Pokazené zúbky 6 ročného dieťatka

katka2505
2. júl 2015

Ahojte dievčatá, potrebovala by som poradiť. Naša malá bude mať 6 rokov. Predné horné zúbky pokazené v podstate už tam má len také škrupinky. Spodné predné zúbky jej už začali vypadávať, už sa jej tlačia aj nové. Chcem sa opýtať, tie vrchné pokazené jej samy vytlačia nové zúbky alebo mám ísť s ňou k zubárke, aby jej to vybrala?

boraborscova
2. júl 2015

Rychlo k zubarke, kaz sa moze preniest na zarodky zdravych zubov. Zanedbala si to.

sissy27
2. júl 2015

@katka2505 neviem, či má zmysel ti písať, že u zubárky na preventívke si mala byť tak pred 3 rokmi a na ošetrení vtedy, keď bol objavený prvý kaz... to ani ty sa o svoj chrup nestaráš? ☹
presne ako píše @boraborscova - zanedbala si to, tak choď čo najskôr...

jaron
2. júl 2015

@katka2505 neviem, či chodíte na preventívne prehliadky. My chodíme raz za pol roka s deťmi (5 a 12 r.), dospelí raz za rok. Je to dôležité, pretože včas sa vyhneš prípadným problémom a nemusí to zájsť až tak ďaleko.
Takže aj teraz by som určite šiel s tým problém k zubnému lekárovi.

bubelko
2. júl 2015

@katka2505 jednoznacne k zubarke. a zamysliet sa nad dovodom, preco to doslo tak daleko? 😕

lilimoni
2. júl 2015

Ja som sa na mojej preventivke opytala zubara, kedy mam priniest malu a on, ze vtedy ked za zacne tlacit prvy zub. Takze chodime od 8 mesiacov pravidelne 🙂

wenka
2. júl 2015

@katka2505 ahoj, moja dcéra mala takto zúbky pokazené tiež.. a to sme ich čistili od začiatku. v podstate sa jej začali kaziť hneď, ako jej vyšli :( a tiež sme skončili len s takými kýptikmi, že nevedela ani poriadne šunku na chlebe odkusnúť 🙂 ale mali sme veľmi zlatú pani zubárku, ktorá nám vysvetlila, že u dcéry to bolo spôsobené poruchou zubného základu (niektoré zúbky mala totiž krásne, iné už takmer vôbec nemala) vraj sú dva zubné základy, no a dcéra mala jeden poškodený.. pani zubárka nás pekne od malička pripravila na to, ktoré zúbky sa jej ešte takto pokazia a veru sa to do bodky splnilo.
Tie zvyšky zúbkov jej nevyberala, mali držať miesto trvalým zubom, aby nerástli krivo. Ak ju niektorý bolel, prečistila ho a pomohlo to.
Teraz má dcéra krásne rovné a zdravé trvalé zuby 🙂 🙂 takže držím palce 🙂

wenka
2. júl 2015

tiež som sa napočúvala, že sme nečistili zúbky poriadne, že jedla veľa sladkostí alebo že to má z antibiotík... príjemné to nebolo a veľa krát som už ani nemala chuť vysvetľovať :P

vevesh
2. júl 2015

@katka2505 ist k zubarke....mozu sa jej z toho pokazit uz trvale zubky...... budeme riesit ten isty problem, ked nam pojdu trvale - az na to, ze nam kazde 3 mesiace lekarka zubky osetruje a kazy bud plombuje alebo iba sleduje,nic ine sa uz neda robit, pokial je to v takom stadiu 😖

wenka
2. júl 2015

@vevesh u Katkinej dcéry asi nejde o kaz, s väčšou pravdepodobnosťou to bude porucha zubnej skloviny.. kazia sa skôr stoličky..

katka2505
autor
2. júl 2015

@boraborscova
@sissy27
@bubelko
pozor, začali sa jej kaziť o 2 rokov..bola som u zubárky a povedala mi, že jej s tým aj tak nič nespraví lebo ide o 2 predné zúbky a že deťom sa zvyknú mliečne predné zúbky kaziť, že tie sa neplombujú..ostatné zúbky má krásne biele ako perličky a nie je na nich žiadny kaz..

katka2505
autor
2. júl 2015

@wenka
čiže tiež ste mali tie predky pokazené a zubárka vám nevyberala tie škrupinky? vytlačili ich nové predné zúbky?

vevesh
2. júl 2015

@wenka nie, nemusi - u mladsieho aktivne kazy na 4 prednych hornych zubkoch - nech robi co robi zubar , zastavit sa nedaju, a starsie ma zubky ako z reklamy...

wenka
2. júl 2015

Ospravedlňujem sa za požičané foto - Dcéra mala takéto zúbky (ale nie takto všetky) toto nie je spôsobené zubným kazom a nepokazia sa z toho trvalé zuby (samozrejme pri pravidelnej ústnej hygiene)

ada510
2. júl 2015

@katka2505 ahoj som zubna sestra taketo pahiliky uz racej vybrat to ani citit nebude ja sama som take mala a oslabilo mi to aj trvale...tak sup k zubarovi a trvale poriadne umyvat kontrolovat ci si umyla aj do 18 rokov v puberte to deti najviac zanedbavaju najviac zuby nicia colove napoje a dzusi po tych si treba hned vyplachnut aspon cistou vodou...😼

wenka
2. júl 2015

@katka2505 áno, trvalé zuby jej to pekne vytlačili. samozrejme, že sme chodievali k zubárke, ktorá to sledovala, ale nič s tým nerobila.. len jej to občas prečistila, keď ju to bolelo, lebo v strede toho zúbku už mala vlastne ďasno, a tam sa jej občas urobil taký hnisavý vačok.. zubárka to prepichla, prečistila a bolo OK. A trvalé má teraz ozaj bez jediného kazu - a to má 20 rokov 🙂

ada510
2. júl 2015

@wenka ta foto je pre mna jak nocna mora...😹 zub sestra

katka2505
autor
2. júl 2015

@ada510
naša malá má našťastie také len 2 predné, ale tiež ma to trápi lebo som ju od malička ako jej išli prvé zúbky viedla k umývaniu..no aj zubárka mi povedala, že u malých detí sa to bežne robí a kým ju to nebolí, že ona jej s tým nič nespraví.

katka2505
autor
2. júl 2015

@wenka
tak to som rada..fakt tam má už len také škrupinky, no nemali sme nejaký problém, že by ju to bolelo..ani vačky sa nám našťastie nerobia..sesternice mali tiež také zúbky a teta spomína, že sa mi to pretlačilo samé a teraz majú krásne rovné a biele zuby..

sissy27
2. júl 2015

@katka2505 to je zvláštne, viem,že naša zubárka opravuje aj mliečne zuby - okrem iného aj preto, aby sa kaz nešíril na ďalšie zuby a keď sa vymieňajú tak aj na trvalé... moja dcéra bude mať 12 a nemá ani jeden kaz zatial...úprimne, ak by mi zubárka povedala, že s pokazenými zubami ( a je úplne jedno, prečo sú pokazené) nebude nič robiť, tak idem inde...to ako keby mi lekár povedal, že ma nebude liečiť keď som chorá...

bubelko
2. júl 2015

@katka2505 tiez som ti chcela povedat, ze keby mi zubarka povedala, ze to nebude riesit, tak si idem minimalne po druhy nazor. lebo sa mi to nezda a viem, ze kamoskinej dcere, ako 4r, riesili predne zubky - normalne opravovali...

wenka
2. júl 2015

@sissy27 ak vieš zistiť, čo by zubárka s takýmito zúbkami vedela robiť, tak napíš, rada sa niečo nové dozviem (úprimne) 🙂
..je mi jasné, že zubný kaz keď objavíš, tak sa odstráni a zub zaplombuje, ale čo sa dá robiť napr. pri poruche tvorby skloviny alebo dentínu pri mliečnych zuboch, tak to netuším.. Našťastie syn má teraz zuby OK, tak to nemusím riešiť

aduska.fuggy
2. júl 2015

My máme tiež štyri horné zubky len také škrupinky. A to sa jej stalo dva mesiace potom ako jej zúbky vyšli, takže také veci určite nemôžu byť hygienou. Normálne jej začala olupovať sklovina a zväčšovalo sa to.Ostatné má krásne snehobiele. Ked sme boli u zubárky, tak vravela, že pokial tie zúbky niesú čierne tak to nevadí, vtedy sú pokazené, ked sú hnedé sú zdravé. A že oni vraj vypadnú samé. 🙂 😉

sissy27
2. júl 2015

@wenka nie som zubárka, ale čo viem, tak kaz ošetruje klasicky - vyvŕta, vyčistí, zaplombuje, dokonca pre deti má farebné plomby, takže ak chce niekto tvrdiť, že kazy na mliečnych zuboch sa neošetrujú, minimálne budem pochybovať... a netuším, čo sa dá robiť pri poruche tvorby skloviny alebo iných problémoch, ale opakujem, slová "s tým sa nič nerobí" by ma neuspokojili a aspoň konzultovať by som išla aj k inému odborníkovi

ada510
2. júl 2015

Ano kazdy kaz sa osetruje je jedno na akom je zube lrn podaktorym zubarom na slovensku sa proste s detmi nechce ...😔

sheila72
2. júl 2015

Ach bože milujem tie predstudky, že prečo ste nečistili atď. Baby, existuje aj niečo take ako je porucha zubnej skloviny, resp.odvapňovanie zubov. A toto nie je zapríčinené hygienou. Niektorým deťom už také zúbky vyjdu a je smutné, ako niektoré matky hneď odsudzujú a pritom o tomto nič nevedia. Horšie než staré babky....

domak2
2. júl 2015

Tak ja tiez poctivo cistim od prveho zubu a k zubarke chodime od pol roka. Lenze tato zubarka sa jej vzdy asi na sekundu kukla na zubky a povedala, ze su v poriadku. Na jednom sa jej zacal robit zubny kamen, tak som jej to povedala a ona, ze to staci len viac cistit. Lenze ocividne nestacilo, lebo sa jej zacal rozsirovat aj na dalsi zubok. Zas som jej to povedala a ona, ze s tymi nic moc netreba robit, lebo ved aj tak vypadnu 😨 Potom sme sli na dalsiu kontrolu a bola tam zastupujuca zubarka, ta jej kukla do pusy a okamzite nas odporucila na nejaku detsku zubnu kliniku, aby jej cim skor zuby opravili, ze cim dlhsie vydrzia mliecne zubky, tym lepsie pre trvale. Kukala som na nu ako puk, ze co je ta jej kolegyna teda zac.

miskaska
2. júl 2015

@ada510 súhlasím. Synovi sa pokazili 4.horné predné a stolička...tzv medové zubky. Ma ich vyvrtane a zaplombovane. Uvidíme, koľko čjasu sme takto získali. Modlim sa, aby vydržali, čo.najdlhšie.

adik109
2. júl 2015

Kazy určite treba nechať ošetriť a poradiť sa či nepomôže fluoridácia - aspoň pozastaviť ďalšiu kazivosť.

nataliatn
17. júl 2015

staršej dcerke sa pokazil zub .Zubárka ho chcela plombovať a malá jej ušla z ambulancie 🙂 s revom že už som ju tam nedostala a 2 mesiace na to vypadol a bolo po probléme

taso3
28. júl 2015

Možno neskoro, ale aj ja sa pripojím. Baby keď spadne sklovina pri takto porušených zúbkoch, mliečny zúbok je mäkký pieskovitý a aj keď sa zaplombuje časom sa plomba uvoľní a diera zvetší.