Podporte otvorený list na podporu MUDr. Kaščáka

dulkagabulka
22. júl 2015

V pondelok sme sa z novín dozvedeli, že prednosta pôrodnice v Trenčíne Peter Kaščák bol odvolaný. Ako dôvod poslúžilo natáčanie videoklipu na prázdnej pôrodnej sále. Odvolania sa verejne zastával aj MZ SR, označujúc Kaščákovo počínanie ako neospravedlniteľné. Je to práve Ministerstvo, ktoré ignoruje systémové problémy slovenského pôrodníctva, je to ministerstvo, ktoré na podnety od organizácií, jednotlivcov a lekárov/lekárok, pôrodných asistentiek odpovedá vyhýbavo a nerobí kroky k náprave. V tomto kontexte jeho vyjadrenia na adresu Petra Kaščáka vyznievajú ako arogancia moci - chceme, aby sa v slovenskom pôrodníctve riešili takto promtne skutočné problémy a nie tie domnelé. Ak súhlasíte s našim otvoreným listom, pripojte svoj podpis.
http://zenskekruhy.sk/zk-v-mediach/otvorene-lis...

maminecka2
30. júl 2015

Budem sa opakovať, ale neviem či niekto vyjadril názor že nepotrestať a nechať tak. Trest áno, ale aký to je otázka.
A druhá vec, pokiaľ nebude osveta tak ženy netušia na čo majú právo. Dlhé roky to v nás budoval predošlý režim a aj v nás čo sme to zažili už len ako deti to stále zostalo zakorenené. Preto musí niekto agitovať a vysvetľovať do nemoty nech to ženy pochopia a potom sa budú mocť aj ozvať a budú sa diať zmeny. Niekde treba začať.
Ale momentálne sa už len točíme v kruhu v tejto debate, nie že by mi to vadilo, pokiaľ je to kultúrne tak si rada "vypočujem" aj iný názor, len aby nás nezrušili.

alaguema
30. júl 2015

@horana podľa mňa ten trest primeraný nie je. A je bezpredmetné, ako sa riešia podobné veci v zahraničí. Prečo je vlastne to zahraničie pre mnohých etalón správnosti? Prečo si myslíš, že tam presne vedia, čo je správne? Ja som rodila práve v zahraničí, v pôrodnici, ktorá mala veľmi dobré meno a predsa som mala do činenia s veľmi arogantnou osobou, nebudem popisovať detaily, ale podali sme na ňu sťažnosť, myslíš, že to malo nejaký efekt? Všade je to viacmenej podobné. Takýto prešľap sa mohol riešiť pokarhaním. Nikto predsa netvrdí, že sa to malo prehliadnuť. Ale musím súhlasiť s tým, že sa v tomto prípade nafukuje kauza zbytočne a iné, dôležitejšie problémy v zdravotníctve sa neriešia a paradoxne tento človek k zlepšeniu pôrodníctva podľa pozitívnych ohlasov dlhodobo prispieva.

horana
30. júl 2015

Jasne, ono je to len vec chapania, uhla z akeho sa na to pozerame, odtienu, ja by som tieto veci nebrala ako tresty ale ako vyvodenie zodpovednosti. A pokoj v state bude ked sa to bude diat na vsetkych rovnakym metrom, kedy dokonca sami zodpovedni co su vo vyssich funkciach sa po prevaleni niecoho podobneho vzdaju ako je bezne vo vyspelejsich statoch (etalon - mensia miera korupcie), aspon teda v omnoho vacsej miere nez u nas. Nie ze tam by bolo uplne ako v raji, ide o mieru priblizenia sa idealu a ta je uplne niekde inde. Ja mam skusenosti konkretne Rakusko a Nemecko a to je diametralne ina mentalita v tomto, diametralne. Alebo uz len jeden maly kamienok do mozaiky, ako bol minule rozhovor s lekarom slovakom pracujucim v Nemecku kde jeho kolegyna ho naboznovala za banalne nedodrzanie postupu pri vysetrovani ktory nikomu neublizil, ale skratka tak sa to nerobi a ona si to nahodou vsimla a hned nahlasila, a dost velky financny postih. V podstate za nic, nam by pripadalo ze naopak az pirlis upato a proti "kreativite", ale to je presne obraz ako to tam chodi a vdaka comu to funguje ako funguje. Nevravim ze sa tym automaticky vymazu vsetky negativne skusenosti a ze ich tam nik nebude mat. Cez to vsetko je to nebe a dudy.
Kym bude kazdy pchat hlavu do piesku ako v pripade zistovania si o porodoch zo strany rodiciek, ved je to jedno aka porodnica aky porodnik, preslapov samotnych zdravotnikov co sa tyka samotnych lekarskych ukonov (jeden druheho kryju, ved sa nic nestalo), tak isto v pripadoch porusenia prac. discipliny (fakt si predstavte ako by to vyzeralo keby si kazdy lekar len ked je sala volna tam zorganizoval svoj program, natacanie, zurku, zavolal si kamosov ktorym by u poskytol na ich zaujmy, jedno co) keby za to nic nebolo alebo len nieco bezzube co nema efekt, ved by sa tam za chvilu zrazali co by kazdy vyuzival ako sa mu len zachce. A potom sa cudujeme ze tu automaticky nefunguje ako by malo, ked kazdy si len hlada ospraveldnenia pre svoje chovanie. Ja si neviem predstavit aby v mojej praci (banke) by sa vyuzivala zasadacka napr. ked tam nie su porady ze by som si tam zavolala kamocky a nieco si tam natacali, robili oslavu a pod. - je to uplne neporfosionalne a skratka divne. Mna by to ani nenapadlo.
Podla mna sa aj o tomto vyvodeni zodpovednosti hovori prilis vela. Ked je sikony, presadi sa, nie je to vec co by ho karierne potopila. Preto to neberiem vazne, a nechapem tie snahy o ofukovanie. Ako cloveku mu budem drzat moc palce, nakoniec ho to este aj zviditelni, v zmysle aj negativna reklama je reklama a kolko ludi mu bude pomahat, cela kauza ho moze - v dlhodobom horizonte - este aj posunut dopredu, pomoct. Takze fakt podla mna o nic take nejde. Deju sa tu mnohe ine nepravosti na ktore by sa mali spisovat peticie.

vejula
30. júl 2015

@horana Nemyslím že ho ikonizujem, len hovorím, že moje skusenosti s ním boli dobré a že si myslím, že primar udava smerovanie pôrodnice vo väčšej miere, než bežný radový pôrodník. PReto podla mna nebude mať zbavenie funkcie primara len finančný dopad, ako si písala.

horana
30. júl 2015

@vejula Taky Spila bol pojem a napriek tomu nedokazal vzdy ovplyvnit kolektiv tak aby dosahoval nielenze jeho uroven ale casto ani zasady. Isteze primar udava ton, ale vo svetle toho co pisem vyssie to nepovazujem za automaticky samospasitelne, tych faktorov je tam totiz viac.
V realiach ako je na tom jeho tym, do toho nevidim, teda ci stoja za nim jeho ludia, ktori pod nim pracovali.
Ked ano, je len otazkou casu kedy bude spat (pouceny). Ked nie, tak ani ako primar by moc nezmohol. Ono sa to navzajom ovplyvnuje. Ked boli ako kolektiv jedna ruka, ne(o)pustia ho.

vejula
30. júl 2015

@horana nehovorim, že nehra rolu viac faktorov určite ano, ale primar patrí medzi jeden z nich a podla mna je nezanedbatelným faktorom. Myslím, že luddia si za ním stoja, len neviem, či to bude mať väčšiu váhu ako politika. Ved toto chceli dosiahnuť, on im dal zamienku, a fakt neviem, čo by sa muselo stať, aby sa to vrátilo späť. Asi by tam museli prestať chodiť rodiť všetky ženy do jednej 🙂

alaguema
30. júl 2015

@horana menšia miera korupcie? Sranduješ. Korupcia tam je, ale veľmi dobre kamuflovaná. U nás sú politici jednoducho príliš hlúpi, alebo leniví, alebo oboje a ich špinavosti vždy nejako vyplávajú. Žila som v zahraničí (rôzne krajiny) dlhodobo a ich spôsob je len podstatne sofistikovanejší, nič viac. A keď sa už niečo prevalí, tak musia odstúpiť, to je pravda. U nás môžu na národe aj drevo rúbať, to je jeden zo základných rozdielov, preto má mnoho ľudí dojem, že tam je spoločnosť morálne vyspelejšia, ale nie je to tak. Iba netolerujú to, že sa niekto dal nachytať na hruškách a všetci od neho dajú v tom momente ruky preč. To na margo korupcie. Verím inak, že bežní zamestnanci v Nemecku sú disciplinovanejší, ale to už vyplýva z mentality ako takej. Vždy sa hovorilo, že pruský vojak je príkladom poslušnosti. Rádový nemci boli ochotní za furera bojovať do posledného dychu. Je to proste ich spôsob fungovania: disciplína, poriadok, dodržiavanie pravidiel a poslušnosť. My takí nie sme a zrejme ani nikdy nebudeme, slovania sú založení celkom inak a nevidím dôvod, prečo by sme sa mali chovať ako nemci, keď nimi nie sme. Teto prešľap nemal ostať prehliadaný, mal byť potrestaný, ale toto je zbytočne prísne a verím tomu, že v pozadí sú politické záujmy a o to viac som proti.

horana
30. júl 2015

Ved ja tiez nehovorim ze v pozadi sa ani u nich (zjednodusene na Zapade) nedeju spinavosti, ale prave ta miera sofistikovanosti je uz tou vyskou ako takou. (Radsej beriem to v rukavickach nez ruske ozrate po papuli, ci nebodaj podrezanie hrdla. Ono vzdy si tak pomyslim ked niekto frfle na Zapad, ze keby sa teoreticky musel rozhodnut kam emigrovat, ci by si vybral ten smer alebo radsej Vychod - Rusko, blizky vychod atd., zaujimave ze tam sa nik az tak nehrnie, hoc su taki neskazeni vraj v umysloch) Tam je vsak navyse korupcia rozlezena ako rakovina, to sa naozaj neda porovnavat len tou formou ale aj samotnou kvantitou.
A potom prave ta (relativna) transparentnost Zapadu, ved ked uz sa nieco prevali ze je tam aspon ta hanba, nie ako tu ze bez hanby sa to premlci, co uz kazdy vidi - zbabelost, strach a pasivita. Cize nie ze by na Zapade to nebolo kam posuvat, ale my sme rozdodne dost pozadu.
Resp. potom nie som prava slovanka, nakolko mne je blizke byt prirodzene disciplinovana, moralna a mam okolo seba ludi co su podobni. Dokonca to pokladam akoby za zasadnejsie nez samotna odbornost! Lebo je to prvorade. Ako sa hovori ze veda bez svedomia je stroskotanie ducha, tak isto odbornost bez moralky moze kedykolvek zlyhat, pretoze je nespolahliva. Ono sa to navzajom ovlyvnuje viac nez sa zda.
Ja len dufam ze slovanstvo nie je to ze sa porusuju dohodnute pravidla fungovania, ja som praveze pocula tak ze na slovanov bolo spolahnutie aj bez birokracie len podanim ruky a co sa povedalo to platilo. Co sa tyka inych aspektov vacsinu casu existencie boli slovania pod niekoho vplyvom a ten vplyv nie ze uplne prebrali ale ich ovlyvnoval. Od Keltov az po rakusko uhorsko. Ja dufam ze toto co je tu teraz nie je esencia slovanstva, ze to nejaka padla forma, ktora ma potencial sa reformovat a nabrat kvality minulosti.

alaguema
30. júl 2015

@horana nikde predsa nepíšem, že slovania nie sú morálni. Píšem o rozdieloch v mentalite. Nemci majú poriadok v krvi. Porovnanie s nimi znesú v rámci Európy asi len Švajčiari, čo je mladý národ a z časti s germánskou mentalitou. Preto bolo pre tú lekárku, čo spomínaš, to najprirodzenejšie upozorniť aj na nejakú prkotinu, ktorá nikomu neublížila len v slepej viere v poriadok, ktorý utrpel nejakú minimálnu odchýlku. Z môjho pohľadu je to kontraproduktívne vzhľadom na to, že nikomu to neprospelo. Nie je to nič, čo by som obdivovala, ani po tom túžila. Ľudskosť by mala byť na prvom mieste a to práve na západe často nie je.
Dôvod prečo ľudia migrujú na západ a nie na východ je prostý - kvôli peniazom. Určite nie preto, lebo západnú Európu pokladajú za morálnejšiu. Je tam vyššia životná úroveň, to je celé.
Niečo ako esencia slovanstva alebo akéhokoľvek iného národa, kmeňa, alebo etnika, je čistá ilúzia, nič také neexistuje, aj keď väčšine slovákov nejaká slovanská krv v žilách koluje, o esencii nemôže byť ani reč. To čo tu, aj v západnej Európe momentálne je, je kríza ľudskosti v jej najzákladnejších podobách a u nás aj veľké nepochopenie spoločenských zmien. Od divokých rokov 90-tych sa zmenilo v podstate len málo.

andreaal
30. júl 2015

Nepoznam pomery v poslednych rokoch na Slovensku, zijem v zahranici,al e trest sa mi zda zbytocne prehnany.A posledne prispevky ....filozofia.....?????robim tiez v zahranici v zdravotnictve....

horana
30. júl 2015

@alaguema Tak ale na zaciatku pises o rozdieloch v mentalite a potom ze esencia naroda je iluzia.
Ja som myslela prave aj tu mentalitu. Aj ked ta je casto uznavam ovplyvnena prave urovnou zivota. Jedno s druhym je prepojene. Tu u nas vela ludi robi "len do vysky platu", naco by sa namahali. Naproti tomu ked prijdu na zapad prirodzene sa zacnu chovat poriadnejsie, ti co tu vyhadzuju papieriky na chodinik, uz tam nie. Nakolko sa uz citia akoby v lepsej spolocnosti.
Tak isto porodnik co tu sa chova k rodice casto ako grobian, tam velmi rychlo a bez reci prijme "zakaznicky" humanny pristup.

Ja si myslim ze na Zapade je preto vyssia zivotna uroven lebo tam maju prave tu poriadkumilovnost, a disciplinu v krvi. A potom sa to uz navzajom ovlyvnuje jedno druhe, ked maju vyssiu zitovnu uroven podvedomo sa chovaju lepsie a ked sa chovaju lepsie, maju lepsie pracovne podmienky, lespiu produktivitu prace atd.
Ked maju navyse sklony k presnemu dodrziavaniu podmienok, az nad mieru - z nasho pohladu az nezmyselne - to im vsak pomaha v mnohych pripadoch neuhnut, kde by clovek viac povedzme volnejsi podlahol. Niekde je to mozno naozaj nanic a niekde prave tie male krocky pomozu zachovat uroven. Podla mna aj toto ma dost dopad na to ze sa im lepsie dari. Napr. aj Bata mal take zasady, tiez bral pracovnu disciplinu velmi vazne a postihy len frcali. Napriek tomu nieco vybudoval.

Kriza hodnot je momentalne tu aj tam, len tam sa na ludoch prejavuje menej, prave preto ze materialne menej stradaju, maju vyssi subjektivny pocit bezpecia. Ano, ludom sa akoby lahsie chova moralnejsie ked su zabezpecenejsi, s tym suhlasim. Ale prave ked su zle podmienky a kriza moralky, tak viac nez inokedy je treba prave tu kazen a disciplinu, bez toho sa nepohneme. Kto ju dokaze vybudovat ten prezije zle casy lahsie.

alaguema
30. júl 2015

@horana ja som nepovedala, že ľuďom sa ľahšie chová morálne, keď sú zabezpečení. Ani by som nepovedala, trvám totiž na tom, že na západe sa ľudia morálnejšie nechovajú, povedala by som, že je to tak zhruba to isté a poriadok sa tiež neaplikuje na západ všeobecne, lebo juhozápad Európy má k poriadku ešte ďalej ako my. Juh napokon tiež, stačí vybočiť z turistických destinácií v Grécku, Taliansku a Španielsku. Pritom sever Talianska je jeden úhľadný kus zeme a pár rokov dozadu si všetky tieto krajiny užívali podstatne vyššej úrovne, než my. Mýliš sa tiež v tom, že sa prisťahovalci prispôsobujú...ktorí áno, ktorí nie. Človek sa obvykle príliš menení. Ten, kto sa vedel chovať slušne doma, chová sa tak aj vonku a naopak. S výnimkou ľudí, ktorí sa jednoducho museli prispôsobiť v rámci profesie. Ale keď už si zabŕdla do tej morálky, tak ja osobne som presvedčená o tom, že morálne cítenie je človeku dané. Ten kto ho skutočne má, sa podľa neho chová prirodzene, iní len pod hrozbou trestu, pretože sa iba naučili chovať, ako sa má. Pritom porušenie pravidla nemusí byť vždy amorálne. Ako fakt sme už ďaleko od pôvodnej témy, takže zhrniem svoj názor - trest bol podľa mňa neprimeraný, lebo to bola iba nerozvážnosť, nebolo to amorálne konanie, hoci porušilo pravidlá. Nie som za slepé riadenie sa pravidlami, niektoré sú totiž nezmyselné (nehovorím, že konkrétne toto).

denduska
31. júl 2015

Zachvíľu sa to prevalí, len ešte to chce trochu času kedy po tom niekto z investigatívnych novinárov chňapne. A videoklip bude nakonec najmenej dôležitý, lebo keby nebol videoklip,bolo by niečo iné s týmto istým výsledkom. Je mi len ľúto kam až dokáže zájsť ľudská pomstychtivosť a slepota začínajúca na konci vlastného nosa.

avicena
28. sep 2015

Nedá mi nezareagovať na túto diskusiu . Pracujem s primárom Kaščákom a hneď aj dodávam, že nie sme kamaráti, ani nie som jeho frajerka / ako to tu niekde odznelo tuším pri príspevku dulkygabulky / , ani mi nič nedal, ani s ním nechodím na pivo a dokonca som s ním mala občas aj nejaký ten názorový stret. Vždy som si však hlboko vážila jeho odbornosť, jeho operačné a pôrodnícke zručnosti a jeho niekedy až urputilú snahu / na slovenské pomery / posunúť slovenské pôrodníctvo na úroveň bežnú vo vyspelých krajinách EÚ. Verte ,že to bol niekedy ťažký boj aj s kolegami na pracovisku. Pre mňa osobne, bude vždy primár Kaščák človek, na ktorého by som sa ako na prvého obrátila, ak by som mala podstúpiť gynekologickú operáciu alebo mala porodiť svoje dieťa.
To že spravil kravinu- áno spravil. Pacientky však určite neohrozil / ďaleko viac ich ohrozujú úplne iné veci na operačných sálach / To , že mal byť za svoj úlet " potrestaný" - áno mal. Pán riaditeľ však má širokú paletu " trestov", ktoré mohol zvoliť / odobrať osobné ohodnotenie, kárne , odvolanie z funkcie až po ukončenie pracovného pomeru. Pán riaditeľ si vybral. A to, či bol jeho výber správny ukáže čas. Pán riaditeľ je chirurg alebo traumatológ / nie som si istá / a preto určite vie, že rozdiel medzi špičkovým chirurgom a priemerným chirurgom je napríklad aj v tom, že ku každému svojmu pacientovi, ku každej operácii, pristupuje individuálne a pri niektorých pacientoch nelipne dogmaticky na postupoch popísaných v knižkách ale dokáže modifikovať svoje postupy podľa operačného nálezu, pretože vie, že nie vždy je štandardný postup pre daného pacienta najlepší. Myslím, že obdobnú analógiu možno uplatniť aj na úrovni menežmentu. Špičkový menežér by mal predvídať, čo jeho krok spraví s oddelením / pacientom / a taktiež by v niektorých situáciách nemal dogmaticky lipnúť na interných predpisoch. Čas ukáže, ako sa pacient / gynekologicko- pôrodnícka klinika / bude mať po operácii -treste , ktorý zvolil pán riaditeľ. Či sa mu polepší a zvýši sa kvalita práce a kvalita poskytovania zdravotnej starostlivosti alebo bude mať pacient ťažké následky , z ktorých sa bude dlho dostávať . Osobne si myslím, že odvolaním primára Kaščáka sa určite nezvýši kvalita starostlivosti o pacientky, skôr naopak. Mohli by sme byť exemplárny v prípade, že by na dvere kliniky klopalo ďalších 10 primárov s rovnakou odbornou úrovňou ako má primár Kaščák. Neklope a budú sa veľmi, veľmi ťažko hľadať. Dúfam , že sa mýlim a že kompetentní si svoje kroky starostlivo zvážili, pretože prvoradé v medicíne / malo by to platiť rovnako pre lekárov ako pre menežérov / by malo byť dobro pacienta .

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre