Je pre trojročné dieťa lepšie ísť do škôlky, či byť doma?

shmoulinka1
14. jan 2015

Ahojte,
tak premyslam, ci davat prihlasku do skolky pre syna (i ked je tu v BA ani nie je iste, ze sa tam od 3r. dostane), alebo zostat s nim doma spolu s mladsim surodencom.
Rozdiel medzi detickami bude 2r a 4 mes. Chcela by som mu dopriat kolektiv, co myslite zo skusenosti, je to pre dieta lepsie ist do skolky nez aby bol doma?

danjelca
14. jan 2015

@shmoulinka1 tiez ma zaujima rozdiel bude 2;6:()

katy2
14. jan 2015

u nas je presne taky isty rozdiel a dceru som dala do skolky normalne od troch rokov. Nemozem si to vynachvalit. Mala som cas na vtedy male babo a ona bola medzi svojimi rovesnikmi, do skolky chodila rada a robila aj pekne pokroky. Takze z mojej skusenosti jednoznacne skolku odporucam 🙂
@shmoulinka1

sisaha
14. jan 2015

@shmoulinka1 urcite do skolky...NOve podnety, rozvoj, socializacia, zazitky. Kazde dieta ma narok na vzdelavanie.

zaza218
14. jan 2015

aj ja odporucam,aj ked niekedy to malo nevyhodu ked ochorela a potom ochoreli aj mladsi surodenci

janinah
14. jan 2015

u nás bol rozdiel 21mes. a staršia šla do školky od 3,5r,kvôli dieťaťu určite odporúčam,zaskočiť ťa môže jediná vec-chorobnosť,teda možno toho spočiatku veľa nenachodí,ale možno nebude až tak chorľavieť,to dopredu nevieš

bosoriak
14. jan 2015

@shmoulinka1
@danjelca
Ja som dceru nedavala do skolky (isla az od 4 rokov), mala 2r a 9m ked sa narodila mladsia. Spatne to hodnotim ako jedno z mojich najlepsich rozhodnuti v zivote. Bolo to o drzku, ale vidim, ze nam to pomohlo vo vztahoch. Ani nie v surodeneckom vztahu, tam to bude vzdy take neiste a neodhadnutelne. Skor vo vztahu starsia dcera a ja. ALE - ona bola odjakziva velmi nesmela, vzdy chcela byt so mnou, trvalo jej v podstate az do 4 rokov, kym si nasla cestu k fungovaniu v kolektive.

Kazde dieta je ine, vy si to svoje poznate najlepsie, treba odhadnut. A najma, treba pocuvat svoj siesty zmysel, ten sa malokedy myli. Ked si predstavite, ze pojde do skolky, mate skor obavu alebo sa tesite, ze mu bude dobre medzi detmi? Podla toho sa treba zariadit.
Drzim palce pre spravne rozhodnutie.

siska53
14. jan 2015

@shmoulinka1 urcite je lepsie,ak by sa dostal do skolky. Ja mam rozdiel 2r.a 3tyzdne,no do skolky sa dostal az v 4,5r. A dost mu chybali deti,len v lete to bolo ok.. A ucitelky predsa len vedia co tie deti maju vediet a podla toho postupuju..

ewisam
14. jan 2015

@shmoulinka1 no ja som syna do skolky dala, rozdiel medzi detmi je 2 roky 7 mesiacov a pomohlo mu to... osmelil sa, naucil sa poriadne jest - bol vyberavy... celkovo sa do skolky tesi, rozpava mi basnicky, hry a pod. Pri mojom druhom sidle co cele dni nespi, by som sa mu tak venovat urcite nemohla. Dalsia vec je, ze je medzi rovestnikmi, s ktorymi nastupi do skoly, uci sa respektovat inych a pod. Takze si myslim, ze som urobila dobre

evita_g
14. jan 2015

Ja mam rozdiel medzi dcerkami 2 roky a 3 mesiace a rozmyslala som presne o tom istom ako ty. Dat ju do skolky alebo nedat? Nakoniec som dala a dobre som urobila (vzali mi ju iba na 4 hod., aj to som bola stastna, lebo kedze som na materskej, nechceli ju vziat vobec kvoli velkemu poctu deti). Mala je v skolke spokojna, ma kopu novych kamaratov, zboznuje svoju pani ucitelku, kazdy den sa nauci nieco nove a celkovo sa jej v skolke ohromne paci. Hoci pravda je, ze prve mesiace bola chorlava a od nej vacsinou ochorela aj mladsia, ale tak to je v kolektive normalne a deti si musia vybudovat imunitu.
Velka vyhoda je to, ze dieta v skolke ma rozmanite aktivity. Doma je to ine. Samozrejme, ze sa detom venujem, ale pri vsetkych povinnostiach je narocne najst si cas a nerusene sa niecomu spolu venovat. Dalsia vec je, ze ked chcem so starsou robit nieco kreativne (vyfarbovat si, vystrihovat, malovat alebo peciatkovat), mladsia chce samozrejme tiez, lenze na taketo veci je este malicka a skonci sa to vzdy pistanim a placom ☹
Takze u mna, napriek pociatocnym pochybnostiam, ako to zvladneme, hlave co sa tyka chorob, prevazuju pozitiva skolky.

carrie4
14. jan 2015

Medzi mojimi detmi je rozdiel 2 roky a 5 mes... dcérka bola od malička velmi spoločenská, nemala problém sa prihovoriť aj starším detom na ihrisku, mala od malinka rada detičky... tak sme skúsili ju dať na zápis a vzali ju ked mala cca 3 a pol roka... ani jedna slza, naopak veľmi sa tešila, ako sme zo škôlky už sa tam tešila... hned tam aj spala ... my si škôlku nevieme vynachváliť, veľa sa tam naučila a aj ked som sa jej venovala tak predsa tie ich aktivity sa s mojimi nedaju porovnávat, ja nebanujem, ale určite by som myslela na to aký je dieťa typ, či je na škôlku pripravené, či už na ňu vyspelo

katarina644
14. jan 2015

@shmoulinka1 ahoj, ked som davala malu do skolky mala tri roky v auguste, maly nemal pomaly ani rok. chytite vsetky choroby, ale da sa to zvladnut. teraz su uz menej chori, maly je este sice so mnou doma, ale zo zdravotnych dovodov do skolky este nemoze, ale mala bola maximalne spokojna v skolke a teraz aj v skole. vsetko bez problemov.

greeny
14. jan 2015

u nas je rozdiel 3roky a 1 mesiac, starsia nastupila do skolky od septembra, zo zaciatku fajn ale potom prisli choroby a mladsia este nema ani 3 mesiace a aj ked kojim uz bola 3x chora 😖 v decembri bola v skolke len tri dni a teraz v januari este ani nebola lebo stale kasle.
ale teda ked chodi do skolky je urevana a zla, ked je doma s nami tak je zlaticko a pekne sa stara o sestricku a pomaha nam to v rodinnych vztahoch. navyse mame kludne rana, kedze deti vyprevadzam ja a je to celkom o drzku obe rano nachystat aby sme prisli nacas do skolky, takto mozme kludne doma lenosit

myslim ze kazde riesenie ma svoje vyhody a nevyhody ale ako som si ja ani nevedela predstavit ze budem s obomi sama doma tak teraz som to uplne prehodnotila a je to super, mladsej robi starsia program a mam doma celkom pohodu. horsie je ked niekam musim ist, to musim potom zvladat obidve 🙂

shmoulinka1
autor
14. jan 2015

jasne baby, tak dame prihlasku a uvidime, ci a kedy nas zoberu. Asi ho doma tolko nenaucim ako kolektiv.

tana2278
14. jan 2015

@shmoulinka1 Mam medzi detmi 20 mesiacov. Syn ma 3,5 roka a az teraz, od januara ho zobrali do skolky. Som z BA Petrzalka, moja rada, neries, ci dat dieta do skolky daj prihlasku a uvidis, ci ti ho vobec zoberu.

leporeloo
14. jan 2015

@shmoulinka1 urcite si prihlasku daj, neznamena to ze ti ju vezmu, presne ako pises... Mam rozdiel 2,9 a dokopy tam bola asi 10x ale asoon si moze pomalicky zvykat ...

iwesska
14. jan 2015

My mame rozdiel presne 3r. a ti poviem, ze uz sa neviem dockat ked do tej skolky pojde. Myslela som si ze to nebude problem mat doma 2 deti roznych vekovych skupin, ale problem to teda je. Hlavne preto ze starsi je hyperaktivny potrebuje svoj program, mladsiu vybavim len to co potrebuje a nemam zial cas sa jej venovat tolko kolko by som chcela 😒

tortelinka
14. jan 2015

ja mám takmer trojročný rozdiel, starší chodí na pol dňa a je to super, ale nedá sa to povedať paušálne...ak by tam dieťa trpelo, tak to vzťahom skôr uškodí ako pomôže, treba zvážiť

jamelia
14. jan 2015

Tiez mam medzi detmi rozdiel dva a pol roka, syn sa narodil vo februari, dcerka sla od septembra do skolky ako trojrocna. Urobila som kompromis a dala ju len na pol dna, aj tak mi uz od dvoch rokov nespava. Prvy rok bola katastrofa, co sa chorob tyka. Bola v skolke dokopy 4 mesiace. Raz chora dcerka, potom na striedacku mladsi syn. Teraz chodi druhy rok a uz je to lepsie, aj ona sa trosku meni. Robi pokroky 🙂 aj s chorobami sa zatial drzi. Uvidime ako bude dalej. Len horsie bolo to, kedy dat mladsie dieta spat. Pretoze ho musim bravat so sebou. Museli sme spanok prisposobovat.Byvame na dedine, chodime do skolky peso. Problemom byva aj sneh, neodhrnute cesty, horsie sa ide s kocarom. Teraz uz prejde syn aj peso, ale minuly rok to bolo horsie. To iste, ked leje alebo je silny mraz, zle sa chodi s dvoma deťmi. Teraz ma hneva aj to, kym obleciem dcerku v skolke, mladsi syn sa poti v zimnom obleceni a vymysla. Ale to su len take malickosti 🙂 hlavne, ze sa dcere v skolke paci a je tam spokojna. Pri synovi uz nebudem mat na vyber. A buduci skolsky rok uz budu chodit do skolky obaja, len kazdy do inej triedy 🙂

martinkaadominik
14. jan 2015

Naša skúsenosť je, že škôlka synovi rozhodne pomohla. Medzi ním a dcérkou je rozdiel 1,5 roka. Naučil sa tam oveľa rýchlejšie veci, ktoré doma veľmi nechcel robiť. (Fúkanie do vreckovky, obliekanie, obúvanie, stolovanie...) Nebol veľmi spoločenský, vystačil si sám. V kolektíve rastie, aj rečovo je na tom lepšie, lepšie komunikuje s ostatnými, aj on chce nadviazať kontakt. Dcérke sa môžem doma viac venovať, tiež sa musí učiť veľa vecí a je to neporovnateľné, keď mám čas iba na ňu. Oceňujem to hlavne pri jedle, keď nemusím "kŕmiť" dvoch naraz. Keď sa vráti syn zo škôlky, sú si potom vzácnejší. Myslím, že trojročné dieťa už potrebuje "škôlkarsky" režim.

zm79
14. jan 2015

@shmoulinka1 no, prevazuje nazor dat do skolky..... ja by som ti odporucila, aby si sa rozhodla podla toho, aka je mala a najma, ako to budes zvladat ty. Darmo ju budes mat doma, ked budes z toho nervozna. Nie je nic horsie, ako hystericka matka. Ja mam deti 3. Rozdiel medzi prvymi dvoma je 12 mesiacov a medzi 2. a 3. je 24 mesiacov. Najstarsia dcera isla do skolky, ked mala 3,5 roka a bola som pol roka doma s 3 detmi naraz. Makacka, ale robila som to rada! Doslova sme si to uzili. Ja nie som zastanca nazoru, ze 3rocne deti sa doma nudia. To je na matke....ale zas je pravda, ze aj skolka ma svoje plus. Moje 2 starsie deti tam chodia radi, ale radi su aj doma 😉 tak sa rozhodni 😉)

ivetlo
14. jan 2015

Ahojky, mi máme rozdiel 2r a 2m, malý išiel do škôlky ako dva a pol ročný(keď som dávala prihlášku nevedela som že som tehu). Vrelo doporučujem, náš malý tam chodí aj chodil rád, je to pre neho lepšie a aj sa viac naučí ako keby bol s tebou doma. Chorí býva, ale nijak obzvlášť veľa, skôr je jeden z tých čo menej. A hlavne, i keď ti cez deň napr nespáva, daj ho tam na celý deň, žiadne 4h, lebo on si navykne na systém aký je tam a bude sa mu lepšie zvykať. U nás to tak bolo.

jana_eyre
14. jan 2015

@shmoulinka1 tak to zalezi od dietata.. a aj od toho, kedy sa mladsie narodi.. podla mna nie je dobre ak sa babo narodi a starsi razom ide do skolky, moze to potom brat ako odstrcenie.. navyse bude nosit domov choroby.. takze by som par mesiacov pockala a mala ich doma obe a potom starsi do skolky, podla povahy - ci uz je na kolektiv pripraveny, alebo nie.. kazde dieta je ine..

ja mam medzi detmi 20mesiacov, ked sa mala narodila starsi este vobec nebol pripraveny na skolku a kolektiv.. ako rastie, velmi sa meni a uz je na nom vidno, ze mu rovesnici chybaju, s nami sa vonku nudi /doma sa uz spolu prehraju/ a stale sa pyta na kamaratov..
minuly september mal len 2,5 - aj pre mna by bola len nevyhoda ho dat do skolky, takze ostal doma.. velmi pekne si zvykol na sestru.. teraz vo februari bude mat 3 takze prihlasku uz podavam a ak ho zoberu, pojde od septembra ako 3,5 rocny.. podla mna sa bude tesit.. ak by ho ale nezobrali, nic sa nedeje - ja usetrim /nasa statna skolka stoji 70e+strava/ nebudu chori a aj mladsia uz bude mat 2, takze to uz bude ine... ale skolka by mu urcite prospela..

zojusik415
14. jan 2015

ja mam medzii detmi 11 rocny rozdiel syn chodil do skolky od 3 r ale bol stale chory a ja som sa dala ukecat ze skôlka je to dobre co dietatu dava vela ale opak je pravda v skôlke sa dieta citovo otupí musí tam bojovat o všetko a vo svorke silnejši vyhrava a to doma s laskou a obyc.vychovou sa nikdy nestane dcerku sm dala a ona neplakala len nechapala preco deti kricia po sebe a biju sa nebola tam nadsena ale prisposobila sa ako nahle ochorela viac som ju tam nedala aby sme neskoncili s rozbitou imunitou ako u syna a davali ho do 6 rokov v tatrach dokopy co mu tak dobre skôlka urobila a stacilo mi ked som nahodou pocula ked vraveli detom o vseliakych strasidlach co pridu ked nebudu robit tak ako im nakazali skutocne som proti skolke syn na zapise bol najlepsi a to aj ked v skolke bol len 10mes v predskolskej nikdy nezaostaval

bejbinka
14. jan 2015

Ja to tiez riesim...ci dat ci nedat...ked nedam od tohto septembra, tak potom az o rok a to uz bude mat takmer 4 roky...rozdiel medzi nimi bude 2 roky. Keby sa to len dalo vediet dopredu, ake dieta sa mi narodi...ci to zvladnem s dvoma naraz - venovat sa im tak, ako si budu vyzadovat. 🙄 Mna vsetci odhovaraju kvoli chorobam v skolke, ze nie je nic horsie ako mat chore dojča...lebo to chyti mladsia od starsej. Toto jedine ma asi brzdi.

jurcaga
14. jan 2015

ja som za volbu - ostat doma s tebou a surodencom.
je to mozno tazsia volba v tom - byt k dispozicii obom, ale da sa to zvladnut! 🙂
ak sa na to spravne naladis, moze to byt pre vas jedno z najkrajsich obdobi v zivote, ktore uz nevratis.
nas najstarsi zatial nie je v skolke, a ked pocujem jeho otazky o zivote a pod., som rada, ze mu na to mozem odpovedat ja, a nie niekto cudzi v skolke.
a ak mu bude chybat kolektiv, su rozne sposoby ako travit cas s detmi na nejakych kruzkoch, ci v materskych centrach. koletivu bude mat cely zivot dost. a ze bude vediet o 2-3 basnicky /pesnicky menej ako skolkari? mne to nevadi, su dolezitejsie veci v zivote.
aj tebe sa mozno ulavi, ze nebudes musiet rano skoro vstavat, chystat 2 deti, ale budete mat volnejsi program a planovat si aktivity podla seba, podla nalady, pocasia a pod.
mozete toho doma vela vyrabat, kreslit, su rozne pracovne zositky pre deti jeho veku a pod.
skolka kludne pocka aj na 4, 5 rocne deti 🙂

prajem ti, aby ste sa spravne rozhodli 🙂

1katkas
14. jan 2015

Ja som syna do skolky nedala ked mal tri roky...je to zbytocne pokial som bola doma s mladsim dietatom...nepojde ani teraz kedze budem mat male babatka.. kebyze mam 4 deti naraz casto chore tak by to bolo narocne... kludne staci ist aj v predskolkom veku

miku1
14. jan 2015

@shmoulinka1 Ak je možnosť, určite do škôlky. Medzi mojimi je rozdiel 2 roky. Staršia dcéra škôlku miluje, a chodí tam veľmi rada. Vidím na nej zo dňa na deň ako jej škôlka prospieva. Od malinka milovala deti, takže teraz je vo svojom živle 🙂

mamutka
14. jan 2015

mna tato diskusia zaujala, lebo povazujem za fascinujuce, ze vezmu bezne 3-rocne dieta do statnej skolky v Bratislave. Co ja mam skusenost ( a okolie tiez ) nehrozi - deti vela, skolok primalo....... ak si doma s dietatkom na materskej, mozes mat syna este doma. Ale co matky, ktore musia po 3 rokoch nastupit do prace, inak o nu pridu? Dieta im nevezmu do skolky.... no skoda reci. Ale asi su proste stastnejsie lokality a lokality kde sa po mnohych skolkach len tak zaprasilo 😢
no ale k teme, mam sice len jedno dieta, ale od tych 2-rokov sa tahal vonku za detmi, az mi ho luto bolo, tuzila som dopriat mu kolektiv, coskoro sa tak aj stalo, kedze som musela do prace, no a prislo vytriezvenie.... individualista, ktoreho to tam dlho nevedelo oslovit, tazko si zvykal, chcel byt radsej somnou...doma, chodit na prechadzky... bolo to tazke, kym si zvykol 😢 vonku sa dieta moze zahrat s kamaratmi do sytosti, kedykolvek, ked budete na prechadzke. A este si uzije aj teba a nebude mat ten pocit, ze maminka je doma so surodencom a on musi do skolky.
Plus ranne vstavanie a chystanie deti, choroby co donesie, nic moc pre babatko.

maciatkolulu
14. jan 2015

Radsej doma d e zdrave deti ako mat na striedacku doma chore deti... a nie je celkom pravda, ze si chorobami deti v predskolkskom veku musia prejst. Ja som bola doma s dvoma detmi a bolo to najkrajsie obdobie. Robili sme si co sa nam chcelo, vstavali sme kedy sa nam chcelo, varili sme na co sme mali chut a spavali sme ako dudky spolu aj dve hodiny. Rozdiel 3roky. Teraz su velke baby a nie je badat, ze nechodili od 3rokov do skolky. Moja rada je zostat doma.

el6
14. jan 2015

my sme skusali do skolky od 3 rokov, nevedela si zvyknut, nechala si ju babka doma...ked mala 4 r. narodilo sa druhe, bolo to v zime, vsade okolo kopec chorych, stale este v skolke plakavala, tak som si ju nechala doma...potom zacala chodit znova dalsi rok, prisla zima, prve antibiotika aj pre mladsie dietatko, vtedy 1rocne, este stale plakavala v skolke, tak sme sa na to vykaslali znova...teraz na dalsi rok - uz ako predskolacka, strasne rada chodi do skolky, okrem ineho, sme ale zmenili aj skolku. je pravda, ze by som to mala jednoduchsie keby do skolky chodila, lebo su obidve hrozne zive....ale zas ten vztah, aky so sestrickou maju,ako su na seba naviazane a lubia sa... nezmenila by som svoje rozhodnutie...starsia aspon nenadobudla pocit, ze ju odkladam koli mladsej...ako keby chodila rada, asi ju tam necham, ale ani psychologicka neradila silit to...takze z mojej skusenosti, vyskusaj, ked nebude chciet, nesil to a nechaj si ju doma