Veci do pôrodnice

vasjar
22. feb 2023

Ahojte, čítam si zoznamy, ze co treba do pôrodnice a mam par otázok:
1. to mi treba sobášny list so pôrodnice? Na čo?
2. Prehlásenie o mene bábätka - to co je?

gabriela2952
22. feb 2023

@vasjar 1 koli priezvisku pre dieťatko, keď nieste zosobaseny, tak cestné prehlásenie o otcovstva
2 na matrike vybavíte, pretože s menom musí súhlasiť aj otec

kkovacovak
22. feb 2023

@vasjar buď potrebuješ jedno alebo druhé. Ak máš manžela berieš sobášny list, druhé neriešiš. Ak nie ste zobratí tak treba ísť spolu na matriku a vybaviť potvrdenie o mene (priezvisku) na akom ste sa dohodli. Či sa bude volať po tebe alebo po partnerovi.

vasjar
autor
23. feb 2023

@kkovacovak čiže na matriku už nemusím ísť? Ze stačí ten sobášny list? (sme zosobaseni)

gabriela2952
23. feb 2023

@vasjar radšej by som zašla, nám pani hovorila ze treba prehlásenie aj na krstné meno 😊

kkovacovak
25. feb 2023

@vasjar nemusíš. V sobášnom liste mate predsa napísané na akej podobe mena ste sa s mužom dohodli

gabriela2952
25. feb 2023

@kkovacovak pani, môžem sa spýtať kedy ste to riešili? 🙂 pretože ja som bola s mojim mužom na matricnom úrade v januári kde sa dohodlo priezvisko. Plus nás pani upozornila ze keď nebude muž pri pôrode, tak je potrebné aj prehlásenie o krstom mene bábätka 😊
Pani ench sa však zariadi ako chce, len keď neviete tak nepodavajte zle info 🙂

kkovacovak
25. feb 2023

@gabriela2952 v sobášnom liste je riadok kde je uvedené na akom mene sa dohodli manželia. Napr aj u nás v pôrodnici je písané že ak sme manželia nesieme sobášny, ak nie sme nesieme dohodu z matriky. Aký to má význam niesť to isté na dvoch papieroch keď je to v sobášnom liste. To je len výmysel danej pôrodnice v ktorej ste rodili.

gabriela2952
25. feb 2023

@kkovacovak bavíme sa o krstnom mene, priezvisko mame dane na papieri aký tvar sme dohodli, čiže s - ová. Potvrdenie však potrebujú aj na krstné meno čo je v našom prípade Alžbeta. Nepotrebuje to pôrodnica ale pani na matrike nám povedala že ak muž nebude pri pôrode, tak dodatočne musí ísť na matriku a odsúhlasiť meno, ktoré uvediem ja.

kkovacovak
25. feb 2023

@gabriela2952 tak to je naozaj výmysel danej pôrodnice alebo mesta lebo ja som nič také nepotrebovala. Vyplnila som dotazník pred pôrodom kde som meno uviedla a nikto nič neriešil. Nikto sa nič nepýtal muža ani mňa. A to keď pôjde niekto vybaviť tento papier mesiac pred pôrodom a tesne pred pôrodom alebo keď sa dieťa narodí tak zmení názor a dá dieťaťu iné meno tak čo? 😄 Sa postavia na hlavu? 😄

vasjar
autor
26. feb 2023

@kkovacovak teraz som si spomenula ze keď som rodila prvý krát (2021)bola tam jedna mamička ktorá porodila synčeka. A nemali meno, tak sestričky napísali na tu pásku iba jeho priezvisko. Potom dala meno František, a deň pred odchodom zmenila na Michal. Čiže asi nemala to prehlásenie z matriky keď tak menila mena

terezia323
26. feb 2023

@gabriela2952 určite netreba prehlásenie z matriky o krstnom mene. Kopa žien dáva meno až keď bábätko uvidia

kkovacovak
26. feb 2023

@vasjar ale prehlásenie z matriky je o priezvisku nie o mene. Tam sa dohaduje o tom akú podobu má mať priezvisko keďže dvaja nie sú manželmi a nemajú teda rovnaké priezvisko. To že niekde, evidentne, zapisujú aj krstné meno je len ich výmysel. Lebo to môžeš do pôrodu ešte tak 10x zmeniť. Potom neviem čo by robili 😄

zuzanockamt
26. feb 2023

@gabriela2952 Ak sú zosobášení, stačí sobášny list. Nič iné netreba. Po RL ide manžel a tam podpisuje súhlas s menom.

kivivi
26. feb 2023

Rodila som niekolkokrat, sobasny list som nemala nikdy ani ho nikto nepytal. Ale pocula som, ze ho zeny nosia.
Teraz poslednykrat sme davali aj papier, kde sme pisali krstne meno dietata. Krstne meno dopisali na tlacivo sestricky az po porode, zaroven to pred nimi manzel podpisal. Tym padom nemusi ist on po rodny list na matriku, ale mozu nam ho poslat postou. To je cely zmysel toho tlaciva o krstnom mene. Ak ho nebudete mat, musi to ist manzel fyzicky podpisat na matriku.

kris_tin257
26. feb 2023

Rodila som pred týždňom, netrebalo žiaden sobášny list. Dokonca mi povedali že kvôli GDPR si ho pýtať ani nemôžu, nadiktovala som všetky údaje podpísala ja podpísal muž a za 4 dni prišiel rodný list

terezia323
26. feb 2023

@kivivi ten papier sa vola hlásenie o narodení a spisuje sa v pôrodnici po pôrode a posiela sa na matriku, na jeho základe vystavia rodný list. Hlásenie sa musí podpísať, ale to sa robí už dlhé roky

kivivi
26. feb 2023

@terezia323 toto som podpisovala prvykrat, predtym nikdy. Nebolo to podla mna hlasenie o narodeni, malo to v nazve spomenute, ze je to cosi o mene. Nepamatam si presne. Povedali, ze je to preto, ze zaviedli moznost nechat si poslat rodny list postou.

terezia323
26. feb 2023

@kivivi ale podpisovala si to až po pôrode?

kivivi
26. feb 2023

@terezia323 nie, ja som to podpisala uz predtym doma. Pri podpise manzela bolo nieco, ze to ma podpisat pred niekym z porodnice. Tie papiere mi dali na prvej poradni v nemocnici.

terezia323
26. feb 2023

@kivivi fíha, že by sa náš štát takto posunul? Paráda

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre