Prvý menzes 13 ročnej dcérky. Ako to mám zvládnuť?

papricka33
23. máj 2015

Dcerka bude mat v juni 13. Dnes dostala prvy krat menzes a ja som uplne zufala. Uz som ju na to trochu pripravovala, rozpravali sme sa o tom. Ale ja som akasi nepripravena. Teraz mam maleho synceka, babatkovske casy, a teraz toto. Za posledny rok sa strasne zmenila. Z dievcatka na velku slecnu. Aj vy ste to tak zufalo prezivali? Myslim, ze aj ona sama to tak citi, hlavne ked ma vidi krutit sa okolo maleho. Casto si spominame, ako to bolo, ked bola mala ona, co robila. Nie je este typicka pubertacka, nechce sa o tom nejako extra bavit...
So mnou sa o tom mama nebavila vobec a bolo to zle ☹ nechcem, aby to tak dopadlo aj medzi mnou a dcerkou. Ale citim sa v tom taka stratena ☹ Tvarim sa akoze sa nic extra nedeje, vysvetlila som jej prakticke veci, tak medzi recou, v pohode... ale chce sa mi revaaaat, a zastavit cas ☹

bonaqa2013
23. máj 2015

@papricka33 tak toho sa aj ja bojím. mám 3 baby. Dcéra má 9,5 roka a jedna známa mi povedala, že v dnešnej dobe veĺa dievčat má menzes v 10 rokoch - mne to pripadá strašne zavčasu. Mne moja mama o tom tiež veĺa resp. nič nepovedala - a medzi nami nikdy nebol taký dôverný vzťah. aj bratia sa mi smiali - hanbila som sa niekoľko rokov, a pritom je to bežná vec..... mám pocit, že keď dcéra dostane menzes - tak už sú tie detské roky definitívne fuč.....

janinah
23. máj 2015

Na také veci si my,.mamy,musíme zvyknúť,a prídu aj horšie situácie /keď som svoju najstaršiu pustila prvýkrát samú do sveta,tak som skoro umrela od strachu a fyzicky mi bolo zle 😒 ,teraz ide do USA,mám problém to predýchať..../a semrtam sa aj zasmiať treba- moja druhá dcéra dostala ms ráno a naobed bol plný kôš vložiek /čo kvapka,to nová vložka 🙂 tak som ju musela dopoučiť ešte 😉 ..hlavne sa tvár,že ok,vitaj medzi ženami a zober ju niekam na dámsku jazdu len vy dve do kina napr.

papricka33
autor
23. máj 2015

@janinah myslim, ze to musi este spracovat. teraz je to v polohe, "zivot bezi dalej, nic sa nedeje...", velmi to nechce rozpitvavat.

kadri
23. máj 2015

@papricka33 nemas byt preco zufala, dcera sa zdravo vyvija, skus na nu neprenasat traumy 😉 ja som si s mojimi dcerami urobila malu damsku jazdu - isli sme do cukrarne a kupit vonavku. je to pre ne vyznamna vec a chcela som, aby sa citili prijate a brali menstruaciu ako normalnu a pozitivnu vec v zivote zeny. otvorene sme sa rozpravali o vselicom aj predtym, teraz mam radost, ze sa pridu opytat, ze mi doveruju, neprezivaju cyklus ako hanbu alebo ponizenie, lebo s mamou som to mala podobne ako ty 😒 s dcerami som si blizsia a je to fajn. a deje sa, velka zmena 🙂 verim, ze sa ti podari to skoro spracovat 😎

henikav
23. máj 2015

Kolegynina 8rocna dcerka akurat dostala tiez; Mamina to vyriesila tak ze vecer pripravila oslavu na privitanie dcerky medzi zenami. Iste aj ona bola trosku sokovana, ale dcerke nic neukazala, len sa mi prisla vyzalovat. No ale 8 rokov je fakt velmi skoro, ale 13 je taky akuratny vek, neboj vsetko bude ok

katka.gzd
23. máj 2015

@papricka33 ako si chcela aby reagovala tvoja mama ked si to bola ty kto to dostal prvy krat? Ked si spatne spominas na to, co ta najvacsmi mrzi? Ked by si o tom hovorila kamoske, ake vety ta napadaju? "Keby mi mama povedala aspon, ze....." dopln co ta prve napada...a mas najspolahlivejsi navod ako to s nou prezit...ved je tvoja...nemusi mat uplne tu istu povahu a potreby, ale snad nebude tak daleko od stromu...tak nejak by som na to sla ja... A urcite by som jej povedala s usmevom a hrdostou v hlase "vitaj medzi nami zenami" aj keby si to mala povedat so slzami v ociach pretoze ti je luto, ze uz nieje male dievcatko.. Nieje dovod skryvat svoje prave emocie..je uz velka, zvladne to a snad aj oceni...ked jej nepovies pravdu o tom ako sa citis a bude len vidiet ze to tazko spracovavas, moze si to sama vysvetlit uplne zle...a bud si ista, ze na tebe vsetko vidi...ved si jej mama...bud k nej uprimna...najlepsia cesta 🙂 drzim palce

zitaje
23. máj 2015

@papricka33 Moja velka dcera ma tiez 13 rokov, MS ma uz dlhsie. Bolo to na nej vidiet, ze sa meni, ze to uz coskoro pride, a obe sme to uz asi pol roka pred prichodom ms OCAKAVALI! Nijake zaskocenie ci sok, prave naopak, vcas bola dokladne poucena, vela sme sa rozpravali o tychto veciach, o zenskom tele, ukazala som jej, ako sa pouzivaju vlozky este pred tym, nez dostala ms, a potom samozrejme zas. Ked to prislo, mala som pocit, ze sme teraz uz v jednom klube, uz aj ona je tak trocha dospela zena, mala som uprimnu radost, poobjimala som ju a tak nejak inaak nas to spojilo 😵
Netreba robit z menzesu strasiaka, je to prirodzena vec, je to svojim sposobom priprava zeny na materstvo.
Mna mama pripravovala menej, i ked to bolo myslim ze v pohode, ale mala som trocha problem vyrovnat sa so zmenami svojho tela. Teraaz na to ja ako mama davam vacsi doraz a vidim, ze je to dobre 🙂

mamulka211
24. máj 2015

Boze to snad nie....dnesni ludia si fakt vyrabaju problemy, ktore neexistuju. Co je na menzese 13 rocnej dcery take zufale a strasne, ze o tom musis zakladat temu 🙄 . Ved to snad je prirodzene, da si vlozku medzi nohy aj vec vybavena, moja ma 11 ma za sebou uz dva menzesi a absolutne sme to neriesili, co to je uz vedela, dala si vlozky, preckala 4 dni a dobre.

ivet1371
24. máj 2015

Dneska sa učia o tom v škole a aj medzi sebou.netreba mať stres.opýtaj sa vložky aké jej budú vyhovovať ako sa cíti poprípade až ju boli brucho dát lieky

patamato
24. máj 2015

Ja som to dostala prvykrat v 14,mama mi dala vlozku a bolo.Vedela som ako co,takze brala som to tak,ze raz to pride.Tiež mam 13 ročnu dceru a už tiež sme sa o tom rozpravali.Ale u nej bola reakcia taka,ze ona to nechce mat.Ved ako sa hovori,ako pride,tak odide.

mikys1
24. máj 2015

@bonaqa2013 moja najmladšia sa narodila v 31tt s váhou 1190g a som si naivne myslela, že to dostane neskôr no prišiel ten deň a to má iba 11 a štvť roka .Staršie dcéry to dostali v 12r. Ja som ju na to pomaly pripravovala tak keď to prišlo vedela čo a ako , ale zdá sa mi to moc skoro .

sardinka333
24. máj 2015

Zastaviť čas, revať??? A načo...13 rokov je normálny vek, v dnešnej dobe skor ten vyšší vek kedy dievčence dostavaju menzes, bezne mavaju aj 11 ročné...To je vyvoj a ten nejde zastaviť a preto koli nemu ani nie je dobré plakať a ,,hysterčiť,,. 13 ročná slečna ma iste o tejto veci už nejaké povedomie - preberali to na biologii, má spolužiačky s ktorými to iste preberala (len to tebe nevešala na nos) a ked už nič iné tak denne vidí reklamy na vložky v telke. Už aj moja 6 ročná vie, že existuju ,,plienky pre mamičky,,. Takže hlavne pokoj, ja by som sa mojej dcery opytala, či sa chce o tom porozprávať ....a kebyže nie tak ju uistím, že som tu pre nu ak by niečo potrebovala, pripadne sa jej počas jej dní opýtam ,,všetko ok,,? a samozrejme nakupim tenke vložky aby nenastal trapas že žiadne doma nebudu. Ja používam kališok takže si to budem musieť písať na zoznam lebo mi to vobec nedojde ze to mám kupovať (ked to pride) ....Ale sa smejeme s kamoškami čo maju aj tri dcery že ich čaká ,,krach na vložkách,,....

lubkavargova1
24. máj 2015

no jo, cas ide kruto...onedlho ti privedie prveho frajera. No tam uz mozes chytat paniku a manzel chystat gulovnicu. Toto jenonsens k tomu co vas caka v puberte 😀

veronikax
24. máj 2015

Ahoj 🙂 Mali by ste si urobit babsku jazdu 🙂 A povedat dcerke... nech sa ta opyta na vsetko .. co jej napadne... aaa co ju zaujima 🙂 A ze moze prist s tym za tebou kedykolvek 🙂 A ty nerev hehe :D Niektore dievcata to beru za frajerinu ... niektore by to chceli utajit pred kazdym na tomto svete 🙂 No bolo by super... keby ti mohla v tomto 100% doverovat 🙂 Zrobte si Babsku jazdu .. 🙂 ci doma... ci vonku :D Vsetky okolnosti zavysia od vztahu .....doterajsom,,,,, mamky a dcerky 🙂 Ale suhlasim s radami ... urobit z toho oslavu 🙂 Ja sa doteraz na to pamatam .. akurat bola mamka v nemocnici .. tak ma nemal kto pomojkat 🙂 Ale zvladli sme to cez telefon :DD No mna na to mamka uz dopredu pripravila 🙂 takze som nebola sokovana 🙂 Len ta bolest prekvapila 🙂

papricka33
autor
24. máj 2015

@mamulka211 na menzese mojej dcery pre teba nie je zufale nic. To mas pravdu 🙂 no a potom su tu vsetky ostatne empaticke baby, ktore pochopili moju situaciu...

papricka33
autor
24. máj 2015

@patamato ... ze ona to nechce mat 🙂 zlata. Moja rec 🙂

nanervy_2
24. máj 2015

@papricka33 mne mamka povedala o menzese ked som mala snad nejakych 8 rokov, vysvetlila mi co a ako, ze z dievcata sa stava zena a ze fyzicky uz moze mat aj deti.. uz si nepamatam ako mi to vysvetlovala, ale vyznam si pamatam.. niekedy v 12 -13 rokoch som dostala na tabore, veduce mi nechceli verit ze je to prvy krat, ked som pytala vlozku 😀
nikdy sme sa po tom nebavili o tomto s mamkou, v puberte by mi to bolo proste trapne.. 😎 ale vtedy mi to zvladla vysvetlit tak, ze som bola hrda na to, ze uz mam menzes, ze uz som "zena", minimalne fyzicky 🙂 takze nemusis sa o tom s nou nejako extra bavit, ak si jej to spravne vysvetlila, tak potom to zvladne..

rebeka7501
24. máj 2015

@papricka33 Je to bežný jav u žien - dievčat, niektoré dostanú menštruáciu v 10-tich, iné v 16-tich. Prepáč, ale ako budeš pežívať ďalšie životné etapy svojej dcéry ? Prečo sa porovnávaš s mamou. V minulosti sme sa iba okrajovo na ZŠ učili niečo o menštruácii, dnes je toľko informácii. Ak sa dcéra napríklad zaláskuje, to ju zavreš do izby a v druhej budeš plakať ? Má 13 rokov, plno kamarátok v jej veku, určite sa o tom rozprávali
Už som to spomínala pri nejakej odpovedi, ale zopakujem to, moja dcéra má 13 rokov, menzes má asi od 11 rokov (neprevidelný), a pred 2 týždňami prišla o jeden vaječník lebo tam mala 25 cm tumor. A musím myslieť pozitívne. Sú aj horšie veci ako prvý menzes.
Vieš koľko rôznych životných situácii nastane ?

0silvia0
24. máj 2015

@rebeka7501 myslím, že autorka témy to nechcela vyslovene riešiť, len sa potrebovala podeliť so svojim vnútorným prežívaním tejto životnej zmeny 😉 😉

uzb
24. máj 2015

No to je tasko radit asi kazdu znas to neakym sposobom zasiahne ja som mala svoj ked som mala 10r 😠 co bolo strasne pretoze moja mama otom somnou nekomunikovala doslovne mi povedala tumas vlozku a budes to mat kazdy mesiac 😠 no ja ma dcerku je este malinka ale urcite otom budeme rozpravat 🙂 je to taske urcite preteba aj ked je to sucas zivota zeny🙂 no je to pochopitelne ze svoju dcerku stale vydis ako male dievcatko a ona pritom je uz velka slecna 🙂 prenu je to ties urcite trosku trapne mozno stebou otom konunikovat verim ze to zvladnete obe dievcence 🙂 drzim palce 🙂

rebeka7501
24. máj 2015

@0silvia0 nechcem nikoho uraziť, ale niektoré mamy si myslia, že dieťa ostane stále batoľatom o ktoré sa budú starať do jeho dôchodku. Nechcú si pripustiť, že dieťa rastie. Je to bežný životný kolobeh.
Skôr má strah, že bude ako jej mama. Ale ak sa bude báť a stále sa porovnávať, môže sa stať, že taká bude.

dugyna
24. máj 2015

@papricka33 nemas byt z coho nestastana je to uplne normalny vek kedy dievcata ci uz v minulosti alebo pritomnosit dostavali menzes.....najcastesji vek je prave 13 rokov. pravdepodobne to prezivas len ty tak kedze mas male dietatko(nepises kolko rocne) a mozno s tehobou lamu kojo hormony a pripadne vycitky ze vsetok cas venujes len malemu. nerob z chrobaka slona...a malou sa treba pekne vklude bez pritomnsti maleho a inych porozpravat o zenskych veciah..o cykle co je ako dlhy co su plodne dni..co je sex ..ochrana...atd..pripadne infekcie ze ako vyzerajumenstruacne bolesti a ze ze zacinat byt zenou je krasne lebo raz vdaka zenskosti bude moct byt tiez matkou krasnych deticiek.
aspon raz do mesiaca si vybehnete spolu bez maleho same porzopravajte sa o skole kamaratkach chlapcoch atak..dolezite je aby videla v tebe opou aj ked as doma tera babatko okolo ktoreho sa toci svet a necitila sa odvrhnuta..
to ze je ina nie taka original pubertiacka moze byt spojene s tym ze prave mate maleho..ze vies ze ti musi byt teraz oporou a nie prirabat dalsiu robotu..
a hlavne bud ok a phde dcera to z teba vyciti..alebo ked uz tak sa vyplac aj pred nou..ze proste si stastna ze sa stava zenou ale na druhej strane prestava byt tvojim malym dievcatkom..nie je hanba poplakat si pred 13 rocnou dcerou..
13 rokov je naozaj uplne normalny a prirodzeny cas pre prvy menzes

papricka33
autor
25. máj 2015

@rebeka7501 ano su aj horsie veci. Ale ja som nikde nepovedala ze je to hrozne, ci nenormalne. Len to nehadzem za hlavu, ako beznu vec a intenzivne ma to zasiahlo. Ver, ze sa mi udiali aj horsie veci. Napriek tomu nezlahcujem problemy inych. Kazdy dostavame v zivote ine rany, kazdy mame ine podmienky ako ich zvladnut. Viem, ze sa nenosi prezivat veci, nosi sa skor "ja to neriesim"... A ja zas "riesim".
@mamulka211 Cakala som hocijake reakcie. Ale zeby niekto zhadzoval, zosmiesnoval to, ze sa zaoberam dolezitym medznikom zivota dospievajucej dcery, to nie... A este od zien ☹
Kedysi zeny prave tieto problemy spajali, utuzovali ich komunitu. Je to nieco cim sa lisime od chlapov aj keby sme nechceli, ovplyvnuje to nase prezivanie kazdy mesiac... Sama som mala neprijemne problemy s PMS (a bolesti hlavy, ci navaly tepla bolo to prijemnejsie ☹ Takze prepacte ze taketo "hluposti" len tak z nudy riesim. Lebo sa len tak obavam ze si to odkruti aj dcera...

papricka33
autor
25. máj 2015

@0silvia0 asi tak... 🙂

0silvia0
25. máj 2015

@papricka33 ja tiež veľa vecí riešim intenzívne v sebe, takže chápem tvoje myšlienkové pochody a analýzu udalostí. Nie kazdý je racionálny pragmatik.

peneloppe
25. máj 2015

@papricka33

Ja dceru nemam ale poradit ti mozem, vsak? 😉 Ja som dostala menstruaciu prvykrat uz v 11tich a dokopy nic som o tom nevedela. Mama sa so mnou o takych veciach velmi nerozpravala. Nebolo to dobre. Potom mi samozrejme vsetko vysvetlila. Ale pamatam si ten prvotny sok. 😀

Ja kebyze mam dceru, tak asi naplanujem taku babsku jazdu, spojenu s nakupovanim, mozete zajst na zmrzku alebo kolacik. Utuzujte si vas vztah takymito vyletikmi a vtedy by ste mohli mat aj sancu si poklebetit ako mama s dcerou.
Ja mam synov a su este mali ale mame velmi blizky vztah. Syn sa mi stale zdoveri (7 rokov) ktore dievca sa mu paci v skole a kto je do nho. Mame taketo debatky, uz sme aj svadbu riesili, vsetko mozne. 😀 Dufam ze to takto bude pokracovat aj ked bude starsi.

uzanka16
25. máj 2015

Ja mám 12 ročnú sestru, ešte menzes nemá, ale mama sa to s ňou snaží preberať, no ona ju nechce počúvať, hanbí sa jej, je jej to trápne hovoriť s mamou. Ja by som to nechala tak a viac sa už o tom s dcérou nebavila ak nebude chcieť sama. Mne moja sestra povedala, že keď to dostane povie to radšej mne a nie mame. Mne to tiež nebolo príjemné sa o tom baviť s mamou, ale som jej to povedala aj to ma dosť strápnila, lebo som bola akurát u nej v práci a každá kolegyňa čo vošla do kancelárie:ženy moja dcéra sa už stala ženou, no ja som sa šla prepadnúť od hanby také haló.

0silvia0
25. máj 2015

@uzanka16 nemáme náhodou spoločnú mamu? moja mama presne takto riešila dôležité veci. Keď mi začali rásť prsia, zvolala u babky všetkému osadenstvu: Silvike už prsia rastú... katastrofa, tiež som sa skoro prepadla pod zem. Nuž, niektoré mamy nepoznajú tú správnu mieru, kedy, čo a hlavne komu... presne som všetko prežívala ako tvoja sestra, s mamou som sa nechcela o ničom rozprávať, všetko mi bolo trápne a nechcela som sa s ňou o tom rozprávať. Takže myslím, že nie každé dievča ocení "babskú jazdu" s matkou, ja by som to veru tiež neocenila.

uzanka16
25. máj 2015

@0silvia0 no možno máme spoločnú 😀, ja už keď tak, že silou mocou dačo dcére urobiť tak asi nech si dačo usporiada s kamoškami a nie s mamou a teraz je doba, že sa všetko učí na školách a dievčatá vedia o tom viac ešte predtým než dostanú menštruáciu. Napr. aby sa moja sestra necítila trápne, že aj ja by som s ňou dačo chcela preberať, keď jej mama nedá pokoj, tak som šla s ňou do kníhkupectva nech si pokuká nejakú knižku o tom a ak bude chcieť, že jej kúpim. Vybrala si a čítala potom u mňa, ale až tak sa mami hanbí, že tu knihu si nechala u mňa v byte a nie u seba aby mama pri upratovaní nenašla 😀, lebo by mala blbé reči.

0silvia0
25. máj 2015

@uzanka16 veľmi tvoju sestru ohľadne tej knihy chápem, moja mama tiež mala vždy práve také reči, ktoré mne nesedeli 😀