Závislosť 13 ročného na počítači

jarmila21
26. feb 2018

Ahojte, mám podozrenie, že môj takmer 13 ročný syn je závislý na počítači. Už sme mu nainštalovali program, ktorý mu počítač o určitom čase vypína, ale chytá z toho amoky, že ostatní z jeho triedy sa hrajú a on nemôže a že sme zlí rodičia atď.... Čas sa mu snažíme vyplniť, aby sa stále nehral, ale aj tak keby mohol, tak by sa hral stále alebo pozeral videá na youtube, zdá sa mi, že ho takmer nič iné nezaujíma. Neviete mi poradiť kontakt na naozaj dobrého psychológa v BA, ktorý má s týmto praktické skúsenosti?

deti95060810
26. feb 2018

my máme podobný problém s deťmi...ich jediný záujem je notebook. Hry, videa, a rôzne blbosti....donekonečna... žiadne psychol. zatiaľ nevyhľadáme, ocinko spraví s deťmi poriadok raz dva... tento týždeň majú zákaz na notebook obe - pozreli sme int. žiacku knižku. žiadne amoky na nás neplatia....
Nedaj sa . to ti bude už 13 ročný chalanisko rozkazovať? a čo bude o 5 rokov....

jarmila21
autor
26. feb 2018

@deti95060810
Však ja sa nechcem dať, ale žijem so synom sama, tak je to ťažšie. Počítač teda už cca tri týždne ovláda jeho otec na diaľku cez nejaký program, aby nemohol manipulovať, ale aj tak sa nejakým záchvatom zlosti nevyhnem, ktoré sú samozrejme na moju adresu lebo ja som dala nainštalovať "sprostý" program... (nechcelo sa mi stále brať káble a vypínať wifi). Niektorí jeho spolužiaci sa cez víkendy hrajú aj do druhej v noci a on to vidí, stále len počúvam kto má koľko hodín na ktorej hre a akí sme..... Tak som sa chcela ísť poradiť s psychológom ako to mám robiť, lebo teraz najnovšie máme ísť na jarné prázdniny na lyžovačku a oznámil mi, že sa mu ani moc nechce ísť, že by bol radšej doma lebo tam sa nebude môcť hrať na počítači..... skoro ma vystrelo..... samozrejme na lyžovačku pôjdeme a aj bude určite dobre, ale ten jeho prístup......

svetlana35
26. feb 2018

@jarmila21 a co myslis ze ti poradi psycholog? To iste co vies aj sama vyplnat mu program, stanovit pocet hodin cez den na pc a dodrziavat to

misinka0611
26. feb 2018

Ja by som nevyhľadávala psychológa, aspoň zatial nie. Skús syna nasmerovať na nejakú inú záľubu. Uz by mohla prísť jar, aby sa vonku zabával. Je zima decká nemajú co doma robit, vidím, ze si z Pezinka tak zima v tejto časti rebliky je smiešna :/ Bohužiaľ taka je doba počítačová :/ Tym však nechcem povedať ze treba mu to povoliť. Nech chytá amoky, skús ignorovať a podsúvať mu iné veci niečoho sa chytí 🙂

janickacrazy
26. feb 2018

@jarmila21 nechodí na nejaký krúžok? šport? ak nie, skúste dačo pohľadať, čo by ho mohlo baviť, možno karate, bojové umenia, streľba alebo niečo také chlapčenské, čo by ho od toho počítača trochu odohnalo

svetlana35
26. feb 2018

moj chodil na hokej, denne 2 hod trening, domov prisiel vecer, unaveny a cez vikendy zapasy, na PC ani nepomyslel

deti95060810
26. feb 2018

ak si sama tak to je horšie....nevedela som... Ale aj tak musíš len ty sama s ním spraviť poriadok. ja viem, je to ťažšie ale inej cesty asi niet.... Skús vyhľadať na MK skupina či tu nie je nejaký psych. poradńa....možno odborníci poradia. Ak nebudeš vedieť pozrieť skupiny daj vedieť - pomôžem resp. napíšem kde a ako to nájdeš.... 🙂

jarmila21
autor
26. feb 2018

@janickacrazy
áno, chodil na kadejaké športy už, sme limitovaní tým, že má astmu, chodil aj na hokej dva roky, na parkour, ale vkuse bol chorý minulý polrok (mal 200 vymeškaných hodín v škole....), tak sme prestali chodiť. Teraz hľadám nejaký šport, ktorý by mohol robiť a ktorý by ho aj bavil. Tá streľba ma celkom zaujala (teda s ohľadom na to, čo by ho zaujímalo), vieš aj kde sa niečo také trénuje?

janickacrazy
26. feb 2018

@jarmila21 No neviem odkiaľ si, ale skús pokukať vo vašom okolí, u nás je taký normálne krúžok v Centre pre deti, ja som chodila tiež, tak preto ma to napadlo a pre chalana je to ako stvorené.

svetlana35
26. feb 2018

este ma napadlo ja mojho pravidelne v lete davam do tabora, tam si od PC oddychne, potom ideme na dovolenku tiez oddych od PC a 2 týždne u nasich kde je uplny oddych od PC nakolko ziju na samote 🙂

jarmila21
autor
26. feb 2018

@svetlana35 tak v lete bol s počítačom pokoj, to bolo veľmi veľa aktivít, aj v tábore bol, kde mali zakázanú akúkoľvek techniku. Potom mal počítač ešte do novembra pokazený, ale teraz už zase do toho začína vkĺzať, tak len som chcela vedieť nejaké nápady a skúsenosti, idem hľadať tú streľbu🙂.

svetlana35
26. feb 2018

@jarmila21 skor sa porad so synom co by ho bavilo a skuste najst nejaku aktivitu mozno ti povie nieco uplne ine

simdob
26. feb 2018

to ešte nemusí byť úplne závilosť ako taká, proste len vidí, že ostatné deti v jeho veku to napríklad doma zatrhnuté nemajú, ich rodičov to nezaujíma tak to chce tam mať aj on

gabci_gabca
26. feb 2018

Tak si to netreba všímať. A čo? Tak chytí amok, časom ho to prejde, musí sa vedieť aj inak zabaviť

smitjan
26. feb 2018

@gabci_gabca tiez si myslim, ze to nejako netreba riesit, skor by som sa ale snazila este viac ho od pc dostat, najst mu konicky, nieco co ho bude naplnat 🙂

janinah
26. feb 2018

Keby nemal tolko času a energie,tak na pc nesedí,ako soľ potrebuje nejaký koníček,šport..ale aký to sa nepýtaj nás cudzích,opýtaj sa syna,ak nevie,tak popozerajte treningy nejakých športov a nech sa rozhodne....môj má 12r. robil husle,hokej,karate,parkour,teraz ho chytila hádzaná...chcel skúsiť lukostreľbu,umožnila som mu,ale pre neho nuda,nič akčné....tiež je alergik tak napr. vodný šport nie....okrem pohybu si tak trenuje zodpovednosť,spoluprácu,umenie prehrať,tímový duch,dochvíľnosť,disciplínu,autoritu trenera.....chalani potrebujú šport resp. dobrý koníček veeeeeľmi

hettinka
26. feb 2018

@jarmila21 amoky typu "všetci to môžu a ja niéééé" poznám úplne dôverne, jednu puberťáčku sme už doma mali, a raz som sa v takej chvíli dcéry spýtala, či "všetci" tiež môžu chodiť každý rok na dovolenky, každý rok more, tatry, či "všetci" majú také značkové veci ako ona, či sa "všetkým" rodičia tak venujú, rozprávajú sa s nimi, berú ich do aquaparkov, hrajú sa s nimi hry, grilujú atď a slečna veľmi rýchlo prišla na to že tí "všetci" nemajú ani polovicu z toho, čo má ona nielen po materiálnej, ale aj po všetkých iných stránkach. A dnes je vďačná za to, že sme jej v istom veku nedovolili to, čo mohli "všetci".
U nás nebol problém počítač, išlo o iné veci.

V prípade počítača pomôže úplné vypnutie daného prístroja a wifi, premiestniť ho do priestorov, kde máte dohľad. Syn to takto má, prvý týžden bol hrozný, bol nervozny, unudený, nevedel, čo so sebou, otravoval nás, nevedel sa nijako sám zamestnať. A potom zrazu si našiel iné veci.
PC si momentálne smie zapnúť výlučne na školské zadania a projekty, a na programovanie (chodí na krúžok robotiky a programovania). Vzali sme mu aj dotykový telefon, lebo ak nie na PC, hral sa na tom a už to bolo z môjho pohladu neúnosné. Hranice prekročil nejako po vianociach, aj predtým sme mu počítač obmedzovali, ale presne to bolo také, ked sa hral, nevedel kedy dosť. A ked nehral, premýšľaľ, kedy bude môcť ísť na PC. Robotu, úlohy často odflákal, ked som mu povedala, že urob si a môžeš na PC. Alebo ma aj klamal, že má upratané, DU urobené a nemal... no na nervy.

hettinka
26. feb 2018

@jarmila21 a skús toto prediskutovať s rodičmi v škole na rodičovskom ... ja som tuto temu otvorila pred rodičmi, aspon ped tými, ktorých viac poznáma úplne VŠETCI mali na to nervy a všetci povedali, že deti obmedzujú. Tak ja neviem, ako môžu hrať do druhej v noci... Či vôbec o tom tí rodičia vedia. U staršej si vraj chalani dávali v noci budík, aby tajne hrali...

jarmila21
autor
28. feb 2018

@janinah ja viem, že máš pravdu, akoby si písala naše krúžky - husle, hokej, karate, futbal, parkour, bmx🙂. Budeme hľadať ďalšie.

hettinka
28. feb 2018

pýtala soms a dnes ráno syna, že kde boli kamoši cez jarné prázdniny - vraj nevie, lebo sa rozprávajú stále len o akejsi hre Clush Saga a o ničom inom. A on nehrá, tak je out ... ale spokojný, sám vidí, že skoro cele jarné prázdniny sme strávili vonku a na lyžiach, aj sa stihol naučiť, porobiť projekty aj dopredu, zahrať, knižku prečítať... Inak by všetok čas "zožral" počítač a hry.

erickatt
28. feb 2018

@jarmila21 plávanie by bolo pre neho fajn..

livia18
12. máj 2018

U nas je ten istý problem.Papuľuje odvrava no hrozné...snažime sa po dobrom ale vôbec si neuvedomuje ako sa správa.Nechce s nami chodiť vom na spoločne vylety...nechce sa mu vonkokoncom nič...chodiť na kružky,učiť sa niečo pomôcť...všetko mu treba 100x povedať,uráža nás,neváži si nas.Doteraz kym neprišla puberta bol zodpovedny.V jeho ročniku bol najlepší žiak...vyhraval olympiady,pytagriady...a všelijake ine suťaže..zapajal sa v škole do všetkeho...teraz nim ani nemykne...je mu všetko jedno jediny zmysel jeho života su hry na počitači...Sme už z jeho zmeny a pristupu v koncochtrestame ho tym že mu vypiname net berieme telefon...počitač ale nepomahavtedy zúri,chytaju ho amoky je na nevydržanie.Mate s tym skusenosti?ako to riešite Vy?Chodi na gitaru a futbal...ale aj tam ho musime posledny rok tlačiť Chceli sme mu vybrať iny kružok ktorý by sa mu páčil a chodil tam rád ale on nechce vôbec chodiť na krúžky😳

hettinka
12. máj 2018

@livia18 zober počítač úplne (okrem času na školské úlohy), telefón mu kúp tlacidlovy. Revat bude, ale ho to aj časom prejde. Musíte to proste vydržať s nevrátiť za ziadnu cenu. Ak nepomôže, smer psychológ, pri vážnejšej závislosti pomoze už iba psychiater.

andrejpato032458
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrejpato032458
2. sep 2022

@simdob common simdob W, TOP G, RESPECT+