Francúzske zemiaky bez vajec - tipy

gejb
16. júl 2023

Ahojte skúsenejších kuchárky 😁
Chystám sa robiť francuzaky ale bez vajec. Myslíte, že ked upečieme surové zemiaky s ostatnými prísadami a nakoniec planujem zaliať zmesou= šľahačka+ nastruhany syr+solamil bude to OK?? Stuhne to?

viestta
16. júl 2023

@gejb ked tam bude solamil urcite to stuhne. Stuhle by to aj keby si zaliala zemiaky smotanou hned na zaciatku, lebo voda sa odpari

lukbe
16. júl 2023

@gejb ja zalievam kyslou smotanou plus na varenie,spolu to zmiešam,nikdy to nie je riedke,ani nedávam solamil, ani syr. Ale ak chceš len sľahackovu, tak asi treba ten solamil.

gejb
autor
16. júl 2023

@viestta @lukbe ďakujem tak to tak spravím.

lindous
16. júl 2023

Ja zalievam tiež šľahačka+kyslá smotana rozmiešané, zalievam keď sú zemiaky mäkké, nestuhne to tak, že by sa to dalo krájať na kocky, ale nám to tak chutí, syr dávam na vrch

anshelia
16. júl 2023

@gejb ja dávam pravidelne surové zemiaky a na začiatku zalievam sladkou smotanou (do nej vidličkou rozshalam vajíčko) vždy to stuhne . Deti nemajú radi uvarené vajce vo francúzskych, tak dávam do smotany a je to ok. Žiadny solamyl ani nič podobné 😉

gejb
autor
16. júl 2023

@anshelia ja idem ale robiť bez vajíčka, a preto to niečím potrebujem nahradiť aby to stuhlo.

nevenka
16. júl 2023

Ja vajcia nikdy nedavam do tej smotany, len na kolieska pomedzi zemiaky, podla mna to stuhne, ked tam aj solamyl nedas, ked ta smotana pojde na zaciatku, voda sa odpari. Ale trochu solamylu vlastne neukodi, ak chces mat istotu 😉

jaaty
16. júl 2023

@gejb tiež nikdy nedávam vajíčka a ani solamyl. Zalievam jednotlivé vrsty sladkou smotanou a sú vždy OK.

moname
16. júl 2023

kyslá smotana stuhne a syr na vrch je tiež fajn

gejb
autor
19. júl 2023

Dievčatá, ďakujem za rady. Myslím ze si zaslúžite spätnú väzbu takže: Francuzaky bez vajec sa vydarili. Prevarená slahacka + syr+ solamil stuhla, konzistencia skôr ako bešamel. Nedrzalo to uplne dokopy zabetonovane ale nerozlievalo sa to. Zemiaky po chutovej stránke boli jemnejšie a vláčne. 👌