Hysterické záchvaty 4,5 ročného dieťaťa

jankakim
22. dec 2013

Maminky...nie je to už neskoro na obdobie vzdoru? Máte aj Vy takéto dieťa. Vážne uvažujem nad návštevou psychológa,.
Môj syn je troška introvert, v školke i mimo domu vačšinou bezproblémové dieťa. Doma preživame asi klasické obdobie vdoru, rozhnevá ho akákoľvek hlúposť a chytí ho záchvat, bije všetkých okolo, trieska s dverami..hádže veci.....dokáže to robiť aj pol hodiny...Nič nezaberá .Nebijem ho, snažim sa ho ukľudniť..ale nereaguje keď je v amoku. Počuja som o studenej sprche, je to vhodné?
Je to normálne pre dieťa v tomto veku? Preživa niektorá maminka niečo podobné?
Syn neprežíva žiadnu zmenu...trvá to dlhšie, ale mám pocit, že sa to zhoršuje:(
ďakujem za každú radu

mokasina
22. dec 2013

Studená sprcha ?! to ani NESKÚŠAJTE !! Je to veľmi zlé na srdce a dieťa bude ešte horšie , to je hotové týranie ... Môže dostať záchvat ktorý môže viesť k zlyhávaniu srdca. Najlepšie bude ak ho pri záchvate zlosti nenecháte samého , najlepšie bude aj sa malý zlostniak nahnevá a zavriete sa s ním do izby pevne ho obímete a začnete upokojovať , nedovolte aby vás bil ;) pevne ho chyťte a utišujte ho 🙂 Porozprávajte sa s ním , zahrajte si s ním nejakú hru alebo pozrite rozprávku 🙂 dieťa začne cítiť pocit bezpečia a opory a malo by sa to zlepšovať ;) ... Určite je to normálne pre dieťa v takomto veku 🙂

jankakim
autor
22. dec 2013

Vďaka, s to stou sprchou som niekde TU čítala, zdalo sa mi to divné, ale vraj to pomáha...Neviem... 😖

mokasina
22. dec 2013

@jankakim odporúčam neskúšať ;) ... Ako psychológ radím to čo som písala hore , ak bude akýkoľvek iný problém napíšte do správy 🙂

katka1981
22. dec 2013

obdobie vzdoru je v tomto veku normalne, u nas nastastie od 4 rokov pekne ustupuje, je to lepsie ovela. Ale neporovnavaj, lebo niekomu nastupi v roku, niekomu v 3, niekomu este neskor. Vzdor pokracuje aj u 6 rocneho dietata, ibaze ma iny prejav. Nic len trpezlivost. Ale je mi jasne, ze je to na nervy, poznam.

ajca123
22. dec 2013

@jankakim takych fáz vzdoru je normálne.... Prvá fáza je obdobie ked dieta skúša dospelého... Druha fáza je objevovani samého seba,to teraz máte vy a aj my.... A tretia je puberta...
Ja som sa tiež snažila ukludnit,ale v tedy začal ešte viac zúrit... Tak som ho nechala nech sa skludní a ked sa skludnil.. Povedala som mu ze ked sa takto bude správať,ja ho budem ignorovať... Opakovalo sa to a ja som ignorovala a možem povedať ze sa skludnil...
Aj ja som počula o studenej sprche,podľa mna to je hlúposť.. Môže dostať to dieta sok..

jankakim
autor
22. dec 2013

@mokasina tiež sa mi to zdá najvhodnejšie riešenie zavrieť sa s ním do izby.....ignorovať nepomáha, stále za mnou chodí a vynucuje si moju pozornosť. Samého ho ani nemôžem nechať, lebo by si ublížil,alebo niečo rozbil ☹
Trápi ma, že je potom úplne vyšťavený, unavený...A je mi ho vlastne ľúto...vždy sa pomojkáme a udobríme....Mám sa sním potom o tom porozprávať?
Viem, že je to ťažké obdobie pre všetky maminky, ale ja som myslela, že v tomto veku sa to bude skôr zlepšovať....

abbie
22. dec 2013

@jankakim skusila si terapiu pevnym objatim, ked ma amok? u nas to pomaha 😉

prstek
22. dec 2013

@jankakim môžme si ruky podať 🙂 nám nezaberá nič na svete...skúšame všelijaké spôsoby na neho...on jednoducho nevidí a nepočuje, keĎ to na neho príde....a to doslova za čokoľvek, tiež zvažujem zájsť s tým už za odborníkom, lebo to vôbec nie je dobré a neviem už ako na neho ☹

jankakim
autor
22. dec 2013

@abbie skúšala, nepomáha:( Odstrkuje ma a hnevá sa ešte viac:(

abbie
22. dec 2013

@jankakim no to je normalne, ze ta vtedy odstrkuje, moze dieta aj hryzt, kopat atd. ... kolko vydrzis v tom objati, kym ho pustis? musis vydrzat v takom stave aj 4 min. ..najlepsie je, ked si sadnes do tureckeho sedu a dieta si das ulozis k sebe akoby do klbka, drzis mu ruky

zuzi0110
22. dec 2013

@abbie nemám s tou terapiou skúsenosť ani som jej nikdy nevenovala pozornosť ale minule som o nej čítala toto http://psychologie.cz/stop-terapii-pevnym-objetim/
@jankakim ja by som ti odporúčala metódu Harvey Karpa. Deti v tomto veku sú ako neandertálci. Vedú ich emócie. Čiže keď má amok tak ťa nepočuje iba vníma emócie. Prvé musíš dieťaťom súhlasiť aby sa na teba sústredilo. Potom keď si získaš jeho pozornosť tak mu začneš vyśvetlovať svoju pravdu jednoduchými vetami ale rovnako emocionálne ako ono kričí. Napríklad dieťa chce cukrík a ty chceš aby jedlo obed. Dieťa dostane amok a kričí -chcem cukrík. Ty začneš kričať : ty chceš cukrík, ty chceš cukrík ja viem že ho chceš..... Ako keby si súhlasila. Ak to kričiš s rovnakou emócou ako on tak dieťa spozornie a začne si ťa všímať a súhlasiť s tebou a vtedy začneš opakovať - Ale teraz ideme papať obed a potom bude cukrík. Ak vieš po anglicky tak ti viem poslať aj video.

ervenka
22. dec 2013

@abbie dufam,ze len chytenie ruk, max. objatie nie prilahnutie, co predvadza mama toho chlapca vo videu pod vedenim starej babizne.

https://www.youtube.com/watch?v=7w3lhg65HV8

10:07- to nie je terapia ale tyranie. Socialka by sa mala o nu zaujimat.
Mimochodom, toto prilahnutie je vymysel z USA, podobne ako aj nechat ditko vyplakat. Deti zomreli aj pri jednom aj pri druhom.

sisaha
22. dec 2013

@jankakim kluuud, je to v pohode...tychto hysterickych zachvatov zazijes niekolko pocas zivota... teraz, o 5 rokov, o 10 rokov.. 😉

sissika
22. dec 2013

@mokasina a ked mi nenecha, aby som ho objala? Moj ma len 2,5 roka, ale vyvadzat teda vie, skusala som capnut na zadok, nepomohlo, teraz mu manzel vsetko zakazuje, napr. nebudes pozerat rozpravku, lebo si bol zly, ale mne sa zda, ze maly ani nechape, preco nemoze rozpravku, len place a place

abbie
22. dec 2013

@zuzi0110 😀 si len predstavujem, co by povedali susedia, keby ma kazdy den poculi takto revat 😀

abbie
22. dec 2013

@ervenka to urcite nie ... neviem, ci poznate relaciu Pestunky, tam tuto terapiu vzdy odporucali, ale tak,ako som pisala ja 😉 a vzdy to zabralo, deti sa pekne ukludnili a to v tej relacii boli riadne cisla

laskavamama
22. dec 2013

Ja mam syna ten sa mi pri amoku este aj smeje do oci...jemu pomaha chytit ruky v oblasti laktu dat ich do kriza cez bruch lavu na pravo a naopak ,a v klude pomalym hlasom sa prihovarat jednym slovom u nas je to slovo KLUD ....

u2jana
22. dec 2013

@jankakim
určite by som sa ním jemne porozprávala. O tom, čo ho vlastne nehnevalo (u nás to bývala aj úplná drobnosť), či je potrebné tak vyvádzať, vždy ju učím, že keď ju niečo nahnevaná, treba to povedať, mami, hnevám sa... miesto hysterických scén..Tak vie, že keď príde a povie, čo ju nahnevalo, tak sa s tým dá niečo urobiť.

U náš byvala častým spušťačom najmä únava, plus kombinácia stresu. Naposledy v lete, chystali sme sa na výlet, nechcela si poobede pospať, potom ju vytočilo, to že som ju chcela učesať a už to išlo - výlet sme zrušili. Ona od toho vyvádzania zaspala, keď sa zobudila, tak si to uvedomila. Prišlo jej ľúto, že výlet nebol. Odvtedy je (lklop-klop) kľud.

Objatie už u väčších detí nezaberá, podľa mojej skúsenosti. U nás zabralo nechať vyzúriť, a keď je už kľudná prísť objať.

Okolo toho piateho roku, ešte doznieva vzdor, takže treba mať len trpezlivosť.

zuzanaly
22. dec 2013

Náš má 5,5 roka a ešte stále obdobie vzdoru pretrváva ☹

ervenka
22. dec 2013

@abbie poznam, je to taka SVK odroda britskej supernanny Jo Frost. Ked len tak v sede, to je ok. Take chytenie, resp. pritulenie obcas robim aj ja a sepkam pri tom. Musi prestat kricat, inak nevie co mu hovorim. 😉

jankakim
autor
22. dec 2013

@u2jana trpezlivosť ruže prináša 🙂
Áno, rozprávame sa potom..a ale nepomáha to. Je rozumný, pochopí to, ale keď to na neho príde,ako keby nerozmýšľal...Ja som to nazvala vzdorom, ale on už veľmi nevzdoruje mne, vačšinou takáto situácia je vyústením jeho hnevu alebo sklamania a on nedokáže tú emóciu vôbec spracovať. Hlavné dôvody v poslednej dobe sú ak sa mu niečo nedarí pri hre...vybuchne, alebo mu do hry vstupuje jeho mladšia sestra....Bohužial to nedokážem predvídať a zabrániť tomu...skôr by som mu chcela pomôcť tú emóciu zvládnuť v klude..

mamavera
23. dec 2013

@jankakim myslím, že si to pomenovala správne, je to emočná nezrelosť, ale môže tým vzbudzovať aj pozornosť a sústreďovať ju na seba. Určite nejde v 4,5 rokoch o obdobie vzdoru, jedine, že by bolo oneskorené, že by bol tvoj sýnček oneskorený vo vývoji. Snaž sa spomenúť si, kedy to začalo a ako ste vy - rodičia, okolie reagovali. Ak sa mu niečo zadarilo takýmto spôsobom dosiahnuť, bude ťažké to odstrániť, ale nie nemožné. Návšteva psychológa je super nápad, pomôže ti s tým, ako s dieťaťom zaobchádzať. Mimochodom - studenú sprchu tiež považujem za týranie.

charluc
23. dec 2013

mne sa syn v takom veko hadzal o zem !!nevedela som ako to riesit a tak som to skusila tak,ze som sa hadzala s nim aj ja !! 😀 😀 prvy krat len spozornel,druhy krat uz jak videl,ze sa hadzem a ja tak automaticky prestal a tretikrat uz to len isiel robit ,ale jak sa na mna pozrel otocil sa i isiel sa hrat ! 😀 😀 😀 asi si myslel,ze mame sibe tak to uz viac krat neskusil ,bol pokoj ...ale iba do teraz ☹
@mamavera mozem otazku do ip ?dakujem

mamavera
23. dec 2013

samozrejme, ale už zaspávam ak dovolíš odpoviem zajtra.. Dobrú noc.

mokasina
23. dec 2013

@sissika Dobrý deň 🙂
Proste ho chytte a držte v objatí 🙂 Je to síce ťažké keď sa dieťa mecie,bije a vrieska ale skúste to ;) základ je nenechať ho samého , ak ho neudržíte stačí ak s ním budete v jednej miestnosti , môžete mu vravieť vľúdne slová ak si sadne na nejaké miesto alebo bude stáť choďte pomaly k nemu začnite ho hladiť , ak to nepomáha skúste plyšového macka 🙂 zmente trochu hlas , dajte si ho pred tvár a rozprávajte k nemu 🙂 Napríklad: nerob zle , lebo keď si zlý bolí ma srdiečko ... Zákazy a bitie vám nepomôže , dieťaťu strelíte a bude ešte horšie a vôbec to nepomôže ;) Na zákaz zabudne , možno o 3 hodiny keď už bude dieťa kľudné a bude si chcieť pozrieť rozprávku a vy sa pred neho postavíte a poviete že neposlúchal a nemôže si to pozrieť tak to bude zase zle , plač a rev ... A zase keď ste mu to zakázali a po tých 3 hodinách mu to dovolíte , bude to zneužívať pretože bude vedieť že aj keď niečo zakážete tak nakoniec aj tak povolíte ;)

modrofuzik11
25. dec 2013

urcite pomoze tuhe objatie. dieta bude najprv prekvapene. bude vo svojom amoku pokracovat dalej. ono ho to vsak vnutorne ukludni. je to narocne pre rodica vydrzat, ale stoji to za to. take tuho objatie z lasky. pritom sa dietatu prihovarat, ze je vsetko ok. alebo sa ho pytat, co sa deje, nech vam to vysvetli. vzdy s kludom a laskou. nam toto zabralo...

kamilka22
29. dec 2013

tak, damy pridavam sa do klubu malych vzdorovitych nespratnikov - my sme uz navstivili aj psychologa, lebo sme uz naozaj nevedeli, ako reagovat, ked sa neutisitelne hneva. Dat po zadku nemalo zmysel. My uz sme skusali snad vsetko. Zatial nezabera nic. Nieco ako pevne objatie nehrozi - asi by ma skopal ako hada... prepacte za vyraz, ale ja som slabsej telesnej konstrukcie a prosto ho nedokazem tak pevne drzat, aby mi v zachvate neublizil... tak som len s nim v miestnosti, ked sa hneva, opakujem mu, ze chapem, ze sa hneva, a ak ho nieco trapi nech mi to pekne povie. Nakoniec ho to vzdy prejde, potom sa postiskame a on mi povie, ze je mu to luto. Je to citlivy chlapec, ktory este nedokaze spracovat tolko pocitov. Som ale zasadova a aj ked dobre viem, ze vyrobi strasny cirkus, tak prosto neustupim. Vzduchom u nas lieta kadeco, minule porozhadzoval topanky, co mu prislo pod ruku - tak sme potom spolu, ked to preslo upratovali :D Je to hrozne tazke obdobie, ale vydrzat to musime 😝

jankakim
autor
30. dec 2013

@kamilka22 a čo Vám povedal psychológ? Nejako Vám poradil? Či budete chodiť častejšie?
Môj chlapec je tiež veľmi citlivý a tiež mám problém ho udržať v objatí.... Ale zatial pomáha naozaj zatvorenie sa s ním v izbe..a vysvetlovať...v klude a pokoji...ukludní sa...ale trvá to..

dianab
6. jan 2014

Náš mal tiež záchvaty vzdoru, ale netrvalo to viac ako 15 min... On nebol taký že by hádzal veci alebo ubližoval mi, len vrieskal ako zmyslov zbavený :/ kvôli takým kravinám, že mi rozum zastal.... Tak som povedala, aby šiel do izby a vyšiel von, až keď sa ukludní... Privrela som naňho dvere .. kukla som dnu, zakaždým /asi 5 príležitostí/ sa hodil na svoju posteľ a ďalej si vrieskal ... potom sa vrátil do normy, vyhľadal ma v dome a túlil a líškal... " Maminka poľúbiiiiiiť....." a "nekrič už na mňa"..... oľutuje to a potom je baránok... :D

marissenka
6. jan 2014

@jankakim sprcha urcite nie.ked tak len umyt tvar v chladnej vode trosku...nas mal taketo hysaky.pre hocico reval ako tur...pomohlo az ked som mu zacala brat auticka,za kazdy taky hysak.to bolo okolo 2 rokov.teraz sa tiez niekedy nevie vpratat do koze,nechce si upratovat,malej robi zle,neposlucha,tak zaciname nanovo.vcera som mu dala na skrinu jeho milovanu tasku v ktorej ma par hraciek oblubenych.samozrejme mrncal,ale som povedala,ked sa budes dobre chovat,tak ju dostanes ,ale az zajtra a rev si teraz kolko chces.a zakazdym ked budes toto robit,mama ti zobere hracku.neviem ci je to spravne,ale.u nas to zabera.vyskusaj. alebo dat vyvrestat do izby a nech pride,az ked bude kludny...