Ako docieliť číry vývar?

natalia_r
10. okt 2023

Baby ja uz neviem co robim zle...Nedelna polievka u nas musi byt klasika slepaci vyvar. No ja ho vzdy mam trosicku zakaleny, aj ked pomalicky sa vari, nebubloce, suminu davam prec...Mojim cielom je aby bola voda presvitna ze sa dovidi na dno taniera ako v restauracii 😃 dakujem za rady

strasko
10. okt 2023

toto som ja roky riešila! :D
mne sa osvedčilo penu nezbierať aj keď je to možno divné ale ona potom klesne na spodok a zostane vývar čistý.
Na koliesku ja mám čísla len po 3 a varievam ho do polovice zakrytý na 1, keď pridám zeleninu max 1,5, ťahám ho aj 5-7 hodín (zeleninu pridávam tak 1-2 hod pre vypnutím), nemiešam, nijak do neho nezasahujem, možno sem tam dolejem vodu.
nezaváram v ňom rezance, to vždy zvlášť a fakt sa snažím, aby mi nebublal.

miricka77
10. okt 2023

@natalia_r ja vývar po zovretí precedim cez sitko,mäso poumyvam,hrniec vyumyvam,a znova vsetko dám späť do hrnca.

katarinka121
10. okt 2023

Odporúčam dať do vývaru paradajku. Od kedy to robím vývar je krásny čistý 🙂

misana84
10. okt 2023
zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alickapusinka
10. okt 2023

Ja dám najprv variť len mäso samotne a potom už začne pomaly vrieť. Odstavím ho hrniec umyjem vodu z mäsa zlejem tiež umyjem a dám do čistého hrnca a pomaly nechám vrieť dám zeleninu k mäsu bujon a varím pomaličky aj 2 hodiny.

stellarstar
10. okt 2023

Ja dám umyté vnútornosti a zeleninu, soľ a nechám variť aj 2 h, nie vrieť ani nemiešam a mám krásnu číru polievku

tosomja
10. okt 2023

@miricka77 čo? Uvaris mäso a potom ho umyjes a zase dáš do hrnca ?

cafelatte
10. okt 2023

Odkedy varím v tlakovom hrnci 1 hodinu všetko spolu naraz so zeleninou mam číry vývar a veľmi chutný bez bujónu.

tosomja
10. okt 2023

Do studenej vody dám celú sliepku, nechám zovrieť, pozbieram bordel, stisim na minimum, dám 3 mrkvy, jeden petržlen, polku kalerábu, toľko isto zeleru, asi 5 CM poru, polku papriky, polku paradajky. Celé čierne korenie, vegetu. Ani nemiešam, ani už nič nezbieran z polievky. Varím aj 5 hodín na najnižšom stupni. Keď chcem aj vnútornosti, tak 2 hodiny pred koncom dám. Na konci pridám vňate. Zeler, petržlen, ligurcek.
Už roky tak varím a nikdy sa mi nezakali, pokiaľ je mäso čerstvé.

doominicka
10. okt 2023

@natalia_r ja prvé mäsko obvarím zvlášť vo vriacej vode osolenej cca 10 minút.... umyjem ho ,až potom dávam do hrnca kde už sa vývar varí. Nemám žiadnu penu nič ,krásny vývar,chutný a keď dám ešte ligurček dievčatá mi ho vedia jesť aj tri dni . 😊

jamimo
10. okt 2023

@natalia_r ja obvarím, zlejem vodu, dám variť znova, aj 5 hodín a viac... Naša babka mala taký grif: Do vývaru pridala celý ošúpaný zemiak, robím to aj ja, nikdy som nemala zakalený vývar 👍

oli18
10. okt 2023

Akykolvek vyvar necham zovriet, aby sa pena vyzrazala. Vodu vylejem, maso a hrniec umyjem a napustam novu studenu vodu a dam to maso spat. Potom pridam vsetko, co do vyvaru patri a varim na takom ohni, aby polievka pomaly vrela. Vriet musi, lebo ak nevrie, tak sa nevari, ale stoji. Citala som, ze do zakaleneho vyvaru treba vliat hrncek studenej vody a ona sa vycisti. Nemam vsak odskusane.

hipuska
10. okt 2023

Ja nechám zovrieť - zbieram.a nechám ešte prudko vrieť. Až bubliny vyrážajú na povrch a oni to mäso akoby umývali a tou silou ho ešte docistili. Potom už nechám na pomalom. Nikedy inak robí problém,.keď sa dá veľa zeleniny. Tiež ho farbi do nepekna. Ja napriklad ešte varím zeleninu osobitne keď chcem mať viac. A je ťažko povedať, že variť vývar xy hodín. Všetko záleží od toho, aké.mas mäso. Ak máš obyčajne trupy alebo balíček polievkovy kde sú, to je.makke.maso, to.nechavam Max 2 hodiny. To sa zbytočne rozvari a robí galibu

nevenka
10. okt 2023

@cafelatte nerozvari sa zelenina?

3009
10. okt 2023

@natalia_r ja snáď 40 rokov varím v tlakovom hrnci cca 25 min kuraciu a hovädziu najprv mäso 20 min a potom pridám zeleninu a 20 min. Polievka krásna číra.

onedaynick
10. okt 2023

@3009 jeemine, ze 25 minut 🙂 mam tlakac, ale vyvar nikdy, musi sa pomaly dlho varit, milujem tu vonu.

nikaeli
10. okt 2023

skús pridať cibuľu a strúčik cesnaku

natalia_r
autor
10. okt 2023

@katarinka121 paradajku? Naozaj? A nerozvari sa a necitit ju tam chutovo?

kacenocka2
10. okt 2023

Umyté mäso do studej vody nechať zovrieť na malom plameni.. surový zemiak pridať,vyčistí vývar

cocolinka
10. okt 2023

@natalia_r ano aj ja davam paradajku, zvykne sa rozvarit ale v polievke ju vobec necitit, ja davam do vyvaru aj jednu papriku, zelerove listy a ligurcek, a ked je uvarena polievka, tak tieto veci odtial povyberam, lebo sa nepapaju z polievky, to len pre chut, nech je taka bohatsia, a inak moja mamina mala jeden cas problem s tym, ze mala zakalenu polievku, a pritom ju robi 60 rokov rovnako a nikdy sa jej to nestalo, problem bol v tom, ze mala sliepky od nejakej znamej a ona ich prekrmovala antibiotikami 😬

dankabetka
10. okt 2023

@natalia_r tiez davam paradajku a aj papriku ...

katrin21
10. okt 2023

@natalia_r dlhe varenie 5-6h na slabom ohni, nesmie bublat. A este, prve maso do studenej vody ked sa zacne varit, odoberat tu penu - bielkovinu z povrchu prec lyzicou. Ak to neurobis bude kalny. Nic ine netreba potom, len pomalicky slabo dlho varit.

katrin21
10. okt 2023

@kacenocka2 surovy zemiak naco? Nikdy nedavame.

Staci odoberat penu z varenia masa, su to bielkoviny vyzrazane a zakalia vyvar rovnako ako bublanie.

katrin21
10. okt 2023

@3009 to veru neni vyvar ako ma byt...skusala som to, ale neexistuje....to neni vyvar. Cim dlhsie a pomalsie,tym lepsie.

katrin21
10. okt 2023

@hipuska tam nejde o to ,ze on sa uvari za 2h, ale on sa musi zredukovat a na to treba cas..tym sa stane vyvar silnejsi a chute vystupia. Aj obycajny kuraci vyvar varime aspon 5h

linalinabizu
10. okt 2023

Ja som prišla na to, že hoci ho stále varím rovnako všetko (mäso aj zeleninu -mrkvu,cibuľu,cesnak, papriku,chili a koreniny) naraz do hrnca dlho pomaličky bublať a niekedy mi i tak vyjde škaredo zakaleny= musí to byť mäsom . Inak si to ozaj neviem vysvetliť . Zväčša sa mi to deje pri kupovanom 😔🧐

krissmac
10. okt 2023

Hlavne variť pomaly a nezakrývať 🙂 to sa osvedčilo mne. Samozrejme penu priebežne vyberám a nemiešam počas varenia.

samimami777
10. okt 2023

Ja vždy zbieram penu , varím pekne pomaaaaličky a u mňa funguje keď hodím do polievky 1-2 celé zemiaky 😊 to mi ešte babka radila a je vždy krásna

1ryba
10. okt 2023

@natalia_r do vody dám sliepku, koreňovú zeleninu, cibuľu, guličky nového a čierneho korenia, bobkový list, soľ. Nechám zovrieť, stíšim na minimum, viac sa nestarám. Po 3 hodinách mám hotovo. Max.prisolím. Penu som nikdy nezbierala. Zrazí sa a z hotového vývaru ju vyberiem až po dovarení. Vývar je krásny číry. Nikdy som zakalený nemala. Varím cez 25 rokov.