Život vo Švajčiarsku a príspevky na dieťa

fetinko
16. jan 2013

prestahovali sme sa do Svajciarska a planujeme rodinu..sme obaja slovaci..priatel ma pracu,ja nemam..
ake su tu podmienky..rodinne pridavky,materska..?

jania023
16. jan 2013

@fetinko ahoj ono vela zavisi v akom si kantone..pridavky dostane hned ako o ne poziada co sa matersekj tyk apre teba pokila nemas odrobene 10 mesiacov od narodenia babatka tak nemas narok na matersku ktora je iba 92dni co je 3 a pol mesiaca..skolka sa vybavuje vopred lebo su cakacky..

ssisska
16. jan 2013

Ako mozes dostavat matersku vo Svajciarsku ked Tvoj muz je slovak,ved tam maju trvaly pobyt na pracu a na byvanie len zeny ,ktore su vydate za svajciarov,normalne nechapem,ved len ked tam ides pracovat tak povolenie je len na tri mesiace za jeden rok.

bubelko
16. jan 2013

@fetinko ako spravne napisala jania023 tak vela zalezi od kantonu. standard ale je, na to, aby si dostala matersku, musis robit aspon 12 mesiacov pred narodenim dietata. materska dovolenka je 14 tyzdnov (niektore firmy ponukaju 16). nastup je cca. 2tyzdne pred porodom, ale vacsina robil az do porodu. dostat sa na pn a ostat akoze na rizikovom nie je jednoduche. materska je vyplacana podla mzdy, tak ako ti napisala jania.
pridavky na deti su - od kantonu ku kantonu ine, ale cca. 200chf na dieta po dobu 18rokov alebo kym studuje, max. ale tusim do 25 rokov. o tie si musi poziadat manzel a budu mu vyplacane v ramci mzdy.

@ssisska aj zeny vydate za slovakov ziskaju povolenie na pobyt a pracu- v ramci familiennachzugu. nielen zeny vydate za svajciarov. akurat, ze na familiennachzug maju len muzi s povolenim B alebo C. pri povoleni L mozu poziadat, ale moze im byt familiennachzug zamietnuty 😉
ak ides pracovat - tak podla kontraktu ti je vydane povolenie - ak nie je naplneny kontingent (cca.580 ks/stvrtrok), tak ako obcan eu ziskavas B, ak je naplneny, tak ziskas L.

cawes
16. jan 2013

@fetinko na matersku zevraj staci byt 9 mesiacov evidovana na AHV a odpracovat min.5 mesiacov to som si dnes precitala nahodne na stranke SVA hladala som to pre znamych a rataju sa tam roky odpracovane v EU statoch musia byt dokladovane formularom E104
o rodine pridavky moze poziadat ako muz tak aj zena, väcsinou ho vyplacaju tomu kto zarobi viacej.

bubelko
16. jan 2013

http://www.bsv.admin.ch/themen/eo/00056/01784/i...
@cawes ma pravdu 😉 staci platit 9mesiacov a robit 5 🙂

ssisska
16. jan 2013

Co tam je materka 200 frankov??? To si robite srandu!To uz zostat na Slovensku,aj ked viem ,ze v Nemecku je za jedno decko tiez len 200 eur,pekne stat setri na detoch.To je velmi malo,to sa neoplati mat deti.

bubelko
16. jan 2013

@ssisska materska je viac, ta sa rata z vysky platu. 200chf (plus-minus) su pridavky na deti. materska je ale len 14tyzdnov, potom nie je nic. jedine naspat do prace alebo ostat s dietatom doma a spoliehat sa na to, ze ta muz uzivi 😉

ssisska
16. jan 2013

Tak to je krute.

cawes
16. jan 2013

@ssisska to je svajc, je lacnejsie ked zena pojde do prace a myslim ze to robia aj kvoli tomu aby nevypadla z prace na 3 roky, ved si predstav ze robis niekde kde sa stale nieco meni, ako napr. ja po 3 rokoch by som bola duta ako bambus. Teraz po par mesiacoch sa musim toho vela doucovat a nie to po 3 rokoch

fetinko
autor
17. jan 2013

no ja mam povolenie L,priatel ma B na 5 rokov..ale v maji uz budeme manzelia,ja pracujem na 40 percent,cize ta materska bude otras,skoro nic..my sme v kanton Schwyz,existuje tu nejaky prispevok,ked muz nezaraba vela alebo take nieco?cize stat velmi vyspely,ale matka si tu moze piskat..

slovakch
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liana111
23. mar 2013

@bubelko ahoj 🙂 sorry trosku mimo temy ale nevies nahodou ci plati familiennachzug aj ked sme neni zobraty a mame spolu syna?

sense
23. mar 2013

@liana111 pokial nie ste zobrati, tak familiennachzug neplati, nakolko nie ste oficialne rodina....

liana111
23. mar 2013

@sense to je blbe :-/ a dakujem za radu 🙂 poslem ho asi na Gemeinde nech sa popyta ze co a ako.. jaaj myslela som si ze to bude jednoduchsie ☹

sense
23. mar 2013

@liana111 no vo svajciarsku nie je nic take jednoduche ako poniekt. tvrdia hlavne taki co tu nikdy neboli...

sense
23. mar 2013

@liana111 co mozes este urobit...ist si poziadat o trojmesacne povolenie na hladanie prace a ked pracu najdes dostanes aj pobytove povolenie....

bubelko
23. mar 2013

@liana111 ako ti sense povedala neplati. Familiennachzug plati len pri povoleni b. Pri L mozno on poziadat, ale moze byt zamietnute. Co moze priatel spravit - nahlasit na gemeinde, ze zije v konkubinate a ma dieta, vtedy by to mohli povolit. Alebo ako pise opat sense - mozes ty piziadat o pkvolenie k pobytu, ze si ides hladat pracu - t.j. L. To je obmedzene a potom musis vycestovat 😖 veka stastia. A jednoduche to tu naozaj nie je. Sense ma pravdu 😉

cawes
23. mar 2013

@fetinko co sa tyka materskej tak ja som pracovala na 100 % a materska bola 100%tny plat, takze predpokladam ze ak pracujes na 40% mohla by si dostat ten svoj plat

liana111
24. mar 2013

@bubelko
@sense baby chlap ma Bcko. A inak my sme uz vo svajci boli ja som tam podla tohto bola 6mesiacov illegalne 😲

sense
24. mar 2013

@liana111 tak sa vezmite a je po probleme

cawes
24. mar 2013

@liana111 tak ilegalne si tu uplne nebola kedze. Sme v eu tak mas pravo tu yt 3mesiace ak tu chces byt dlhsie staci ist len na gemeinde a oni si to zapisu ze si tu a ked odchadzas tak to ist odhlasit.

liana111
24. mar 2013

@sense asi to tak aj spravime.. vidim to ako najjednoduchsy sposob.. a predsa budeme vediet hned preukazat ze ,,patrime dokopy,, 🙂

cawes
24. mar 2013

@liana111 to viete aj bez toho aby ste sa brali knedze mate spolu dieta. Priatel sa musi za teba len zarucit treba sa popytat na uradoch presne ako to e

bubelko
24. mar 2013

@liana111 kamoska je tu tiez tak. nie su vzati, maju ale dieta, tak to bol priatel nahlasit a ona dostala povolenie 😉 a ak ma B, tak by to mohlo klapnut. 😉

sense
24. mar 2013

ved prave vela zalezi od konkretnej gemeinde a kantonu jedna odsuhlasi povolenie, ina nie...mohlo bude stacit aj zaruka priatela ze ich dokaze financne zabezpecit, mam ale kamaratku kt. sice povolenie tiez dostala, ale ma v povoleni napisane ze nicht berechtigt für Erwerbstätigkeit, bol to kanton VD

sedmokrasska
4. júl 2013

baby ako sa Vám žije vo Švajci, ale pravdu? 🙂 Ako sa k Vám Švajčiari chovajú? A pri pohovore máte rovnakú šancu?

millana
25. nov 2013

Ahojte dievcata, chcem Vas poprosit o pomoc z pracou vo Svajciarsku. Hladam si zamestnanie vo Svajciarsku, mam 24 rokou, po zavaznej dohode mozem nastupit ihned, som zodpovedna, komunikativna, pracovita. Hladam pracu v oblasti hotelierstva (chyzna, poprípade neake pomocne prace), alebo ako opatrovatelka najlepsie deti, ( odniest priniest zo skoly/skolky, navarit... poprípade aj starsieho cloveka. Prax v opatrovaní v nemecky hovoriacej krajine mam, vlastnim opatrovatelsky kurz + vodicky preukaz B. Najlepsie oblast Zurich no prijmem hocico. Za najdenie poprípade prace dam financnu proviziu. prosim posielat IP. Dakujem za kazdu radu, ponuku.

majkaa
12. dec 2013

Ahojte posielam kamarátky balík do švajčiarska čo tam nemajú na Vianoce a my mame. Chcem jej niečo vianočné pribaliť.

lienkka2784
5. jan 2014

Ahojte žienky,chystám sa prestahovať do švajčiarska okolie Badenu aj s mojou o mesiac 6 ročnou dcerkou..Dosť mam z toho obavy ako to tam bude a či si dcera zvykne na takú zmenu ,hlavne rečovú..Chcem najsť žienky ,ktoré sú blízko Badenu a či viete mi poradiť ako je to pri vybavovaní ešte školky nakolko ide mať dcera odklad a a ko takú zmenu nesú Vaše deti..