Montessori škôlka v Lamači

kari257
20. nov 2012

Ahojte, mate niekto skusenosti s montessori skolkou v Lamaci? Aky je tam pristup k detickam - s laskou alebo skor spartansky? Je rozdiel v pristupe k detom medzi triedou pre 2-3 rocne deti a pre starsich skolkarov? Ja sama mam zo skolky velmi zmiesane dojmy. Podstata montessori filozofie sa mi paci, ale neviem akym sposobom ju aplikuju v praxi. A navstevu priamo na vyucovani sa mi bohuzial nepodarilo dohodnut... ☹

vlada78
20. nov 2012

Ahoj, my mame syna v triede pre 2-3 rocne deti. Ja som uz o montessori vedela predtym a filozofia sa mi paci. mali sme rovnake obavy ako ty, ale po 3 mesiacoch mozem povedat, ze nic z nasich obav sa nepotvrdilo.deti maju relativne volny program, ale aj spolocne cinnosti, takze sa netreba obavat, ze nebudu mat dost socialneho kontaktu. maju k dispozicii velmi vela aktivit, ktore si vyberaju podla svojich schopnosti a ucitelky im po zvladnuti ponukaju narocnejsie. kazde 2 tyzdne mi napisu, comu sa prave venuju a co treba rozvijat. vysledky vidiet kazdy tyzden, v sebaobsluhe, rozvoji reci, motorike atd. Deti si okrem ineho napr. kazdy den robia sami desiatu - natieraju si chlebik, krajaju ovocie atd - podla mna super. A ucitelky nas syn miluje - je na nom vidiet, ze sa im naozaj venuju a na tvoju otazku - rozhodne s laskou 🙂. za mna nemozem povedat nic zle, akurat ze maju male priestory, ale maju sa cez prazdniny niekde stahovat, tak sa to snad zlepsi... a posledna vec, niekto hovori, ze v montesoori sa deti nestretavaju s realnym zivotom, neriesia konflikty atd ako v standardnych skolkach. Nie je to tak - pobiju sa ako hocijake ine deti, dokonca aj pokusu, takze konfliktov musia riesit naozaj dost 🙂

kari257
autor
20. nov 2012

Dakujem za odpoved, velmi ma potesila. 🙂 Mna hlavne zarazilo, ze si realne nemozem pozriet chod skolky a po rozhovore s drsnou riaditelkou som mala chut odtial nadobro utiect. Navyse mi kamaratka vravela, ze pristup je dost spartansky. Vraj ked si deti nechcu obliect napr. budnu, tak ich nechaju behat po vonku neoblecene... A ked si zamokria nohavice, nechaju ich v nich, vraj aby sa poucili do buducna....
Mne ide hlavne o to, aby ked treba ucitelky boli po ruke a s laskou a ochotou dietatku pomohli. Je to podla tvojej skusenosti tak? Nenechavaju ich napospas samym sebe?

angel31
21. nov 2012

@kari257 asi zaznamenlai pohyb tej tektonickej platne v PN co sa v konecnom dôsledku prejavilo aj u nich v skolke..a mohlo sposobit neziaduce vrasnenie a posuny smerom zhoranadol a zdolanahor a kadejako.. 😀

vlada78
22. nov 2012

@kari257 deti ucia samostatnosti, co je podla mna v poriadku. zeby ale nechali dieta v mokrych veciach, to rozhodne nie. Deti tam vela pracuju s vodou (maju vlastnu kuchynku s drezom), takze sa samozrejme zamokria. Vzdy ich prezlecu, aj niekolkokrat denne. Dtto, pokial sa im stane nehoda, deti su vzdy v suchom. Vonku su vsetky deti poriadne oblecene, dokona mojmu synovi daju vzdy este aj mikinu, ktoru mu ja nedavam. Naozaj sa netreba obavat - nechat dietatu volnost a nechat ho napospas su dve rozdielne veci. A co sa navstev tyka, podla mna na stranke maju nejake navstevne dni. my sme sa tam tiez boli pozriet, ked sme podavali prihlasku, lebo manzel mal veka obav a chcel vidiet na vlastne oci, do coho ideme...tak sa skus pozriet, ci to tam nenajdes.

kari257
autor
24. nov 2012

Velmi pekne dakujem za odpoved. 🙂 Mne sa montessori pristup velmi pacil, ale aj vdaka kamoske som mala obavy. Navstevu urcite este dohodnem. Len som predtym chcela trochu vediet do coho idem.

sara07
25. nov 2012

Montessori vo Zvolene aké maté skúsenosti ?

kacenka277
30. dec 2012

@vlada78 touto odpovedou si ma velmi potesila ,pretoze aj my sa pre nu rozhodujeme🙂 len prave sme v zahraničí a chcela by som vediet ci nie je velmi financne narocna. Pretoze cenu školného chcú povedat pri osobnom kontakte co je pre nás teraz dost nerealne :(

sasajanaj
23. sep 2013

@kari257 ja si myslím, že práve takto im pomáhajú. aspoň vidia následky a nabudúce si dajú väčší pozor. moja keď sa poleje tiež ju nechám tak, kým sa sama nezačne vyzliekať a nepožiada o pomoc tak jej nepomáham, naopak ona mi musí pomáhať to potom utierať. teraz 31m to robí automaticky, že keď vyleje utiera, keď rozsype zametá.