Vysvedčenie ôsmačky

salamistka
23. máj 2017

Ahojte, moja dcéra je ôsmačka a doteraz mala samé jednotky, teraz jej hrozia možno aj dvojky...ja by som chcela, aby sa snažila mať stále jednotky, veď bude ich potrebovať, keď sa chce dostať na gymnázium, ona má však v tomto ročníku všetko na saláme, tvrdí mi, že ona to učivo vie, nemusí sa učiť, že veď dvojky, ktoré dostane za písomky, má preto, lebo sa pomýlila, alebo učitelia majú prísne hodnotenie, že dvojky sú veľmi dobré známky, iní spolužiaci majú na vysvedčení aj horšie známky, že ôsmy ročník je ťažší...lenže mne ide o to, že keď mohla mať doteraz jednotky a na konci osmičky už asi nebudú samé, tak sa zhoršila...tvrdí mi, že som na ňu prísna, pravdou je, že väčšina detí v jej veku má na vysvedčení aj dvojky a žiadny rodič z toho vedu nerobí, ešte sú deti aj pochválené...neviem, asi je chyba vo mne...ale na dcére vidím, že jej to je jedno, keď jej poviem, že budúci rok už sa bude treba chystať na monitor a na prijímačky, tak ju to netrápi...neviem, či ju nechať tak, veď dvojky sú super známky alebo na ňu tlačiť, aby sa neprestala snažiť...ďakujem za odpovede.

katarinamarkova
27. máj 2017

@evabb35 neber to v zlom...ale fakt ma to zaujíma...
čo vlastne robíš, keď máš za nadriadených, podriadených ako aj kolegov samých spolužiakov?

evabb35
27. máj 2017

@katarinamarkova a vy spolužiaci nie ste spolu v kontakte? A keď hľadajú spolužiaci robotu tak ťa neoslovia? Každý je niekoho spolužiak... Môj šéf má spolužiakov,ja,kolegyňa...

evabb35
27. máj 2017

@katarinamarkova ale možno je to aj o veľkosti firmy

evabb35
27. máj 2017

@katarinamarkova paradoxne najviac sa v pracovnom kolektíve spomínajú dva typy: najväčší lajdaci a najsikovnejsi. Lebo v šoku z nich ostaneš: z jedného keď niečo pobabre a z druhého keď niečo bravúrne vyrieši.

evabb35
27. máj 2017

@katarinamarkova od Teba nikdy nevyzadovali noví zamestnávatelia potvrdenie o vzdelaní? Stredoškoláci ukončené vzdelanie dokladajú maturitným vysvedcenim.

dai
28. máj 2017

@evabb35 hm... ja pracujem v druhej firme - obe nad 2000 zamestnancov ale spoluziacku som mala zatial len raz - nemam paru ake mala na vs znamky🙂 inak ja som sama jednotkarka a som stredny manazment, moj ml. Brat genialne ale lajdacke dirta - stredny manazement, st. Brat ledva prechadzal ale nenormalny drive na branku - vlastni niekolko firiem a riadi nadnarodny koncern... tak ja vam neviem dievcata - ani jeden z nas nemal ziadne financne zazemie detto znamosti - mne stale pride ze najdolezitejsie su priority - aby tie sa cloveku naplnili ( niekto nepotrebuje robit karieru a je stastny iny bez tej kariery uspokojenie nenajde) a ak chce byt clovek komercne uspesny tak snaha, schopnost koncentracie, adaptabilita a vytrvalost su omnoho dolezitejsie ako nabiflene jednotky zo skoly:-/

kvetinka75
28. máj 2017

@evabb35 presne s týmto sa stretávam v okolí, akože čo bude z človeka bez gympla?

katarinamarkova
28. máj 2017

@evabb35 neviem...neviem.....firma v kt. pracujem má cca 3500 zamestnancov na slovensku a veru spolužiaka v práci nemám ani jedného 🙂 a to pracujem vo svojom meste, kde som rástla, študovala.

katarinamarkova
28. máj 2017

@evabb35
🙂 ale veď maturitné vysvedčenie hovorí o zvládnutej jednej jedinej skúške 🙂 vôbec nehovorí o známkach za xy rokov štúdia 🙂
to že niekto zmaturuje na 1, neznamená, že nemal počas x rokov 3ky, 4ky 🙂 🙂 🙂
riadiť sa maturitným vysvedčením a podľa toho odhadovať predošlé známky je super blbosť.

kvetinka75
28. máj 2017

@katarinamarkova presne tak,
ja som zmaturovala na čisté, počas SŠ som mala 2-3-ky. Učila som sa viac-menej ako sa mi chcelo. Rodičia ma do ničoho nenútili. Povedali že sa učím pre seba. Niečo ma bavilo, niečo nie. Keď som začala pracovať, doteraz som mala viac zamestnaní a v každom som pracovala na plno. Niekedy ma považovali až za workoholika. A nemusela som mať ani gympel ani čisté. Je na mňa spoľahnutie, mám zodpovednosť. V kolektíve obľúbená 🙂
Takže nie každý kto má 2-3-ky musí byť automaticky nezodpovedný, k ničomu

fra
28. máj 2017

@katarinamarkova ked je tu už taká téma, len tak som rozmyšľala o svojich spolužiakoch, o ktorych viem, kde momentálne sú a čo robia- mnohí jednotkári robia fakt zodpovednú a finančne dobre ohodnotenú prácu- ale pri takom bežnom pohľade nie sú tie skutočné profesné "topy" ... medzi spolužiakmi z roznych stupňov štúdia mám aj pár skutočných (eurových) milionárov ktorí dávajú prácu mnohým desiatkam ľudí a už by do konca života nemuseli pracovať - a jednotkár z nich nebol žiaden- skôr patrili k tomu sivému priemeru niečo medzi dvojkami a trojkami- myslím, že už od mladosti intuitívne vedeli, ako dobreinvestovať svoj čas a rychlo pochopili, že honba za samými jednotkami nie je efektívna... čím samozrejme netvrdím, že všetci dvojkári- trojkári majú na to- ale podľa mňa známky v škole fakt nie sú príliš dôležité k životnému šťastiu...v škole je dôležité len neprepadnúť 😀

sardinka336
29. máj 2017

Ja suhlasím s tým, ze honba za samými jednotkami aj cez mrtvoly, je hlupost. Ak sa dieta snazí ako moze a jeho najlepší vykon je 2-3 pri najlepšej voli aku má tak je to v poriadku. Ale osobne nemám rada ten extrém ze ,,ved na známkach nezaleží,, ano nezálezí ale je to čiastočná pravda. Mojmu synovi tiez ,,hrozi dvojka,,. Jasne, neni to katastrofa. Ale prečo je na dvojku? Lebo sa mu nechce, je lenivy zabojovat za lepší vysledok. Radšej by bol na tablete. Takze to mám tak nechat a povedat mu, nevadi...ser na to...ano, nevadi ale čomu ho tymto pristupom učím? Ved nemusis sa snazit ked sa ti nechce. A určite by som nehovorila deťom ze ,,ved hlavne neprepadni,, ako sorry...neverim ze toto niekto hovorí svojim detom, to len tu plkáte na nete...ale uz to vidim ako pride dieta so 4kami a vy sa len pousmejete ze ,,ookej...hlavne si udrž tie 4ky a neprepadni,,. Otazka je : čo sa tymto pristupom učia deti? Lahostajnosti, nezodpovednosti a benevolencii a to su vlastnosti, ktoré pre zivot svojich detí určite nechcem ....Ano, mozno netreba mat jednotky, ale treba vediet pracovat s informaciami (a tým nemyslím ze zadam si referat do gugla a vytlačím prvé čo mi vyhodí, to nie je praca s informáciami) vediet ich selektovat, premyšlať. A to mozeme len vtedy ak mame nejake informacie ktore sme sa naučili, ak sa pozeráme aj pod povrch informácii ktore su nam podsuvane to vidim ako najčastejší problém ludi. Niečo im povie mainstream ale uz nezistuju či to je pravda. A neviem veru či to lenivy štvrokar si da tu namahu trošku pohnut tym mozgom...ked nemusel a nechcel a bol v tom podporovaný. Lebo čím sprostejšia spoločnost tym lepšie pre politikov...take ovce potrebuju, čo nepremyšlaju len prijimaju.

fra
29. máj 2017

@sardinka336 vieš čo, ja som mala vlastne cely život skoro same jednotky, no a hadaj načo mi to bolo po promocii? 😀 😀 😀
.
samozrejme vychovavať deti tak, že nič nemusia a je mi jedno či sedia cely deň len pri tablete je totalna hluposť - len pre mna je doležitejšie ako mať jednotky to, či decká trochu rozmyšľajú, či vedia všeličo praktické urobiť, či si sami vedia najsť brigadu a čestne a pracovito tam robiť, či majú dobrých priateľov, či sa vedia tešiť, či sú šťastní so svojím životom, či neupadajú do nejakej depky a podobne
.
možno je to prave dosledok tych mojich samych jednotiek, že vidím, že až take doležité pre život to nebolo, hoci ked som bola malá videla som to inak 🙂

fra
29. máj 2017

a ked už berieme tie vedomosti/zručnostu/znalosti, ktoré by dieťa malo mať, tak u mna je rebríček
1, logické myslenie
2. čítanie s porozumením (ideálne aj v nejakom cudzom jazyku)
3. finančná gramotnosť
ani jedna z týchto vecí sa v škole poriadne neučí si trúfam povedať....

sardinka336
29. máj 2017

@fra sak jasne ze na vysvedcenie nikto nepozerá, ale to ze sa ziak ,,dobre učí,, resp. ze si dá zalezat aby to nebolo odflaknuté na 3-4 tak do toho musi aj ,,niečo vlozit,,. Cas, namahu, premahanie, usilie, odriekanie...jasne, mozem sa uspokojit aj so 4 ale na jednotku musim vynalozit usilie, prekonavat prekazky. Uspešný ludia iste nie su uspešny len vdaka znamkam to všetci vieme, ale skor vdaka vlastnostiam ktore si vyformovali (alebo ktore im pomohli vyformovat rodičia). Tým hovorím naučit sa prekonávat nechut, prekazky, frustraciu. Toto je dolezite pre zivot. Lebo dneska je tolko ludi čo sa zrutia pri prvej prekazke ze dovi dopo. Cely zivot im rodičia zametali prekazky a zrazu bum vyšli zo skleníkov do realneho sveta a zrazu nevedia kudy kam.
Mám osobnu skusenost tiez so synom. V 10 rokoch si urobil potápačský kurz. Robil to s dospelými takze učiva bolo velmi vela. Z hodiny na hodinu mal prebrat aj 30 A4 učiva. Plakal, reval, vrieskal ako to uz nechce, nevladze, ze uz na to ,,sere,, a x krat to uz hodil o zem s plačom. Ano, bolo to ťažke obdobie...ale našou ulohou ako rodičov bolo nie povedat mu ,,vieš čo, kašli na to, trapiš sa, nachaj to tak,, našou ulohou bolo povzbudit ho, povedat mu ze ,,to dokazeš,, ,,más na to,, ,,pozeraj na vysledok,,. Uz len kusok a máš to....(samozrejme aj ja som mala nervy ale nedala som to najavo, x krat som to v duchu chcela vzdat) A vysledok? Dnes ma potapačsky kurz a potapal sa v 10 rokoch na Malých Divoch....keby sme to vtedy vzdali tak nema nič. A o tom to je. O prekonavani prekazok, lenivosti a revu...Zdvihlo mu to sebavedomie a dalo možnosti a zažitky o ktorých sa iným deťom ani nesniva lebo pri prvých vreskoch a nechuti to mnohí vzdávaju..a je jedno o čo ide.

dai
29. máj 2017

@sardinka336 tak myslim ze tu su uz naozaj prispevky z extremu do extremu - zakladatelka temy sa ale zamysla ze 2ka je zla... to je pre mna ten prvy extrem, pisat ze lajdak ma 4ky a je to ok je druhy extrem - mne skor pride ze kazde dieta ma talent na nieco, mozno su taky sikovni polyhistory este - ale to su potom skor tie deti sikovne , pripadne priemerne lepsie ako ostatne ale stale priemerne - ja som napr. bola take dieta - matiku som milovala a ostatne som sa dokazala naucit - mimo pravopisu😀 takze som mala same jednotky vzdy - ale v nicom som nejak extremne nevynikala - okrem teda asi tej matiky a historie co ma velmi bavilo... robim manazera - tuto pracu som sa ale naucila v praci, nie v skole☹
ja vidim napr. na mojich detoch ze ich vysledky su nerovnomerne lebo su talentovani - dcera extremne na umenie a synovi to zase ide s logikou a abstrakciou - su uplne odlisni - keby sa spojili tak mi vznikne jedno genialne a jedno uplne mimo dieta🙂 ja napr. viem ze moje deti sami jednotkary nebudu - dcera s extremnym usilim na lepsie ako 2 matiku neda a syn este uvidim, ale uz teraz vidim ze tie umelecke smery nic moc🙂

u nas napr. pri mojej dcere ked nervaci najviac praveze zabera jej povedat - vies co, kasli nato🙂 proste u nej sa prave touto mojou vetou zapina nenormalny pud sebazachovy a bojovnost - mali sme fazu kedy chcela prestat hrat na hudobny nastroj - a ja som to tymto zavrela lebo som tiez nemala uz nervy - nenormalne sa zatala a aktualne ma uz niekolko sutazi vyhratych a velmi ju to bavi... cize asi na kazde dieta funguje nieco ine🙂 a rodic by podla moznosti mal vediet ako dieta motivovat😉

moni73
29. máj 2017

@sardinka336 ja s tebou ako vzdy suhlasim aj nie. Samozrejme treba prekonavat prekazky, premahat sa, snazit sa. Toto ale smerujem k niecomu co tuzim dosiahnut, inak je to strata casu. Wau! V 10tich sa ponarat mi pripada super! Zial mat v 10tich jednotku z matiky mi nepride ani super a ani hodne namahy. Zaroven, ked tuzis vyriesit nejaku matematicku hadanku, je to aj super aj hodne namahy.
Neviem ci to vysvetlujem zrozumitelne😊

fra
30. máj 2017

Suhlasím s Moni, je pre deti veľmi dôležité vynakladať úsilie a bojovať avšak mala by to byť vec hodná námahy. Skoro nikto nie je všestranný talent, väčšina detí je nejako vyprofilovaná. Náš školský systém a asi aj hodnotový systém rodičov tlačí ich deti. aby sa snažili o tie jednotky- dvojky tak paušálne zo všetkého čiže tým pádom tomu, čo im ide nejako tak samé nebudú venovať toľko času ako tomu, čo im nejde... chce sa od nich, aby vynakladali množstvo úsilia v tom, v čom sú napríklad mierne podpriemerní aby v tom boli mierne nadpriemerní ... a pritom keby ten čas venovali radšej tomu, čo im skutočne ide, mohli by sa z vybornych vysledkov posunuť k výnimočným výsledkom... rokmi sa presviedčam, že tá druhá cesta je oveľa prínosnejšia...

lahela
30. máj 2017

@dai áno podstata diskusie je v tom ci je dvojka zlá známka, nie je, ale keď má dievča na jednotku, prečo nevyžadovat jednotku. Ved potom keď bude mať v práci odovzdať projekt desiateho, odovzdá ho pätnásteho, lebo aj pätnásteho je dobrý termín? Každá si svoje deti poznáme a vieme co od nich môžme čakať a k tomu ich treba aj smerovať.
Inak u nás tiež funguje nechceš nerob, vtedy sa už zázrakom začne chcieť 🙂

sardinka336
30. máj 2017

@fra
@moni73 máte v niečom pravdu,suhlasím, ale zoberme si to takto. Na to aby som vedel v čom sa budem v buducnosti profilovat a z hladiska nejakeho všeobecneho rozhladu potrebujem základ z kazdeho predmetu. Aj z takeho ktory ma nebavi a ,,nestoji za to,,. O tom je napríklad zakladna škola. Tam má dieta získat základný prehlad, zručnosti, vedomosti potrebne pre ,,fungovanie,, lebo taka nasobilka je fajn, či ma bavi alebo nebavi lebo v zivote si budem musieť občas aj niečo spočítat ze? Cize zakladná škola neskuzi zameranie sa na nejaky talent v zmysle, ze budem sa venovat len tomu v čom som dobrý - minimálne prvý stupen. Az napríklad stredná škola je čas kedy si mozem povedat ok, prešli sme ZŠ a vidim ze v tomto si tam bol dobrý, toto ťa baví...a mozeme sa zamerat na toto vyberom tejto strednej školy. Cize nezaznávala by som ten zaklad. To je na každej škole aj na vysokej sme mali predmety ktore nas absolutne nebavili, nestáli za to tou namahou čo som musela vynaloziť ku skuske, ale na to aby som pochopila suvislosti, pojmy a rozumela dalšej problematike študia a ,,dávalo to zmysel,,som ich musela absolvovat. Ako ja to neberiem ako tragediu ze moje deti teraz ,,nasavaju,, všeobecné vedomosti. A na druhej strane v reálnom zivote nerobíme len veci čo nás bavia a ktoré samy chceme. Takto to v zivote nefunguje, resp. v praci, ak teda nie ste sami sebe šefom.

yollanda
30. máj 2017

my zijeme v rakusku a tu su 4 uplne bezne. deti prepadaju pocas roka do nizsich rocnikov. vobec sa tu nezenieme za dobrymi znamkami. moja svokra ma tri vysoke a dochodok 300 eur. naco sa dobre ucila? p. demitra mal len zakladnu skolu a aky mal prijem?

sardinka336
30. máj 2017

@yollanda no to je mi utecha. Skola vyraba prijimatelov sociálnych davok...ale tak ked vidim kolko je tam tých moslimov, tak sa ani nečudujem. Načo im je vzdelanie? Moslimovia su z hladiska vzdelania najzaostalejší, zeny nemaju pristup ku vzdelaniu - nepotrebuju ho tak načo by sa snazili? Vyjdu zakladku a budu rodit deti. Sprostý národ je lahšie ovládatelný.

libka1
30. máj 2017

@salamistka nick salamistka ti moc nesedi podla uvodneho prispevku 😉 to len tak na odlahcenie...
Osobne by som dvojky nejak extra neprezivala, pokial je sikovna a podla toho co pises je, sa na ten gympel dostane bez problemov. Hrotit by som to nehrotila, nemyslim si ze je dobre dieta stresovat kvoli dvojkam, skor by som do nemoty vysvetlovala, ze sa uci sama pre seba a ked chce raz v zivote robit to co ju bavi zadarmo to nedostane.
Neznasam rodicov co si ambicie riesia cez deti (nemyslim tym teba zakladatelka), ale mam taku svokru, tak som vyslovene na toto vysadena. Neustale detom nadava ze su hlupe, stale ich k niekomu prirovnava a moje deti tam uz ani nechcu chodit kvoli tomu. A to mam dceru cistu jednotkarku a dve mensie este ani do skoly nechodia 🙄 Ja nechcem mat deti, ktore ked sa im nieco nepodari, lebo povedzme si na rovinu, aj ten najsikovnejsi clovek ma obcas slabu chvilku, tak si budu trieskat hlavu do steny (rozumej ako pisem, nie obrazne) alebo s nimi budem riesit AD.
Trvala by som na plneni si povinnosti, pravidelnom uceni sa, ziadne flakanie, ale ak dostane dvojku aj napriek vynalozenej snahe, brala by som to uplne v pohode. Ak by dostala dvojku zato, ze sa vobec neucila, tak si poviem ze mam sikovne dieta (v duchu), ale preventivne ho trochu spucujem, aby vedelo, ze mohlo mat lepsiu znamku, keby nebolo darebne.

vroni
30. máj 2017

@yollanda, tiez zijem v Rakusku a nepoznam nikoho, komu by zalezalo na vzdelani jeho deti a zaroven pripustil, aby jeho deti chodili do statnych skol (aj ked Vieden je asi extrem). A teda stvorky tu bezne nie su. Jednotky tiez nie, tie su len pre excelentnych ziakov a nie za pekne okraje. Bezne su dvojky (u dobrych ziakov) ci trojky (u priemernych ziakov), stvorka uz je zvyseny ukazovak, patka uz vazna vec s nasledkami. Do nizsich rocnikov sa preraduju deti s nedostatocnou znalostou jazyka alebo s diagnozou, tiez nie len tak, aby sa dieta neunavilo. A teda nemam ambicie, aby z mojich deti boli sportovci. A 300€ penzia v At neexistuje, 890 je minimum.

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moni73
30. máj 2017

@sardinka336 este raz musim... Zakladne vzdelanie/vseobecny rozhlad, prehlad je potrebny. To, co sa uci na zakladnej nie je zaklad - teda podla mna. Skuste si spravit monitor9. Ja som ho robila: sj 72%, mat 90%. Predpokladam, ze testy z biologie, geografie, dejepisu, fyziky, chemie by som spravila na menej ako 50%. Napriek tomu si myslim, ze sa mozem bez hanby rozpravat s hocikym.
Mam len vseobecne vzdelanie: zakladka, gympel. To co vyuzijem v praci (okrem zakladov matiky - tipujem tak po 6tu triedu zs) je diametralne odlisne od toho, co som sa 12 rokov "ucila". Z gympla vyuzivam len strojopis (mali sme ekonom.zameranie). Vyuzivam rychle logicke myslenie, rozhodnost, diplomaciu a koopec vedomosti, ktore ma za chodu uci prax.

libawet
30. máj 2017

@salamistka vyjadrím sa len k tomu gymnáziu. Gymnázium ako také, je všeobecná škola a príprava ďalej, na štúdium na VŠ, ale - sú vysoké školy, kde práve gymnázium nie je tá najlepšia voľba a bola by skôr lepšia " priemyslovka ". Treba zvážiť, či chce dieťa ďalej študovať na VŠ, na akej VŠ a v konečnom dôsledku, či na to štúdium aj má vedomosti a znalosti, čo nie je prípad autorky, skôr píšem všeobecne. Gymnázium skrátka nie je " všeliek ".

libawet
30. máj 2017

@fra aj na toto by sa malo už konečne začať pozerať. Kto sa ako učil. Pretože nie je inžinier ako inžinier a prax to aj ukáže. Zamestnávateľov by malo zaujímať aj vysvedčenie a hodnotenia v škole toho ktorého záujemcu o zamestnanie, možno by tých " tiežkváziinžinierov " bolo menej a menej problémov, ktoré potom v práci takíto "Ing. s odratými ušami " vyrábajú.

libka1
30. máj 2017

@libawet no neviem, poznam par ludi co v skole nic moc a v praxi preskocia ktorehokolvek jednotkara lavou zadnou. Neviem si celkom predstavit to hodnotenie, co by dostali zo skoly a kde by skoncili, keby nedostali sancu skrz horsie znamky 😂 Znamky odbornika nerobia.

dai
30. máj 2017

@libka1 moja prax tie podporuje skor tvoj nazor...