Náš 3 ročný syn nerozpráva. Máte aj vy takú skúsenosť?

katkamarosova
21. okt 2011

chodíme aj k logopedovi,zatial stále po starom,má 3 roky,nerozpravá,len čo potrebujeme...bud to ukáže,al.si zoberie sám
konečne nám ho zobrali do školky,je tam určite rád,neplače tam.... len sa bojím,že to nie je ono,všetko detičky rozprávajú,len to naše trdlo nie,aby mu to ešte viac neuškodilo.
Logopedka nás poslala na týždnovú hospitalizáciu,kvoli reči,ale namala som z toho dobrý pocit,skor sme boli viac zavrety v izbe ako sa nám venovali.
Má s tym niekto skúsenosti,som už toho unavená.

andreah25
21. okt 2011

Neviem či Ti to pomôže, no takýto problém s rozprávaním mal môj brat. Presne si na to pamätám, mal myslím 3,5 roka a tiež nerozprával, len ukazoval. Začal rozprávať po šokovej terapii, ktorá však nebola plánovaná - na starom dome sme totiž z poschodia mali na schodoch záves a on ako malý špekulant sa po ňom z poschodia chcel spustiť, ale neudržal sa a samozrejme zletel na zem. Presne ako tresol, tak sa dvihol a s krikom: mama! mama! bolí, bolí! odvtedy začal rozprávať a často tak rýchlo, že mu miestami nebolo rozumieť. Tým nechcem navádzať na žiadne šokové pokusy, ale na margo toho si myslím, že sa mu možno len nechce a začne keď sa mu bude chcieť, samozrejme ak tam nie je iný problém, na to však nie som lekár...

adka12
21. okt 2011

môj synovec mal presne tento problém v 3 rokoch, rozhovoril sa asi po pol roku v škôlke, lebo musel, bol nútený. tam ho nikto nerozumel tak musela rozprávať. aj ked to nie je úplne ono, lebo teraz hovorí skôr rýchlo a chce povedať veľa naraz, je to lepšie ako nič, aj ked mu niekedy nie je rozumieť a nemá tú správnu výslovnosť zatiaľ. chce to čas. inak má 5 rokov teraz

ani3012
21. okt 2011

asi nie je o čom....tak vraveli staré tetky 😉
ak má sluch v poriadku,tak by som to moc neriešila....možno ti začne rozprávať z jedného dňa na druhý a krásne čisto...
našla som inak túto diskusiu,skús ju oživiť,lepšie bude,ak budeš môcť aj odpovedať 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/specificky-naruseny-vyvin-reci-bez-mentalneho-postihu/

adulka691
21. okt 2011

Ahojky..aj ja mam ten problem s malym.. Moj bude mat o cca mesiac 3roky ale nechce sa mu rozpravat a aj ked mu povieme ze podme sa hrat a rozpravat nic.. nie je tvrdohlavec...Teraz tiez nastupil do skolky tak cakame.. 😎 Nasa doktorka vravela ze je to tym ze mu vsetko rozumieme a nemusi tym padom... Logopedka mojej tete( lebo sa rozpravali o tom-su kamosky) vravela ze je to normalne ze vela chlapcov v tom veku nerozprava ze kazde dieta ma cosi...Nas zacal skoro chodit,je to sibal,sikovny len nerozprava 😖

sssimi
21. okt 2011

Môj bratranec vedel povedať do 4roch rokov len Oou a môj manžel nepovedal do 4roch rokov nič. Teraz sa im obom doslova "papuľa nezastaví". Dokonca manžel má 2 vysoké školy. Nijak to vtedy neriešili. Prišlo to samo.
Ja som rozprávala pekne, keď som mala 1 a pol roka, manžel v spomínaných 4roch. Dcérka má 2 roky a 5 mesiacov-teraz začína véééľmi pomaly chomoliť kratučké vety.

iwuskaaa
21. okt 2011

My máme ten istý problém, resp. lepšie povedané, mali sme ho donedávna. Netvrdím, že rozpráva pekne, čisto a zrozumiteľne, to nie, ale ja a manžel mu rozumieme, ostatní veľmi nie. Niektoré slová povie pekne, niektoré horšie, ale som rada, že sa aspoň snaží opakovať, aj keď niekedy to slovo vyznie úplne ináč od očakávaného slova 🙂 . Začali sme chodiť na logopédiu, tam sa veľmi snaží, tak ako mu ukáže logopedička, tak sa aj snaží zopakovať, no na jej domáce úlohy kašle a nechce trénovať ani za svet. Na poslednej kontrole nám povedala, že má "tvrdý" jazyk, treba ho rozcvičiť. Keď má chuť, tak cvičíme, ale fakt to nieje často. Je rozumný, chápe a rozumie všetkému, má veľmi dobrú pamäť, tak ja sa zatiaľ nejako nechce znepokojovať.
V marci sme boli v nemocnici s ním, mal rotavírus a taký komplikovaný dosť, tak ho prišla pre istotu pozrieť aj detská neurologička, tak ona povedala, že jej sa to nepáči, že ešte nerozpráva, že deti v jeho veku (vtedy mal 2,5 roka) už krásne rozprávajú. Vtedy ma dosť vyplašila, dávala urýchlené a nepravdivé závery a my sme nakoniec aj od nej odišli.
Takže buďme v kľude mamičky, veď snáď sa raz riadne rozprávať naučia 🙂 .

danteska
21. okt 2011

moj syn sice nema 3 roky,ale uz teraz som dost nervozna ze nepovie nic..iba nejakych par hatlanin na urovni asi 10-11 mesacneho dietata..trapi ma to,cakam kedy sa rozrozprava..tiez strasne skoro zacal chodit,je sikovny,vela si pamäta,vsetko po nas opakuje ale nepovie naozaj nic zmysluplne..ani havo,ani auto ani ziadne take "zakladne"slova.. tak ked to tak bude do 3 rokov tak asi osediviem 😅 drzim vam palce maminy..

ludkaol
21. okt 2011

Ahoj moj Martinko mal v máji 3 roky a nerozprávame,všetko mi ukaže rukou mam pocit že nemá potrebu rozprávať.
Ked chcem aby zopakoval ani za svet a ked skladame kocky a ho zaujem začnem pomaly rátať do desať a za mnou opakuje,ale len pri mne,aj zopakuje slova ale musím ho niečím iným zaujať.Vyslovene na požiadavku povie pekne len ahoj.Ani mama nepovie,v juni som bola v nemocnici malý ostal s mm a odvtedy som ja aj mm tatik.
Inak je šikovný,chodí do školky,ale tiež mi to nie je jedno čo tam robí,nebaví ho všetko ale neplače je tam rad,chodíme len na 4 hodiny.Pochodili sme roznych lekárov myslím že som ho zbbytočne vystresovala a tým pádom aj ukončila.U logopeda to nemá zmysel teraz nie kým nezačne aspon niečo rozprávať.A popravde prestala som sa trápiť,jednoducho viem že donekonečna mi nebude ukazovať a začne rozprávať ked bude sám chcieť a ked to bude ked bude mať 4 alebo 5 rokov je mi to jedno.Vezmi si že je zdravý,len nechce rozprávať,pre mna to nie je choroba.Nato je jediný liek a to "čas" 😉 držím palčeky
mm-moj manžel

capricieux
22. okt 2011

ahoj Katka, nas maly tiez velmi dlho nerozpraval, zacal okolo 3,5 roka a dnes ma 4 a uz prakticky povie vsetko, aj ked vyslovnost je pri niektorych pismenkach slabsia. chodili sme od 3 rokov na logo a myslim ze aj skolka pomohla, hoci aj tam zacal komunikovat az teraz s detmi od septembra. urcite to chce diagnostiku a ak je vsetko v poriadku tak sa mu treba viac venovat, my sme vela citali a aj jednoduchsie s nim rozpravali, teda jednoduche vety. kazde dieta sa nauci rozpravat len niektore potrebuju iny pristup 🙂 drzim palce, viem ze to nie je lahke

jahodka11
22. okt 2011

ani nas nic nehovoril, az min rok, kez zacal chodit do skolky. dr mi povedala, ze to netreba riesit, kedze mi rozumie a robi, co mu hovorime...a teraz??? sa mu usta nezatvoria a mna poraza, tak si uzivaj to ticho, kym sa da 😉

anniera
22. okt 2011

moja veľmi dobrá kamarátka má synčeka, ktorý pred pár dňami oslávil 4 roky....do 3,5 roka ani necekol a vlastne začína rozprávať až teraz, nemal potrebu rozprávať, je to taký introvertný chlapček....teraz sa vyjadruje skutočne veľmi jednoducho, vety typu "mama hop, mama daj" a podobne...ale sú radi že začína, lebo boli aj na vyšetreniach a tak, dieťa je úplne zdravé, len proste necíti potrebu rozprávať, podporujú ho v každom slovíčku ktoré povie, držím palce nech sa aj tebe rozrozpráva 🙂
....ach čo by som ja dala za to keby môj starší bol aspoň 2 minúty ticho....

pimpulienka
22. okt 2011

Neuškodi,priam naopak, ine detičky ho budu rečovo stimulovať a hnať dopredu.. Chyti sa, nič sa neboj 😉 Časom pride taka slovna lavina, že mu nebudete stíhať 😀 Pred materskou som pracovala s deťmi, teda poznam množstvo podobnych detičiek, ktore sa potom krasne rozrozprávali 🙂

atrami
23. okt 2011

My sme začali rozprávať v 26. mesiaci. Kamarátkyn syn až tesne po 3. narodeninách. Chodili k logopedičke a tá im veľmi pomohla. Vždy im vravela, že dobrým znakom je viditeľný postup. Ak tam postup nieje, treba pátrať po inej príčine.

erzebet2
23. okt 2011

@katkamarosova ja mam v svojom okoli dve taketo deticky,chlapcek nepovie takmer nic,viac-menej ukazuje,a nie je vobec odborne rieseny, a dievcatko navstevuje logopediu aj psychologa a zlepsuje sa...tiez sama cakam ako to vsetko dopadne...rady typu bud rada,ze mas ticho nemam rada,lebo kto to nezazil nevie aky je to strach...jedna znama ma vdaka tomu postihnute dieta,co sa zistilo az ked nehovorilo

rozala111
26. okt 2011

Ahoj, my sme to riešili tiež, ale mali sme šťastie, nám poradili ísť čím skôr ku dobrej klinickej logopedičke. Takej, čo sa venuje deťom od 2 rokov, my sme práve v tom veku začali chodiť, a trvalo nám cca 8 mesiacov, kým sme konečne počuli od neho vety a začal s nami komunikovať.
Nás hlavne presvedčilo toto - má sesternicu, jej syn mal oneskorený vývin reči, začali chodiť ku log. v 3 rokoch, v 7 rokoch nastúpil do 1 triedy (ešte stále chodil na log.) a vtedy sa prejavili problémy, čítanie bolo pre neho problém (nemá žiadnu poruchu učenia), všetko súvisí s oneskoreným vývinom, keby začal u log. o jeden rok skôr, stihol by dobehnúť ostatných do 1 triedy, teraz, keď je druhák je to už lepšie, ale vidieť, že ten rok u neho spravil veľa.
Nám log. povedala - nikdy nečakajte s rečou do 3-4 rokov, lepšie je ísť zbytočne, ako neskoro, a toho sa držím.
My sme to naozaj skúsili a nebanujeme, teraz bude mať malý 4 roky v januári, na log. chodíme už len raz za pol roka a drobec stále hovorí, krásne mu rozumieť (jasné, že má hlásky, ktoré ešte nie sú dobré).

zuzin78
26. okt 2011

@katkamarosova

ahoj moja dcerka ma 3,5 roka, povie par viet , ja a mm jej rozumieme a snazi sa opakovata ked nieco zopakuje po mne tak to povie cisto a pekne. tesime sa z toho . nasa dcerka ma 2 jazyky aktivne tak aj preto neskor zacina. nasa detska doktorka to bude riesit az ked bude mat 4 roky a nebude hovorit .
verim, ze sa dovtedy rozhovori.
drzim palceky

karap
26. okt 2011

moj syn ma 2,5roka a jeho slovnik:mama,tata,baba,tita[teta]pa-pa,pa [horuce],nooo-ano,neee-nie.Vie ako robi krava,havo...to je cely jeho slovnik.Inak je sikovny,vsetko co mu kazem urobi,prinesie,je chapavy,len sa mu nechce rozpravat.Boli sme aj u neurologa,ten mu dava este cas,moja pediatricka to tiez nevidi ,,tragicky,, ze este ma cas.Tak mu davam cas aj ja.Nemy nieje,hluchy tiez nie,len lenivy ,,usta otvorit,,

lenka.s
26. okt 2011

Su specialne skolky pre deti s poruchou vyvoja reci ... moj syn vydaval zvuky na urovni 6-mesacneho dietatka v 3 rokoch ... dnes ma 5 a nevieme mu zatvorit usta 😀

lucinka1104
26. okt 2011

môj synček rozpraval staršne zle veľa ale nikto okrem nas teda mna a mm mu nerozumel a nakoniec mu podrezavali uzdičku strašne sa to zlepšilo v niketorých slovách povie krajšie R ako ja 😀 ale stale mu nie všetci rozumeju no a dcerka ma 18 mesiacov a povie len..... TO
už mala obdobie kedy hovorila nejde a kde je mama no už dlho okrem to nepovie nič inak je šikovná rozumie chodí od 9 mesiacov behá po schodoch hore dole bez držania sama sa naje vyzlečie bundu ale hovoriť ani za svet len ukazuje a donesie si ked chce jesť donesie lyžičku ked sa chce obuť donesie topanky ked chce piť vezme si sama 😅

mima21
26. okt 2011

moj krasavec ma 6 rokou a ma velmi zlu komunikaciu, je velmi tvrdohlavi a ak chcem aby nieco zopakoval tak ani za svet, len vtedy zopakuje ak on chce, neviem ho donutit aby rozpraval pekne, stale musi nieco robit, pri uceni neobsedi, stale na tej stolicke stoji, toci sa, ale sediet dlho nevidrzi. Chodili sme aj k logo, ale ani za svet nechcel cvicit. Uz fakt neviem co mam robit, je to mudre a inteligentne decko ale strasne tvrdohlave a hamblive. Basniku povie iba mne, nik iny nemoze byt v izbe. ☹

annaopialova
28. okt 2011

ahoj mozno je to dobre lebo pori tym detickam sa aj nauci rozpravat deti v skolke radi po sebe opakuju

ivush
28. okt 2011

Nuž, poviem to asi takto...Každé dieťa je iné, tak ako aj dospelí sme rôzni...Prirodzene v každej oblasti vývinu dieťaťa existujú isté hranice..Niektoré dieťa napr. chodí samé v 10mes, iné v 15mes a sú obe OK. Ale ak by nechodilo 2,5r dieťa, bolo by to zvláštne resp. mimo normu, nie ?? A práve 3 roky sú tou pomyselnou hranicou pri rečovom vývine...Keď už dieťa nad túto hranicu nerozpráva, rozhodne sa to nepovažuje za normu a zdravý vývin. Môže ísť len o oneskorený vývin reči - aj tam sa však uvádza, že presne v 3 rokoch nastáva prudká akcelerácia reči...To je presne to, o čom niektorí hovoria z vlastných skúseností, že dieťa doslova zo dňa na deň začalo rozprávať celé vety, súvetia...
Inak môže ísť o závažnejšie poruchy, no a tie čím skôr sa zistia, tým lepšie...

4misa8
4. dec 2011

ahoj ani môj syn nerozpráva, poviem to čo on chce.Boli sme aj na logopédii asi dvakrát a som si povedala, že teraz to riešiť nebudem. Je veľmi rozumný, je bystrý, čo potrebuje si zoberie alebo mne to vysvetlí ja ho rozumiem.
Vo februári pôjde do skolky a určite tam sa mu jazýček rozviaže. Nič si z toho nerob, CHLAPCI SU LENIVEJší.

katrin
5. dec 2011

moji chlapci zacali rozpravat az ked mali 3,5 roka, dovtedy to bolo len ma, ba, ta, atd.. V septembri zacali chodit do skolky, rozpravat - plynule slova zacali uplne z jednej hodiny na druhu az vo februari, v marci nasledujuceho roka. Pochodili sme psychologov, logopedov, proste nic nepomohlo, chcelo to len cas... Nemala som z toho dobry pocit, lebo mi nevedeli vobec nic povedat, nevedeli sa dohodnut s ucitelkami v skolke, proste dost zly pocit...

janka5861
5. dec 2011

moj syn nerozprval do 3 rokov ... 5 slov ....nastupil do skolky a pripomienky uciteliek, ze je cinan a hatla .. ma tak dozrali .. ze som s nim chodila po lekaroch ,logopedoch ... deti v skolke ho naucili,lebo mu nerozumeli a bol nuteny im to opakovat ..... ale jeho rec ked ma 3,5 nebola v poriadku .... ako 4 rocneho som ho dala na logobediu k nam do centra reci a je to nieco paradne .. chodime od septembra a ja si to neviem vynachvalit ...dokazal sa za tak kratko naucit , d,z,c,s,čšž,l .... no je to nieco fakt super .. nezufaj vsetko bude dobre a dokazete to .... 🙂

katmi
5. dec 2011

je to pravda.. netreba cakat nato, ze dieta zacne raz samo rozpravat samo od seba.. osobne si myslim, ze uz 3,5roka je velmi neskoro.. neviem,naco si cakala.. moja mala rozprava sama nemala ani rok poriadne hadam..to nehovorim zase, ze kazde dieta ma vediet rozpravat okolo tohto veku..to nie... len vravim, ze 3,5roka je strasne neskoro a neviem si predstavit,zeby moja nerozpravala..

zajkobojko
9. jan 2012

ahoj napada ma skusila by som terapiu dotykom, cize masaze ako kazdodenny ritual, ak je to neaky blok na psych.urovni mohlo by to pomoct, kazdopadne velmi prehlbuje vztah rodicov, takze je prinosom kazdopadne.
drzim palce

1petulik
13. feb 2012

ahoj,ja mam podobný problém moj skoro 3-rocny syn tiež nerozpráva ma svoju rec povedala by som ze hovory stále iste slovo nene ne, a rozprava tak celi den. az vlastne teraz v jan. zacal mama,tata ,baba,dedo ,auto a par podobnych slov zle vyslovuje.Boli sme u neur.a ten nam povedal ze mame pockat ak sa to nezlepsi tak to budeme riesit. Ja som s toho dost zufala mali ma nastupit do skolky a mam s toho strach. Viem ze deticiek co nerozp. je vela tak chcem pozdravit maminky a povedat drzte sa !

miska246
13. feb 2012

Ahoj, moja kamaratka ma 4 rocneho syna a ten isty problem. Riesit to zacala az niekedy pred dvoma mesiacmi, ked videla, ze sa maly nechyta ani vo skolke. Ma tak isto tu svoju rec a ked nieco chce, mame to ukaze. Vie povedat par slov ako mama, tata, baba, aoj, papa. Najprv boli na par sedeni u logopedicky a ked nijako nepostupili, logopedicka ich odporucila ku detskemu psychologovi. Boli u psychologicky zatial len raz, dr. povedala, ze sa musi s malym najprv skamaratit, nechcel jej ani nic nakreslit... Sama som zvedava ako budu dalej postupovat....