Hneď od prerezania pokazený mliečny zub

modralyzicka
24. mar 2024

Ahojte. Máme problém so zúbkom syna (11 mesiacov má momentálne). Ide o hornú jednotku, prerezal sa asi pred 2 mesiacmi a už keď sa prerezal, videla som že nie je celkom biely. Vyzerá akoby mal úplne narušenú sklovinu a je žltý/do hneda. Veľmi ma to trápi, lebo zuby čistíme 2x denne odkedy sa prvý zúbok prerezal (to mal malý asi 7 mesiacov), a nebral žiadne ATB (ani ja v tehotenstve). Vôbec nič sladké neje (okrem ovocia) a pije iba vodu čistú a Mm. Už riešime zubára, no nie je ľahké nájsť pre tak malé dieťa u nás zubára.

Preto sa chcem spýtať, nestretli ste sa s niecim podobným? Dá sa mliečny zub nejako opraviť? 🥺

mabenn
24. mar 2024

ano, "medove zuby", nastuduj si, a smer zubar, da sa to fixovat, ale je to chybajuca sklovina s vacsou tendenciou kazivosti

sprjuska
24. mar 2024

Da sa to opravit, robi sa normalne strip korunky, ak treba..len neviem, ci aj u tak maleho dietata..moje obe deti maju zle zuby aj napriek pravidelnej hygiene( ale dojcila som v noci veľa) syn ma uz sest rokov a obe jednotky ma zltohnede, ale teda ten kaz sa zastabilixoval a zubky vydrzali doteraz, dcera ma dva roky a zuby pokazene, akurat zhanam kliniku, kde nas vezmu, len vacsiniou nas z kapacitnych dovodov odmuetli

bolarazjedna
24. mar 2024

No aj mlieko obsahuje mliečny cukor... Kamarátke sa to stalo, jej dcérke už sa prerezaval zub s kazom, pričom tiež jej záleží na hygiene zubov, detský zubár to ošetril, akurát im vravel ze po roku neodporúča nočné kojenie kvôli kazivosti.

sprjuska
24. mar 2024

@bolarazjedna ano nocne kojenie to sposobuje, ja som to vobec netusila, az ked sa dcere zacali rozpadavat zuby..starsi zahryzol do postielky, ked mal 8 m a preto som si myslela, ze to ma udrete a az teraz som pochopila, ze je to mliekom...obe deti som kojila dva roky aj v noci netusiac, co im sposobujem

modralyzicka
autor
24. mar 2024

@bolarazjedna ďakujem za info, je pravda že malý je dojceny dosť, a fungujeme tak že pred spaním má mlieko, a v noci tak 2-3x tiež.. 😕
Keď píšeš že to lekár ošetril, nevieš ako sa to dá opraviť?

modralyzicka
autor
24. mar 2024

@sprjuska ďakujem za skúsenosť, no je pravda že nočné kojenie u nás funguje často. 😕
Asi s opravou budeme musieť tak či tak čakať, keďže zub ešte stále celý nevyšiel. No uvidime, zajtra idem odvolať kliniky čo mám vyhliadnuté.
Ty si davala deťom aj tie zuby opravovať? Aké staré boli vtedy?

sprjuska
24. mar 2024

@modralyzicka nie starsiemu som nedala, lebo ja som si myslela, ze to ma zubky udrete, az ked sa to aj mladsej spravilo som to riesila so zubarom a zistila, ze co to je..jej ale narastli zubky pekne, len zrazu obeleli, potom opadla sklovina, zhnedli a teraz pomaly odpadavaju po kuskoch..no chcem jej to dat spravit, len sa nevieme nikam dostat, my sme zo stredu SR a chcela by som aby nas vzali do Stomatologia Rodinka( kuk ich IG) ale v decembri nas odmietli z kapacitnych dovodov, ze mame vyskusam neskor..nas zubar povedal, nechst tak a pri problrme vytiahnut von 🙈

belle_vie
24. mar 2024

My tiez riesime. Ako prvu pomoc sme dali zubky postriebrit. To spomali kaz.
Okrem toho dokladne cistenie ( jednozvazkove kefky, pastu nam odporucil zubar detsku elmex, k tomu este remineralizacny gel - gc toothmousse).

Ak to nezastavi kazenie tak nas cakaju 4 korunky.
Ja som v 7 mesiaci mala covid aj 6 chorovu, tak myslim ze z toho to ma.

anavixy
25. mar 2024

Nesposobuje to nocne dojcenie! A ani to nie je kaz… 😵‍💫 Ale vyvojova porucha skloviny (DMH). Ide o demineralizaciu skloviny, moze byt zapricinena napr infekciou pocas tehotenstva ci uzivanim atb alebo inych liekov v tehotenstve. Pri takychto zubkoch by sa malo dbat na 100% hygienu, pouzivat fluoridovu pastu a existuju aj remineralizacne gely (o vhodnosti sa treba poradit s lekarom alebo si najst info), zuby sa daju rozne osetrovat zubarom proti kazeniu. Demineralizacie sa mozu a nemusia objavit aj na trvalych zuboch (MIH).
https://www.instagram.com/p/Ce8IR5QrWqQ/?igsh=a...