2010
18. jan 2013

@nikiflinstone na to máš jednu odpoveď - nechoď k žiadnemu lekárovi, nebudeš mať žiadne vyšetrenia, len v čase pôrodu prídeš do nemocnice a odrodíš. je to problém pre tebe?

marcelatje
18. jan 2013

@nikiflinstone Tiež ma napadlo že načo v takomto prípade vlastne chodiť k lekárovi? 😕

uhnakova
18. jan 2013

myslim, ze tieto testy mozes odmietnut u hocikoho. Ale pozor, neodmietaj pravidelne kontroly raz za mesiac v tehotenstve, inak Ti doktor po sestonedeli nepotvrdi ziadost o priplatok k prispevku na novorodenca, ktory je vyse 600 Eur.

leanax
18. jan 2013

s takýmto zmýšlaním budúcej mamičky som sa ešte nestretla.... príde mi to čudné... (čo si jehovovi svedok)? 😨

habibi78
18. jan 2013

@nikiflinstone a preco tieto testy nechces? lebo kazdy lekar bude chciet zdovodnenie....a neviem...v pripade ze nastane problem....budes potom chybu hladat v lekarovi?

ewca
18. jan 2013

Vies, vsetky tie vysetrenia sa robia z isteho dovodu... predpokladam ze tripple a ine gen.testy odmietas, lebo tvoje babatko by ste asi chceli aj v pripade ze by nebolo celkom v poriadku... vaginalne vysetrenia su ti pravdepodobne neprijemne, co je tiez logicke a asi si myslis ze pri UZV vysettreni ziarenie negtivne vplyva na babatko, glukozovy test je sice neprijemny, ale v pripade, ze by si mala zle vysledky si v ohrozeni aj ty aj babatko a to by si iste nechcela.... ina vec je ale, ze povinne prehliadky pocas tehotenstva maju opodstatnenie a ak ich nebudes absolvovat, nebudes mat narok na viacero prispevkov ako je napr. prispevok pri narodeni dietata, kde lekar potvrdi, ze si na prehliadky chodila pravidelne.... taktiez ked nebudes mat tehu knizku, v porodnici sa nebudu vediet pripravit na porod na 100% .... zvaz to, ziadny lekar ti isto nebude robit ziadne nepovinne vysetrenia, ktore nie su vzaujme teba a tvojho dietata....

susanerose
18. jan 2013

To je prinajmenšom nezodpovedný prístup voči samotnému dieťatku, namyslíš? Veď tie vyšetrenia sú bezbolestné a veľakrát vedia zachrániť život bábätku. Nechápem ťa.

uhnakova
18. jan 2013

odporucam najst si nejakeho statneho lekara s nie velmi vybavenou ambulanciou, tj. aby nemal ultrazvuk. Tripple testy a glukozove testy odmietaju aj ine baby. No a vaginalne vysetrenia, pripadne nejaky odber krvi by si mohla vydrzat kvoli tym 600 Euram, ako som spominala vyssie 🙂

moon1979
18. jan 2013

@nikiflinstone
pokiaľ odmietneš chodiť na pravidelné poradne, jednak ohrozuješ seba aj dieťa a jednak sa pripravíš o príspevok pri narodení dieťaťa čo nie je zanedbateľná suma ... ten je totižto podmienený aj potvrdením lekára, že si pravidelne chodila na prehliadky počas tehotenstva ...

jedine tripple test je taký, čo by si mohla v klude odmietnuť, ak ti je jedno, ako by dopadol, že by si si dieťatko aj tak nechala, ale ostatné testy sú dôležité ako pre tvoje zdravie, tak aj pre zdravý vývoj dieťaťa ... glukozový test sa nerobí pre srandu králikov, teba to nestojí nič, len vypiť sladkú vodu a nechať si 2x odobrať krv ...

uvedom si, že v tehotenstve si zodpovedná už za dva životy, preto sa pokús správať zodpovedne ... už len kvôli dieťaťu ...

bluerose
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cicimotinka
18. jan 2013

...práva pacientky??? a kde je právo dieťaťa na zdravý vývoj??? ... 😒

andrejka1983
18. jan 2013

napadlo ma ešte, že ak hladáš lekára čo ťa nebude nútiť do takých vyšetrení ako ultrazvuk, vaginalnych vysetreni ci testov, ,tripple, glukozne testy atd....tak poznám jedneho dobrého zubára 😀 😀 😀 ....to bol vtip, sorry 😝 😀

vefi89
18. jan 2013

povinná je akurát prehliadka u gyn, všetko ostatné môžeš odmietnuť. či sono, glukózku, a pod. takže ešte raz POVINNÁ JE LEN PREHLIADKA U GYN

sepkev
18. jan 2013

tak tomuto fakt nerozumiem - nie som síce ešte mama, ale príde mi to tak, ako keby si od gynekologa pri preventivke chcela, aby Ta vysetril len pohladom a od zubara, aby Ti nasiel kaz pohladom do očí, proste to nechapem, to je cele...

hajajanka
18. jan 2013

Nechod k ziadnemu lekarovi a aj porod sama doma. Co ti mam na toto povedat???

ewca
18. jan 2013

@vefi89 No toto je sice pravda, ale co bude ten lekar na tych prehliadkach akoze robit? Pozrie sa na nu, odvazi ju zmeria jej tlak? a to je vsetko, mozno popocuva srdiecko?

hajajanka
18. jan 2013

Ja mam pocit, ze teraz je taka velka moda nedat si robit sono, vysetrenia, odbery. Naco je toto dobre? Co z vas ubudne, ked vas prehliadne lekar. Btw. mne lekar ani raz nerobil vaginalny utzv. pocas tehu, vzdy len cez brusnu stenu a ani som nebola vaginalne vysetrena. Vsetko bolo vidno na utzv. Ale ked som prisla na pohotovost s krvacanim, ani by som nedovolila pipnut, ked mi robili vaginalny utzv. Bolo to pre moje dieta a pre neho by som urobila vsetko na svete.

moon1979
18. jan 2013

@hajajanka a ako skontroloval stav krčka ked ťa vaginálne nevyšetril ani raz?

vefi89
18. jan 2013

@ewca to sa mňa nepýtaj, ja som len odpovedala na otázku 🙂 mala by si sa to pýtať zakladateľky 🙂

ewca
18. jan 2013

@vefi89 jej som uz svoj nazor napisala

hajajanka
18. jan 2013

@moon1979 cez sono je krasne vidiet stav krcka - ci je zatvoreny, ci je skrateny a pod. Ja chodim Cunderlikovi a u neho to vidi aj pacientka na velkej obrazovke a da sa to fakt rozoznat dokonca aj mne ako laikovi 😉

moon1979
18. jan 2013

@hajajanka aj vo vysokom štádiu tehotenstva? kedy už nehovoríme o pár centimetrovom plode v maternici? zvláštne 🙂

hajajanka
18. jan 2013

@moon1979 Ano, aj vo vysokom stadiu tehu. Ked je dobre sono, tak to ide.

fialkaa
18. jan 2013

@nikiflinstone

cisto teoreticky: co urobis, ked dostanes tehotensku cukrovku a nebudes o nej vediet, kedze neabsolvujes glukozovy test? vies o tom, ze mozes ohrozit seba aj dieta?

mne zistili par tyzdnov pred porodom streptokoka. tesne pred porodom musim uzit ATB. pre mna ten streptokok nebezpecny nie je, ale ak by sa pocas porodu preniesol na babo, mohlo by to mat fatalne nasledky. co by si robila, keby si dane vysetrenie nepodstupila a nedajboze by si ho tiez mala?

nikiflinstone
autor
18. jan 2013

Damy, ja som sa nepytala na vas nazor, ale seriozne na odporucania na lekara. Tripple test mi vzhladom na jeho nepravdepobodne vysledky pride zbytocne a akykolvek by vysledok bol, moje rozhodnutie to nezmeni a kedze o tie testy sa neda 100% opierat, nerozumiem, preco by ho bolo treba podstupovat. Dalsia vec je, ze sa 3 roky uspesne vyhybam cukru a nechcem do seba naliat humus, aky treba vypit na glukozne testy. To nie je sebectvo, ale zodpovednost za vlastne telo. Ultrazvuk nepovazujem za dolezity na kazdej jednej prehliadke a po poslednom vaginalnom vysetreni som sa 3 tyzdne zbavovala vyrazok na vagine. Neodmietam zdravotnictvo, ale hladam toleranciu a lekara, ktory vie slusne a trpezlivo vysvetlit, co je to a to vysetrenie, jeho relevantnost a neznervoznuju ho inteligentne otazky. Ale ked niekam pridem, objedna ma na 10 vysetreni bez vysvetlenia na co a preco a ci vobec s tym suhlasim a pri pokuse zistenia o co ide znervoznie a povie smiesny argument - je to povinne, pri com sam je vedomi, ze nie je.
a srdiecko sa da pocuvat aj zvonom, nie len ultrazvukom, ktory nepovazujem za nevyhnutny pri kazdej kontrole.

Tot, dakujem za vase nazory a predsudky, o ktore som neziadala a prajem vam a vasim dietkam vsetko len to dobre a krasne,
pa

ninan2
18. jan 2013

@nikiflinstone ja len ze ten prispevok pri narodeni a ostatne prispevky urcite dostanes, podmienkou je totiz iba ucast na povinnych prehliadkach 1x mesacne od 4. mesiaca (takto presne je to tam tom tlacive napisane), nehovori sa tam nic o obsahu tych prehliadok, realne sa tam staci len ukazat, dat sa odvazit a zmerat tlak a povedat ze nemas ziadne problemy... ze citis pohyby a nemas napuchnute nohy a pod.

vroni
18. jan 2013

@nikiflinstone, skoc k lekarovi z opacnej strany hranice 😎 Glukozove testy sa nerobia vobec (kym o ne nepoziadas sama alebo nemas "vhodnu" rodinnu predispoziciu), testy mozes odmietnut uplne bez problemov, robi to tu vela zien a nikto sa necuduje a vela lekarov pocuva automaticky ozvy dietata takym drevenym lievikom (on ma svoje odborne meno, ale neviem uz ake).a nie cez uzv. Vaginalnym vysetrenia sa asi uplne vyhnut neda, len obmedzit na minimum...

mata128
18. jan 2013

ani jeden normalny lekar si take nieco na seba nezoberie...a ak hej,tak to uz je podla mna zanedbanie lekarskej starostlivosti.To nie je ako so zubom,ze ked nechcem a zub ma neboli,tak k zubarovi nejdem...

hradnapani
18. jan 2013

myslim, ze zakladatelke nejde o pausalne odmietanie vsetkych vysetreni, ale iba niektorych, ktore snad po
riadnom zvazeni chce odmietnut, lebo ich nepovazuje za podstatne, spravne, alebo neviem ake z jej vlastnych dovodov.

@nikiflinstone uz tu boli taketo debaty a takmer vsetky odpovede sa tocili iba okolo nechapavych postojov.
V zasade, kazdy lekar musi tolerovat tvoje rozhodnutie, ale ty na oplatku a jeho ochranu musis podpisat, ze to a to vysetrenie odmietas na vlastnu zodpovednost. A fakt asi vyhladat lekara, ktory nema utz v ambulancii... takze skor na sidliskovych strediskach ako na poliklinikach...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre