Narodila sa mi mŕtva dcérka

ciernaperla
25. máj 2015

Ahojte.Prvy krat sem nieco pisem co sa tyka mna.Moj pribeh zacal ked sme sa s muzom rozhodli mat druhe babo...moc sme si ho zelali a v tedy ked sme to najmenej cakali tak to konecne prislo.Bola som zo synom na lieceni a spravila som si test.konecne dve ciarky a oznamila som mu cez skype,ze sa vratime domov 3ja.Po navrate domov som isla doktorke a ta ma poslala na vsetky vysetrenia...Vravela,ze vysledky su v poriadku no nakolko som pri malom mala preemklepsiu tak ju mam cakat aj teraz.Nakolko som bola nezamestnana ostala som doma aby som sa vyhla rizikovim faktorom.jedine co mi v 6tom mesiaci zistili bol vyzsi tlak a tak mi nasadili lieky a bolo to v poriadku.V 29tt ma doktorka poslala lezat do nemocnice lebo sa mi zvysila hladina bielkovin v moci,po 9dnoch ma pustili domov.chodila som na kontrolu kazdy tyzden...potom nastal stvrtok a ja som isla na odbery a kontrolu.doktorka vravela,ze este je to v poriadku a mala som tlak 149 na 98...ked som prisla domo bola som rada,ze je to v poriadku no na druhy den...plac mi nedovoluje suvisle pisat...cely den som si merala tlak na posteli nikam som nechodila nic som nerobila...len som isla na zachod a v tedy to zacalo mala ma kopala a ja som krvacala volala som zachranku a maminu...trvalo im to 25min...a dalsich 20min kym vypisovali papiere ked som ich prosila aby sme isli do trnavskej nemocnice,ze je blizsie vraveli,ze preto,ze som lezala uz v ba tak patrim tam.mala som neskutocne bolesti a tiekla zo mna krv.v sanitke mi nic nedali a hrozne som kricala po prichode do nemocnice chceli aby som isla na kozu a potom na somo...velmi to bolelo a nik mi nepomohol ani na kozu pritom tam bolo 5sestier.ked zavolali doktora bol hnusne neprijemny,ze co tak vrieskam a nech mu laskavo odpovedam,ze ked s nim nemienim komunikovat tak nemieni vysetrovat po sone povedal rychlo na operovacku ked som sa pytala,ze co malicke tak bol ticho...vyzeralo to tam strasne a potom ma len uspali no citila som sa tak sama ako keby zo mna nieco unikalo.rano po prebudeni mi nikto nic nepovedal mala som velke bolesti...az po obede prisla nejaka doktorka a ja som sa hned pytala na malu...zacala s tym,ze je jej to luto no odtrhla sa placenta a mala neprezila.zrutil sa mi svet.ten kto to neprezije nevie co to je...aka bolest ma zaliala a srdce mi naplnil zial.hned som volala mamine nakolko muz bol po nocnej.ked prisiel doktor co ma operoval mal naponahlo a na mna skoro ani nepozrel ked som sa zo slzami v ociach na neho pozrela a spytala sa preco??? Odpovedal,ze co placem mam byt rada,ze ked zo mna vybral to mrtve decko tak zachranil.a mam este 24hod.co bude pre mna krytickych.Mozno to je velmi dobry doktor ale podla mna by nemal komunikovat s ludmi a urcite nie v takych pripadoch.dalej mi davali trasfuzie a ja som sa nevedela skoro pohnut pri kazdom nadychu a kaslani som mala neskutocne bolesti.moja doktorka za mnou prisla kazdy den a rozpravala sa so mnou.je to zvlasne nakolko som ju nemala zazmluvnenu.vravela,ze mam uzavriet kapytolu v nemocnici a nechciet robit pohreb po naliehani ma zobrala za malou do marnice.povedala,ze jej budu robit pitvu...bola nadherna a vyzerala presne ako moj syn ked sa narodil a bola taka bleda...medzi tym ma museli opat otvorit nakolko som mala zrazeninu a zasa sa opakoval kolotoc s transfuziami.po naliehani na doktora ma po 6dnoch pustili domo.a pri odchode prisla socialna sestra a povedala,ze zo zakona musim pochovat dcerku...na jednej strane som bola rada,ze ju budem mat "pri sebe" no uz som sa zmierila,ze ostane tam.tak ked muz prisiel pre mna tak sme museli hned konat nakolko sme uz platili za to,ze tam mala bola...za 3dni sme mali pohreb a moj muz to uz rano nezvladol...no maleho sme dali do skolky a po skolke som ho odviezla kamoske...ked som isla k hrobceku zalialo ma horko,zial,slzy a zlost...obvinujem seba a aj cely svet,ze tu moja dcerka neni...dnes by mala moja malicka 2tyzdne a 3dni. Namiesto toho aby som kocikovala chodim kazdy den polevat hrobcek mojej dcerky slzami...kto je za to vinny,kto mi ju vzal???

pribinak
25. máj 2015

Smutne, drz sa ty aj cela tvoja rodina

pemasinika
25. máj 2015

Tvoj príbeh mi vtlačil slzy do očí. Prežila si veľmi ťažké obdobie. Ja som pri všetkých tehotenstváh mala veľmi vysoký tlak, pri prvom aj bielkoviny v moči, ale to až na konci tehotenstva, takže mi hneď vyvolali pôrod. Je ťažké pochopiť, prečo sa niektoré veci stávajú. To vie len ten Hore. Ja som takisto prišla o svoje druhé dieťatko, veľmi som si priala aby žilo, nechali ma týždeň v nemocnici, nedalo sa to zastaviť,krvácala som dosť intenzívne. Tiež som už doma mala synčeka, ale aj tak som sa z nemocnice vrátila veľmi prázdna. Potom som ešte trikrát otehotnela a porodila svoje vymodlené detičky. Aj tebe prajem, aby sa vaša túžba po dieťatku onedlho zase splnila a už to dopadlo len dobre. Budem držať pršteky.

ciernaperla
autor
25. máj 2015

@pribinak dakujeme...

inull5
25. máj 2015

@ciernaperla nenachadzam slová žiadne..to ci prezivas je viac ako hrozné...si plná hnevu,smútku a uzavrieť to ako kapitolu sa nedá..ale predsa by som konala pre to aby som zistila kto je vinný..ak máš dosť síl..nie som lekárka, podnet som uz riešila ako pravnicka za svojho syna ale úrad pre dohľad co sa týka bratislavy je jeden skorumpovany odpad kde sa tazko dopátrať pravdy..padajú mi slzy po prečítaní ze sa toto deje..:'(:'(

ciernaperla
autor
25. máj 2015

@pemasinika moc dakujem no neviem ako a kde nabrat silu...bojim sa,ze by sa to zopakovalo a nedajboze by tento krat nepomohli mne...nedoverujem uz doktorom...

sue
25. máj 2015

@ciernaperla 😔 prijmi prosím hlbokú sústrasť 😔 prajem Tebe i celej rodine veľa síl...čo som čítala maminky anjelikov, tak všetky povedali, že je to vec, ktorá neprebolí nikdy... že sa len dni časom stanú znesiteľnejšími a potom prídu aj tie, keď sa budeš smiať.
Váš synček má teraz anjela...svoju malinkú sestričku...a uvidíte, či časom príde ešte dieťatko alebo nie...nechaj si priestor na smútenie, hnev, pocit, nespravodlivosti...máš na to právo...keď budeš potrebovať plač, krič, píš, volaj...smrť vlastného dieťatka je najhoršie čo môže človek zažiť 😔
Objímam nadiaľku...

jaruska8
25. máj 2015

@ciernaperla Ahoj, je mi ľúto, čo sa ti stalo. Ja som prišla o dcérku v 39tt a viem, že je to strašné. Brala si aj lieky na tlak?

bonaqa2013
25. máj 2015

Určite by som to dala prešetriť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou....

staniacik
25. máj 2015

Ahoj.. neviem ani poriadne, čo napísať, mám zimomriavky a je mi strašne smutno z toho, čo sa ti stalo. Veľmi vám držím prsty, nech to prekonáte aj keď to chce určite veľa, veľa času a síl. Mám trošku iné skúsenosti, ale tiež nedôverujem lekárom... No z tej zlosti by som asi podala podnet, nech to prešetria.. Prajem tebe a tvojej rodinke všetko dobre, nech máte dosť síl a lásky..

pemasinika
25. máj 2015

@ciernaperla ja viem, je príliž skoro myslieť na ďalšie tehotenstvo. Rana na duši je veľmi hlboká. Čas vraj zahojí všetky rany, aj keď spomienky mevymaže. Mne len pomohla silna túžba po deťoch. Viera, že to musí dobre dopadnúť. Každé tehotenstvo bolo vyležané. a dieťatko doslova vymodlené. Aj keď to posledné bolo prekvapením, takým mojim bónusom. Nevidím do toho presne, kto za tvoj problém môže. Či pochybili lekári, záchanka, alebo tvoj obvodný lekár. Ide o to, či máš dostatok síl sa naťahovať s nemocnicou a lekármi, či ti to za stojí. Bohužiaľ, dievčatko ti aj tak nikto nevráti. Mňa osobne veľmi vyčerpávajú súdy, keďže sa už viac ako rok a pol "naťahujem" so svojim exmanželom o výživné a ten čas a námahu, čo do toho vkladám pokladám za veľkú stratu.

janinah
25. máj 2015

je to smutné 😒 ,ale podľa napísaného nie je vinník,odlúčenie placenty je akútna vec,môžeš obviniť prírodu,vesmír? nie je to chyba lekárov,že sa toto stalo,lekári nie sú bohovia a nevedia pomôcť vždy,zachránili teba ako ti operatér povedal,môžeš sa sťažovať na necitlivý prístup,ale nie,že ti niekto zobral dieťa... 😒 drž sa,veľa sily ti želám

inull5
25. máj 2015

Nesmieš seba viniť..toto som robila aj ja ked sa narodil malý a bola som potom protivna na všetkých okolo,na dcéru..nie je to tvoja vina..mne sa malý narodil s blanou na ritke,nemal kadiaľ kakat..zistili to na druhý deň ked mu hrozilo roztrhnutie čreva..nikto mi nič nepovedal az na druhý deň prišla mudr a sucho mi povedala že malý nemá ritku..a že nemusí mať ani crevo..plač,hnev,panika..stale som sa vinila zle je to moja chyba lebo ja som hommala v brusku..
a som riešila naťahovačky s lekármi lebo mu to zle spravili ale to je na dlho tu. BA je jedna korupcna diera do ktorej padá čoraz viac lekárov..ktorí spolu držia..aj lekárka ktora mala mojho maleho na starosti je vraj super ale v našom pripade pochybila co mám aj doložené od dvoch nezávislých lekárov z iných krajov ale bohužiaľ chýba vecný dôkaz aby bola potrestaná.
Skúste odísť na dovolenku pokiaľ vám to financie dovolia,musíš vypnúť..

inull5
25. máj 2015

@janinah inak som na vás minule myslela ked mi drobca brali na operacku..ked som sa pýtala ako to tam chodí.anesteziolog bol taký milý a všetko vysvetlil.len mi bolo clivo ked som mu malého odovzdavala..

katarinnak
25. máj 2015

@janinah ale strácali čas vypisovania papierov a neodvezenim do najbližšej nemocnice. Je to smutne

ciernaperla
autor
25. máj 2015

@jaruska8 ano dopegit 2xza den

me_to_you
25. máj 2015

Posieľam veľa pozitívnej energie a objatie, aby ste to zvládli a držali sa spolu čo najlepšie..
Aj som si tu s vami poplakala..toto neprebrebolí, len bolesť sa otupí

janinah
25. máj 2015

@katarinnak to neviem posúdiť,ale aj pri akútnych veciach sú nejaké predpisy,

khkt
25. máj 2015

Je mi tu veľmi veľmi ľúto. ☹ Neviem ťa pochopiť v tom, čo prežívaš, lebo som to sama neprežila, ale verím, že to musí byť obrovská bolesť a smútok, ktorý nezmizne zo dňa na deň... Veľmi držím palce, aby to ťažké, čo prežívate stmelilo vašu rodinu ešte viac.
Ja som lekárka a môj názor je, že nejaké chyby v starostlivosti sa stali. Liečba vysokého krvného tlaku bola podľa môjho názoru nedostatočná (ale nie som gynekológ ani internista, takže to neviem celkom dobre posúdiť) a hlavne prístup záchranky, 20 minút vypisovanie papierov a potom odvoz do vzdialenejšej nemocnice keď išlo o akútny stav bola podľa mňa hrubá chyba. Ale či niečo dokážeš cez úrad pre dohľad to neviem. ☹ A hlavne dcérku ti to nevráti. Aj prístup lekára, ktorý ťa operoval je dosť hrozný, typický prípad syndrómu vyhorenia. Či už podáš alebo nepodáš podnet na prešetrenie, snaž sa vo svojom vnútri tým ľuďom odpustiť, nie kvôli im, ale pre pokoj v duši...

tanija133
25. máj 2015

myslim si ze si prezila a prezivas to najhorsie co moze jedna zena prezit.... 😢 😢 😢 Nie je co povedat,iba to ze cas bolest otupi.....ale nazabudens nikdy.... 😢

luvika
25. máj 2015

@ciernaperla je mi strasne luto, ake veci musi clovek prezit a to co sa stalo tebe, je uplne hrozne :( mne tiez presne to hrozilo, oddelenie placenty, preto som bola neustale v nemocnici a pri kazdom najmensom podozreni hned sestricky nabehli. Takisto kazdy jeden lekar, co mal sluzbu...vydrzali sme tymto sposobom a i ked sice skoro vkuse na infuzkach a v nemocnici, no zvladli sme to. Chapem tvoju bolest, ja som mala neustaly strach o male, nie o seba...prajem ti vela sil, mas pre koho zit a bojovat, cas bolest zmierni.

regina22
25. máj 2015

určite budete mať ešte jedno maličké, ja som mala výron v piatom mesiaci a bolo to 50/50 že či malý prežije a ako to bude dalej a máme ho, aj vy sa cez to dostanete a budete mať malinké

petrakk61
25. máj 2015

ach sucitim s vami ani neviem co by som robila ja!!!!nechapem preco sa take nieco deje a ako sa to moze stat! je mi to strasne lutoooo:((((ale musite byt silna koli malickemu ten vas potrebuje a verim ze coskoro vam bude dopriaty dalsi anjelik....aj ked je jasne ze to co sa vam stalo vas bude vzdy trapit....a nezabudnete, ale musite ist dalej koli najblizsim...drzte sa budem vam drzat palce!!!!!

ciernaperla
autor
25. máj 2015

Moc Vam vsetkym dakujem.za mile a uprime slova. Je to pre nas oboch tazke ako asi pre kazdu rodinu ktora tym presla.viem,ze sa to obcas stava,ale preco nam co sme komu spravili?to je otazka co nas trapi a preco sa to v21.storoci stava a bezohladnost a neludsky pristup je v zdravotnictve tolerovany?stazovat sa?dcerku mi to nevrati...co tym ziskam?a nemocnica neni zla...nechcem nikoho obvinovat ale preco mi ju nezachranili???

rajna
25. máj 2015

ani neviem čo mám napísať asi ťa nič neuteší. Ja by som asi udala celú nemocnicu, aj ked viem že by to nepomohlo. Musí to strašne bolieť, ale máš synčeka preto musíš byť silná. Drž sa.

piacere
25. máj 2015

@janinah pokiaľ to bolo tak ako pani píše, tak vinní sú záchranári. Pri odlúčenej placente naozaj nie je čas na 20 minútové vypisovanie papierov, mali s ňou okamžite letiež do najbližšej nemocnice (žiadna BA, lebo tam patrí) a v nemocnici detto.... Mne sa odlúčila placenta počas prvej doby pôrodnej. Lekár to zistil keď ma vyšetroval a už mi nedovolil zísť dole z kozy a v tej chvíli okolo mňa lietalo neskutočné množstvo zdravotníkov, že som ani nevedela čia som... a do piatich minút som bola komplet napichaná, pripravená na sekciu a do desiatich minút som ležala na stole a pozerala na anesteziólóga. Pred dvanástou mi lekár povedal, že došlo k abrupcii placenty a o 12.20 bol malý na svete....
Je to fakt smutné, že v dnešnej dobe musí jedna žena zažívať ešte takýto prístup od zdravotníkov ☹

@ciernaperla je mi to veľmi ľúto, veľa síl prajem 😔

ciernaperla
autor
25. máj 2015

@piacere lezali ste v nemocnici?ja ano a poslali ma domov. A potom kazdy tyzden navsteva u doktorky.ked som bola na koze tak tam doktor nebol len sestricky a potom mi kazali ist na sono do druhej izby.som gulata ale este tym,ze som bola tehotna tak sa mi moc zle od tial vstavalo bez pomoci sestry a bolo ich tam 5...vsetci ma posielaju psichologovi...nie som blazon no nechcem obmedzovat syna...je moj najlepsi doktor a vecer ked ho obimem sa stale rozplacem lebo este stale mi nieco chyba...

zibi
25. máj 2015

@ciernaperla ja by som dala podnet na Dohlad nad zdravotnou starostlivostou.. viem ze bolest je strasna a nic ti nevynahradi tvoju dcerku, ale spravila by som to. jednoducho hrozny priam otrasny pristup aj zachranky - a to si hovoria zachranari ? ved tak sa ani zviera nechova k zvieratu ako oni k tebe a ta lahostajnost, ty krvacas a oni nejednaju? som zhrozena. Dala by som podnet na Dohlad nech to presetria, mozno sa dockas oddskodneho nejakeho mozno dostanes odpovede na svoje otazky, pripadne aspon ochranis druhe tehotne mamicky pred tou hrozou co si zazila, pripadne to daj do medii, vtedy sa veci vedia pohnut dopredu, si silna , obdivujem ta a drzim velmi prsty 😢 😔 cas je najlepsi lekar , nikdy nezabudnes, ale casom to prestane tak boliet a este ti poviem , velmi dobre ste spravili ze ste si malicku pochovali..je to pre teba taky psychologicky aspekt, ze mas konkretne miesto kde mozes zialit ..a to je velmi z psychologickeho hladiska dobre..a nevahaj ked ti bude tazko vyhladat psychologa, to nie je ziadna hanba ..tragicka smrt dietata a ty babatka, to prazdno, ktore citis, niekedy odbornik vie pomoct vysporiadat sa s tym co pocitujes a moze ta usmernit tu bolest, energiu prazdnotu nejak premenit, do niecoho vlozit , alebo nauci ako s tym zit a zvladnut to ...ale daj si cas, je to velmi cerstve drz sa 🙂

stastenka42
25. máj 2015

@ciernaperla boze,je mi to hrozne luto...citim s tebou..drz sa dievca,mas este synceka ktory ta potrebuje hoci bolestna spomienka na dcerku ti zostane navzdy v srdiecku..

marika58
25. máj 2015

Jemi to luto,ja by som na nich navrieskala aj ked viem ze by to nepomohlo ale ked tak citam kade tade naco oni pytaju viac penazi ked sa nevedia o cloveka postarat tak ako maju!!!keby tam bol niekto znami tak by sa im inak chovali.....su to bezcitne spiny jiektory.A ked sa jieco take stalo tak tiez mal prist pan doktor a povedat to inak a nie tak ako povedal kks som s toho vsetkeho smutna a vam drzim palce ;-*

rudkocam
25. máj 2015

mala som problem to docitat cez tie tecuce slzy. nezabudnes, bolest nepominie. ja Ti len prajem vela sil na zmierenie sa s tym, lebo stale je tu niekto, kto Ta potrebuje. opatruj sa