Vysvedčenie ôsmačky

salamistka
23. máj 2017

Ahojte, moja dcéra je ôsmačka a doteraz mala samé jednotky, teraz jej hrozia možno aj dvojky...ja by som chcela, aby sa snažila mať stále jednotky, veď bude ich potrebovať, keď sa chce dostať na gymnázium, ona má však v tomto ročníku všetko na saláme, tvrdí mi, že ona to učivo vie, nemusí sa učiť, že veď dvojky, ktoré dostane za písomky, má preto, lebo sa pomýlila, alebo učitelia majú prísne hodnotenie, že dvojky sú veľmi dobré známky, iní spolužiaci majú na vysvedčení aj horšie známky, že ôsmy ročník je ťažší...lenže mne ide o to, že keď mohla mať doteraz jednotky a na konci osmičky už asi nebudú samé, tak sa zhoršila...tvrdí mi, že som na ňu prísna, pravdou je, že väčšina detí v jej veku má na vysvedčení aj dvojky a žiadny rodič z toho vedu nerobí, ešte sú deti aj pochválené...neviem, asi je chyba vo mne...ale na dcére vidím, že jej to je jedno, keď jej poviem, že budúci rok už sa bude treba chystať na monitor a na prijímačky, tak ju to netrápi...neviem, či ju nechať tak, veď dvojky sú super známky alebo na ňu tlačiť, aby sa neprestala snažiť...ďakujem za odpovede.

evittam
23. máj 2017

@salamistka Tak z toho prestan robit vedu aj ty. Dvojka nie je nic hrozne....Pokial nemas iny "problem" v zivote a tvoja dcera je takato šikovná a zdrava tak si to váž a uzivaj.😉

eeffka
23. máj 2017

@salamistka chce sa dostat na gymnazium? bude menejcenna ak pojde inde? za mna ako absolventku gymnazia anasledne VS je gympel maximalne neprakticka skola do zivota je to urcene ako pripravka pre vysokoskolakov. Chapem ze v dnesnej dobe je to vseliek na vsetko ale kedysi ten gympel bol naozaj o premiantoch a este aj ti robili prijimacky.
Ucitelia nemaju prisne hodnotenie, ucitelia maju standardizovane hodnotenia. Ked ma moja dcera 2ky a uz fasla aj 3ku z casovania slovies tak ma skoro vyvratilo zo stolicky lebo nic nerobi len v knizkach lezi ( dobrovolne, studijny typ) a nie sme madari. ale ona uz je na gympli 8r cize v podstate o nic nejde ale aj tak ma to vytaca lebo to nie je o nevedeni ale o tom ze asi spala alebo snivala.

emilia25
23. máj 2017

Mat prilis velke naroky na dieta moze to mat opacny efekt dieta sa zatne a nemusia byt len 2 co je naozaj dobra znamka.netreba robit z toho tragediu je v puberte velmi velmi citlive obdobie tu treba byt velmi opatrny aby to neskoncilo ako to vidime v telke na konci roka.a ked ti to samo dieta povedalo asi sa treba nad tym zamysliet uz to neni malinke dietatko zase.ale kazdy rodic podla svojho uvazenia.

salamistka
autor
23. máj 2017

@eeffka veď to štve aj mňa, že kašle na to, ako sa jej čo podarí v škole...veď ona to vie, ona si povie, že na známkach nezáleží, ale myslím, že ona sa skôr či neskôr bude musieť začať poriadne pripravovať, nemôže sa pripravovať do školy ledabolo, učiť sa večer prípadne ráno pred vyučovavaním a pod...je to asi aj pubertou, že je z nej lajdák...

eeffka
23. máj 2017

@salamistka ucit sa vecer alebo pred skolou? 😨 tak toto by som nikdy decku nedovolila. Skola, odpocinok, povinnosti nasledne zabava. Pre mna je toto zaklad, neexistuje aby sa mi decko snazilo nieco naucit vecer ked ledva vidi.

dominika6
23. máj 2017

@salamistka ved na gympel berú pomaly aj s trojkami..

salamistka
autor
23. máj 2017

@emilia25 nemyslím, že mám na ňu prehnané nároky, aj keď uznávam, že dvojky sú veľmi dobré známky...za jednotky ju pochválim, za dvojky sa snažím zistiť, čím to je...myslím, že dávať pozor na to, čo robí, sa jej v živote zíde...aj v budúcom povolaní

salamistka
autor
23. máj 2017

@dominika6 práveže nie...ráta sa do toho monitor, vysvedčenie od 6-teho ročníka, súťaže ktoré dieťa absolvovalo aj výsledky prijimačiek...

gabrielkaa
23. máj 2017

chápem tvoj postoj. Ja ako rodič, hoci len druháčika sa tiež snažím motivovať dieťa na učenie, lebo podľa mňa dobré vzdelanie je to najcennejšie čo môžem dieťaťu dať. (pre niekoho kto by chcel trošku moralizovať k môjmu vyjadreniu, nie je to jediné "nehmotné" čo sa snažím dať dieťaťu). Ja by som netlačila, lebo je vo veku, kde to môže vyvolať presne opačný efekt, ale určite by som ju motivovala, alebo skúsila nejak inak. Nie preto, že dvoja je zlá známka, ale neviem aké majú kritériá gymnáziá a viem, že niekde akceptujú len jednu, max, dve dvojky a aj to nie z hlavných predmetov... možno takto by som sa skúsila s dcérou porozprávať, že na akú školu chce ísť po ZŠ....

dominika6
23. máj 2017

@salamistka
myslím že ked bude mať celkový priemer 1,5 nebude to tragedia,bud ju vezmú bez skúšok alebo ich urobí..viac je dôveruj,sem tam preskúšaj predmety ktoré jej nejdú..netlač a pochváľ ju ked si to opraví

evabb35
23. máj 2017

@salamistka U nás je to o tom istom - stále musíme naháňať do učenia a dieťa stále tvrdí, že všetko vie, že sa nepotrebuje učiť a navyše má spolužiakov, ktorí majú ešte horšie známky. Nám ani tak neide o tie jednotky, ide nám o ten prístup ku práci. Jednoducho lajdáka doma mať nechceme a neznesieme počúvať výhovorky o tom ako sa čo nedá. Možno sme divní. Keď dieťa donesie z ťažkej písomky dvojku, tak dostane od nás pochvalu aj s darčekom. Lebo vieme, že sa usilovne pripravovalo a pristupovalo ku učeniu zodpovedne. Samozrejme učitelia majú svoju teóriu. Lenže povedzme si na rovinu - učitelia - nech sa neurazia, ale nemajú poňatia o tom, ako to funguje v praxi a netušia aké vysoké pracovné nasadenie sa dnes vyžaduje a za akých pracovných podmienok. Tu naozaj neide o nejaké trápne vysvedčenie. I /nech sa teda učitelia neurazia/ Ide tu o to, že deti sa musia naučiť makať už v škole. Lajdákom je v škole dobre, majú pohodičku, navyše aj učitelia už nakladajú viac na jednotkárov, lebo to sú ich ťažné kone a lajdákov nechajú na pokoji. Lenže škola sa jedného dňa skončí a príde tvrdá pracovná realita. Potom ostanú lajdáci v šoku, lebo taký pracovný nápor nečakali a nikto ich na také pracovné zaťaženie nepripravoval. Jednotkári sú naučení pracovať s vysokým pracovným nasadením, takže keď sa jedného dňa ocitnú v praxi, zvládnu aj vysoké pracovné zaťaženie v pohode.

salamistka
autor
23. máj 2017

@eeffka teraz v nedeľu mi povedala, že sa naučí, uprace si izbu a poobede ma voľno...keď mi večer o pol deviatej povedala, že ešte nie je naučená, tak ma skoro porazilo...nechcem byť na ňu zlá, ale keď jej musím 5x pripomínať, aby sa na zajtra pripravila a ona mi povie, že veď dobre, nemusím jej to stále dokola hovoriť, tak očakávam, že aj urobí čo treba...

laki
23. máj 2017

@salamistka......nemáme náhodou to isté dieťa??? Jak keby si písala o mojej dcére😉

eeffka
23. máj 2017

@salamistka na to su krasne paky, ale tipujem podla tvojho mena ze by si k nim asi nepristupila 🙂

emilia25
23. máj 2017

@salamistka je v puberte tu treba sa s nimi vela rozpravat vysvetlovat preco musi preco je to dolezite pocuvat ju aky ma ona nazor.preco si mysli ze toto a tamto.pomaly jednat ako s dospelakom.ja sice nemam este v puberte deti este zo 2 ci 3 roky mam cas ale pubertu si pametam ako dnes.

salamistka
autor
23. máj 2017

@laki a mám strašné výčitky svedomia, že na ňu tlačím, že veď aj tak sa dobre učí...lenže veľakrát je to tom, že má šťastie, lebo ju vyskúšajú z učiva, ktoré sa naučila a nie z toho, ktoré nie...nemôže sa vždy spoliehať na šťastie...mnoho rodičov sa nehnevá na dieťa ani vtedy, keď donesie štvorku...ja to nedokážem, potrebujem vedieť, čo sa deje...nemôže to byť náhoda...keď robí niekto chyby, tak dobré známky nebude mať, darmo je múdry...

0silvia0
23. máj 2017

@salamistka no puberta... mám doma to isté... a nebude ona salámistka po mame? 😎😇

stella333
23. máj 2017

@salamistka Aj u nas na to doslo, o rok mladsie dieta, uplne zhorsenie znamok. Ukludnujem sa, ze je to puberta, inak dieta dobre, poslusne, sikovne, doteraz jednotkar.

dominika6
23. máj 2017

@salamistka ten nick by mala používať tvoja dcéra nie ty 😀

salamistka
autor
23. máj 2017

@0silvia0 nie, ja som pedant...v práci som sa naučila sústrediť na to, čo robím...musím

salamistka
autor
23. máj 2017

@eeffka no daj kľudne tie páky, potrebujem rady, lebo si neviem poradiť...salámistka nie som, teda už dávno nie

0silvia0
23. máj 2017

@salamistka a čo ten tvoj nick?😉

salamistka
autor
23. máj 2017

@0silvia0 ešte za starých čias...ale tak úplne to tak ani nikdy nebolo

evabb35
23. máj 2017

@salamistka Povedzme si na rovinu - usilovní žiaci - jednotkári - pedanti sú po celú školu v kolektíve spolužiakov a učiteľov akurát tak terčom výsmechu. Veľmi pekne o tom píše Klára Jarunková v knihe Hrdinský zápisník, kde lajdák sa vysmieval vzorných žiakom, že sú hlúpi, lebo nevedia, že sa začnú predávať umelé hlavy a jemu rodičia takú kúpia. Keď si vezmeme do ruky bulvár, tak tam málokedy nájdeme článok o usilovných ľuďoch, ktorí naozaj vo svojej profesii niečo dosiahli vlastným pričinením a tvrdou prácou. Resp. ak sa aj napíše nejaký článok o nich, tak je to skôr o ich majetku, oblečení a účese. Tak potom nečudo, že tie deti naozaj netušia prečo sa majú v škole usilovať.

eeffka
23. máj 2017

@salamistka na kazdeho sa najde nieco: knihy, net, kamosi, vreckove, domace prace, vylety.... je tisic a jedna moznost ako lenivca motivovat k tomu aby si plnil vlastne povinnosti.

Moja dcera keby mohla tak obrastie machom s knihou v ruke. a aj taky tvor sa prinuti urobit co ma ( u nas to nie je skola ale domace povinnosti) pod vidinou zakazu kniznice

missdiva
23. máj 2017

@salamistka podľa môjho názoru si prehnane prísna 😕 .
Tiež si myslím, že vzdelanie je dôležité (mám skončenú ťažkú VŠ, 3.stupeň) ale na dvojke nevidím nič zlé... Chápem ak by ťa trápilo keby mala štvorky a patrila medzi najhorších v triede, ale dvojka... Pravdepodobne sa jej len nechce učiť lebo má teraz aj iné záujmy, neznamená to, že z nej vyrastie povaľač. Osobne by mi to vôbec nevadilo a podporovala by som ju aj v mimoskolskych aktivitach alebo jej dopriala trochu oddychu po skole nech si užije volny cas kym je este na zakladnej. Neviem ake kriteria ma gymnazium, na ktore sa hlasi, ja mam osobne skusenosti len s 8-rocnym gymn., na ktore sa islo len podla vysledku prijmaciek. Pre mna by teda bolo dolezite ucit sa na prijmacky (ci uz sama, s mojou pomocou alebo na doucku) a vysvedcenie/znamky by ma vobec netrapili.

moni244
23. máj 2017

@salamistka nepretavuj svoje ambicie do dietata, zbytocne to hrotis a riesis, takto sa ti dcera lahko vymkne spod kontroly na strednej

laki
23. máj 2017

@salamistka moja má tiež na všetko čas, poviem jej nech si uprace, odpovie mi dobre potom...mňa ide poraziť lebo viem že to, nebude ani o 3 hodiny....začala som ju opäť skúšať , pretože som videla, že keď som ju neskúšala, tak mi tvrdila, že sa nemajú čo učiť, len aby som jej dala pokoj...zato ťukať do mobilu, to jej ide----vždy jej vravím, že mne nevadí keď ťuká do mobilu, keď si pritom oddýchne, ale nech to robí potom, keď je pripravená do školy, a má upratanú izbu ....no neviem ako tvoja, ale moja nemá ani šajn, kam na strednú školu, keby sa dalo tak najlepšie nikde....keď sa jej opýtam, čo by chcela robiť, tak povie že chce byť princezná 😅...tak som jej povedala, nech žije v realite ale nejak nepomáha, asi pojde na gympel, alebo OA......neviem, najhoršie že, nič nemá také čo by ju bavilo...chodila na tanečnú, volejbal ale musela to nechať kvôli problémom s kolenami

salamistka
autor
23. máj 2017

@moni244 neviem či mám ambície, ja by som len chcela, aby robila všetko poriadne...ale môže byť, že v tomto veku to pre ňu ešte je ťažké

moni244
23. máj 2017

@salamistka ved ale nemozes jej byt stale za zadkom a riesit, co ma ako urobit, musi sa naucit aj na vlastnych chybach