Dražba - kúpa domu

marika1230
20. júl 2014

Dobrý den.MAm zaujem o dom ktorý je v dražbe,zabezpeka je 3 000e,pan z dražobnej spol,mi pevedal že stačí aj certifikát z banky o predschvalenom uvere aby som sa dražby mohla zučastnit.STudujem to na nete ale všade sa píše že treba peniaze previest na ucet drazobnej spol.tak mi to nejde do hlavy.predschvaleny uver mam.no ja by som chcela radšej hypoteku,lebo su tam nizšie uroky.da sa to nejako?keby ste stym mali skusenosti vaše rady by mi velmi pomohli.dakujem

monciky
20. júl 2014

@marika1230
ahoj, certifikat staci mat na preukazanie toho, ze si schopna vyplatit pripadnu sumu, ak budes na drazbe uspesna a priklepnu dom Tebe, inak musis zabezpeku vlozit pred drazbou na ucet, ak dom ziska niekto iny na vyssiu ponuku, tak peniaze zo zabezpeky sa Ti po drazbe vratia znovu na ucet, z ktoreho peniaze prisli, my sme volakedy brali zabezpeku aj pred drazbou v hotovosti a po konceni sme ich vracali, ale cez ucet je to lepsie podla mna......

marika1230
autor
20. júl 2014

@monciky takze by som tych 3000e musela vziat uver .....keby som dom nevydrazila,tak by som mohla uver vratit?alebo by som uver mala na hlave,zbytočne 😒 ........hm tak potom by bolo zlozite toto vsetko,aj hyoteka by sa potom nedala ?Musela by som vziat ten uver s vsokymi urokmi-keby že dom vydrazim 😒

draik
20. júl 2014

Kúpnu cenu by ste museli najprv vyplatiť, až potom by ste sa stali vlastníčkou a mohli vydraženú nehnuteľnosť použiť ako záloh na hypo.

marika1230
autor
20. júl 2014

@draik takže by som musela vziat ten predschvaleny uver?hypo by sa nedala?zalozila by som ten dom čo by som ho kupovala či?učel hypo by bol nadobudnutie nahnutelnosti

monciky
20. júl 2014

@marika1230
poskytnuty a vycerpany uver sa vratit neda, neviem ake su podmienky v bankach...., na zabezpeku by som urcite uver z banky alebo nebankovky nebrala a po uspesnom vydrazeni nehnutelnosti je nejaka lehota na vyplatenie sumy, ak dovtedy neuhradis, tak drazba ide do dlasieho kola, kde zase veritel vyhlasi sumu najnizsieho podania a takisto aj sumu drazobnej zabezpeky....., ak mas peniaze na zabezpeku a budes uspesna pri drazba, tak banky uz davaju hypo aj na nehnutelnost po drazbe...., lebo podla notarskej zapisnice sa majitelom stavas udelenim priklepu...., v tomto pripade je vierohodne potvrdenie pre banku ta notarska zapisnica a moze sa vybavovat hypouver....., kedze suhlas so zaloznym pravom bude davat veritel nehnutelnosti, kedze predchadzajuci majitel stratil pravo na nehnutelnost udelenim priklepu.....

andreah25
20. júl 2014

@monciky Poskytnutý a vyčerpaný úver sa vrátiť dá - buď formou odstúpenia od úverovej zmluvy do 14 dní a to bezplatne, banka má právo len na úroky za týchto max. 14 dní - takto je to v zákone. Alebo potom formou predčasného splatenia ale samozrejme za štandardný poplatok za toto splatenie.

@marika1230
A áno, klasická hypotéka sa nedá použiť na kúpu domu v dražbe. Je možné si danú kúpu prefinancovať bezúčelovým úverom, alebo úverom na bývania, alebo vlastnými zdrojmi, alebo aj účelovou hypotékou alebo iba v prípade, že zábezpekou voči banke bude iná ako dražená nehnuteľnosť.
Ak by ste na kúpu použili iné prostriedky, potom si prevediete nehnuteľnosť na seba a potom si až môžete vziať hypotéku tak, že zábezpeka bude tá vydražená nehnuteľnosť, no už vlastne Vaša a účelom tej hypotéky bude normálne kúpa, kde sa doloží kúpna zmluva a doklad o zaplatení kúpnej ceny. Refundovať náklady na kúpu je totiž v bankách možné spätne 6 -12 mesiacov.

marika1230
autor
20. júl 2014

@andreah25 kedže by som zaplatila vydraženy dom tym predschválenym uverom,a dom by už bol moj tak načo by som mala brat hypoteku potom?mysliš nato aby som splatila spotrebny uver(aj s urokmi),a že by som platila hypoteku koli nizsim urokom?

andreah25
21. júl 2014

@marika1230 áno, hypotéka by sa brala potom na splatenie toho spotrebného úveru, ktorý bol na kúpu toho domu. A úver sa pri predčasnom splatení nikdy nespláca aj s úrokmi, to platilo ešte za čias komunizmu, nie dnes.
Vyzeralo by to takto - zobrať si spotrebný úver na bývanie s úrokom cca 8% alebo tak nejako sa pohybujú. Zaplatiť kúpnu cenu toho domu, dom prepísať na seba a potom požiadať o hypotéku na refinancovanie danej kúpy, predpokladám úrok okolo 3% (záleží od vašej bonity, ak máte vek do 35 rokov a aj príjem by bol OK, tak môžete dostať aj štátny príspevok) - doloží sa kúpna zmluva a doklad o zaplatení danej kúpnej ceny a z toho potom vyplatíte predčasne ten úver. Zaplatíte iba poplatok za predčasné splatenie, tzn. 1% zo zostatku istiny úveru. Ak by bol ten úver menej ako 10tis. eur, tak neplatíte poplatok žiaden.
A teraz si porovnajte - je lepšie zaplatiť na spotrebnom úvere úrok za cca dva až tri mesiace kým sa všetko zrealizuje, čo môže robiť zopár desiatok eur a plus potom 1% zo zostatku úveru poplatok a k tomu potom platiť hypotéku s úrokom okolo 3%, alebo možno okolo 0,5% ak by ste mali štátny príspevok.
Alebo Vám je lepšie platiť niekoľko rokov spotrebný úver s úrokom cca 8% ak vezmete účelový alebo pokojne aj okolo 12% ak vezmete bezúčelový????
Matematika jednoducho nepustí.

marika1230
autor
22. júl 2014

@andreah25 nedala by sa ta drazba obist po dohode s drazobnikom??ja by som radsej rovno hypoteku.cez drazbu je to zlozite ked nemam hotovost.

andreah25
22. júl 2014

@marika1230 Tak toto neviem povedať, ale osobne si myslím že nie.
Podstata dražby totiž spočíva v tom, majiteľ nehnuteľnosti má voči nejakému veriteľovi záväzok a tento záväzok si nesplatil riadne a včas. Keďže sa asi u dlžníka neobjavila žiadna ochota svoj dlh splatiť - trebárs aj predajom vlastnej nehnuteľnosti, čo urobiť mohol, tak veriteľ teda využil svoje možnosti na získanie svojej pohľadávky a uplatnil si voči dlžníkovi záložné právo na nehnuteľnosť.
Štandardne je tak v dražbe vyvolávacou sumou cena, ktorá zahrňuje dlžníkove záväzky, plus náklady veriteľa, plus náklady dražobnej spoločnosti, plus tam môžu byť nejaké súdne trovy a pod. - proste suma sumárum všetkých alebo časti dlhov dlžníka - táto vyvolávacia cena dražby býva zväčša omnoho nižšia ako je skutočná trhová hodnota danej nehnuteľnosti.

Takže teraz si položte otázku - keď sa budem chcieť dohodnúť na obkľuke dražby (čo fakt neviem či je možné) - aká je pravdepodobnosť toho, že mi bude daná nehnuteľnosť predaná za draženú sumu a nie za trhové, podstatne vyššiu sumu?

marika1230
autor
24. júl 2014

@monciky ty si uz bola na drazbe?ako prebieha samotny akt drazby?A podla coho sa robi to najnizsie podanie?napriklad dom ma hodnotu 20 000e za kolko ho ja mozem vydrazit?ked sa uz jedno kolo drazby konalo a dom sa nepredal,bude tam nizsia vyvolavacia cena ,prosim ta ako to bezi?
@andreah25 no tak pan z drazobnej mi povedal ze hodnota domu je nizsia ako dlhy tych majitelov.(mas pravdu ,,obkluka,, nieje dobry napad)a ze nato aby som sa mohla drazby zucastnit staci certifikat zbanky, takze to nieje az tak zamotane.No a da sa certifikat vybavit aj priamo na hypoteku....? 😒 ked mi ho niekde daju,lebo v banke v ktorej mam otvoreny niekoko rokou ucet nedavaju-pani mi radila podobne ako ty ze najprv,spotrebny uver a potom to vyplatit hypotekou-co ty nato?

monciky
24. júl 2014

@marika1230
robila som v drazobke...., najnizsie podanie urcuje veritel..., ak uz bolo kolo drazby, tak dalsie kolo drazby moze veritel stanovit sumu najnizsieho podania nizsiu ako v prvom kole alebo ju moze ponechat rovnaku....
posielam link na zakon o dobr. drazbach
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-dob...

marika1230
autor
24. júl 2014

@monciky najnizsie podanie v prvom kole drazby bola suma taka ista na aku dom ohodnotil sudny znalec,takze mam pocitat stou sumou?

marika1230
autor
30. júl 2014

😒

marika1230
autor
14. sep 2014

@monciky
@andreah25 Spojila som sa s RK,ktora je ochotna ten dom odkupit a nasledne ho predat nam.Banka nam neposkytne hypoteku na dom ktory je v drazbe.Preto to takto riesime.Uver nam poskytnu i to az po troch mesiacoh od vydrazenia toho domu.(aky by niekto tu drazbu napadol,tak len do 3mesiacoch).Rk nam pozistovala tu sumu dlhov tých majitelov domu,v podstate sa rovna hodnote domu.Moja otazke znie:Da sa este nejako ta suma este o nieco znizit?neviem napr.keby konzultovali z veritelom aby im nejaky urok odpustili?drazba tam uz bola 2x a nik ten dom nekupil.ked ho nekupime my tak bude len stat aj nadalej,nemali by to nejako znizit uz len preto??
Dom sa mi paci no ta cena sa mi nepaci.(aj s odmenou pre RK)vopred dakujem za vsetky rady od VAs 🙂

monciky
14. sep 2014

@marika1230
tak toto uz ja neviem, lebo v case ked som ja robila drazby banky poskytovali hypo aj na vydrazene nehnutelnosti...., podmienky sa zmenili, takze neviem ako to teraz je a ako sa to da....

anjelikk1506
25. jan 2016

Chcem sa opytat ci sa da odkupit dom v drazbe